Metallica & San Francisco Symphony: S&M² (2019)

Trochu som sa bál, či spojenie bude skutočne kvalitne fungovať (prvý koncert z 99-teho som doteraz nevidel), či Metallica úplne neprehluší orchester a odstaví ho na druhú koľaj, ale počúvalo sa to fakt dobre a ja som sa drvivú väčšinu času príjemne bavil. Niektoré prevedenia zaujali viac, no zopár ma ponechalo chladným.

Noví mutanti (2020) odpad!

Aby to nestačilo, že v DC robia v súčasnosti oničom filmy, tak Marvel si povedal, že budú kolegiálni a vypustili túto vec. Neskutočne predvídateľný a nudný film, ktorý všetko sám a rád dopredu prezradí (tu sa človek ani nemusí snažiť, film mu dej prezrádza doslova na zlatom podnose). Načo to potom človek pozerá? Žiaden pôžitok zo sledovania, skôr naopak, ste sklamaní, že to je skutočne tak ploché a priame a nič viac to nie je. Ak by sa dalo, tak by som dal aspoň pol hviezdičky za kvalitné obsadenie nádejnej Hollywoodskej omladiny, ale neostáva mi nič iné ako ísť do odpadu.

Wonder Woman 1984 (2020)

Romantika ako od Pilcherovej v retro 80-tkovom kabáte, lebo ten je teraz in. A popri tom sú tam nejaký superhrdinovia bujújci v pár akčných scénach, (ktoré radšej nekomentujem), lebo to má byť vlastne komixovka doplnená nejakou trápnučkou moralizačnou zápletkou. Očividne som nebol cieľová skupina.

Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn) (2020)

Tak s týmto filmom som to mal ťažké. Filmy z DCEU idú dolu vodou už dlhšiu dobu (až na pár výnimiek) a Birds of Prey bohužial tou výnimkou nie je. Mal som sto chutí dať tomuto filmu iba jednu hviezdičku, lebo ako celok je to neskutočná slabota, ALE našli sa ostrovčeky dobrej práce, ktoré chvalim - zopár podarených vtipov (hlavne Harley si išla svoju ligu), farebný, komixový vizuál a vydarený hudobný podmaz (cover Hit me With Your Best Shot je pecka). A čo bolo zlé? Všetko ostatné. Film jednoducho nemá kvalitu. Dej je biedny (súčasť soundtracku mohol byť Martin Madej - Boby) a scény su len tak ledabolo doplácané do nejakého beztvarého celku, pričom lightmotív filmu je - "muži sú zlí, bezočiví a hlúpi (ešte aj dobrák Doc si to poserie), nakopte ich do rozkroku" (schválne, skúste si zrátať tento úder pri akčných scénach). Čakal som, že s tou emancipačnou časťou v názve sa bude narábať trocha premyslenejšie. Všetko sa snaží zachranovať po filme zbesilo pobehujúca Margotka pri strúhani hlúpych, bláznivých vtipov (našťastie to jej ide) ako v Suicide Squad. Úplne zúfalou iróniou je to, že rezisérka svoju nedostatočnú vycibrenosť, nechcem povedať nekvalitu (toto je jej de facto hollywoodska prvotina, tak som zhovievavý) sa snaží zakryť pod fakt, že film rozpráva samotná Harley a je to zmätené a blbé úmyselne, no s tým sa dá súhlasiť len do istej miery. Tu bola ta pomyselná hranica súdnosti, či (ne)logickosti (alebo ako to nazvať) prekročená. A čo spravili so Sionisom? Z chladného, vypočítavého tyrana (asi príliš podobného Jokerovi, čo chceli zmeniť) je priblblý hulvát, čo by ako z oka vypadol raperom z prelomu tisícročia. Neomalený zazobanec, čo má všetko čo chce, ale nemá žiadnu "class", len slama mu trčí z drahých topánok. To si Black Mask nezaslúžil a už vôbec nie Ewan McGregor. Ako ho presvedčili do tohto filmu? Myslel som si, že mal lepší čuch na filmy..... ale tiež zrejme potrebuje platiť účty za elektrinu. TLDR: Rovnako ako sama Harley Quinn neutiahla Suicide Squad, tak (znie to tragicky a absurdne) rovnako neutiahla ani svoj vlastný, sólový film.

Bloodshot (2020)

Neviem, či bolo správne vybrať práve Vina Diesela do hlavnej postavy. Áno je to korba, ale s charizmou a vyjadrovacími schopnosťami horúceho zemiaku, veľa vody teda nenamútil. Ale nie je to iba o obsadení, obavám sa, že by tento film z podpriemerných vôd nevytiahol ani tucet Marlonov Brandov a Al Pacinov či xxxx (môžte si doplniť svojich obľúbených charakterových hercov). Jedna dobre vyzerajúca scéna (v tunely) film rozhodne nezachráni.

Ready Player One: Hra začíná (2018)

Nerdy biblia s absolútne šialeným vizuálom a zároveň aj nenápadná smutná vízia toho kam sa rútime? Iba to prvé. Svet vo filme je nastavený výborne, ale dej len kĺže po povrchu, je z toho typická Spielbergovská rozprávka pre mainstreamový* dorast. Potenciál na premyslenú, rýpavu, pod kožu zachádzajúcu, ťažívu nepríjemnosť bol úspešne potopený, vznikol z toho film iba o hladakaní ega pop-kultúrnym geekom a technologickým gigantom typu Muska a Jobsa. *(áno, geekovia sú dnes mainstream a to hlavne vďaka IT Crowd, Big Bang Theory či Stranger Things...) PS: Shining potešilo.

Já, robot (2004)

Je podivuhodné, že tento film som videl už viackrát, ale doteraz som ho na ČSFD nehodnotil. Práve dnes to napravím! Solídny film - nebyť prehnaného product placementu a miestami väčšieho zjednodušenia deja ako by som očakával, bol by to ukážkový sci-fi film. Dostatočne popkornový, aby nenudil, ale s vážnou náplňou, nad ktorou sa oplatí popremýšľať.

Ticho před bouří (2019)

Čo začalo ako moderná parafráza na Starec a More mixnutá s lacnou kriminálnou zápletkou, bolo úspešne potopené absolútne blbým mysterióznym prvkom. Tak toto ma nebralo. Aspoň, že sa da film vysvetliť aj v hlbšej, duchovnejšej rovine (a nie v doslovnej), ale to je na veľmi dlhé lakte. Tak či tak, stále je to v mojich očiach hlúposť.

Mumie (2017)

Otravná nuda. Kto si mohol myslieť, že to bude mať u diváka úspech? Prvú polhodinu ústredná trojica po sebe neustále ziape ako havkajúci manželský par mesiac pred rozvodom a dej je zrecyklovaná originálna Mumia (pri tom ani tá nie je orginál) s prihodenou extra vrstvou, ktorá je rovnako nezaujímavá, pričom moderné, súčasné prostredie tomu vôbec nesvedčí. Dej sa dá zhrnúť do tradičnej schémy - oživlá zákerná múmia je na výprave za strateným artefaktom, ktorý potrebuje na odomknutie svojich plných síl, pričom je doho zapletený nejaký neštastný smrteľník. A všetko to končí všednym finále, ktoré nemá čo divákovi ponúknuť (obsahovo ani vizuálne) a navyše je plné skôr zombíkov ako múmií. PS: Viem, že tento film vôbec nesúvisí so Sommersovou Múmiou, ale prirovnanie si to tu doslova žiada a víťaz je u mňa jasný.