Spider-Man: Bez domova (2021)

Do pohody, z úvodu je to komédia (a to celkom slušná, asi mi už vekom klesajú nároky...), prídu aj dva "plačlivé" segmenty, ale tentokrat sa ku komédii primiešali aj trochu vážnejšie témy ako vysporiadanie sa s nechcenou popularitou, alebo súčasná "cancel culture". No nosným prvkom je "fan servis" a natrepanie snáď všetkých možných referencií a hercov, čo kedy hrali nejakú postavu v Spidermanoch do jedného filmu, čo je na jednej strane štýlové, no na druhej strane to dosť nepomohlo deju, ktorý je pozliepaný tak všelijako (vlastne, za všetko si môže Spider-Man sám svojimi hlúpymi rozhodnutiami). Ale vo výsledku je to stále celkom dobrý komixák, jeden z tých podarenejších z posledných rokov - tri a pol hviezdičiek.

Hawkeye (2021) (seriál)

Po prvej časti som si povedal, veď toto nie je ani Marvelovka, ale kombinácia Hunger Games, Sám doma a bohatý a Rýchlej roty Chipa a Dala s cieľovou skupinou pre asi 12 ročné dievčatá. Je celkom paradoxné, že seriál s názvom Hawkeye takmer vôbec nie je o Hawkeye-ovi, väčšinu času vypĺňa až smiešne jednoduchá zápletka a tlačí sa tu do toho trápneho humoru, ktorý poznáme od nových Spidermanov - ten aspoň občas funguje. Taký divný mix - tri štvrtiny sú ako z Disney Channelu a poslednú štvrtinu vypĺňa nahluchlý, depresívny Hawkeye.

Falcon a Winter Soldier (2021) (seriál)

Nevýrazný seriál o nevýrazných hrdinoch, Falcon rieši svoje finančne problemy a Winter Soldier rieši čo vlastne, seba? To samozrejme nevydrží dlho, čoskoro sa votrie správna superhdinská linka... no celé je to jednoducho oničom (vlastne ani veľmi neviem, aký cieľ mala nepriateľská, zločinecká skupina, mali až tak zlé myšlienky?) a prekypuje to tu americkým pátosom, keďže je seriál čiastočne aj o Kapitánovi Amerika (a  pátos je tu až v takej miere, že rozmýšľam, či to nie je iróniou, ale nie... nie je). Navyše, v poslednej tretine sa to zvrhne na úplný trapas, nesmie chýbať ani nevyhnutná "race card"... Chcel som dať dve hviezdičky, ale posledné dve časti boli pravdupovediac úbohej kvality... PS: Pokiaľ viem, tak toto je prvá marvelovka, ktorá sa odohráva aj na Slovenku! (No, odohráva - jedna scéna, v ktorej keby bol titulok s popisom mesta iný, nebol by tam žiaden rozdiel.)

WandaVision (2021) (seriál)

Uff, tu nebolo práve ľahké sa prebojovať časťami z úvodu, tie idylizovane epizódy boli skôr trpením ako zábavou, ale potom sa to trochu rozbehlo. Rozhodne zaujímavý koncept, no určite nie ľahko stráviteľný pre každého. PS: Ak si to chcete zjednodušiť, pozerajte seriál až od štvrtej časti. I tak je to jeden z mierne nadpriemerných marvelovských produktov.

Loki (2021) (seriál)

Tak toto som od Disneyovského Lokiho nečakal - celkom ma baví! Šikovne podaná rozborka hlavy boha falošnosti. Slovo, ktoré sa mi spája s týmto seriálom je - "funky" - Štýlové, dosť bláznivé, miestami vtipné a miestami dokonca aj hlboké. A trebalo k tomu iba par dobrých hercov, nadbytočne kostýmy zo Star Wars a tonu vizuálnych efektov. Isto, nie je to seriál, ktorý by vám zmenil život, neriešia sa životne dôležité otázky a dilemy, no jednoducho je dobre pozerateľný a baví. Update po druhej sérii - Druhá séria ma už nebavila tak veľmi ako prvá, už len za tri. Chýbala jej taká absurdná veselá bláznivosť z prvých dielov seriálu a ostal len všadeprítomný "technobabble" novej postavy OB-ieho, ktorý ma vyslovene nebavil. Iba posledná časť mala niečo z aury prvej série. Výsledné hodnotenie - tesne ubránené 4*.

Shang-Chi a legenda o deseti prstenech (2021)

No ja vám neviem, ja tie kung-fu kovbojky nemusím od dôb "Tiger a Drak" a je jedno, či sa tvária aspoň trochu realisticky, alebo sú to úplne fantasy bájky. A tento radový vtipný filmeček plný stereotypných drbov, čínskeho folklóru, reklamy na BMW a týpka, čo sa svojím poňatím bojových scén hrá na Jackieho Chana ma sklamal na plnej čiare, a to je z nových Marveloviek (tých po Endgame) dokonca najlepšie hodnotený. Samozrejme, nesmie chýbať "múdre poučenie" o rodine, čo je obsahom ako cez kopírák asi 2/3 Marveloviek (a všetkých filmov Fast and Furios :D)

Black Widow (2021)

Akcia je prvotriedna ako takmer vždy od Marvelu, ale čo z toho, keď je to tak podpriemerný špionážny film, s jednoduchým dejom, bez napätia, či bez dejových zvratov. Je to vôbec potom špionážny film? (Vďaka celkom podareným výstupom Red Guardiana je to skôr akčná komédia).

Eternals (2021)

Nezáživné, akcie je tu celkom dosť, vidieť, že do filmu bolo naliatych neskutočne veľa peňazí, postáv je tu veľa a vedia toho tiež dosť (možno až priveľa, cítim z nich všemocnosť, je vôbec niečo čo ich vie poraziť, majú slabinu? ako im potom vôbec držať palce? ) ... celé je to také vzdialené od diváka, žiadne emócie, film ako keby urobený v laboratórnej skúmavke. A tak aj zaujímavý, zápletka slabučká a totálne nezaujímavá, navyše podaná dosť polopatistickým spôsobom. Keď najlepšou časťou celého filmu sú dvaja stereotypne otravný Indovia, tak je na to filme niečo poriadne zle.

Peter's To-Do List (2019)

Trochu vtipný doplnok, ktorý sa vezie presne v rovnakom štýle ako film, ktorý doprevádza (čo sa dalo čakať, kedže toto tu sú vlastne vystrihnuté zábery, ktoré sa do filmu nedostali). Nečakajte zázraky.

Cloak & Dagger (2018) (seriál)

Cloak and Dagger je z rovnakého cesta zúfalosti ako im príbuzný seriál Runaways, tento kúsok je však o niečo lepší. Je to podobne nevýrazné a rozťahané, ale fantasy prvky (a to, ako hlavné postavy zisťujú, čo dokážu) sú o niečo lepšie zapracované, čiže aspoň trochu pozerať sa na to dá (s01 e07 to dobre ukázala, prekvapujúco kvalitná časť v inak ťažkom bahne masívnej podpriemernosti). Prvá séria - i keď je siedma časť pokojne aj za 4 a pol hviezdičiek, zvyšné epizódy sú ďaleko za ňou a ťahajú to prudko dole len k jednej hviezdičke. Druhá séria: aj keď má svoje muchy (a nie su teda malé, ale poriadne mäsiarky), je to celkovo prekvapivo pozerateľné, druhej sérii by som dal dve hviezdičky. Celkové hodnotenie - 2*