Madam Web (2024)

Veľmi zlá reklama na Pepsi Colu a otrasná vizitka všetkým zúčasneným, ktorí sa na tomto filme podieľali. Morbius je oproti tomuto nepodarku masterpiece, a už pri tomto som si nemyslel, že Sony prerazí dno tejto multimiliónovej žumpy, ale stalo sa. Keby si človek aspoň pamätal po skončení filmu, o čom to vlastne celé bolo...

Echo (2024) (seriál)

Podklady k seriálu mali tvorcovia dobré, keby vedeli ako narábať s hlavnou postavou a jej vývojom. Maya Lopez nie je síce známa hrdinka naprieč širokým komiksovým spektrom, ale keby sa tvorcom chcelo, mohol vzniknúť skvostný orogin, ale chcelo by to viacej fantázie, menej stupidných prázdnych dialógov, prehrávajúcich hercov a lepšiu, bombastickejšiu akciu, keď už sa chceli opičiť po DaredeviloviKingpin je tu sentimentálny vôl, z ktorého na konci urobia umrnčaného slabocha a ako teaser na ďalší seriál/sériu je to, že sa samovoľne rozhodne ísť kandidovať za starostu New Yorku. Nehovoriac o tom, že cesta Mayi, ako aj celkový vývoj jej postavy, je chabá, ako všetko v tomto seriály. Skrz to všetko zlé sa mi aspoň páčili songy (pravdepodobne v domorodom indiánskom jazyku) a pekné bondovské intro. O tom, že sa Marvel opäť prekopáva k stále hlbšiemu dnu, ani netreba písať.

Modrooký samuraj - Série 1 (2023) (série)

Štýlová akčná jazda, s pútavým štruktúrovaným príbehom o nemilosrdnej Mizu a jej krvavej pomste. Lesklým šperkom však nie je iba dokonalá akcia, ale hlavne postavy, s ktorej každá má svoj vlastný priestor a váhu. Mizu je sympatická a od prvého kroku na jej krvavej ceste jej držíme palce, ostatné postavy majú vždy čo povedať a príbeh tiahnu dopredu alebo obohacujú. Záporák Fowler je slizký a nebezpečný a tak to má byť, animácia je dokonalosť a malým plusom je, že sa tvorcovia nebáli ani zamieriť veľa pozornosti na nahotu a sex, čo sa v tomto formáte zas tak často nevidí. Nedočkavosť na druhú sériu každým dňom narastá a pokiaľ bude aj ďalšia séria / série taká kvalitne vyrovnaná ako táto, máme do činenia s jedným z najlepších seriálov posledných rokov.

Duna: Část druhá (2024)

Pokračovanie Duny opäť nabralo na epickosti a potvrdilo, že IMAX-ove kiná vznikli práve pre túto sériu. Ale má svoje vrťochy ako aj jednotka, a v podstate aj kniha. Pokiaľ tu niekto hovoril o viacej akcii, mal samozrejme pravdu, ale jedná sa vlastne o niekoľko bodnutí nožmi a pár výbuchov naviac oproti jednotke. Villeneuveho pokračovanie je zväčša o budovaní charakteru Paula Atreida a jeho strmej cesty až na vrchol. Zatiaľ čo jední ho vidia ako mesiáša, druhí ho s pochybnosťami vidia ako možnú hrozbu. Medzi tým všetkým stojí optimistický fanatik Stilgar (jedna z najlepších postáv, ďakujem ti Javier), zaľúbená Zendaya a na druhej strane Harkonnenovci, brúsiaci si čepele na povstaleckých Fremenov a posledného Atreida. A v závere sa črtá brutálne pokračovanie, ktoré dúfam bude také skvostné, ako všetci hovoria. Film to nie je zlý a aj tie naťahované dve tretiny by som zniesol, pretože boli potrebné, ale záver ma sklamal. Mohutnejšia bitka, so správnou katarziou a s pocitom zaslúžene vykonanej pomsty na Harkonnenovcoch by tomu prospeli, namiesto príliš rýchleho odsýpania. Postava Vladimíra Harkonenna bola za mňa premrhaná, rovnako tak aj Cisár v podaní Christophera Walkena, ktorý väčšinu času len mlčí a jeho postava nemá za mňa takú váhu, akú by mal mať. Butler je zato frajer a všetok priestor si kradne pre seba. Chalamet je zato pán herec a dokáže dať postave Paula iskru a hrdosť. A scéna jazdy na piesočných červoch je bombastická. Celkovo je to spokojnosť, pecka kvalitne vyrovnaná jednotke, z ktorej sa stane novodobá klasika. Ale silnejšie emócie tomu aj tak chýbajú a dychberúca akcia. Kopíruje to síce štýlom knihu, ale ani tá nie je tak úžasná. Za mňa 80%.

Bratři Bluesovi (1980)

Režisér John Landis chcel asi v tamojších časoch natočiť hudobnú komédiu a akčný film plného autonaháňačiek, plameňometov a armády policajtov, tak nakoniec zo skoro 30 - miliónového rozpočtu natočil The Blues Brothers, neškodnú komédiu o dvoch bratoch, ktorý pomocou hudby a vlastnej prefíkanosti chcú zachrániť demoláciu kostola, v ktorom vyrastali a v pätách im je snáď každý, skrz každého policajta a vojaka v Amerike, až po súperiacu hudobnú skupinu a nakoniec aj nasratú princeznú Leyu :). Vtipy mi väčšinou ušli a cameočká niektorých známych amerických spevákov starej doby mi prišli trošku prvoplánové a cringe, ale dajme tomu... V momente, keď ma to už začalo nudiť, prišiel onen skvelý hudobný záver a potom ten bombastický akčný záver. Silné 3*.

Chudáčci (2023)

Lanthimosovo vizuálne šialenstvo, ktoré stálo za to vidieť v kine (a konečne aj v plnej sále chechtajúceho sa publika!). Svojské spracovanie Frankensteinovej ,,nevesty" s tvorcovským rukopisom súčasného artového machra, s hercami, ktorí do toho dávajú maximum. Či už je to dedkovský medicínsky génius Willem Dafoe, infantilne nadržaná Emma Stone, ktorej postava naprieč dejom dospieva, alebo komický sekundant a.k.a. vypočítavý kurevník Mark Ruffalo. S minuloročným hitom Barbie to má nemálo spoločného a vo výsledku to oproti spomenutému megalomanskému hitu v závere nevyznie tuctovo, ale uzavrie svojským spôsobom onen príbeh o hľadaní seba samej vo vonkajšom svete netradičným happy-endom. Pasáž v bordeli film nadmieru spomalý, ale aspoň ukáže nejaké tie bizarnosti, ktoré by sme v hollywoodskom mainstreame hľadali len márne. Lanthimos a spol. si idú po oscarov o tom niet pochýb. Za mňa 80%.

Wonka (2023)

Spočiatku som tejto modernej adaptácii neveril a pochybil som, že by to mohlo svet a príbeh Willyho Wonky nejako rozšíriť a opak bol nakoniec príjemnou pravdou. Tento film je jednoducho po všetkých stránkach úžasný. Žiadna disneyovská prestavba známeho príbehu plná politickej korektnosti a poučovania, ale zhmotnená vízia schopného režiséra, ktorý vie čo chce a v rámci rozpočtu a fantázie si ide za tým. Výborný casting na čele so skvelým Chalametom, farebný vizuál plný radosti spoločne s pesničkami, na ktoré sa dokážete chytiť a ktorých melódie si ešte dlho po záverečných titulkách budete pohmkávať. Hravosť hrá na husle na každom kroku a všetko klape, tak ako má, dokonca aj humor, podľa ktorého si nastavíte vlastný mindset a pobavíte sa. A Hugh Grant ako malý Umpa Lumpa je božský, hodný vlastného spin-offu. Za mňa 90%.

Saltburn (2023)

Multižánrové hrátky, z ktorých vzíde celkom vydarená spoločenská satira, kde bohatstvo, chudoba a závisť prelínajú a tvoria hlavné piliere deja okolo nich vystavaného. Barry Keoghan je tradične keoghanovský a predvádza svoju zvrátene manipulatívnu a labilnú postavu svojsky. Celkové tempo je ale pomalé a ten ústredný vzťah medzi Oliverom a Felixom je emočne ako päsť na oko a pri tej gradácii mala ona dôležitá udalosť zapôsobiť na diváka silnejšie. Nakoniec ale prišiel onen záver a zavŕšil svoj príbeh a aj daný vzťah po svojom a pomerne dobre a s chladným odstupom a vlastným zmyslom pre humor (záverečný tanec). Saltburn je dobrý film, so zbytočnými vadami, ale zato s dobrou herečkou zostavou, rôznymi wtf momentami a dobrým soundtrackom. Byť tu ešte tak Lanthimosova réžia, film by bol možno o kúsok lepší a uletenejší.

Marvels (2023)

Absolútny spodok Marvelu, aspoň teda toho, čo z neho zostalo. Mentalita, úroveň humoru a nulová chémia medzi hrdinkami, ako na spôsob katastrofálneho seriálu She-Hulk. Nulový príbeh, najslabšia záporáčka po všetkých stránkach, triky hnusné ako inak a Samuel L. Jackson ako herec už úplne upadol, minimálne so svojím stvárnením Nicka Furyho. Larsonka menej otravná a nepríjemná ako doposiaľ čo je malý zázrak, ale nič extra. Malá hviezda za mladú Iman Vellani, ktorá je zo všetkých asi najviac sympatická a prítomnosť v tejto sračke si užívala.

Přízraky v Benátkách (2023)

Zatiaľ najlepší Branaghov Poirot. Od hororu to má ďaleko na kilometre, ale benátske prostredie s interiérovými kulisami tamojšieho domu pridajú poriadne na atmosfére. Menej známych tvárí, menší rozpočet, bez akcie. Ale to stačí a rozuzlenie už síce tak šokujúce nie je ako kedysi v Orient Exprese, ale dojem to nijako neskazí. Branagh sa tu do kože svojského detektíva poriadne vcítil a do role priniesol čo najviac. Za mňa 75%.