Lenka.Vilka

Lenka.Vilka

okres Most

5 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Logan: Wolverine (2017)

  Logan je klasickým příkladem akčního filmu, který funguje i bez toho, aby došlo ke zničení celého města, ale zároveň je tak citlivý, že na jeho konci musí puknout i to nejtvrdší srdce. Na mě to dopadlo až doma (nejsem typ, co brečí už v kině). Byla to dlouhá cesta, která za to stála. Jsem trochu emočně rozhozená, protože tuhle cestu beru jako rozvod skoro po dvaceti letech. Ale bylo to v pohodě, zůstaly mi příjemné vzpomínky. Nejen na mého (úplně ve všem) zbožňovaného Hugha, ale i na celkový (velko platnový) život jedné legendy. Tedy Wolverina. Rozhodně bych uvítala další film z univerza, ale pokud jde o Wolverina, celou dobu hezky v oblečku nebo raději (to preferuji) vůbec nic, ať to někdo zbytečně nepodělá a tím nepošpiní onu vzpomínku. Tvář jiného herce bych nezkousla. A teď k filmu. Nebudu rozebírat děj, protože v něm jsem žádnou vadu na kráse nenašla. Ale...dostala mě scéna na pumpě. Takový: vítejte, tenhle film je takovej a jestli jste nevěřili kecům o násilí na plakátu, máte šanci odejít ze sálu. Jestli kvůli tomu bude menší sledovanost v kině, nevím. Jsem totiž zastáncem teorie, že kino je pouze prodloužená reklama na prodej dvd. Něco si vydělat musí, ale není to hlavní položka. A čísla jsou zatím pozitivní. Takže fuck sem, shit tam, já byla v pohodě. Do filmu tohohle typu to prostě sedí. Ahoj, jmenuju se Logan a mluvím jako Kája Mařík! Yeah, fuck me...Jediným mínusem je stopáž. Na mě krátké, tak snad dvd přinese i něco navíc. Taky oceňuji verzi 2D. U nás to není, že si můžeme vybrat. Když je film i 3D, tak je prostě 3D s dabingem a diváka se nikdo neptá. Jděte si jinam, když chcete něco jiného. Natočit Logana 3D by byla urážka a rouhání. Takže jo, jsem ráda, že nevymřeli režiséři, kteří umí udělat velkou šou i bez vizuálních kravin kolem. Zeptejte se mě: o čem byl Dr. Strange? Popřemýšlim a vypadne ze mě, že forma zvítězila nad příběhem. Nesouhlasím s tím, že je to zapomenutelný film. Mě to šrotovalo ještě po konci. Varianty, představy, možnosti, jak to bude potom. To mě na podobných filmech baví. Poprvé se mi stalo, že při závěrečných titulkách bylo v kině ticho. Dokonce i před kinem. Doma v televizi už to nebude ono, ja vím, ale opáčko Logana je pro mě příjemnou povinností, která mi udělá dobře po těle i duši stejně jako premiéra v kině.

 • poster

  Blade Runner 2049 (2017)

  Zážitek roku? Ne. Druhý nejlepší filmový zážitek roku? Ano. Po Loganovi a před Sněhulákem. První polovina, kde "se skoro nic nestalo" a score je vypravěčem a udavačem emocí, se mi líbila víc. Ale film jako celek byl jednoduše epic. Ale asi zážitek ovlivňují informace. V kině jsme byli ve trojce docela předvídatelné. Jeden viděl původní film, jeden věděl, že něco předtím bylo, ale neviděl, jeden nevěděl vůbec nic. Ale film byl zážitek pro všechny.

 • poster

  Avengers: Infinity War (2018)

  Líbilo se mi všechno. Každá vteřina, každá scéna. Epická nádhera. Ano, všichni víme, že první film byl vlastně o ničem vzhledem ke konci a vzhledem k tomu, že divák ví, že bude pokračování. Ale kdo by si to neužil?! Nejkrásnější nic, které jsem za poslední dobu viděla. Tolika objímání jsem neviděla ani v romantickém filmu! Jenom škoda, že přes to mlácení a špičkovani nebylo víc času na emoce (jinak bych film dala na stejnou úroveň jako dokonalou řemeslnou práci dvojky a trojky CA jako mojich nej filmů MCU, IW je těsně dotahuje). Přesto jsem na konci byla smutná. Jsem ten trouba, co to s hrdiny prožívá (přestože ví, že to není třeba, protože oni se vrátí). Mohla bych se rozepisovat o nej scénách, ale nemůžu zde opsat celý scénář, že... Prostě na to jděte. Ale jo, jednu. Příchod Thora do Wakandy mi vynahradil jeho obsenci CA:CW (skoro stejný má v CW na papíru). Buď si užijete super řežbu (rozdělením na partičky je to přehledné) a půjdete dál. Nebo si užijete něco, na to co jste tak dlouho čekali, že odpustíte i drobné vady na kráse snímků. Jenom škoda, že všechny postavy nedostaly stejně prostoru. To je ta chybka na kráse...než se chlapec nadechl, byl v té druhé půlce planety. Ale co, snad si ho užiju dost v dalším Pantherovi... Což mě vede k další chybce, kterou jsem vlastně brala jako dobrou věc. Víc si to užijete, pokud jste viděli všechny filmy (já osobně jsem zastáncem ještě většího provázání jednotlivých filmů, což je pro scénáristy ještě těžší a víc svažující, ale voni to zvládnou). Nebo jděte na film s někým, kdo vám bude dělat nápovědu v postavách. Post credit scene ani nebudu rozebírat. Po dlouhé době naprosto o ničem. Vždyť mi víme, že ona přijde, tak proč to ukázali zrovna touhle formou? Dost mi to připomnělo Black Panthera a jeho post credit scene, tu první. Marvel nás provokuje a my mu to žereme (třeba já polikám bez kousání, přímo hltám). Takže rok počkat, jak to kočenka rozřízne. Do té doby nám pojedou hlavou scénáře, budeme o tom furt přemýšlet, vymýšlet nové teorie. Udělají to jako v komiksu? Udělají to jinak? Povede se jim to? Jo, jdou na to správně...

 • poster

  Avengers: Endgame (2019)

  Do kina jsem šla s tím, že se ze mě stal blokátor veškerých informací (voni věděli, proč jich dali tak jako tak málo a jsem za to ráda kvůli ostatním). Co příjemně překvapí, že i přes délku filmu zde není jediné hluché místo. Mrskaj to od začátku do konce v jakékoliv podobě. V akční, emoční, vtipné, nikde to nedrhne ani nepřešlapuje na místě. Je tam dost od všeho, co jsem chtěla. Nejsem sketa, žádné vykecání děje. Ale v momentě části děje v bílých oblecích nejde zarazit slzu zpátky do očí. Za těch deset let. Za ty vzpomínky. AVENGERS, DO BOJE! Jsem moc ráda, že to Marvel ukočíroval, protože takhle by to DC natočit nezvládlo. Díky za propojenost! A nebudu lhát, ta slavná výtahová scéná (na které má společně s chodbovými Marvel talent) z Capa, je jedna z nej v historii filmu. A tady to ještě vytunili. Ale vždy když ho slyším říct ta dvě slova, mám hned mrazivky, ale zároveň jsem se u toho lehce smála. Jo, a dnes ocením hodně první polovinu filmu, kde se "hrálo živě se vším" nebo "občas skoro se vším". To mi u současných filmů vadí nejvíc, přestože to je daň, abychom viděli všechny ty úžasné věci. V současné době je herec otrokem značek na svém těle, plátna a studia i ve scénách, které by šly venku, takže s láskou uvítám, že i ve filmu tohohle typu to jde občas i bez nich. Navíc ta rozloučka s postavami byla krásná a dojemná (jo, i Thor kvůli konci, snad to uvidíme brzy, doufám v holčičí týmovku, to by bylo super duper a jestli bude film s Natašou, bude pořádně studenej, a vyřešení jakou variantou se posune odkaz Capa byl očekávaný, protože druhou variantu odstavil předchozí děj, přestože za mě jemu hvězdy sluší víc). Navíc nám jemně naznačí, kam by to mohlo všechno směřovat. A je mi jasný, že kdyby na tom dělali jiný bratři, nebylo by to tak dobrý.

 • poster

  Joker (2019)

  Mám často problém s uchopením padoucha. Protože často s tím mívají problém i autoři samotní (filmový i knižní). Protože ne nezbytně by se měli nazývat padouchy. Jsou to záporné postavy nebo třeba i tragické charaktery. Předložení tenhle je kladnej a tenhle zápornej s popsáním jenom toho dobrého mi nevyhovuje. Kdo je na tom podobně, si tenhle film užije. Protože dokud to byla tragédie, seděla jsem a něco se ve mě svíralo. Byla jsem totálně v háji stejně jako Arthur. Ale když začala komedie, usmívala jsem se celou dobu až do konce. Nad dějem, pojetím vyprávění, hereckým výkonem hlavního hrdiny, hudbou. Prostě celým tím filmem od začátku do konce. Film Joker si zaslouží všechno. A taky to ode mě dostal. Ale myslím, že víc mi dal.

 • poster

  Doktor Spánek od Stephena Kinga (2019)

  V poslední době jsem zblajzla už několik filmů, které jsem dokoukala a došla mi slova. Byly to různé filmy, ale jednu věc měly společnou. King. Jsem ráda, že stálé existují lidé, kteří najdou odvahu natočit něco od mistra a být stejnou měrou tvůrčí a vzdát poctu. Protože tohle bylo...wow...jasný? Došla ta slova. Film Doktor Spánek zařadím mezi filmy, které si budu pouštět, když přijde "ta chvíle". Protože v něm bylo všechno. Od skvělého a tajemného příběhu, dojemných momentů, imaginace vytočenána 41627%, hrátky myslí dokonale natočené, finálé velké a konec dojemný. Teď si vykopu vlastní hrob a nejspíš se budu i rouhat. Ale mě se Doktor Spánek svou komplexností líbil snad i víc než Osvícení. Protože já věděla, že je McGregor skvělej herec. Vždy jsem ho tak brala. Ale tohle ho postavilo do úplně nového...no, světla. A jsem ráda, za příšerné trailery, kvůli kterým jsem si myslela, že jdu na propadák roku. Vskutku, to nejlepší si nechali do filmu. A nakonec se z toho vyklubal jeden z filmů roku.