• Pohádka
  • Rodinný

Samozvanec (1990) (divadelní záznam)

Škoda, že RTVS zdegradovala toto dielo nezmyselným nápisom o nejakom kovidautomate. Ďalej hrali: Krížiková, Maľová, Judita Vargová, Gruberová, Bučko, Bajnoková, Bzdúch, Vajda, Maroš Kramár, Gogál, Obšil, Paulovič, Sarvaš, Tarageľ, Gallo, Korenči, Šmálik, Šimonovič st., Rajniak, Rúfus, Terézia Kronerová

Fanny a Alexander (2016) (divadelní záznam)

Vynikajúce multimediálne predstavenie podľa Ingmara Bergmana. Občas som mal pocit, že po rokoch sledujem novú televíznu inscenáciu podľa svetovej predlohy (predstavenie bolo občas uzavreté do kulís, do klietky a čo sa deje bolo vidieť prostredníctvom kamier). Škoda, že Slovenská televízia (RTVS) na tv inscenácie niekedy v 90. rokoch rezignovala. Veľmi dobre bol stvárnený "veselý" svet - dom Ekdalovcov (Vašáryová, Heriban-Vajdová, Ondrík-Dzuríková-Kavaschová, Bystriansky-Mórová...) a kontrastne pochmúrny dom - klietka rodiny biskupa (výborný Stanke, Timková, Maľová, Kocúriková). Celý príbeh rozprávajú deti Fanny a Alexander (Pauhofová, Fischer).

Výnosné miesto (1965) (TV film)

Vďaka RTVS za zachovanie a hlavne odvysielanie tohto diela.

Dutý kameň (1985) (TV film)

Výborné, slovenský - historický - televízny film, vyrobený v ČST Košice. Výprava seriózna, žiadne papundeklové kulisy. Hrajú tam aj málo obsadzovaní košickí herci - Skokan, Rašev, Úradník, Macko... A všetko dokresľuje nezameniteľná Stračinova hudba. Niečoho podobného sa v súčasnosti už asi nedožijeme.

Profesor Bernhardi (1993) (TV film)

Naozaj vynikajúce - predloha, spracovanie aj obsadenie slovenskej hereckej špičky. No a Lasica v jednej z mála nekomediálnych úloh je perfektný.

Sesternica Beta (1978) (TV film)

Veľmi dobrý Balzac. Okrem hereckých es - Filčík, Chudík, Kukura, E.Vašáryová... - musím spomenúť "chodiacu múmiu" sesternicu Betu v podaní Magdy Vašáryovej a zvodnú Valériu (nezvyklá rola pre šarmantnú Janu Plichtovú), ktorá okrem svojho manžela sa zahráva s ďalšími štyrmi mužmi.

Chrobák v hlave (2014) (divadelní záznam)

V deväťdesiatych rokoch som to videl trikrát ešte s Michalom Dočolomanským (teraz Jozef Vajda). Ako to napísať, no, komédia ako delo - uvádzaná štvrťstoročie (premiéra 1990).

Mariša (1984) (divadelní záznam)

autori: Alois a Vilém MRŠTÍKOVCI ### Česká klasika v SND s výborným obsadením. Gazda Lízal (Valach) dá svoju dcéru Marišu (Javorková) za ženu starému Vávrovi (Machata) aj keď ju ľúbi Francek (Dočolomanský).

Pod cudzím nebom (1983) (TV film)

Ejzenštejn (Kňažko) prišiel do Ameriky natočiť zvukový film. Ale nevyjde mu to ani v Paramounte, aj keď jeho šéf (Mik.Huba) povie, že Ejzenštejnov scenár k Americkej tragédii je najlepší aký mal v rukách, ani v Universale, kde mu šéf (Blaškovič) ponúka vysoký honorár za film Tajomstvá Kremľa. Nakoniec natáča v Mexiku za peniaze skupiny súkromníkov. V ťažkých podmienkach natáčanie trvá dlho a väčšina investorov stráca trpezlivosť na financovanie filmu.

Ovládací panel
6 bodů