• Pohádka
  • Rodinný

Hra na kocúra (1983) (TV film)

1. príbeh z cyklu V službách zákona. V titulkoch uvedený rok výroby 1983.

Zhŕňajova nevesta (1978) (TV film)

Jedna z mála hudobných komédií kde sú piesne (hudba: Milan Dubovský) na úrovni a príbeh dopĺňajú, oživujú, posúvajú ďalej. Vlado Muller mal niekoľko legendárnych rolí (kaprál Hoferik zo Signum laudis, štátny žalobca Mason z Americkej tragédie, či chlap prezývaný Brumteles...), pre mňa je jednou z nich aj Ďuro Zhŕňaj. Je to riadny držgroš ("takto ja vyjdem na mizinu, takto peniažky moje plynú, každý z vás má na ne chuť, každý ma chce ošmeknúť"), na ženbu ani nepomyslí ("ktorá z nich je šporovlivá, každá troví ako divá, keby z nej dáky osoh mali, vari by ju vydávali?"), lebo žena by ho zruinovala ("a tebe povie: žije skromne, nefintí sa a nič nezje, len sem-tam zobne, to poznáme, dobehnúť sa nedáme, tu zob, tam zob, sem zob a ty na nej prerob, zob-zob a naostatok prídeš na psí tridsiatok, prezobe ti majetok"). Ale keď spozná, jednu čo "také meno má, najkrajšie zneje, meno nad mená, tá, čo nič neje", vezme si ju. Táto láskyplná žena (Zuzana Kronerová) sa ho snaží vyliečiť z lakomstva dusením (v komíne), poriadnou bitkou (v perine) a obarením vriacou vodou (dnes by to bolo exemplárne domáce násilie), čo sa jej nakoniec aj podarí.

Eros a Psycha (1993) (TV film)

Správny názov: Eros a Psycha.

Veštba (1988) (TV film)

Malá chyba v obsahu: Epikasté (Soňa Valentová) je žena kráľa Argu Lykurga (Jozef Adamovič) a ich dcéra je Elissa (Petra Vančíková). ### Zaujímavý antický príbeh o dvoch bratoch (Peter Paulíny, Juraj Benčík), v ktorom sa objaví aj boh lesa Pan (Dušan Lenci), Apolón (Maroš Tvarožek), bohyňa lovu Artemis (Zuzana Jezerská), bohyňa spravodlivosti Diké (Viera Richterová), mýtická Sfinx (Jana Zvaríková), či veštkyňa Pýthia (Katarína Vrzalová).

Sila lásky (1990) (TV film)

Príbeh z 1000 a 1 noci tentokrát rozpráva Šaharazáda (Soňa Valentová) kráľovi Šahrijárovi (Jozef Vajda). Kalif (Dušan Lenci - jeho jedna z mála kladných postáv) sa zaľúbi do svojej atraktívnej otrokyne Lajly (Ivona Krajčovičová) a narodí sa im syn Ardašír. A potom je to známy príbeh o Ardašírovi (Dušan Cinkota) a krásnej Hajátannufús (Zuzka Kapráliková - 17 ročná).

Putá osudu (1992) (TV film)

Keďže STV nemá peniaze na Odysea ako mal Desmon Davis na Súboj titanov, v tejto viac bábkovej rozprávke bohov hrajú ľudia a ľudí bábky (vrátane jednookého Kyklopa Polyféma). Lepší zážitok som mal z 2-dielnej rozhlasovej hry Odysea (1990, r-Tadánková).

O Džaudarovi a jeho bratoch (1988) (TV film)

Takže opäť 1000 a 1 noc, režisér Chlebík, Šaharazád - Judita Vargová, kráť - Peter Bzdúch. Ešte dodám, že to šťastie, po ktorom túžil Džaudar (Jozef Holec) je princezná (Jana Zvaríková). Scenár: Ondrej Sliacky.

Koník z ebenu (1987) (TV film)

Orientálna rozprávka z 1000 a 1 noci o Akbarovi (Marek Ťapák) a krásnej Širin (Petra Vančíková), ktorú kráľovi (Peter Bzdúch) rozpráva Šaharazád (Judita Vargová). Scenár: Ondrej Sliacky.

Gottšalk (1987) (TV film)

Historická inscenácia urobená na úrovni o (pre mňa) nepoznanej histórii Slovanov. Známa je Veľká Morava (inscenácie Solúnski bratia, Mojmír II., alebo film Knieža) a potom skok o niekoľko storočí do stredovekého Uhorska. Takže Gottšalk je pre mňa novou historickou osobnosťou. V úlohe starého Neletiča ma zaujal Štefan Mišovic.