Božská relikvie (1986)

Jeden z najznámejších filmov Jackieho Chana, konkrétne prvý diel série. Ázijský sokol a jeho variácia na Indyho. Naivný, hlúpy a nefungujúci scenár tohto filmu (a hudba, haha), by hodnotenie sťahoval nemilosrdne dolu. Humor nefunguje takisto. A napriek tomu, že sa to celé nesie v štýle "budspenceroviek", tak to hodnotenie dávam vyššie kvôli neuveriteľným kaskadérskym kúskom a scénam, ktoré som ešte jakživ nevidel a neviem, či ešte niekedy uvidím (rok vzniku 1986 !). Za dve a pol hviezdy.

Saw X (2023)

Desiaty diel série. Civilná úvodná časť a vôbec samotná zápletka vás asi trochu prekvapí, ale keď naskočíme do zabehnutých koľají, tak už viete kde ste. Aj tu sa dočkáte všetkého, čo táto séria ponúka už dobrých 20 rokov. Je to málo ? Nie som si istý, Saw však už teraz vnímam v pozícii hororovej klasiky.

Spirála strachu: Saw pokračuje (2021)

Deviaty diel série sa najviac vymyká nastoleným štandardom, čo by nemuselo byť na škodu, ale bohužiaľ je. V podstate klasická detektívka (naozaj nechápem tie Zekeho flashbacky), veľmi predvídateľná a neskonale nudná. Jigsaw je použitý len ako pohodlný dejový mostík. Hlavný záporák je tu trochu na smiech, kdeže je charizma Tobina Bella. Vôbec tu nepotrebujeme ani hviezdnych hercov. Slabotka za 1 hviezdu.

Jigsaw (2017)

Ôsmy diel to tentokrát chytil za iný koniec, aj keď vlastne vôbec. Príťažlivý vizuál je síce fajn, ale opäť sa tu bavíme o logike pre menej rozumovo zdatných. Film zase stavia na klasickej HRE a snaží sa vytvoriť aj úžasné dejové twisty, ale všetko toto už poznáme, viacero vecí je predvídateľných a všeličo aj sami vopred uhádnete. Prekvapivý prvok chýba. Žmýkanie značky. Za dve hviezdy.

Saw 3D (2010)

Vydarený diel do tejto skládačky a po niekoľkých filmových tragédiách tu máme aspoň priemer. Zase totálny logický výplach, ale dobre. Predlhá dejová línia pokračuje aj tu, no a zdá sa, že bude pokračovať aj po skončení týchto udalostí. Achjo. Konečne ale niekoho napadlo spraviť to inak a chválim myšlienku s trestaním podvodníkov, pretože vďaka tomu ten film myšlienku znova mal. Veľmi pekné torture porn i gore efekty, dovolím si povedať, že toto je zatiaľ najbrutálnejšia časť zo všetkých. A jedna z najlepších častí celej série. Za dve a pol *, zaokrúhľujem na tri.

Saw 6 (2009)

Už šiesty diel stále a stále o tom istom, v tých istých koľajách, stále tie isté postavy, nič zaujímavé, žiaden inovatívny alebo odlišný prístup k téme, ten istý vizuál, hudobná téma, všetko ! Čo nastavil James Wan, to si ideme už šiesty film, bez štipky invencie. Jedna hviezda za to čo vždy - gore a pekné vysvetľujúce spomienky. Pre mňa je to málo.

Saw 5 (2008)

Piaty diel série Saw a stále len to isté : tá istá prastará dejová linka pokračuje ďalej už od prvej časti, logické nezrovnalosti a diela samoúčelnej náhody ma v pravidelných intervaloch udierajú do tváre, schématický scenár opakuje opäť ten istý zabijácky model, ktorý svoju hlavnú myšlienku stratil už dávno... Pochválim opäť flashbacky, dobré gore a charizmu Tobina Bella. Len za jednu hviezdu, opäť.

Saw 4 (2007)

Štvrtý diel a v tomto bode, ak ste nevideli žiadnu z predchádzajúcich častí, už Saw nebude dávať zmysel. Z nie úplne jasných dôvodov sa film vracia k dávno ukončeným udalostiam a vytvára tak naozaj kompaktný, celistvý príbeh, vyrozprávaný v pomerne krátkom čase. V priebehu štyroch filmov, svojho času tak v priebehu štyroch rokov. Film inak neponúka vôbec nič nové, v tom dobrom zmysle, i v tom zlom. Brutalita i gore výborné, ako soľ ale potrebujeme inteligentnejší scenár s lepšími hercami. A iným režisérom. Nedám viac ako jednu hviezdu.

Saw 3 (2006)

Tretí diel Saw série. A poriadny sešup dole. Nelogickosť vládne a všetko je dotiahnuté ad absurdum. Jigsaw tu už nemá moje sympatie a ja tu opúšťam jeho filozofiu a celú jeho hru. Jeho génius je snáď nad všetky zločinecké mozgy sveta. Samoúčelná brutalita a videoklipový vizuál sa mi nepáči. Jedna hviezda za pár flashbackov, inak len na hranici odpadu.

Saw 2 (2005)

V druhom diely už značne cítiť iný prístup. Zlým filmom nie je, napriek tomu už vidieť tendenciu klesajúcej kvality. Z dvoch dejových liniek ma viacej baví tá s Jigsawom. Presne na hranici medzi priemerom a niečím výnimočným. Za tri hviezdy.