Intruders (2014) (seriál)

Tohle obvykle nedělám, nepíšu komentáře, protože zastávám názor, že pokud člověk chce o něčem něco vědět, má tomu dát šanci a zkusit se na to podívat sám, než to odsoudí na základě nějakého komentáře napsaného po zhlédnutí pilotu. Intrudens má špatný pilot, ano, pomalý a hrozně zamotaný začátek, ale pokud vydržíte, je to více než slušný seriál. Dejte mu šanci. Napíšu Vám pár důvodů......Josh Simm (ano Master z Doctor Who), Milie Bobby Brown (ano Eleven ze Stranger things) - v době, kdy ještě většina světa vůbec nevěděla, hrála jednu z hlavních rolí v tomhle seriálu, sám Stephen King (ano, ten Stephen King) o ní napsal na svém twitteru, že je neuvěřitelná...... jo pro představu ......Spoiler alert: devítiletá holka hraje dospělého sériového vraha a vy jí věříte každé slovo. Myslím, že pro ty, kteří rozumí tomu, co jsem tady teď napsala, dají seriálu šanci.....a myslím, že nakonec, pokud vydrží, nebudou litovat. Jen škoda, že je tu a po celém světě tolik lidí, kteří mu šanci nedali a tak se další řady asi nikdy nedočkáme. Zodpovědnost je na vaší straně.

Most špiónů (2015)

Další americká slátanina, nebo skutečný zážitek? Poslední dobou hodně hledáme inspiraci v minulosti. Není divu. Stačí se podívat na dnešní situaci a je jasné, že jinde než v minulosti nedokážeme najít odpovědi. Jak vše vyřešit, bez toho abychom se navzájem pozabíjeli. Studená válka je perfektním příkladem. Dvě světové velmoci do krve naštvané jedna na druhou a myslí si, že nejlepším nápadem je se navzájem vyhladit. Super myšlenka. Když pomineme to, jaké by to mělo následky, kdyby se tak opravdu stalo. Už proto, že bychom byli za prvé skoro bez ropy a zemního plynu a za druhé bez dobře financovaných hollywoodských filmů. Které by nám ukázaly, jak to v minulosti všechno bylo. Jasně pokud bychom nějakým záhadným způsobem přežili bez ropy, plynu a v nukleární zimě, přežili bychom i bez Hollywoodu. Už proto, že jinde to dokážou dělat často i líp a za méně peněz. Co třeba taková Velká Británie, těm jdou historické filmy přímo famózně. Sice bychom se například o studené válce nedozvěděli už asi nic z první ruky, zato bychom měli v zásobě spoustu přímo encyklopedických znalostí o druhé světové. Ta by pro náhled toho, jak to při válčení dopadnout nemá, měla stačit. Jelikož, ale studená válka nakonec dobře dopadla. Máme dnes jak Hollywood tak dost ropy, nato, abychom se mohli v klidu podívat na nějaký ten Spielbegovský filmík. Spielberg velice rád utíká do světa své bujné fantazie, proto jsem moc ráda, že tentokrát se držel toho, co je historicky psáno, ale nikterak to neubralo na filmovém zážitku, který od jeho filmů už tak nějak očekáváme. Nešla jsem do kina zrovna plná očekávání. Americký film a podle skutečné události, pff. Říkala jsem si. Utěšoval mně fakt, že filmová spolupráce Spielberga a Hankse funguje, což nám tihle dva ukázali již několikrát, ve filmech jako Zachraňte vojína Ryana, nebo Terminál. Film založený hlavně na scénáři, jelikož tady jde hlavně o to, se ze všeho umět správně vykecat, ale nepotřebuje jen správně zvolit režiséra a hlavního protagonistu, nýbrž ze všeho nejvíc pořádného scenáristu. Ani zde film nešlápl vedle s geniálním Ethanem Coenem, Joelem Coenem, a scenáristickým bažantem Mattem Charmanem. Teď už stačí vybrat správné lokace, k čemuž poslouží historie, a všechno pořádně natočit. Na což taky nikdo nezapomněl, jelikož do role kameramana byl obsazen nadaný polský kameraman Janusz Kamiński, přes jehož objektiv jsme se mohli podívat už na nejedno veledílo. Jediný další film, na který si vzpomínám, že jsem ho viděla a odehrává se za bouře studené války je K-19: Stroj na smrt, který je příběhem někde trochu jinde. Tím rozhodně nechci naznačit, že téma Mostu špionů by bylo nějak slabší, to rozhodně ne. Je to velice propracovaný příběh o dvou mocnostech, které potřebují, nějak co nejvýhodněji a hlavně včas vyměnit špiony, kteří protivníkovi padli do zajetí. Bez toho aby jen jediný z nich vyzradil něco, co by mohlo mít doslova nukleární následky. Rozpor a jeho řešení je založeno na slovíčkaření a jsme zpět u scénáře, který do vážného a děsivého tématu dokázal propašovat i několik humorných dialogů, které filmu dodají lehký sarkastický nadhled. Stojí na film jít do kina, nebo ho vůbec shlédnout? Za mě rozhodně ano. Jestli stojíte o vysvětlení toho co se děje ve světě dnes, co se dělo dříve a toho co se může dít, určitě filmem čas nepromarníte. Stejně tak jestliže jen chcete vyváženou filmovou podívanou na nedělní odpoledne. Každý si na filmu najde něco svého a to ho činí jedinečným. Abyste se dozvěděli, proč mu dávám jen čtyři hvězdičky a ne pět, budete tohle dílko holt muset shlédnout sami.