Jehan

profesor

3 body

<< předchozí 1 2 3 4 5 10 14 18
    • 12.1.2019  22:56

Arthur Penn složil svébytný syrový hold zabijáckým magorům a pošukům, které by asi málokdo z nás chtěl mít v příbuzenstvu. Kdo četl Dashiella Hammetta, ví, že v Americe se tehdy s ničím moc nemazlili ani gangsteři ani policajti. Jen blázen by z těch buranských psychopatů dělal hrdiny. Ale i to je možné.

• 12.1.2019  22:48

Ohavná postmoderní zběsilost. David Lynch si to užil a stejně tak Nicolas Cage a Laura Dern, O Willemu Dafoe ani nemluvě. Všichni mají 5 hvězd za vpravdě životní výkony. Chudák H. D. Stanton to zase odsral, na což je zvyklý. Děsivé využití hudby!

• 27.12.2018  22:22
    Mlýny (divadelní záznam) (1994)

Ač mi filmové záznamy divadla (natož pak nedivadla) vždy připadaly jako marný žánr, zde udělám výjimku. Tohle se prostě povedlo. Mlýny jsem viděl i naživo a ta prča a energie se zázračně přenesly i do záznamu.

• 27.12.2018  22:16

Zažil jsem tu dobu, prožil ji řádně coby adolescent a díky tomuto filmu jsem se vrátil v čase. Včetně bluesových seancí v hospodě U Klokočníka, jichž jsem se aktivně účastnil. Těch 5 hvězd ale nedávám z nostagie. Ta doba stála za pěkné hovno, což Ondřej Trojan s vhledem, přehledem i nadhledem dokonale podává. Díky za to.

• 21.12.2018  22:46

Jářku, v době vzniku tohoto epického veledíla jsem shodou okolností sloužil u 9. průzkumného praporu ve Vimperku a tématika snímku mi tudíž byla intimně známa. Filmové taškařice měly překvapivě jakýsi základ v realitě; ba dokonce i v nablblé ČSLA byli totiž průzkumáci cosi jako elita a občas se mezi lampasáky vyskytl někdo, kdo nebyl vyslovený dement nebo zmetek. Takže jo, je to socialistická agitka, ale tak už to dneska nikdo nemusí vnímat a když na to má náladu...

• 21.12.2018  22:18

Ale jo, je to prča. Skamene v životní roli. A znovu jsem si uvědomil, jakou jsem měl kliku, že jsem na vojně byl až v 80. letech a ne u tankistů čili hadic. V 90. letech to byl hit. Muzika mi k tomu vůbec nepasuje.

• 21.12.2018  22:06

Ohromně milý film, který stojí na kolouškovském půvabu Audrey Hepburn a mužném šarmu Gregory Pecka. Ovšem zásadní roli hrají římské dobové reálie. A skútr Vespa.

• 21.12.2018  22:01

Trochu zapomenutý film s nezapomenutelnou Monicou Vitti. Nejlepší jsou scény s futuristy!

• 21.12.2018  21:54

Někdo se rozhodl s extraligovými herci natočit totální pakárnu. To se mu dokonale povedlo a jen si kladu otázku: komu tím prospějete? Nevěřil jsem svým očím.

• 21.12.2018  21:49

Zábavné a chytré. A oba hlavní představitelé se náramně vyřádili. Když jsme na tom byli před 40 lety v kině, spoustu věcí jsme nechápali maje zkušenosti pouze se socialistickou "žurnalistikou". I tak to dobře fungovalo.

• 21.12.2018  21:40

"Osgood mě požádal o ruku". "Tak je to - jsem pitomá". "Na sedmičce je mejdan!" "Bouchačka."No a samozřejmě finální:"nikdo není dokonalý" z úst neuvěřitelného Osgooda. Naštěstí nejde jen o hlášky, ale o spoustu přesně dávkovaných lahůdek. Dokonce i dort by byl. No a třešnička na něm je Marilyn, byť film táhnou skvělí Tony Curtis a Jack Lemmon, geniálně dabovaní pány Cupákem a Brabcem.

• 21.12.2018  00:34

Blbost typická pro 90. léta. Nemá smysl to více komentovat.

• 20.12.2018  22:25
    Lev v zimě (1968)

Kdysi jsem to viděl jako kluk a byl jsem udiven cynismem královské dvojice a trapností princů. Poněvadž jsem byl navyklý na programovou ušlechtilost či očividnou proradnost hrdinů českých středověkáren od Vávry. Toto je životu podstatně blíže, navíc po desetiletích velmi oceňuji bravurní dialogy a skvělý casting, kde se blýsknou i Anthony Hopkins a Timothy Dalton coby mladíci. Natož pak protřelá Katherine Hepburn a šarmantní Peter O´Toole. Je mimochodem historickou ironií, že všechny tehdejší dialogy nepochybně probíhaly ve francouzštině.

• 20.12.2018  21:46

Staré páky si to opravdu užívají. Navíc to mezi dávnými hereckými kámoši mile jiskří a ještě si ze sebe umí udělat srandu. Pokud tam někomu vadí Vanessa, tak mně teda fakt ne. Happy Birthday rusky odvedla výtečně.

• 16.12.2018  22:34

Nuda. Užvaněná figurkárna. Možná si to pouštěl opakovaně Tarantino. Tupé držky a Gary Cooper je tam asi omylem. Pro mě.

• 16.12.2018  21:47

Jedna z nejlepších amerických detektivek 70. let. Absolutně umanutý Gene Hackman, pokorný Roy Scheider, neodolatelný Fernando Rey... Úžasná hudba Dona Ellise. A ta honba s nazdemkou je z říše akčních snů. Friedkinovo mistrovské dílo!

• 16.12.2018  21:31
    Hrbáč (1959)

Ten film pořád skvěle funguje. Včera si ho vybral pro soukromou domácí projekci potomek ročník 2001. A bavili jsme se opravdu dobře. Ušlechtilý kladný hrdina to prostě svou chrabrostí a zároveň rafinovaným převlekem a sofistikovanými metodami vybojuje. Asi jsme oba pitomci, ale nám to tak nějak stačilo. :-)

• 16.12.2018  21:17
    Hovory s TGM (2018)

Jak rád bych tento film viděl, ale na venkově opravdu není šance. No tak jsem si aspoň objednal knižní verzi scénáře pod stromeček a třeba někde seženu DVD. Pak milerád napíšu hodnocení. Ale už teď mám knihu Pavla Kosatíka Jiný TGM a je to opravdu kvalitní čtení.

• 12.12.2018  20:53
    Toman (2018)

Téma mě velmi navnadilo, díky čemuž jsem byl ochoten zkousnout i neherce Macháčka v hlavní roli. Ten naštěstí předvedl svůj toporný standard, což v tomto případě překvapivě vůbec nevadilo. Casting ostatních postav se velmi, velmi vydařil. Nestačil jsem se divit fysické podobě herců s tím podivným panoptikem historických postav. Ondřej Trojan si navíc, jako jeden z mála, pečlivě hlídá historické reálie do detailů. Uznávám, že film asi nejvíce zaujal lidi, kteří o tomto exponovaném a přitom nepopulárním období české (československé, potažmo evropské) historie něco vědí nebo vědět chtějí. Mimochodem, návštěva filmu mě překvapila. Čekali jsme, že nás v kině moc nebude - a ejhle, bylo skoro plno (jasně, v menším sále). Pro ty, kdo si chtějí něco přečíst na doplnění vědomostí, doporučuji knihu Jiřího Šulce Mosty do Tel Avivu. A děkuji Ondřeji Trojanovi za další kvalitní film.

• 12.12.2018  20:43
    Nepodepsaný knoflík (TV film) (2003)

Celkem dobrá TV detektivka. Oldřich Vlach nepatří zrovna k mým oblíbencům, ale tady se mi fakt moc líbil. Celé je to takové venkovsky a česky trapné a upatlané, což je zároveň největší deviza tohoto nenápadného snímku. Cítím tam nad tím vším lehký nadhled. Casting vedlejších postav se taky povedl. No tak jo.

• 3.12.2018  22:30

S potěšením zjišťuji, že Clint byl vždy nekorektní a nadčasový. A v neposlední řadě natvrdlý fešák a programový buran, což mi, jak s provinilým pocitem zjišťuji, až tolik nevadí.

• 28.11.2018  22:23

Naprosto chápu všechny věcné výhrady řady hodnotitelů. Jistě, tohle téma šlo zpracovat komplexněji (nejlépe v podobě seriálu), velkoryseji, koherentněji, možná i sugestivněji atd. Pere se ve mně tak trochu filmový fanda a milovník přírody. Jako milovník přírody (který v ní tráví značnou část života) dávám pět * za to, že někdo natočil takto krásný a mnohoznačný film o přírodě doslova za humny či dveřmi. A chápu, že do 81 minut lze vtěsnat jen zlomek toho, co nám naše planeta Česko nabízí. Na druhou stranu dobře vím, co je to za fušku kloudně (aspoň) vyfotit (aspoň) jelena, natož pak kance, o rysech nemluvě. Všichni chytráci zběhlí v nákladných dokumentech o přírodě z dílny BBC apod. vědí, jak by to mělo vypadat. Nejsem z filmu zklamaný, ale ani úplně nadšený. Jsem však za něj opravdu vděčný. Denně mě nadchne "divočina" kousek od domova. Pokud nějaký dětský divák, který to viděl v kině se školou, odejde z kina s pocitem, že by nebylo špatné vyrazit ven prozkoumat nejbližší křoví či mez, díky autorům za to. Koupil jsem DVD a s potěšením se podívám opakovaně. Jo, a ta píseň v závěru... Jářku, mám moc rád Jardu Svobodu, ale jsem nucen konstatovat, že tahle opravdu nepatří k těm nejpovedenějším.

• 21.11.2018  23:28

No tak už jen pro tu partii v restauraci.... Navíc šachista, který vypadá jako Molotov. Pro mě je prostě šach srdeční záležitostí. :-) Ale naprosto chápu šachisty, kteří to celé pošlou do pekel. A vůbec tak nějak celkově. Vlastně je to naprostá kravina. Omlouvám se, ale jak vidím šachovnici, jsem v prdeli, i když jde o naprosto zjevnou blbost. Šachově i filmově.

• 21.11.2018  22:19

Jářku, je to blbina, ale je nanejvýše příjemné, že Edward Norton, William Hurt a Tim Roth měli nějaké podivné nutkání si v takové slátanině zahrát. Proč, to vědí jen oni; a je mi to vlastně celkem fuk.

• 14.11.2018  23:15
    Mladý papež (TV seriál) (2016)

Seriály v zásadě nemám rád. U tohoto (ač jsem všechny díly neviděl) rád dělám výjimku. Pokud jde o jakési souznění, nepochopení resp. nesouhlas s tím, co se děje na obrazovce, hodně záleží na zázemí diváka. Řekl bych, že zásadně. Jude Law je každopádně úžasný herec a neuvěřitelně fotogenický chlap a v roli papeže jsem si ho až dosud vůbec nedovedl představit. Nuže, kardinálský klobouk dolů! Natočené je to velmi zručně, ale to by nestačilo, kdyby zde nebyly jedinečné přesahy mnohými směry. Díky!

• 16.10.2018  21:50

Podat komplexně obraz ruské reality je nadlidský úkol. Tragická postava Švéda v hlubinách Ruska je dobrý záchytný bod. Hodinová sonda nám jen naznačí, ale to bohatě stačí. Dobrá práce.

• 14.10.2018  21:58
    Lovec hlav (1976)

Bravurní ukázka toho, čeho byla francouzská kinematografie v polovině 70. schopna. Atmosféra, lokality, casting, spád děje. Dynamický J. P. Belmondo ve vrcholné formě a stejně tak jeho spolužák a kamarád z konzervatoře uhrančivý Bruno Crémer. Mistrovský kousek!

• 13.10.2018  00:10
    Pouta (2009)

Neuvěřitelná síla. Ondřej Malý zahrál psychopatického šmejda způsobem, který nedokážu hodnotit jinak než superlativy. Geniální scénář. Jeden z nejlepších českých filmů nejen tohoto století.

• 13.10.2018  00:03

Překvapivé. A nebo naopak dobře zasunutelné do kontextu černobílých dekád minulosti. Nečekaná porce erotiky. Skvělý výkon hlavní představitelky.

• 19.9.2018  22:06
    Blade Runner (1982)

Lahůdka! Naprostá klasika temného proudu sci-fi, kterou jsem bohužel nikdy neviděl v kině. Vizionářský a mnohokrát vykradený film s výbornými herci a mistrovským soundtrackem od Vangelise. Ridley Scott v nejlepší formě.

<< předchozí 1 2 3 4 5 10 14 18