Anderton

okres Bratislava

<< předchozí 1 2 3 4 56 110 165 219
    • 27.5.2018  07:49
    Řidič (1978)

Príjemná retro záležitosť, ktorá boduje a zároveň stráca body práve tým, že ide o pomerne krotkú záležitosť. Na jednu stranu sa to pozerá super s vyloženými nohami na stole po namáhavom dni v práci, na tej druhej mohol Hill zájsť omnoho ďalej proste len v drsnosti predvedeného. Našťastie je scenár tak trochu viac zašmodrchaný, ale stále z nás nerobí blbcov zvratmi v každej desiatej minúte. No a casting je v pohode, ale na výber toho bolo "once upon a time in Hollywood" viac ako takmer parodický Bruce Dern a kliďas O´Neal.

• 25.5.2018  15:32

Nedá sa nič robiť, na Element of crime cítiť, že ide o začiatky, pretože ešte nedisponuje takou istotou v rozprávaní a nakoniec ani vo vizuálnom stvárnení, ako neskoršie Trierove do detailu vypiplané diela. Film sa dá sledovať aj ako zástupca neo-noir s typickými noirovskými elementami, i keď detektív vo svojom ohoze mi trochu pripomínal Dona Johnsona v Miami Vice. Každopádne ide o vizuálne jeden z najtmavších farebných filmov a jednu z najtmnejších krimi vôbec. Osobne mám dojem, že ide "tak trochu" o európsku odpoveď na Blade Runnera, keď niekto stretnete Larsa v Cannes tak sa ho na to prosím spýtajte.

• 24.5.2018  08:57

Možno zatiaľ tá najlepšia epizóda. A to paradoxne najmä vďaka faktu, že absentuje akákoľvek akcia a k slovu sa dostáva psychológia a sme svedkami osobných tragédií, ktoré jednoducho po tak dlhom čase v tejto "turistickej" destinácií raz prísť museli. Všetci herci sa vytiahli,scenár im dal k tomu, nechcem priamo povedať že konečne, priestor.

• 23.5.2018  23:42

Hra so smrťou už nie je tak živelný film, ako Do the right thing alebo Tropická horúčka, skôr sa Spike Lee trochu umiernil, ale stále dokáže nakrútiť veľmi dobre komponovaný dlhý záber, klamať subjektivizovanými retrospektívami alebo inovatívne nakrútenými rekonštrukciami, viď Keitel ako svedok vraždy, pri ktorej nebol a ktorú si sám s malým páchateľom vo svojej hlave rekonštruuje. Máme tu vlak ako metaforu úniku z tohto pekla, respektíve začarovaného kruhu, keďže aj ten vláčik sa premáva u Strikea doma stále dokola. Jeden policajt čaká, kedy sa konečne medzi sebou už vystrieľajú, zatiaľ čo jeho parťák sa snaží vyriešiť problémy skutočnou zaangažovanosťou.

• 21.5.2018  22:32

Rozumiem výčitkám, že postavy sa príliš zaoberajú "vonkajšími" faktormi ako skutočnou podstatou problému, to jest neverou ako takou. Lenže Lee berie túto situáciu skôr ako východzí stav pre ďalšiu svoju typickú kanonádu dialógov k témam, ktoré ho zaujímajú a opäť to schytávajú úplne všetci, takže osobne film považujem za objektívny. Koniec koncov asi niet prečo pochybovať o tom, že režisér veľmi dobre vie, o čom točí. Začína to ako klasická zakázaná romanca, lenže Lee sa nebojí rozohrať oveľa širšiu mozaiku, kde sa ústredný pár ocitne aj na pár minút mimo diania a nechá priestor rovnako zaujímavým vedľajším postavám. Film sa mu tak trochu rozpadá, ale aspoň z tej neučesanosti cítiť Leeho živeľnosť a neochotu sa podrobiť nejakej komfortnej štruktúre. No a ak má Las Vegas svoju Eiffelovku, tak NY má zase Tádž Mahál, aby bolo jasno...

• 21.5.2018  08:49
    Gamer (2009)

Konečne som po dlhšom čase narazil na film, kde som hneď podľa prvej sekvencie mal tušáka, že toto bude krásny kryštalický odpad, zhovadilosť typu Ultraviolet. V postate jediné iné hodnotenie, ktoré v tomto prípade chápem, je plný počet (pozdravujem touto cestou Madsbendera, kolegu z nášho tímu na filmových kvízoch). Film bez vlastnej atmosféry, ktorý za 9 rokov neuveriteľne zostarol a je každou scénou stále horší a horší a tým pádom zábavnejší a zábavnejší. Brutálna kadencia neuveriteľných wtf scén robí z Gamera neopakovateľný zážitok.

• 20.5.2018  08:35

Moje prvé zoznámenie s Palmerom v Berlíne ma príjemne prekvapilo a tak nebolo prečo váhať pri jeho výlete do uzimeného Sovietskeho zväzu. Lokácie sú vybraté opäť perfektne, Palmerov "kamoš" z opačnej strany barikády je soľ, bez ktorého by séria nemala tú správnu chuť a hlavný záporák, ktorý sa objaví až po hodine, taktiež nemá chybu. Len je to už celé skôr paródia na Studenú vojnu ako nejaký vážnejšie mienený špionážny film. Takže opäť záleží na vkuse, čo je vám bližšie. Mne osobne ten Berlín, ale bavil som sa aj v Lotyšsku a okolí.

• 19.5.2018  14:25
    Smyčka času (TV film) (2013)

Chcelo by to vlastniť prístroj, akým disponuje vedecké laboratórium v tomto pilote, vrátiť sa v čase späť a natočiť to poriadne, aby z toho mohol byť kvalitný seriál. Potenciál to malo obrovský, je veľká škoda, že ho tvorcovia zabili a nakrútili niečo ako vytrhnuté z 90. rokov. Výsledok je skôr podpriemerný, hodnotím skôr nápad a myšlienku, ide vlastne o klasické guilty pleasure dielko, kde sa môžete stále pozastavovať nad nelogičnosťami, aby ste si nakoniec povedali, že vás to práve preto skvele bavilo.

• 18.5.2018  22:25

Áno, toto je typ filmov, aké sa musia neustále nakrúcať a pre ktoré bol vlastne celuloid vyrobený. To bez ohľadu na ich objektívnu kvalitu, pretože obsah tu zohráva rozhodujúcu úlohu. Je potom škoda, že ak nejaký scenárista vyhrabe podobný prípad z nejakého archívu, tak nevznikne aj skutočne dokonalý film. Spravodlivosť má sotva hodinu a pol a dovolím si povedať, že pri takýchto obrovských časových skokoch je to dosť málo a kľudne by som zvládol aj ďalšiu hodinu, ktorá by viacero vecí viac objasnila, pretože film je veľmi skratkovitý a mohol o európskej byrokracii toho povedať ešte viac. Takto kriticky sme nemali nemecké, a ďalej francúzske a aj rakúske, orgány vykreslené snáď nikde okrem diel z DSV, ale tak hodili francúzskym filmárom rukavicu. Holt sme si rovní a rovnejší a na tom sa bohužiaľ asi nikdy nič nezmení. Ale ani na tom, že najväčšou zbraňou pravdy je čas.

• 16.5.2018  09:51

Pokiaľ nejaký ranný Bergmanov film predznamenáva jeho neskoršie komplikované vzťahové drámy, tak to bude zrejme Loď do Indie. Za zmienku stojí, že nabúrava zažitý stereotyp o Švédoch ako chladnom, tichšom národe, pretože to tu vyzerá ako v poriadnej talianskej rodine so všetkým, čo k tomu patrí. Postavy na seba často vrieskajú, nešetria výčitkami a lietajú facky. Pričom sa zdá, že ak by tak nečinili, tak by vlastne žiaden problém medzi sebou ani nemuseli mať a mohli by žiť aj za situácie, v akej sa nachádzajú, pokľudný a relatívne šťastný život.

• 15.5.2018  07:05

Po "vážnom" scenári ku Štvanici sa Bergman ako debutant prezentoval sociálnou rozprávkou, ktorej síce nechýbajú temné tóny a kritika spoločnosti a ľudskej povahy všeobecne, ale nakoniec by film celkom hladko zapadol do programu Štedrého dňa, pretože láska prekoná všetky prekážky, chalan sa poučí z nespravodlivosti na svete a na súd dorazí samotný...no ale to nechajme tak. Preto aj jednoduché prirovnanie života k premenlivému počasiu, explicitne vyjadrené samotným názvom, v takto ladenom diele nie je tak ľahko napadnuteľné. 70%

• 15.5.2018  06:55

Vážne som nečakal, že ma nedávny x-tý reštart so Spidermanom bude baviť viac ako niečo, čo má byť vrcholom celej dlhoročnej Marvel ždímačky peňazí. To sa týka aj záporáka, pretože Thanosove motivácie síce majú hlau a pätu a odkazujú na stav súčasného sveta, ktorý sa tiež zdá byť pred kolapsom a nejednému extrémistovi sa niečo podobné asi tiež honí v hlave, ale jednoducho mi pripadá zaujímavejšie, keď človek z mäsa a kostí prehodí niečo o pôvode Iron Manových peňazí, ako ničenie polovice (mimochodom nekonečného) vesmíru. Film mi pripadal ukecaný, sledujeme len epizódne menšie akcie a tešíme sa na tú záverečnú, ktorá má tendenciu vyvolať spomienky na Návrat kráľa, lenže to by sa musela viac rozbehnúť, aby mohla byť skutočne strhujúca. Prečo bude zrovna toto možno najziskovejší film histórie, príliš nechápem, ale rozhodne ide o hladší pokus o spojenie všetkého do jedného ako u omnoho tupejšej Lige spravodlivosti u konkurencie.

• 13.5.2018  23:33
    Krize (1946)

Dej Krízy je možno predvídateľný, ale keďže v ňom nechýbajú konflikty, dilemy a silné emócie, tak to vôbec neprekáža. Ide o celkom slušne prekreslenú psychologickú drámu, kde v očiach hercov skutočne vidieť a cítiť ich vnútorné prežívanie. Svojim spôsobom ide o tragédiu, ale v tomto období Bergman končil svoje diela s vízou nádeje do budúcnosti, pričom to nikdy nepôsobí vykalkulovane, ale ako prirodzený vývoj udalostí. Film najmä o ženách, kde je mužský hrdina viac menej len na to, aby sme na jeho osude viac chápali matku s dcérou. Každá z troch žien je svojim spôsobom hlavná postava, čo Bergmanovi rozhodne kvitujem.

• 13.5.2018  21:39

Hudba v temnotách môže byť pre tých najsnobskejších Bergmanových fanúšikov sklamaním a môžu ju označiť za gýč. Čo by ale bolo tak trochu mimo realitu, pretože v nej cítiť úprimnosť výpovede o znovanachádzaní dôvodu ďalej žiť. V popredí je romantická línia, čo ale korešponduje práve s tým nachádzaním nového zmyslu života. Veď práve aj snaha o záchranu života stála Bengteho zrak. Vo filme zaznie zopár zaujímavých myšlienok, Bergman využije aj možnosť vizualizovať Bengteho zúfalý stav a sociálny aspekt diela na seba našťastie príliš neupozorňuje.

• 13.5.2018  10:57
    Pomsta (2017)

Sme dávno v dobe kinematografie, kedy nie je dôležité čo, pretože všetko tu už bolo, ale najmä ako. A práve preto ma vôbec priamočiarosť Pomsty vôbec neuráža a mohol som sa aspoň sústrediť na detaily a najmä perfektne zvolené prostredie. Francúzi si tak nakrútili moderný western s cool ženskou hrdinkou a klasickými tupcami, ktorí sa tak môžu výraznejšie prejavovať iba násilím. Okrem toho nešťastného jablka, ktoré je už tak nudným symbolom, že ma už ani nebaví jesť toto ovocie, sú ale tie ostatné pre rozprávanie zvolené vhodne, napríklad "falický" konár ako príčina zranenia . Svojim spôsobom tu Fargeat vyjadruje podobnú podporu ženskej revolte v čistej žánrovke ako Besson v Lucy.

• 11.5.2018  14:46

Na tých pár Caraxových celovečerákoch sa mi páči, že mi pri nich ubieha čas akosi rýchlejšie, ako pri ľubovoľnom 120 minútovom filme akéhokoľvek žánru. Milenci z Pont Neuf je vo svojom jadre klasická romanca, len nesledujeme nastajlovaných príslušníkov vyššej, alebo vyššej strednej vrstvy, ale hneď vyvíjajúci sa vzťah dvoch bezdomovcov. Tí majú šťastie, že môžu obývať pomerne romantické priestory mosta v rekonštrukcii a tak je centrum Paríža dôležitou atmosféro-tvornou zložkou diela. Viem si predstaviť, že pre mnohé ženy musí byť tento film veľká srdcovka. A Denis Lavant je neuveriteľný ksicht, ak by nebol hercom, vesmír by sa proti tomu vzpriečil.

• 11.5.2018  14:40

S predchádzajúcou časťou akási dvojička, pretože tu riešime udalosti predchádzajúcej epizódy. Škoda len, že keď sa to v závere poriadne rozbehne, tak to hneď aj skončí a my chceme ihneď vidieť, čo bude nasledovať ďalej. Nie je to v mojich očiach horšie ani lepšie ako iné epizódy, len zatiaľ sa mi celý seriál javí tak na 70%, takže občas šupnem nižšie hodnotenie.

• 10.5.2018  18:07
    Psí ostrov (2018)

Ako ma stále viac a viac bavia hrané Andersenové filmy, tak Fantastický pán Lišiak ani Psí ostrov ma úplne nepresvedčili. Obdivoval som opäť dômyselnú kompozíciu záberov, kedy často sledujeme osovo symetrické frontálne zábery a po stranách sa môžeme baviť menšími odchylkami v mizanscéne. Len som často popritom zabudol aj na príbeh, asi aj preto, že bolo jasné, kam smeruje. Plusom nebola ani vizáž japosnkého carpanta, tie zuby ma budú dnes v noci strašiť vo sne. O komédiu podľa mňa nejde, skôr o úsmevný animák pre dospelých, kde je veľmi jasne čitateľná alegória na zachádzanie väčšinovej spoločnosti s (akoukoľvek) menšinou. Každopádne je Psí ostrov veľmi jasne identifikovateľný autorský film a už len z tohoto dôvodu si zaslúži pozornosť. 70%. P.S.: Z piatich ľudí v kine to dvaja vzdali, čo je osobne pre mňa práve dôkazom Andersonovej nekompromisnej vyhranenosti voči klasickému mainstreamu.

• 8.5.2018  12:36

Veľmi pútavo nakrútený dokument o jednej neznámej historickej udalosti v rámci udalostí globálnych. Mináč chytro začlenil do filmu aj hrané pasáže, pretože tie ho oddeľujú od väčšiny dokumentov nielen slovenskej produkcie a robí ho diváckejším. Osobne mám ale dojem, že tempo po polovici na čas trochu upadne a film sa stáva monotónnym, silný a dlhší záver je ale veľmi emotívny v tom dobrom zmysle slova. No a neviem či bohužiaľ, ale bude vždy aktuálny. V každej dobe je totiž stále komu pomáhať a ak by každý začal od seba a vzal si príklad z Wintona, svet by bol asi krajším miestom. Budiž toho zachránení ľudia a ich potomkovia dôkazom. Asi toto by sme si mali zo snímky zobrať v prvom rade.

• 8.5.2018  08:48
    Christine (1983)

Film o posadnutosti všeobecne, o mladíckej menejcennosti v kolektíve a túžbe po vzbure, odcudzeniu a v neposlednom rade o materiálnom svete, v ktorom nám viac záleží na hmotných statkoch ako na medziľudských vzťahoch. No a ako vyšilujeme, keď sa nám dnes niekto omylom obtrie o auto, že...Horor je tento film iba technicky, keďže vraždí nadprirodzená sila, takže ide aj o očakávania, aké si s filmom vopred budete spájať. Americký bratček Upíra z Feratu nie je tak uletený, ale je asi zábavnejší a sugestívnejšie nakrútený. 70%

• 7.5.2018  23:03

Filmy o mimozemských inváziách, minimálne od 50. rokov, provokujú svoje publikum tým, čo v skutočnosti mimozemšťania predstavujú vzhľadom ku skutočnému svetu. Zabalené v hrubej vrstve žánrového balenia sa často počas stopáže odkrýva vopred netušený význam a to je v skratke to, čo ma na tomto kvázi béčkovom subžánri science-fiction stále baví. Tiché miesto ponúka solídne režijné spracovanie stokrát obohratých situácií. Dôležitejšie sú však jednotlivosti a nejaké tie pokusy o interpretácie významov toho, čo sa na plátne odohráva. Tie môžeme chápať ako na celospoločenskej, globálnej úrovni, ako na úrovni psychologickej v rámci jednej rodiny. Nie je určite náhoda, že pôrod prebieha za asistencie monštra (príchod dieťaťa na svet vyvolá okrem pozitív najmä celoživotný panický strach rodičov o jeho život), ako nie je náhoda, že votrelci sú slepí a ľudia musia pri presile tejto anonymnej, v rámci druhu od seba nerozoznateľnej moci "držať hubu" a neprejavovať emócie (a názory). Tiché miesto necháva v tomto smere celkom voľný priestor na interpretácie, pričom ak vás jeho forma nezaujme (prečo o týchto veciach rozprávať v tomto žánri, sa môžete oprávnene pýtať), tak vám z neho nemusí vyliezť vôbec nič.

• 7.5.2018  22:12
    Borg/McEnroe (2017)

Tak tu pôjde najmä o to, či vám tieto dve mená vôbec niečo hovoria. Ak áno, tak buď ste túto dobu zažili alebo tenis radi máte, ale o Borgovi a McEnroeovi ste veľa počuli a tak trochu ľutujete, že ste ich dobu nezažili. Ale zase tu boli potom divoch Agassi so slušňákom Samprasom a dnes je to tiež bohaté. Metz sa so scenáristom snažili nachádzať paralely v povahách týchto dvoch géniov tenisových dvorcov a ukázať, že až zase taký veľký rozdiel medzi nimi nebol. Vyzerá to viac založené na realite, ako napríklad Rivali, len tu trochu chýba skutočný konflikt. Osobne mi vypadlo z pamäte, ako tento zápas skončil a pokiaľ to neviete a film chcete vidieť, tak si to nezisťujte. Casting je typologicky veľmi presný. Ako tenisový fanúšik (pasívny aj aktívny) som si film skutočne užil.

• 7.5.2018  09:11

Prekvapivo veľmi svižne nakrútená a zábavná špionážna báchorka z netradičného okolia východného a západného Berlína, kedy sa dosť scén odohráva práve v okolí múru. A bude sa pri ňom aj párkrát strielať. Pohreb kombinuje čistú zábavu so serióznymi témami a Hamiltonovi táto hra vychádza. Sem tam sa vynoria aj prekvapivé zvraty a otočia dej iným smerom. Caine tým prechádza s totálnym nadhľadom a možno aj preto mám z filmu taký pozitívny dojem.

• 5.5.2018  10:02

Veľmi slušne navodená atmosféra tajomna a vhodný výber prostredia nedokážu zakryť nedostatočné prekreslenie celej situácie a celej mytológie v pozadí. Film dokáže byť v tých správnych chvíľach plíživo strašidelný, v niektorých, najmä ak ide o nadprirodzeno, zasa nechcene smiešny. Môžu za to aj prestarnuté triky. Burt očividne vidí pred sebou dôkazy o prítomnosti nadprirodzenej sily, ale hneď na to sa obracia na deti ako na zblbnutých fanatikov, ktorí si len zle vysvetlili texty Biblie. Pozitívny dojem ale nakoniec vďaka atmosfére ostáva, len je večná škoda, že tento príbeh nemá vo svojom jadre skutočne premyslený fikčný svet.

• 4.5.2018  23:11

The Howling beriem ako horor, v ktorom sa tvorcovia fakt s ničím nesrali. To myslím predovšetkým na úrovni scenára a vývoja deja. Nie zrovna každý sa zachráni a pointa je vymyslená perfektne. Samozrejme s efektami to už vzhľadom na vek filmu také pôsobivé nie je, ale práve s prihliadnutím na vek filmu ich aj oceníte. Len škoda, že ústredná myšlienka zaznie vo filme asi tak často ako kvílenie vlkodlakov, ale buďme radi, že tu snaha o myšlienkový presah aspoň bola a nie je uvarená z vody.

• 3.5.2018  22:56

Prvá epizóda seriálu, kde sa rapídne mení atmosféra, spôsobená zmenou lokácie večného ľadu. A je dobre, že to vôbec nie je k horšiemu, skôr to pomaly začínajúcej stagnujúcej sérii prospelo. Taktiež sa tu zaobídeme bez monštra, čo neznamená, že sa nebude dramaticky umierať aj tu a v záverečných fázach nás čaká jedno prekvapenie, ktoré ale bude potrebovať ešte podrobnejšie prekreslenie v budúcnosti.

• 2.5.2018  23:19
    Památkáři (2014)

Pamiatkári otvárajú otázku, či stojí za to obetovať ľudský život za záchranu kultúrneho dedičstva ľudstva. Oni ju otvoria a po celý čas nám ju neustále pripomínajú, aby sme náhodou na ňu nezabudli. Je to škoda, pretože práve táto dilema mohla vyznieť lepšie, ak by z filmu prirodzene vyplynula bez zjavnej doslovnosti. Pamiatkári by sa tak viac priblížili k filmovému umeniu, keď už o umeleckých dielach rozprávajú, a tak by im väčší odklon od mainstreamu slušel viac. Nie sme svedkami bombardovania, ani prestreliek s civilnými obeťami, chlapci dôjdu všade presne včas na tie správne miesta, keď tam zrovna nikto nie a celkovo film pôsobí skôr ako oddychovka s polopatickým posolstvom. Ale informačnú hodnotu má významnú, pokiaľ ste nič o tematike doposiaľ nečítali.

• 2.5.2018  13:03

Tak nakoniec len za dve, i keď ma film priebežne ako oddychová záležitosť bavil. Lenže keď sa to celkovo vezme, tak tu nejde o nič iné ako len o tupé zabíjanie. A čo vadí najviac, je akcia v štýle Komanda, kedy štyridsaťsedmička spoločne s partnerkou strieľa vždy presne a ani z pár metrov ich nikdy žiaden vycvičený zabiják nedokáže trafiť. Toto sa neodrbe ani šikovným strihom a keď sa to neustále opakuje, je to až neznesiteľné. Friend s Ware veľa charizmy nepobrali, na rozdiel od Quinta a Hindsa, ale to sú vedľajšie postavy. 50%

• 29.4.2018  22:38

Remeselne slušne nakrútený thriller, ak by sme takúto tuctovosť dokázali akceptovať pri Branaghovi. Kvalitatívne niekde na úrovni Salt a to vo všetkých smeroch. Scenár by mohol fungovať ako podklad pre slušnú zábavu, ak by nebol plný ťažko uveriteľných sekvencií. Tá najnapínavejšia, čiže nie akčná, ale špionážna, má v sebe toľko logických dier, že ako hlavná atrakcia filmu tak zráža dole aj zvyšok filmu. No neuvedomili by ste si, že vám zo saka zmizla peňaženka? Zaujímavé je využitie Moskvy ako exotického lákadla, ale tak okrem jej symbolov na pozadí sa ocitáme vlastne iba v mrakodrapoch internacionálneho štýlu. Celé to ale má slušné tempo, až možno tak tieto nedostatky ani nebudete myslieť. Ale že je celá story vystrihnutá ako z najblbšej konšpiračnej stránky, to vám dojde tak či tak. A Pineov baby face mu proste byť Ryanom neumožňuje.

• 29.4.2018  11:36

Spočiatku vtipná situačná komédia, z ktorej sa, pribúdaním akcie, stáva stále väčšia a väčšia zhovadilosť. Našťastie aj pri scénach úplne mimo akéhokoľvek chápania sa občas prehodí nejaká vtipná hláška. Ak bolo Zlaté dieťa veľký hit, tak je prepad Howarda, sympatickejšieho chlapíka ako Eddie Murphy, dosť prekvapením. Ale nikto nie je vo svojej krajine prorokom, ani producent Lucas. Osobne by som si vedel predstaviť pokračovanie na káčerovej planéte, kde by sa pre zmenu premiestnili pozemšťania.

<< předchozí 1 2 3 4 56 110 165 219