Anderton

erik binder

okres Bratislava

<< předchozí 1 2 3 4 56 111 166 221
    • 19.7.2018  22:05

Aj horor sa dá nakrútiť "inak" a v poslednom čase sme toho boli našťastie svedkami hneď niekoľkokrát. Aster ponúka veľmi mierne povedané ošúchanú bu-bu b(c)éčkovú zápletku neotrelým, inovatívnym, originálnym, až artovým spôsobom. Pre každého totiž môže byť Hereditary tým, čo v ňom sám uvidí. Môže donekonečna spájať veľké množstvo malých puzzle kúskov (predmety mizanscény, slová, vety, využitie svetla, chronológia udalostí), aby nakoniec uvidel všetko v absolútnom celku, alebo môže premýšľať nad tým, čo to všetko znamená aj pod povrchom mysterióznych udalostí. Môže tak premýšľať nad nevyhnutnosťou osudu, marným útekom pred sebou samým, možno aj otázkou návratu patriarchátu do spoločnosti, alebo nad "tými" manipulátormi niekde v spoločenskom (či rodinnom) rebríčku nad nami, nech je to ktokoľvek....všimnite si napríklad tých "očí" na stene v spálni. Zrejme opätovné pozretie je nevyhnutnosťou, ale rámcovo sa inak jednoduchý príbeh prerozprávaný aj takto zložitou formou dá bez problémov pochopiť. Pozerať sa na ducha v tieni minútu bez pohybu na stene je na rozdiel od nano-sekundových a extrémne hlasných ľakačiek férová žánrová hra.

• 19.7.2018  10:43
    Kingsajz (1987)

Kingsajz sa dnes už dosť ťažko slovami opisuje....geniálne scény striedajú tie, povedzme že menej geniálne a pred prehľadným príbehom dostáva prednosť absolútna neviazanosť tvorcov. Netuším, ako reagovala na film komunistická strana, ale možno to už v tomto období nikto vážnejšie neriešil a diváci sa išli do kina hlavne zabaviť. No a v tom ako bývalý "čechoslovák" vidím menší problém. Po trikovej stránke síce výborne zvládnuté, ale mám dojem, že v zlatých českých komediálnych ručičkách by to bola zábava ešte väčšia, najmä čo sa týka dialógov. Ono smiať sa tu nie je príliš nad čím, je to skôr taká nonstop akčná dobrodružná zábava, pri ktorej často neveríte vlastným očiam a pri českom dabingu ani vlastným ušiam.

• 19.7.2018  00:08
    Escobar (2017)

Je odvážnym rozhodnutím, že film o naj hardcore drogovom barónovi je natočený takým "odľahčeným" štýlom, až má človek dojem, že s týmto smiešne vyzerajúcim chlapíkom bola celkom sranda. Bardem ako Pablo je tu takmer až za grotesknú postavu, za čo môže jeho štylizovaný aj reálny výzor, na jeho bachore sa zabávalo pri každom detailnejšom zábere celé kino. Plus prízvuky oboch hlavných španielskych predstaviteľov, ktorí, bohvie prečo, rozprávajú nezrozumiteľnou angličtinou, boli zdrojom situačnej komiky. To ale nevylučuje, že tu je tej brutality viac než dosť, ale v tejto kombinácii mi celok pripadal ako zvrátená hororová groteska, pričom nevylučujem, že by som z celkovej situácie mal podobný pocit aj ako priamy Escobarov spolupracovník. Látka je to skutočne vhodná viac pre seriál, ktorý tu máme, film je skôr len takým skratkovitým zhrnutím celej tematiky a ide skôr o to, či chcete s týmito paródiami na ľudí stráviť kvôli všeobecnému vzdelaniu dve hodiny, alebo týždeň.

• 18.7.2018  16:36
    Reality Show (2012)

Reality show vychádza z talianskeho neorealizmu, i keď sa ale dá skonštatovať, že ak zasadíte svoj film do takéhoto prostredia a s takýmito postavičkami, tak sa z toho neorealizmus stáva automaticky. Máme tu Neapol, lenže z neho vidíme iba jedno námestíčko so svojráznymi figúrkami ako z Felliniho filmov. K tomu všetko je oproti 40. a 50. rokom pestrofarebné, gýčové, ale stále husto uveriteľné. Až sa človeku prediera na myseľ, aj vďaka polodokumentárnemu štýlu a dlhým záberom s prepracovanou mizanscénou, že samotný film je reality show konkrétnej skupinky ľudí a kamera a divák v kine spoločne s ňou sa stáva jej stalkerským pozorovateľom. Škoda, že Big Brother je už fenoménom nedávnej minulosti a tak film z roku 2012 bude pôsobiť dnes v slovenských kinách akoby už trochu po sezóne. 70%

• 18.7.2018  10:56

Jedna a tá istá Funesova postava opäť prešla z filmu do filmu a iba zmenila prostredie. Dnes už jeho eskapády (nielen) v tomto konkrétnom filme nikoho od smiechu nezadusia, ale je aspoň dobré, že sa neustále niečo deje a film má zbesilé tempo. Funes je opäť motovidlo nereálneho razenia, scenár stavia na klasických groteskách a my si ho užijeme najmä vďaka Filipovskému dabingu. Ale teraz v lete Topiaci sa stebla chytá večer v telke poteší.

• 17.7.2018  23:44

Tak predovšetkým S2 má úplne odlišnú atmosféru ako S1, čo v mojom prípade znamenalo, že ma už po pár minútach prešla chuť porovnávať a sústredil som sa výhradne na film ako samostatný subjekt. Večná škoda, že sa Sheridan neodhodlal zakončiť svoj extrémne násilný scenár skutočne natvrdo a logicky a pri konci už film začína vymýšľať, ako sa vlastne ukončiť, aby sa vlk nažral a ovca ostala celá. No nejako sa to podarilo, ale namiesto facky sme mohli dostať poriadnu päsťovku. S2 sa snaží podať otázku kartelov ako akúsi metaforu americkej zahraničnej hurá politiky, kedy sa "občas" najskôr strieľa a potom pýta, pričom je jasné, že musí dochádzať k omylom a Irak tu nie je spomínaný asi len tak náhodou. Ale ako potom po sebe pozametať, že...jeden bývalý mexický právnik na to nemusí stačiť. Graver a Alejandro patria medzi najlepšie chlapské postavy posledných rokov a je to zásluha ich vhodne vybratých predstaviteľov, že aj druhá časť nie je v globále väčším sklamaním. Budeme sa ale pre istotu tváriť, že Alejandro ešte mimo sujetu mal k dispozícii bicykel, keď bol schopný sa dostať k autám...chyba, ktorá musí zaraziť každého, kto zrovna v kine nespí...70%

• 17.7.2018  23:29
    Máš ji! (2018)

No, asi viac tu oceňujem snahu na pozadí humorných, či skôr menej humorných situácií poukázať na fakt, že telo muža starne, ale myseľ ostáva rovnaká. No a čo potom v dnešnej dobe, kedy sa mentálne starne ešte pomalšie ako kedysi, v tých oných starých zlatých vybájených časoch. Taktiež aj fakt, že partia je síce stále spolu, ale ten najväčší frajer je mimo a nie je to len tým, že ho nedokážu chytiť, ale aj tým, že je jednoducho už z trochu inej spoločenskej vrstvy ako všetci na počiatku kamarátstva. No a do tretice ma teší fakt, že tu síce stále máme komédie pre všetky vekové skupiny žien, len na nás chlapov okolo 40 a vekom stále mladých sa trochu zabúda. Takže samé pozitíva, len keď mi to proste stále nepripadalo bohvieako komické a pochopiteľne okrem zopár "fuck" a nejakého sexuálneho náznaku, a vážne húlenie mi šokantné v mainstreame už dávno nepripadá, sa to príliš držalo pri zemi.

• 17.7.2018  10:45
    Babadook (2014)

Babadook už svojou synopsou naznačuje, o čom v skutočnosti bude, teda nie o skutočnom bubákovi, ale o bubákovi vnútri tragédiou a osamelosťou zničenej duše/duší. No a priebeh filmu mi v podstate nič extra nové nepovedal. Samozrejme je to inteligentne nakrútené, s kvalitnými hereckými výkonmi a hodnotiť film podľa miery strašidelnosti ľakačiek a samotných situácií by znamenalo nepochopenie režijného zámeru. Nakoniec už výber domu, kde sa človek bojí pohybovať aj za dňa, mi stačilo k navodeniu stiesnenej atmosféry. Osobne aj pointu považujem za logické "metaforické" vyústenie predchádzajúceho deja. 70%

• 16.7.2018  23:11
    Ve spánku (2010)

Som rád, že tvorcovia nerobia z diváka blbca a veľmi presne vloženou dlhou retrospektívnou sekvenciou v prvej tretine nás uvedú do skutočného obrazu. Tento obraz je ale natrvalo skrytý hlavnej hrdinke filmu a pri záverečnom zábere celého filmu som túto skutočnosť veľmi ocenil. Dlhšie som nevidel tak ambivalentný koniec, kedy svojim spôsobom ide o happy end, ale ono si to celé treba nechať trochu uležať v hlave, aby to divák prijal ako chytro vymyslenú hru a uvedomil si Sarine emócie tesne pred koncom a ako by sa jej psychický stav ďalej vyvíjal, ak by film skončil presne opačne. Samozrejme ak fanúšikovi hororu pôjde iba o spracovanie a hlbšiu myšlienku tu nebude potrebovať hľadať, tak holt v tomto smere nejde o žiaden žánrový prevrat. Takže ide skôr o preferencie, ale vieme, že súčasný francúzsky horor rád pracuje s podtextom a V spánku nie je výnimka.

• 15.7.2018  20:10

Kde je Paul Veerhoeven, keď ho látka potrebuje? Keď mohla vzniknúť sci-fi klasika cynicky-kritického pohľadu na blízku budúcnosť, lačiacu po čo ešte väčšom násilí? Ale keď šlo štúdiu najmä o neškodnú zábavu pre celú rodinku, tak voľba režiséra bola v poriadku a popravde Levy žiadnu chybu ani neurobil. Bohužiaľ je všetko nesmierne predvídateľné, je jasné, že ak sa nepodarený ocko náhodou dostane k svojmu synovi, ako to asi dopadne a ani cesta za zrejmým ukončením nie je v ničom prekvapivá, alebo aspoň ozvláštňujúca. Reakcie Mathesona na spracovanie predlohy si vyhľadávať pre istotu nebudem...

• 14.7.2018  11:21

Určite by sa dalo z témy vyťažiť o niečo viac aj v rámci poľskej produkcie. Nejaký ten exteriérový záber by potešil a zároveň aj dokreslil celkový fikčný svet apokalyptickej budúcnosti, ale zase takto to máme celé z pohľadu preživších obyvateľov. Oceňujem, že v osemdesiatych rokoch si niekto dovolil nakrútiť na východ od železnej opony film, ktorý sa dá čítať viacerými spôsobmi a čakanie na príchod archy sa dá chápať aj ako na príchod oslobodenia zo západu, či už to tak tvorcovia mysleli alebo nie. Ale asi tu bol príbeh o strachu zo zničenia jarovými zbraňami tak jednoznačne v popredí, že niečo skryté pod povrchom bolo každému jedno. Stuhrova postava sa snaží čo to ide, lenže ono to v takomto svete už proste nejde a ide o to, či sa s tým zmieriť, alebo bojovať aj napriek vedomiu márnej snahy. Podľa mňa záživnejší Szulkinov film ako Vojna svetov- budúce storočie.

• 14.7.2018  08:03

Vzhľadom na zmiešané reakcie na jednu z klasík žánru som pre istotu očakával skôr sklamanie. Musím ale skonštatovať, že po väčšinu času ma Piatok trinásteho držal v napätí a dovoľoval mi obdivovať výber lokácií, POV vraha, typologicky fajn vybratých hercov a svojim spôsobom aj milo naivne nakrútené vraždy, keď by postavy väčšinou mohli kľudne utiecť, ale akoby dobrovoľne sa nechávajú ubodať. Je fajn, že postupne preberá vládu noc, menej fajn ale je, keď preberá vládu skutočný, necharizmatický vrah. Keďže je vďaka popkultúre všeobecne známe, kto tu vraždí a záverečný zvrat patrí medzi ikonické zábery žánru, tak v tomto smere film už prekvapiť nového diváka nemá čím.

• 13.7.2018  13:46

Filmu by rozhodne slušal o niečo vyšší rozpočet. Všetko je síce na správnom mieste, Ivory sa oldschoolovo snaží ako môže a v popredí je vzťah dvoch neortodoxných ľúdí, ale jednoducho ten nedostatok financií cítiť. Biela grófka sa poriadne naštartuje až v poslednom akte, hodina a trištvrte predtým sice nie je vyslovená nuda, ale neustálu pozornosť mierna monotónnosť trochu utlmuje. Inteligentná červená knižnica s trochou exoticizmu, našťastie ale v závere cítiť skutočné ohrozenie, v ktorom sa ocitajú postavy a nakoniec aj celá krajina. 70%

• 12.7.2018  21:38

Tak Kormakur si našiel podobný námet ako v Hlboko,aj medzi Američanmi a mohol tak aj za ich prachy natočiť niečo tematicky príbuzné. Samozrejme, Everest je trochu iný, megalomansklejší prípad. No a osobne mám dojem, že svojou novinkou z tejto kvázi trilógie o prežití vyšiel na tretí krát asi aj najlepšie. Ale ono to asi bude platiť najmä v prípade, ak si skutočne o skutočných udalostiach nič vopred nenaštudujete, inak sa Adrift môže stať predvídateľnou nudou s fajn zábermi a sympatickými postavami. Inými slovami nás čaká pred záverom zásadný zvrat, ktorý zmotivuje rozhodnutie natočiť film v dvoch časových líniách, pričom minulosť, smerujúca k druhému bodu obratu, ktorým film začína, sa zdala byť navyše. Ale nakoniec je to všetko predsa len trochu inak... 70%

• 11.7.2018  17:16

Ďalšie ťažké wtf sci-fi z dôb socializmu. A že v NDR vedeli ako na to, dokazuje napríklad Eolomea. Mám ale dojem, že ak by všetko dávalo v tomto filme zmysel, už by to nebolo vôbec ono. Tu sa dosahuje výsledku v podstate iba silou vôle, pretože ak by zotročovatelia chceli, tak by s potlačením povstania a zabráneniu pár ľudom z posádky s pomocou utláčaným nemali žiaden väčší problém. Dal by som tri, ak by sme tu nemali vsuvky zo zábavy vyvolenej vrstvy, vtedy film presahuje hranicu milej trápnosti, ktorá charakterizuje ten solídny zvyšok. 50%

• 11.7.2018  10:19
    Lion (2016)

Film, ktorý je zaujímavý viac tým, že nám hovorí, aké veľké príbehy sa na našom svete môžu odohrať, ako to, ako je umelecky spracovaný. Pre niekoho možno lacná emocionálna ždímačka, ale tak ak ma film svojou témou dojme, tak si myslím, že je to v poriadku a toto sa aj v mojom prípade stalo. Príbeh o tom, že každý má svoje korene a človek je vo sojom vnútri tvor "nevykoreniteľný". Hold ak sa vám niečo podobné v živote stane, asi sa budete cítiť podobne ako Saroo. No a niektoré oblasti Indie sa zrejme nikdy nezmenia. Čo bolo ale v tomto prípade veľkou výhodou pri hľadaní svojej rodiny.

• 10.7.2018  20:55

O kúsok záživnejšie, možno preto, lebo kratšie, ako Chabrolova verzia. Herecky, výpravne a výtvarne úchvatné, čiže je veľká škoda, že sa film nedostal na naše plátna a tak je televízny zážitok skôr polovičný. Tmavé farby sem-tam striedajú teplejšie tóny a celkovo film pôsobí ako živelná koláž dobových obrazov. Prekvapuje ma až tak negatívne prijatie kritikou, herci sa skutočne snažia, samozrejme celému tímu dominuje presný Wasikowskej výkon. Ide ale skôr o to, že príbeh je už množstvom filmových adaptácií a všeobecnou znalosťou predlohy pre divákov asi stále menej príťažlivý a s tým neurobí nič ani modernejšie spracovanie so súčasnými hviezdami. No a Rhys Ifans ako skutočne slizký záporák, pretože to na ňom nie je zrejmé od začiatku, to sa nevidí každý deň. 70%

• 10.7.2018  09:17
    Únos (2016)

Z trojice Paulom napísaných scenárov mi Únos prišiel možno najviac spätý s realitou, možno aj preto, že ho nakrútil niekto iný. Paulove trademarky sú ale patrné aj tu, nespoľahlivý rozprávač, viacero zvratov a samozrejme aj ten záverečný. Ten kľúčový sa ale odohrá ešte pred polovicou. Policajti boli celkom chytrí a rýchlo im dochádzali súvislosti, len potom divák nechápe, prečo sa občas chovali ako amatéri...najmä pri sledovaní boli nápadní ako Godzilla medzi mrakodrapmi. Čakal som niečo iné, ale som rád, že ma v tomto smere film prekvapil, na druhú stranu som ale čakal aj trochu viac. 70% a tentokrát na rozdiel od Tela kvôli vyváženosti zaokrúhľujem hore. Film je najmä o tom, že sa z nás kriminálnici stávajú už v detstve a že nič dobré z toho do budúcnosti vzísť nemôže, či už ste gangster alebo advokát.

• 9.7.2018  23:23

Chytré plány z prvej a druhej tretiny vystrieda, na "obrovské" prekvapenie, čistá nereálna a zrejme nie tak úplne vážne mienená zbesilá a tupá akcia. Pretože ak to nejde rozumom, tak to ide silou. Otázkou potom je, prečo skúšať tie chytrejšie verzie a nezačať hneď strielať, veď protivník sa predsa aj tak nikdy do cieľa netrafí. Kombinácia osemdesiatkového retra a súčasnej CGI obsesie tak trochu viazne, Clint sa asi trochu doma uškŕňa, že on by to zvládol s väčšou eleganciou a menším humbukom okolo. Množstvo dejových zvratov, z toho jeden nečakaný (skutočná lokácia väznice) a tie ostatné buď klišé alebo wtf. Ale beriem to tak, že to tak všetko malo jednoducho byť, inak by sme to nezožrali už vôbec...

• 9.7.2018  20:59

No namiesto žáner komédia by som Stepujúcu stonožku zaradil skôr k ľahkej akčnej road movie. Ono smiať sa už príliš nie je na čom, ale zabaviť sa na filme stále dá celkom slušne. Dej poriadne odsýpa, o postavy sa báť nemusíme, pretože vieme, ako to celé skončí, pričom práve dovetok patrí k najlepším momentom snímky. No a ak vybrať nejakú hlášku, na ktorej sa dá pobaviť aj dnes, tak poznámka o tom, že chaloši majú nahánať samých seba a tak dúfajú v to, aby sa náhodou po ceste niekde neuvideli, je asi najvtipnejšia. No, áno, už to fakt nie je nič na válanie sa po zemi...

• 9.7.2018  15:37
    John Chisum (1970)

Tak tento western z roku 1970 bol nesporne už vo svojej dobe skôr retro, spomienka na doby čiernobieleho videnia divokého západu, len už tí indiáni boli dobrí a osobne asi s týmto scenár vedome pracoval, keďže tu Wayne prechováva úctu k náčelníkovi, čo okolie nechápe. Inak ale teda stará škola, ktorá už v období, kedy onedlho vyšiel aj Peckinpahov pohľad na Pata a Mata...pardon Billyho the Kida, sa do kože príliš nezadierala. A John Wayne už evidentne dlhšiu dobu nerobil brušáky. Ak nepoznáte rozdiel medzi túžbou po spravodlivosti a túžbou po pomste, tak si Chisuma pozrite, len ak by sa ten Billy (ne)správne nenaštval, tak by vlastne nebolo ani o čom rozprávať...Mŕtvol je tu skutočne požehnane a cituje sa s najväčšou serióznosťou Biblia.

• 9.7.2018  11:04
    Svědomí (1948)

Hlavná postava je značne ambivalentný 40-ročný chlapík, zamestnanec poisťovne. Má už čo-to za sebou a tak sem tam nejaký ten podvod vo firme nepovažuje za nejaký morálny prešľap. Lenže padne raz kosa na kameň a stane sa niečo oveľa, oveľa horšie niekde pri Ostrave. Ešte predtým ale jeho poctivý synak rozbije v škole sochu a neprizná sa... a tak sa začína cesta za záchranou nielen jednej mladej chlapčenskej duše... maximálne uveriteľná, prekvapivo nič neprikrášľujúca, len si tak človek povzdychne, že dnes by boli akékoľvek dilemy, riešiace sa v mysliach postáv filmu, pre drvivú väčšinu ľudstva absolútne smiešne.

• 9.7.2018  09:14

Tak tvorcovia si vypožičali zo Stranger Things Montgomeryho, podobný hudobný motív, oblasť malomesta, teenagerov a relatívne podobnú zápletku, ale atmosféra je nakoniec celkom odlišná a je to na škodu veci. Chápem, že chceli vzdať hold aj brakovosti seriálu, ale keď je výsledkom infantilná zhovadilosť, tak je to nakoniec taktiež iba na škodu veci. Teenageri sú vybratí čisto podľa politicky korektného kľúča, pričom ak by tu vystupovalo iba 5 Afroameričanov alebo 5 Aziatov tak by mi to pripadalo prirodzenejšie. No a že sa nepodarilo takmer nič dokladá aj maskou zhovadená Elisabeth Banks, ešte horšie ako v Hunger Games.

• 8.7.2018  07:53
    Jo (1971)

Ďalšia bláznivá funésovka, ktorá stojí viac na blbnutí hlavného protagonistu než na tom, aby jednotlivé situácie boli skutočne skvelo vymyslené, prevedené a vypointované. Keď sa niečo hrdo nazýva bláznivá komédia, opičky jednoducho nestačia, pretože samé o sebe vtipné nie sú. Ale Funés aspoň tento klamlivý dojem kvalitnej zábavy dokázal vyvolať, ak mu ho scenár v plnej miere neponúkol. Ale tu pôjde skutočne viac o vkus diváka, komédia je špecifický žáner, pretože zmysel pre humor máme každý rozdielny. Inak fajn krátka jednohubka, z ktorej sa proste len dalo vyťažiť viac.

• 7.7.2018  22:00

Asi bola chyba na mojej strane, keďže som očakával možno niečo v indie štýle Rising Arisona a dočkal som sa "iba" klasickej mainstreamovej romantiky. Ale, a to je najdôležitejšie, veľmi vkusnej. Postavy sú jasne zadefinované, záporáci majú byť prvoplánovo nesympatickí a zase naopak. Osobne by som na základe tohto nápadu išiel skôr smerom "dal som ti tiket", ale teraz by som chcel z výhry polovicu". Bol by v tom väčší kus irónie a cynizmu a tiež by to mohlo skončiť bez problémov veľkou njújorskou láskou.

• 6.7.2018  15:05

Pokiaľ už máte dosť krásnej americkej prérie a až príliš sa potíte ri pohľadoch na vyschnutú trávu a suché pery špinavých a isto smradľavých kovbojov, tak Breakheartský priesmyk je film pre vás. Ide skôr o krimi v štýle Vražda v Orient expresse, pričom sa ale postupne dostávame ku klasickej masovej prestrelke, ktorej sa zúčastnia Indiáni zobrazení ako tupé zvieratá. Všimnite si scénu dialógu v kupé medzi Bronsonom a blondýnkou (nie pohľad-protipohľad), kedy v okne vidíme zadnú projekciu krajiny idúcu v jednom smere a v rámci záberu (bez strihu) o pár sekúnd zase opačne a o chvíľu zase opačne. Kedysi sa v Hollywoode s takýmito prkotinami proste nesrali.

• 6.7.2018  13:17
    V tajnosti (2013)

V dnešnej dobe skôr menej známy film, pritom v dekádach pred novým kinematografickým CGI miléniom by asi išlo o relatívne uznávané dielo a asi by sa nevyhlo ani kinám po celom svete. Ale nič sa nedá robiť, k podobným filmom sa musíme dostávať v neskorých nočných hodinách na tv staniciach. Kameramansky a herecky v podstate dokonalé, tá všeobjímajúca a neuniknuteľná temnota dýcha z každého záberu a je jasné, že Elizabeth je niekde inde ako jej nepodarené sestry. Problém vidím skôr v správaní postáv. Skutočne nebol dôvod, prečo svoje tajomstvo takto explicitne prezrádzať, respektíve nepredcházalo mu toľko vysvetľujúcich scén, aby som toto "prerieknutie" akceptoval. Film je tak trochu uponáhľaný a samozrejme, ale za to môže skôr predloha, od istého momentu predvídateľný. 70%

• 5.7.2018  19:37

Ako to už chodí, keď sa na niečo čaká až priveľmi dlho, tak je prijatie takéhoto umeleckého diela skôr rozpačité. Odhliadnuc od kontextu vývinu celého projektu ale aj absolútne nezasvätený divák nemusí chápať, ktorá bije. Gilliam si povedal, že keď už Dona pripravoval tak dlho, tak v ňom bude úplne všetko a či to dve a štvrť hodinová dĺžka možno neunesie, to je jedno. Problémom ale potom je, že pocitová dĺžka je skôr štvorhodinová a po ucelenej prvej hodine môžeme mať právom pocit, že sa to Gilliamovi tak trochu rozpadá pod rukami a nepozná mieru. Dôležitý tretí akt je už nekontrolovateľný a nie jednoducho sledovateľný bordel a na diváka pôsobí ako odskočenie si to vedľajšej kinosály. Ono je už potom jedno, čo je fantázia, čo je retrospektíva, čo tu myslia postavy vážne a čo je len hra. Dojem relatívnej ucelenosti sa ale nakoniec podarí dosiahnuť logickou pointou. Asi jedinou možnou.

• 5.7.2018  12:54

Už dlho sa mi nestalo, aby som bol tak rozpoltený z výsledku nejakého sci-fi. Výborne zvládnutá výpravná stránka a niekoľko fajn veľkých celkov a celkovo super zvládnutá atmosféra, presne, ako od osemdesiatkového scifíčka očakávam. No ale potom sú tu veľmi, ale veľmi slabé dialógy, niekoľko patetických scén, ktoré emocionálne vôbec nefungujú a v každom momente predvídateľný scenár. Nie som veľkým fanúšikom prvého dielu, takže ani zmenu štýlu nijako obzvlášť neprežívam, proste béčko, ktoré sa mohlo stať pri lepšej konštelácii hviezd klasikou žánru, ale právom sa tak nestalo.

• 3.7.2018  16:39

Jimmy si najmä na prácičku, na ktorú je najatý uber gangstrom- Walkenom s mŕtvym vtákom, päť ksichtov na pohľadanie a musí mu byť hneď zrejmé, že s nimi ide to poriadneho rizika. A nevyplatilo sa, holt jednoduchá záležitosť sa skomplikuje vzbŕklosťou aktérov. Až máte dojem, že nie sú mentálne úplne v poriadku a vlastne ani vzhľadom na priebeh celej akcie som nenašiel dôvod, prečo by som im mal držať nasledujúce minúty palce pri unikaní nájomnému vrahovi. Sympatický tu sú v podstate iba Garcia v nevkusnom deväťdesiatkovom XXL obleku a jeho milá. To je aj Lloyd, ale keďže má na svedomí to, čo má, si nič dobré nezaslúži. Filmársky sa Fleder chcel trochu vytiahnuť a tak tu máme vsuvky s odkazmi od mŕtvych a snové, patrične gýčovo ladené scénky.

<< předchozí 1 2 3 4 56 111 166 221