Anderton

erik binder

okres Bratislava

<< předchozí 1 2 3 4 59 116 174 231
    • 13.11.2018  21:42

Karel Kachyňa to s deckami vedel (Práče, Ať žije republika, Vysoká zeď) a vedel to aj Zdeňek Liška. Oni to vedeli so všetkými skupinami spoločnosti, ale tak s deckami je to predsa len ťažšie. Obávam sa, že Skákanie cez kaluže musí pôsobiť na dnešných rovesníkov hlavného hrdinu ako sci-fi, alebo ako nejaká paralelná minulosť. Možno by si mnohí dnes pri vysedávaní pri kompoch a čumení do mobilov ani nevšimli, že majú obrnu. Ale dosť bolo čierneho humoru, tento film si dáva na čas dlhou expozíciou, zvrat prichádza dosť neskoro, ale čo by nám to malo vadiť pri takých obrazoch, aké nám predvádza kamera. V momente, keď sa rozbehne dej, už len všetko s chlapcom patrične prežívame a držíme mu palce. A záver sa vážne vydaril.

• 13.11.2018  19:38

Scenár sa snaží dostať čo najhlbšie do myslí a pocitov postáv, čo má za následok ono kritizované / obhajované pomalé tempo. Takže vážne nejde o strhujúci detektívny thriller, ale o snahu o rozprávanie detektívneho príbehu psychologickejšou formou, čo mne osobne najviac bolo jasné práve v Ripe, preto na to takto polopate upozorňujem. Záverečná rapidmontáž spĺňa presne to, čo od Valleého očakávam, snáď jej nezrozumiteľnosť dostane smerom k záveru uspokojujúce vysvetlenie. Jedno ma napadá...

• 13.11.2018  18:37

Vo Fix sa dozvedáme pomerne dôležité udalosti z hrdinčinej, zrejme nie úplne dávnej minulosti a najmä aj o spôsobe jej uvažovania. Prelínanie prítomnosti a minulosti je tu zatiaľ najdôslednejšie, Vallée sa opäť ukazuje ako majster strihu, čo dokázal najmä pri "Sedmilhářkách" a bol by som rád, ak by sa odväzoval v tomto smere stále viac a viac. Myslím, že po tretej časti už musí byť každému jasné, či pokračuje alebo nie, v zápornom prípade to asi fakt nemá význam, toto nie je ani zďaleka pre každého.

• 12.11.2018  23:11

Áno, presne, špina. Pohreb, pavúci, mŕtvola v márnici, zápach z chlastu a ľahostajnosť. Vallée dobrie vie, prečo sem dáva subjektivizované flashbacky, ono sa pri nich veľa nenakecá a je to schodnejšie riešenie, ako by si mali Camille s matkou všetko po rokoch vyvrieskavať zoči voči v melodramatických výlevoch, aby sme sa dozvedeli niečo z minulosti. Kam povedie zmienka o žene v bielom, je ťažké vopred polemizovať, ale tak máme tu povedzme prvú stopu, i keď značne problematickú, pretože zuby...

• 12.11.2018  21:56

Expozícia ako sa patrí. Hlavná postava totiž nezlezie z plátna a okrem iného sa jej dostávame doslova do hlavy. Ako Američanka si ale môže povedať, že popíjať stále absolutku je zdravšie ako vysedávať v mekáči a popíjať kolu. Dá sa predpokladať, že pomalé tempo bude charakterizovať celý seriál, osobne mi ale to vyhovuje presne takto, snáď sa v tomto pocite budem ďalej iba utvrdzovať. Kamera sa zámerne vyhýba nejakej bližšej charakterizácii mestečka, ocitáme sa iba medzi budovami a pred krčmou, takže zatiaľ ani nevieme, ako to vo Wind Gap poriadne vyzerá, ale asi je to riadna diera. Kažopádne chovanie miestnych tomu jednoznačne napovedá.

• 12.11.2018  20:29

Spočiatku to vyzeralo na mysterióznu romantiku plnú temnej, ale príjemnej atmosféry, perfektne sa hodiacu na jesenný sychravý večer. Neskôr sa z toho čoraz viac stávala bláznivá letná komédia, ale našťastie ten záver tú romantiku zachránil. Horníček a Hlaváčová sú takmer dokonalý pár a osobne ma teda táto dvojica zaujala viac ako Brodský so Sovákom a ich prínos vo forme zdravého sedliackeho humoru. Nakoniec ale Kam čert nemúže nepôsobí až tak neucelene, ako opisujem, len mi vac sadla tá pôvodná poloha, s ktorou film začal.

• 12.11.2018  07:29
    Šílenství (1994)

John Carpenter si trochu, svojim výrazne autorským spôsobom, zafilozofoval nad prelínaním fikcie a reality a je v tom cítiť aj značný cynizmus. Aký vplyv majú na nás knihy alebo filmy? A čo tie hollywoodske? Ešteže tu je, resp. vo svojich zlatých časoch, bol Carpenter a my sme sa mohli za prvé previnilo zabávať a za druhé ešte aj popremýšľať, okrem spomínaného aj nad potenciálnou predurčenosťou ľudského osudu či manipulatívnosťou spoločnosti. In the Mouth of Madness neposkytuje jednoduché odpovede a ak by ich poskytol, tak by vlastne stratil svoj skutočný zmysel. Nenapísal to De Luca náhodou ako nejaký interný fórik pre Kinga?

• 11.11.2018  22:24
    Mr. Robot - Série 3 (série) (2017)

Tretia séria je zatiaľ vrchol celého pána Robota. Seriál sa rozbehol na plné obrátky, mierne rozpačité tempo predchádzajúcej série je fuč a ide sa proste naplno. A to sa týka aj násilia, občas vami riadne zamáva, najmä teda vo finále, v ktorom bolo treba na hard disku uvoľniť trocha miesto pre skutočne veľkých hráčov. Problém môže byť povedzme v tom, že sa v tom IT laik môže stratiť, ale až Esmail nie je až taký sadista, aby nepripravil aj emotívne momenty a ne-nerdov nemal nebodaj čím zaujať. Vrchlom sú epizódy 5,6,7, ale zase sa mi páči, že smerom k finále to nabralo opäť trochu iný smer a aj v takýchto náhlych zmenách atmosféry tkvie čaro seriálu, ktorý tak paradoxne pôsobí ešte súdržnejším dojmom.

• 11.11.2018  22:18

Dostal som úplne, ale úplne niečo iné, čo som očakával... Finále v podobe fázy č. 2 sme nedostali na konci série druhej ani tretej, ale tesne po polovici tejto tretej a asi to bol aj vrchol sezóny. Ale nejaké tie prekvapenia na nás Esmail stále mal prichystané a to ako na úrovni vzťahov, minulosti, tak aj iba čistého IT. Toto finále treba nechať trochu viac uležať v hlave a postupne zistíte, že to presne takto malo byť a že ono to aj tak všetko v tom veľkom finále v podobe 4. série do seba zacvakne. Prekvapil by ma opak.

• 11.11.2018  21:00

Epizóda viac pre hardcore ajtíčkárov, pretože som sa v tom trochu strácal a osobne som nepobral Elliotove stláčanie kláves s tým, že sa dostal.... nechcem ale spoilerovať. Lezbická epizóda nemala taktiež grády, pretože vidíme iba to pred a iba to po... pričom sme sa všetci tešili na to počas... teda asi nie všetci, ale nechajme to tak. Tie správne grády prišli až v závere pri vykrúcaní sa agenta - kolegu v spoločnosti Dom.

• 11.11.2018  10:22

Tak takéto "uvoľnenie" bolo iba logickým ťahom po nesmierne napínavých a dejovo nabúchaných epizódach. Čo vôbec neznamená, že by sa šlo kvalitou dole, len sme sa trochu zastavili, popremýšľali nad tým, ako možno ten náš svet fuguje, ako je jednoduché zmanipulovať spoločnosť, keďže tá je vo svojej podstate xenofóbna, homofóbna a všelijako inak fóbna. Stačí stisnúť iba "push". Elliot si snaží vybaviť veci z pozostalými rodinami jeho bývalých parťákov a pri tej príležitosti navštívi premietanie Návratu do budúcnosti.

• 11.11.2018  00:30

Keby vedel(i) Elliot a Mr. Robot čo sa odohráva niekde úplne inde a za ich chbtami, asi by trochu vypustili nahromadenú paru a možno by si išli, pekne spoločne na jednom lehátku, dať dovolenku niekde na Bahamy a nad ničím pár týždňov nepremýšľali. My sme sa toho v tejto epizóde o zákulisí dozvedeli až až a celkové puzzle sa pekne skladá do svojho celku. V závere ma zabolelo pri srdci, toto som skutočne nečakal, teda že až tak ďaleko tvorcovia zájdu a budem to musieť jednoducho iba vydýchať.

• 10.11.2018  23:33

Už nie síce taký experiment, ako v prípade "prvej časti" tejto kvázi dvojdielnej epizódy, ale napínavé je to až na strechu E Corpu a ešte omnoho vyššie. Občas to zabredáva až do zámernej komédie, asi to už Esmail s Malekom nemohli vydržať a z Elliota si chcú robiť ironickú srandu. Záver veľmi prekvapivý, opäť sa ukazuje, že scenár dokáže pracovať s našimi očakavániami riadne vychcaným spôsobom a my sa z toho poriadne tešíme.

• 10.11.2018  22:41

IT verzia jednozáberovky z Children of Men.

• 10.11.2018  21:40

Tak tu máme opäť úplne iný diel ako ten predchádzajúci a takéto striedanie celkového feelingu seriálu občas poteší. Tentorkát sa pôjde viac do psychoterapeutického hĺbania nad vzťahom Elliota a jeho sestričky a v kontraste k nemu zase paralelne sledujeme vzťah Mr. Robota a Angely. No, kto teraz drží ktorej strane palce? Ťažko sa prikloniť, ale neverím, že by niekto nechcel zažiť a naplno vidieť na obrazovke fázu číslo dva v plnej paráde.

• 10.11.2018  20:43

Tak mne takýto typ filmu presne vyhovuje na sychravé jesenné večery v neďalekom kine. Ani od toho neočakávam nejaké extra námety na premýšľanie, i keď tam vocpané sú, proste mi stačila super atmosféra a hlavná hrdinka. Lisbeth nás pozýva na turistickú prehliadku Štokholmu a okolia a popravde to je dôvod, prečo je dojem z filmu nakoniec kladný. A samozrejme aj Claire Foy, ktorá podľa mňa obzvlášť nezaostáva za oboma predchádzajúcimi Lízinkami. Dievča by sa podľa mňa malo dať dokopy s Elliotom, alebo skôr jeho druhým ja, pánom Robotom, možno by oboch prešli mindráky. Jej nové fyzické aj mentálne superschopnosti ma neiritovali, ale iritovalo, že sa hrá o osud celého sveta ako za studenej vojny a človek čaká, že zrazu zavolá Ethan Hunt a Lisbeth povie, že v Štokholme je Jason Bourne, tak by mala teda zavolať Elliotovi a nejak mu spoločne heknúť komp ešte predtým, ako za ním príde Jack Ryan. Feministická- revenge linka sa mi páčila, len ona vážne, ale vážne nešla dokopy s tým okolo.

• 10.11.2018  15:35

Mnohokrát sú retrospektívy iba barličkami na vyplnenie stopáže alebo nástroj pre uľahčenie si doslovného stvárnenia niečoho, čo sa tvorcom iným spôsobom zobrazovať nechce. V prípade E3E03 ale ide o takmer až geniálny ťah, ako priblížiť, respektíve ako najlepšie vyplniť mnohé medzery, na ktoré sme mysleli, že dostaneme odpoveď na konci druhej série. Tak Esmail to mal všetko naplánované trochu na neskôr a spätne to nemám vôbec prečo kritizovať. Elliot je psychoš a Mr. Robot je schizofrenné puzzle, kde ale všetko zatiaľ do seba elegantne zapadá. Alebo aspoň začína.

• 10.11.2018  11:45

Veľmi nabúchaná epizóda, v ktorej sa toho stane skutočne dosť a to nám to celé vyšlo na trištvrtehodinku. Škoda, že týmto hutným spôsobom rozprávania nepracujú tvorcovia po celý čas. Uzatvára sa nám jedna z tých menej zaujímavých dejových línií, pričom ale jej gradácia bola celkom slušná a "finále" v tejto časti priam šokujúce. Ale asi také, ako sme si možno viacerí škodoradostne priali.

• 8.11.2018  08:57

Osobne vôbec nechápem, prečo sa Esmail rohodol jednu z úvodných scén, rozhovor dvoch Číňanov v istom pracovnom prostredí s následným veľkým celkom zasadiť až na začiatok série tretej, pričom si myslím, že touto sekvenciou mala skončiť séria číslo dva a bol by som s ňou (takmer) maximálne spokojný. Možno aj to je dôvod, prečo relevantné hodnotenie príde až po konci celého projektu. Takže máme tu nové rozvrstvenie vzťahov, Elliotova schíza je zdá definitívna a uvedomuje si to aj Angela, ktorá je zatiaľ čo sa týka informácií pred Elliotom, ostatnými a dokonca ja pred divákmi. A mňa nové tajomstvá a ich odhaľovanie veľmi zaujímajú.

• 8.11.2018  00:22
    Mr. Robot - Série 2 (série) (2016)

Podľa môjho názoru kvalita seriálu rozhodne neklesá, ale je jasné, že vyšľapané cestičky série prvej sú už tentokrát kľukatejšie, rozmanitejšie, ešte viac klamú telom, čiže formou, je to ešte väčší mindfuck a zvraty sú menej predvídateľné. Mám dojem, že objektívnejšie hodnotenie druhej série príde s koncom celého seriálu, prípadne s odpoveďami na viaceré otázky položené počas uplynulých dvanástich epizód. Posledná epizóda dosť mlží a je to trochu škoda, pretože mohla vykopnúť celú túto sadu do nie jednoducho prekonateľných výšin. Konkrétne teda ak by sa jedna Elliotova vízia zo začiatku stala skutočnosťou napríklad v poslednej scéne, bola by to dostatočná satisfakcia za tých cca 11 hodín. A ono si to celé treba nechať trochu dlhšie uležať v hlave. Inak je zaujímavé, že samostatné komentáre k tejto sérii píšu väčšinou nespokojní diváci.

• 8.11.2018  00:10

Tak keď prvá séria bola viac menej kompaktným celkom, tak tá druhá si necháva dosť otvorených vrátok pre tretiu, alebo teda viaceré nezodpovedané otázky ani nemala v úmysle včas zodpovedať. Jedna snová scéna z úvodu série sa stala kľúčovou pre jej záver, čo rozhodne kvitujem, ale myslím, že Esmail a spol. mohli byť v závere trochu doslovnejší, ukázať naplno všetko a nemuseli by sme si viaceré veci domýšlať.

• 7.11.2018  22:52

Esmail si povedal, že nechce, aby to mali diváci tesne pred koncom série veľmi jednoduché a tak pripravil jeden z najmysterióznejších dielov. Podobne, ako Elliot si už nemôžeme byť vôbec istí tým, čo vidíme a konečne dostala tie správne grády aj línia s Angelou. Trochu to celé pôsobilo ako z iného seriálu, ale prečo nie. Kvalít predchádzajúcej časti to ale v mojich očiach nedosiahlo.

• 7.11.2018  21:53

Pre mňa osobne jeden z najlepších dielov, i keď nedokážem ani obhájiť poriadne prečo. Zrejme preto, že nepôsobí takým roztriešteným dojmom ako niektoré epizódy, ktoré sa snažia rovnomerne ponúkať informácie o všetkých dejových líniách. Toto je veľmi ucelené, napínavé, výnimočne atmosférické a veľké navnadenie na finále. Proste slučky sa sťahujú na všetkých frontoch a človek sa už nevie dočkať ako skončí celá séria. Len taká poznámka, ono ten popis mladík v šiltovke s porastom je dosť všeobecný, ale tak z hľadiska dramaturgie to asi inak nejde.

• 7.11.2018  19:48
    Climax (2018)

Climax bude pre každého presne to, čím chce, aby bol. Bezobsažná totálna magorina, celkom slušná formalistická hračka, metaforická sonda do ľudskej prirodzenosti, prípadne alegória súčasnej prepnutej spoločnosti. Obávam sa ale, že pre väčšinu to prvé. Problém, či skôr výhoda, je v tom, že každý bude mať vo svojej interpretácii Noeovho diela pravdu a myslím, že je to tak aj dobre. Na čo sú nám koniec koncov kladne verzus negatívne prijímané diela, kontroverzné sú predsa zaujímavejšie. Osobne som ale očakával od formálnej stránky viac, najmä po skúsenosti s Enter the Void, ktorá mi z hlavy nikdy nevyfučí, čo pár minút po zhliadnutí Climaxu stopercentne tvrdiť nedokážem.

• 7.11.2018  17:32

Pravidelné prestrihávanie medzi všetkými dejovými líniami, ktorým je venovaný cca rovnaký čas. Inak je to ale skôr iba také navnadzovanie na udalosti nadchádzajúce a trochu bez tempa. Ale za Walking in my shoes to dáme za štyri.

• 7.11.2018  13:11

Po prekvapivom závere minulej epizódy bolo podľa mňa múdrym rozhodnutím nechať Elliota vychladnúť a s ním aj divákov od jeho prítomnosti a venovať sa ďalším zaujímavým dejovým líniám. Konkrétne tej kriminálnej, kedy si šik FBI vyšetrovateľka na základe jednej posratej guľky z miesta činu a nejakého pridrbaného plagátu z techno párty začína skladať dokopy konšpiračné puzzle. No a rozhodne mi prospelo, že nám tvorcovia dali pokoj aj od Tyrellovej manželky.

• 7.11.2018  03:56

Vedel som, že ma čaká zásadný zvrat a že príde v tejto epizóde a tak som si myslel, že je od začiatku série jasný a že je to to, čo počujeme a vidíme v úvodnej sekvencii siedmej časti. Ale poriadne som sa mýlil a musím uznať, že ma tvorcovia poriadne dostali. Ak bol zvrat v prvej sérii viac menej okato predznamenávaný a zrejme ani nemal spôsobiť nejaký divácky šok, tak záver v h4ndshake tak rohodne pôsobiť mal. Samozrejme iné dejové línie ako tá Elliotova si taktiež pokračujú vlastným životom, len nejak netuším, kam má smerovať tá pani manželky. Teda tušiť sa to dá, ale nemám dojem, že jej pretnutie s ostatnými nutne potrebujem nutne k životu.

• 7.11.2018  02:08

Sem-tam treba hodiť Mr. Robotovi aj plný zásobník a po dlhšom čase mám dojem, že som zase videl niečo, čo sa mi páčilo ešte viac ako vysoký seriálový štandard. Alf totálne zabil, Malekove tenisky tiež, Angela už menej, ale tak snáď to dievča jedno namyslené zvládne. Z hľadiska IT vôbec neviem ohodnotiť, či ide o sci-fi, alebo niečo totálne primitívne a mimo realitu, či niečo, pričom nerdi budú prežívať orgazmy. Bodka, medzera, čiarka, príkaz... a FBI je v prdeli, no dobre.

• 5.11.2018  08:36

Tak tu odpadávajú všetky námietky, ktoré som mal voči predošlj časti, i keď je viac menej rovnako koncipovaná. Pravidelné striedanie medzi viacerými dejovými líniami, ale vo svižnom tempe, bez zbytočného zdržovania a človek sa v tom hneď lepšie vyzná. Záver je opäť s veľkým cliffhangerom v Číne, nechajme sa prekvapiť, čo z toho vzíde.

• 4.11.2018  22:40

Tak dlhé a skákajúce od postavy k postave, až som sa v tom stratil a nemám dojem, že sa to posunulo nejako špeciálne ďalej. Ide skôr o eizódu, ktorá sa snaží dostať viac do psychiky postáv, osobne mám ale dojem, že mohlo ísť o jednu hutnejšiu epizódu s menej dejovými linkami a v ďalšej by sa zase mohlo riešiť zase niečo iné. Alebo som sa iba dostatočne nesústredil. Ale body navyše za Elliotovu snovú scénu končiacu obedíkom medzi mrakodrapmi.

<< předchozí 1 2 3 4 59 116 174 231