Anderton

erik binder

okres Bratislava

<< předchozí 1 2 3 4 50 100 149 198
    • 26.7.2017  23:07

Výchova spĺňa asi všetky kritéria midcultu podľa Umberta Eca. Je to s tými definíciami komplikovanejšie, ale zhruba aj pre tento film platí, že ide o masový produkt, využívajúci neinvenčné artové prostriedky k tomu, aby u svojho diváka vyvolal dojem umeleckého zážitku. Takže tam dáme vnútorné monológy, citáty rôznych spisovateľov do obrazu a hlavná postava je intelektuál- a spisovateľ. No a ako vyjadriť lepšie spaľujúcu vášeň ako milovaním v aute za jazdy v plnej prevádzke? Koliha však túto adaptáciu nakrútil vcelku svižne, nerušivo a nikdy nenudí. Len keby ten nevkus deväťdesiatok nekričal z každého záberu.

• 26.7.2017  20:47

Škoda, že sa tento materiál nedostal na plátna kín v gýčových 80. rokoch. A najlepšie aj od samotného Bessona. Lenže čo s týmto béčkom teraz, v digitálnom veku s dokonalým CGI. Márne potom hľadám kúzlo niekde, kde v skutočnosti vôbec nie je. Ak by mi niekto dej zastavil počas ľubovolnej prebiehajúcej akcie, tak ani za boha by som mu nedokázal povedať, o čom práve hrdinom ide. O čo ide v samotnom filme, čiže hlavnú dejovú líniu som poriadne dešifroval až vtedy, keď ju vykecali vyhubení emzáci našim hrdinom. Asi bude chyba aj vo mne, ale ťažko sa mi v tomto chaose orientovalo. Áno, dosaďťe si za týchto mimozemšťanov dnešných migrantov, LGBT scénu a pochopiteľne aj indiánov a máte pomerne ľahko pochopiteľný implicitný význam. A je ďalšia škoda, že Besson považuje pojem dramaturgia, čiže snahu o udržanie diváckej pozornosti, zrejme za kinematografický prežitok. Videl niekto z tvorcov po strihu vôbec film v celej dĺžke?

• 25.7.2017  13:59
    Paříž 36 (2008)

Atmosféru historického Paríža má rád každý, prostredie kabaretu a šanzóny, to je už omnoho špecifickejšie a záleží od vkusu. Scenár ponúka presne to, čo očakávate. Vzostup, pád a tak stále dokolečka, romantickú lásku, rodinné tajomstvo, bezškrupulózneho kapitalistu a trochu tej politiky. Našťastie sa sem príliš nezaplietla druhá svetová vojna, pričom tesne po jej konci končí aj film. Už z úvodných scén vieme, že príbeh je rozprávaný v retrospektíve a že nás čaká na konci vysvetlenie jednej záhadej vraždy. Príjemné parížske osvieženie so šmrncom a spádom. Ako bonus jedna z najkrajších herečiek súčasnosti v začiatkoch kariéry. 70%

• 25.7.2017  12:42

Ten športový život v minulosti bol o inom, ako dnes. Len tak si po tridsiatke uvedomíte, že ste dobrý v rugby, začnete sa ponúkať a ono to vyjde. Po večeroch môžete slopať koľko chcete a do koľkej chcete. Rugby je ale pre poriadnych chlapov a nie pre metrosexuálov ako futbal, takže prečo nie. Frank je ten typ, pri ktorom si hneď poviete, že budú problémy aj keď nechce. Povaha, ktorá je predurčená byť nešťastná. Harris tu tak hrá človeka, akého (by) v Amerike stvárňovali Brando a Newman. Samotný jeho výzor je kombináciou Brandovho a Burtonovho drsného ksichtu. Jeho podanie Franka je na Oscara a ďalších pár cien, nielen v snobskom Cannes.

• 24.7.2017  16:31
    Fort Apache (1948)

Posolstvo filmu, riešiť veci z nadhľadu, na základe skúseností a rád múdrejších predtým, ako podnikneme nezvratné politické/vojnové kroky, sa akosi stále míňa v súčasnej politike účinku. A možno aj preto si tento relatívne tuctový western vážim. Fondova postava je taký sympatický tvrdohlavec, ktorému sa nedokáže rozsvietiť už len z princípu, pretože by musel uznať, že jeho podriadený má asi pravdu. Nakoniec si ho ale aj tak obľúbite. Viac u vás ale zarezonuje Wayneova postava, ktorej skúsenosti a pevný charakter sú vpísané v jej tvári. Milostná linka je tak trochu navyše a zbytočne zdržuje inak už dosť dlhý film, každopádne pohľad na príjemné ženské tváričky uprostred vyschnutej americkej prírody a zástupu uniforiem poteší. Film naberie na obrátkach zhruba v polovici, kedy sme svedkami typickej fordovskej dlhej kamerovej jazdy popri cválajúcich koňoch a dostavníkoch.

• 24.7.2017  13:57
    Oko (2002)

Tento horor som "pretrpel" v kine s dlaňami cez tvár a s občas roztiahnutými prstami pred jedným okom. Pri scéne vo výťahu som nebol ďaleko k absolútnemu zošaleniu a ani niektoré ďalšie scény príliš za ňou nezaostávajú (duchovia pri smrteľnej posteli v nemocnici). Áno, prekvapivá pointa sa dostaví, ale do kolien ma nedostala. To skôr tá prvá, niekedy v polovici filmu. Bál som sa asi viac ako pri americkom Kruhu, kde som mal tiež v sále značné psychické problémy. Víťazstvo dokonalej formy nad mierne nadpriemerným scenárom.

• 24.7.2017  09:55

Trojhodinová história dejepisu so šikovným učiteľom-rozprávačom na mieste režiséra. Cisár je až do príchodu svojej prvej manželky tým najosamelejším mužom na svete a udalostiach za svojimi múrmi sa dozvedá, rovnako ako divák, iba sprostredkovane. Potom nastane zmena západne mysliaci chalan sa dostáva do sveta. Sklamanie však strieda sklamanie, každý si hrá na svojom piesočku a nedá sa veriť ani domácim, ani Japoncom. Podobný výživný exotický akademizmus, ako napr. Cesta do Indie alebo Indočína.

• 23.7.2017  12:28

I keď dvojhodinový epos o Alfrédovi Veľkom, napriek tomu skratkovitý a v niektorých momentoch až mätúci. Alfréda napadne, že sa chce dostať do dánskeho tábora a v nasledujúcom zábere je už v ňom, pričom sa bohvie prečo k tomuto kroku neodhodlal už pred štyrmi rokmi. Chovanie jeho manželky a jej motivácie by boli asi lepšie pochopiteľné v nejakej (minimálne) menšej televíznej sérii. No a o budúcnosti Anglicka sa rozhoduje v bitke cca 150 na 150 bojovníkov. Okrem týchto nie až tak extra zásadných výčitiek ale Alfréd ponúka uspokojivý pohľad na dejiny Anglicka zo (pre krajinu) zásadného obdobia, o ktorom asi mnohí ani netušia.

• 22.7.2017  11:18

Škoda, že si Costner nenájde pre tieto bessonovky čas častejšie, nenechával by som si ich potom dobrovoľne tak často pretekať pomedzi prsty. Aj na 3 dni pomerne rýchlo zabudntete, ale spľňajú svoj účel a popri akcii sa dokážu aj v správnych momentoch pozastaviť a nechať vydýchnuť pri riešení rodinných trablov. Statham je síce tiež sympaťák, ale ak by tu hral on, asi by sa z filmu vyklulo niečo dosť odlišné a nefunkčnejšie.

• 22.7.2017  11:12
    Infiltrátor (2016)

Síce absolútne rutinne nakrútený triler na motívy skutočných udalostí, ale téma je natoľko silná, že to stačí. Réžia necháva priestor pre hercov a Cranston s Leguizamom, ale aj Brettom sa vyfarbili v tom najlepšom svetle. Téma rozpadu rodiny na dvoch príkladoch nevyrušuje a neprebíja boj proti organizovanému zločinu. Infiltrátor krásne ukazuje, aké obrovské riziko na seba berú títo radoví zamestnanci, ktorých komanduje nejaká milf šéfka ako boss zamestnancov Tesca. Film navyše pôsobí aj vo svetle záverečného zhrnutia skutočnosti, akoby si vystačil iba s reálnymi faktami. Asi to nebude úplne pravda, ale aspoň si môžeme povedať, že sme po jeho pozretí o niečo múdrejší.

• 21.7.2017  21:54

Cézarova cesta do srdca temnoty.

• 20.7.2017  23:45

Lino Ventura sa prechádza neprítomne medzi talianskymi pamiatkami, sochami a viacerými podozrivými skupinami z vrážd sudcov. Je to osamelý, drsný a zároveň premýšľavý chlapík, ktorý toho veľa nenakecá, ale vie sa pýtať tie správne otázky. Kde je pravda nie je vôbec jednoduché zistiť a podobne ako on bude dlho tápať aj divák. Ako tvorivý zámer to beriem všetkymi desiatimi, toto nie je prípad pre Columba, ale aj jeho štýl vyšetrovania by ma v tomto prípade zaujímal. Rosimu sa podarilo zachytiť atmosféru zložitej doby na domácej pôde asi najlepšie, ako to išlo a to je aj najväčší prínos jeho, podľa záverečného titulku, čistej fikcie. Ale aj v tejto vete bolo cítiť značnú iróniu. V každom politickom ksichte vidieť absolútnu absenciu akýchkoľvek morálnych zásad, herci odviedli vážne dobrú prácu.

• 19.7.2017  19:28
    Dunkerk (2017)

Nolan a čas. Opäť. Tentokrát v pekle jednej záchrannej akcie na začiatku druhej svetovej vojny. Môže to vôbec niečím sklamať? Ťažko. Jedine tých, ktorým Nolan dodnes nesadol. Budete premýšľať nielen o časovej následnosti sekvencií, ale aj o dôležitej funkcii hudby, ruchov a strihu a to sa nedeje v mainstreame každý deň. Čo je ale hlavné, bude vám zle z násilia a utrpenia zúčastnených a to bez jeho explicitného zobrazenia. Dunkirk je aj nie je klasický vojnový veľkofilm, predovšetkým ale stále pôsobí enormne autorsky. Kamera a niektoré zábery Van Hoytemu pripomenú, resp. kopírujú Interstellar a jeden šikovný záber aj Dokonalý trik. To sú momenty pre najortodoxnejších Nolanových fanúšikov a samozrejme to nie sú postmoderné frajerinky, ale právoplatné dejové prvky. 90% a plné hodnotenie asi až po 2. pozretí.

• 19.7.2017  17:06

Film, ktorý je nakoniec o niečo komplikovanejší, ako sa na prvý pohľad zdá a ten čas pomsty by sme mohli chápať ako čas jednej plánovanej a jednej až viacerých neočakávaných pômst. Ale scenár nie je dôvod, prečo po flme siahnuť. Podobných kúskov je nám ročne servírovaných niekoľko desiatok. Creevy tak vsádza na britské smotánkové obsadenie a chlapskú akciu. Tá sa odohráva prevažne v nočnom modernom Londýne a v jenom veľkom sklade kontajnerov a pôsobí, no dosť americky, akoby sme sa pozerali na remake nejakého Callahana. Len je vážne škoda, že opät musíme akceptovať premenlivé zrakové schopnosti strelcov. Netrafiť niekoho z troch metrov kvôli potrebám scenára a nie zrovna iba raz, to je trochu prúser.

• 18.7.2017  23:24

Tohle je Sračka!....Tak dal som prvú a zároveň poslednú šancu tejto nebezpečnej režisérskej dvojici a asi zostanem radšej verný iným tandemom. Ano, občas je to tak absurdné, až by v tom chcel divák hladať niečo viac, ale tento pocit je v momente zrušený ďalšou kanonádou prvoplánovosti. Dobre, modré plátno ma pobavilo, škoda ale, že F+S nedokážu podobnú absurdnosť, až dadaizmus, pretaviť v niečo viac ako nepretržitú zmes popkultúrnych odkazov.

• 18.7.2017  23:15

Pozerať či nepozerať po tomto prvom pokuse celý seriál, to jest priam hamletovská dilema. Za hovoria super exteriérové zábery a proti práve tie interiérové, čo by mali vďaka dialógom diváka nalákať. Trochu zmätok v postavách a deji, ale inak fajn nápad, je tam cítiť Dicka: Blade Runner a Total Recall.

• 18.7.2017  23:09

Prepadák roka a ďalší pomyselný klinec do (stále ešte dostatočne otvorenej) rakvi Johnnyho Deppa nie je taká hipsterská hrôza, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Depp si to celé poriadne užíva a ťahá aj dialógovo slabšie pasáže. No a tých je tu teda dostatočne. Má to ale stále slušný spád, príbeh dokolečka prichádza so zvratmi, len od nich netreba očakávať, že vám zrovna vyrazia dych. Teda možno svojou predvídateľnosťou aj áno. Ako jednohubka v televízii áno, len ak sa úplne vážne robí mnohomiliónové promo pre takéto kraviny, tak je to vtipnejšie a absurdnejšie, ako samotný film.

• 18.7.2017  23:01
    Interview (2014)

Ako to už s bláznivými a politicky nekorektnými komédiami pre široké masy býva, niekomu sadnú viac, inému menej, niekomu sa páči ten fór a inší mu pripadá trápny a niekomu inému zase naopak. Všetkých uspokojiť sa asi nedalo ani v tomto prípade a iba vďaka kontroverzii námetu a povedzme že aj spracovaniu piať oslavné ódy (ako domáci na severokórejského vodcu) nebudem. Franco mi sem príliš nesedel, Rogen viac, ale hláškou filmu je tá Francova ohľadom Stalina/Stalloneho. Začiatok miestami geniálny (Eminem, JGL) a mohlo to tak aj pokračovať, ak by sa to zbytočne nenaťahovalo až do dvoch hodín.

• 14.7.2017  08:26

Jeden z najdivnejších Almodovarových filmov a pritom tak typicky jeho. Chvíľami príjemne absurdné až dadaistické, miestami divné za hranicu mojej tolerancie. Ale samozrejme je to celé to svojou nadsadenosťou iba svojský obraz ťažkého ženského údelu. Aj takto sa dá nakrútiť sociálna dráma, proste ako praštená komédia, kde si ale asi málokoho obľúbite. Je zábavné sledovať rôzne motívy a dejové línie, Almodovar to má zase do detailu premyslené. A to madridské sídlisko, Petržalka 80. rokov totálne Beverly Hills oproti nemu. 70%

• 13.7.2017  23:34
    Poupata (2011)

Modelová socdráma ako vyšitá. Je tam kurva, je tam jej pasák, teda pardón striptérka, je tam gambler, ktorému nikdy nič nepadlo (scenárista aspoň mohol občas skočiť pri prieskume do herne), je tam mladá naivka, ktorá sa nechá nabúchať, je tam zima, je tam byt, kde sa všetci nepomestia. A nič sa zo zásady nemôže zlepšiť, pretože by to na fesťákoch odsúdili ako gýč a takto si môžu niekde po premietaní v Japonsku hovoriť, že v tom Česku je to hrúza a je dobré, že sa na to globálne upozorňuje. Ale tento prístup nechcem iba zhadzovať, pretože úprimne verím, a som svedkom, že život sa dá veľmi ľahko pokaziť a kde nie je nejaká tá inteligenčná a emocionálna výbava, tam to proste lepšie nikdy nebude. Čiže je otázka, či sú mnohé dnešné filmy šablónovité preto, lebo sa to ľahšie píše, alebo preto, že život samotný obsahuje okrem nepredvídateľnosti občas aj určité schémy a pri niektorých indivíduách presne viete, ako dopadnú.

• 13.7.2017  21:30

Každá mužská postava okrem vraha má nevkusné fúzy. Celý čas som rozmýšlal prečo. Možno práve preto, že je vrah, tak je jediný na hladko. A možno to nemá význam žiadny, pretože tesne pred koncom sa objaví cameo jedného policajta bez mustáže. Tak som z toho blbec. Inak z výberu filmov, ktoré som doteraz od Fína videl je Zločin a trest jediný, kde nie je žiaden, ani implicitný humor. A nedýchal som od prvej scény po poslednú a "chvíľu" ani po nej.

• 11.7.2017  23:25

Škoda, že niečo podobné kedysi nenapadlo chlapíkov v Hammeri, Maria Bavu alebo Daria Argenta (a ďalších). Pretože v tomto modernom háve to okrem ľakačiek a suspense faktoru nemá tú správnu šťavu. Inak k tým ľakačkám, tak prvá a druhá patria priateľke hlavného hrdinu a mačke a bohužiaľ klišé trend pokračoval ďalej. Postavy fabulujú až "za hrob" a kupodivu majú vo všetkom pravdu. Situácie pri ktorých by som osobne išiel niekde inde, zavrel dvere, zabil sa alebo jednoducho utiekol, sa foter so synátorom chovajú presne opačne. Ale možno celá moja kritika vychádza zo sklamania, že podobný námet neposlúžil na napínavú puzzle/flashback detektívku, ale "iba" na béčkový horor, akých vznikajú ročne desiatky.

• 11.7.2017  14:48

Mnohí môžu tento film ppvažovať za klasickú sociálnu drámu, ale ja si dovolím trochu oponovať. Socdráma to síce je, ale skôr ako o kritiku spoločnosti a systému a neviem čoho všetkého je to film o tom, že vstávať potom, čo vám niekto dáva klacky pod nohy a vy spadnete, musíte dovtedy, kým sa vám nakoniec začne konečne dariť. Nie je to nutne osud a zlý svet, čo nás neustále sklamáva, je to aj o schopnosti mu vzdorovať a bojovať. Vlastne je to najmä o tom. A vo Fínsku predsa len tie možnosti budú lepšie, ako niekde v totálnom zapadákove so zničeným hospodárstvom.

• 10.7.2017  23:28
    Ariel (1988)

Sú typy, ktorým ide všetko na čo siahnu a bez ohľadu na to, či sú charakterní alebo nie. A potom sú typy, ktorým karta nejde nikdy nech robia čo robia. Správne, Taisto je typ číslo 2. Podstatné však je, že má číro, frajerský kukuč, slnečné brýle a americké fáro. Trochu sa to potom vykompenzuje. Možno aj v tom spočíva čaro celého filmu, teda že držíte postave palce, ale zároveň sa tešíte, čo zase poserie. Najlepšie je vopred o filme nič nevedieť, zásadný zvrat prichádza dosť neskoro a zbytočná znalosť zvoleného subžánru môže zážitok prvej polhodiny celkom oslabiť. Že tu nie je prítomný humor, by som príliš nesúhlasil, pokiaľ teda považujeme humor suchší ako púšť ešte za humor.

• 9.7.2017  14:14

Radšej sa dostať pod paľbu čínskej armády na Červenom námestí, ako do rúk zradenej ženy.

• 9.7.2017  12:23

Knihu džunglí som ako dieťa nevidel a vlastne okrem Bambi som začal s animovanými klasikami od Disneyho až po dvadsiatke a tak nemajú pre mňa nostlagickú hodnotu. KDŽ má pre mňa hodnotu tú, že som čítal relatívne odlišnú predlohu a nový film, ktorý myslím viac odkazuje na toto dielo, ako na knihu a je zábavné všetky tri záležitosti navzájom porovnávať. Silný záver, kedy som bol skutočne dojatý, ovplyvnil moje hodnotenie. Samozrejme sú tu milé aj opice, had a nakoniec aj ten tiger, ale je to pochopiteľne v poriadku. Stále čakám, či sa dočkám sfilmovania aj ďalších príbehov tejto klasickej knihy.

• 8.7.2017  15:08

Vážení slovenskí a českí muži, dávajte si pozor, aby po tejto reklame na čaro luxusu v partnerskom vzťahu nebrala vaša partnerka odmietnutie kúpy originálu Wuthering heights ako prejav vašej neschopnosti si zarobiť peniaze. Že sa veci vyvinú trochu inak, je skôr iba detail a na veci to až tak veľa nemení. Oceňujem, že film je nakrútený presne tak, aby svoj účel splnil a v tomto smere nedošlo vlastne k žiadnej chybe. Čo je možno na celej veci to najstrašidelnejšie. Dokonca jedna sekvencia, skladajúca sa z prestrihávania troch dejových línií, je veľmi šikovne zostrihaná. Dialógy sú bohužial peklo. Byť gay, asi podám do Bruselu žalobu za hanobenie menšiny.

• 8.7.2017  11:41
    Margin Call (2011)

O finančnej kríze jednoducho a zrozumiteľne. Čiže presne tak ako pre ekonomického analfabeta môjho rangu. Menej formálne inovatívne ako napríklad Big short, ale pochopiteľnejšie a zároveň stále na vysokej úrovni. Vyzerá to ako adaptácia divadelnej hry a možno by nebolo od veci aj nejakú na základe filmu napísať. Aby sme si mohli tieto skryté, ale všehýbajúce momenty našej modernej histórie pripomínať častejšie, napríklad každý večer na jednom javisku. Koho viniť? Systém? Konkrétne osoby? Jednotlivé firmy? Ťažko povedať, ak vám bude z toho všetkého zle, choďte kopať jamy. Je to dobrý telocvik a niečo po vás aspoň ostane.

• 8.7.2017  00:24

Kaurismaki sa zameral na odvrátenú stranu Ameriky a keďže bude mať z tohto filmu asi každý iba príjemné pocity, pretože to nie je žiadna depresívna dráma ale komédia, tak aj tá odvrátená strana sa môže nakoniec mnohým zdať ako tá pravá, nefalšovaná a šťastná Amerika. A prečo by nemohlo byť takéto kvázi mini turné po špinavých baroch zábavnejšie ako celosvetové turné slávnej kapely? Piva je dosť aj chladnička, kde ho chladiť (kto videl, vie, o čom hovorím:))))), naučíte sa nový jazyk a hrať nový hudobný štýl a všetko je iba na vás. Ak si budete chcieť oddýchnuť, necháte sa na pár dní zabásnuť, až tak zle v tej americkej base nie je. No a ak budete mať šťastie, stretnete aj Jima Jarmuscha.

• 7.7.2017  14:35

Renč ako režisér dokázal tentokrát vytvoriť film európskeho kino štandartu. Hlídač má tú správnu atmosféru, je celistvý a vďaka zvratom dokáže udržať po celý čas pozornosť. Teraz už len k jeho a Haasovej verzii pridať ešte tú najstaršiu a prečítať si niekedy v budúcnosti knihu. Takto to vyzerá, keď sa v zapadákove objaví krásna žena, vlastne sa tu nikomu nečudujete a ani nebudete nikoho jednostranne odsudzovať. Na druhú stranu si ale ani nikoho zvlášť neobľúbite, čo osobne považujem viac za klad ako zápor.

<< předchozí 1 2 3 4 50 100 149 198