Anderton

erik binder

okres Bratislava

<< předchozí 1 2 3 4 57 114 170 226
    • 21.9.2018  09:09

Kratiša verzia Lost in Translation, alebo žeby predsa bol Projekt Tokyo o niečom úplne inom? Cinefíliu cítiť v každom druhom zábere a jedna krátka scéna z istého slávneho staršieho filmu poskytne návod k tomu, ako film na konci pochopiť. Slušné zachytenie genius loci Tokya, Projekt Tokyo je najmä atmosférická a melancholická jednohubka.

• 21.9.2018  00:17

Síce len jedna dejová línia plus tradičné flashbacky, lenže flashbacky s Waterfordovcami a to si nechám páčiť. Čakal som ale, že ich minulosť tu bude viac osvetlená a nie iba naznačená v hádankách, ale je vysoko pravdepodobné, že sa k nim ešte vrátime. So súčasných, mierne povedané zvláštnych vzťahov v baráku už všetkým poriadne zadrbáva a je celkom zvrátená zábava vývin týchto vzťahov sledovať.

• 20.9.2018  21:43

Niektoré slovenské dokumenty absenciu dostatočného množstva informácií kamuflujú akousi autorskou poetičnosťou, Trančík vo svojom najnovšom diele prináša na ploche necelej hodiny toľko informácií, až sa z toho zatočí hlava a človek má chuť si film pozrieť ešte raz a robiť si poznámky. Zaujímavé staré fotografie a filmové záznamy, inscenačnosť a viacero hovoriacich hláv, ktoré vedia o čom rozprávajú a ich komentáre k veci budú zaujímať aj vás. Takto hlboko do minulosti sa slovenskí dokumentaristi príliš často nevyávajú, diváckejšie sú témy spoločensky aktuálne, osobne ma ale dlhšiu dobu tuzemský non-fiction nebavil tak ako Svetlé miesto. V podstate z akejkoľvek sekvencie venujúcej sa ľubovoľnej spomínanej osobnosti by sa dal nakrútiť v súvislosti s československou otázkou a Luhačovicami plnohodnotný dokument.

• 20.9.2018  10:19

Posledné 3 časti sa mi zlievajú do jedného celku, čo je na jednej strane dobre, na tej druhej ale potešila potom najmä vynikajúco nakrútená "vybočujúca" scéna hromadnej svatby, kde sa šikovne prestriháva na všetky nám známe ksichty a sledujú sa ich reakcie. Každá zastávka v kolónii vo mne vzbudzuje napätie z momentu, kedy sa pretne s hlavnou dejovou líniou a a najmä akým spôsobom. Snáď sa dočkám ešte v druhej sérii, ak nie, tak sa nič hrozné nestane.

• 19.9.2018  23:36

Podarená sympatická dvojka to zase raz nezvládne a nechá sa zbytočne vyprovokovať a tak na ich miesto nastupuje ďalšia podarená dvojka "veľkých sympaťákov". Ako názov napovedá, je jasné, že sa proti sebe musia postaviť a začnú sa hrať na Tomov a Jerry-ov v baloňákoch a bundách. Kúzlo prvého dielu, kde spoznávame ako to na uliciach chodí a ako sa nám nováčik kazí, sa bohužiaľ neopakuje na sto percent a nie je to už ani taká sitcomová zábava. Ako úsmevná policajná story o tom, kto z koho a šikovným záverečným zvratom ale uspokojí.

• 19.9.2018  21:14

Niečo naviac nie je len o jeden chromozóm v DNA naviac a možno aj preto sa film nevolá O jeden chromozóm naviac. Niečo naviac je samotná Dorotka pre svojich rodičov, ktorí majú štyri zdravé deti na svete, ale majú rovnakú radosť aj z piateho dieťaťa a nevmímajú starosť o niekoho trochu iného v zmýšľaní ako ťarchu, ale ako súčasť rodičovskej radosti. Preto je aj tento dokument tak pozitívny, ak je Dorotka šťastná vo svojom vnútri, prečo by sa malo jej okolie trápiť, to by rozhodne vycítila. Chýbajú tu scény dokladajúce, že starosť o dieťa s downovým syndrómom je predsa len náročnejšia a film je prostý konfliktov. Je to autorský zámer a väčšou chybou je predsa len klasická "televíznosť" slovenskej dokumentárnej tvorby, aj keď si samozrejme všetci uvedomujeme, že tu nakrútiť film je hrdinský čin sám o sebe.

• 19.9.2018  08:42

Svojim spôsobom vývoj deja v štvrtej epizóde neguje tri predchádzajúce a finále prvej, akoby sa vlastne ani nič nestalo. Ale stalo sa niečo v Juneinom vnútre a tak je aj táto časť psychologickejšie prekreslaná a ponárajúca sa do vnútra tejto rozpoltenej a utrápenej ženy. Našťastie autori nerobia z divákov blbcov a jej dilemy v súčasnosti dávajú do konfrontácie s minulosťou, kedy si uvedomujeme, že či už vedome v minulosti alebo zhodou nešťastných okolností v súčasnosti je June proste rozbíjačka vzťahov a trochu bitch a tak určitú empatiu získavajú ai "Other women".

• 18.9.2018  23:08

Opäť plný návrat k June a jej osudom. Páči sa mi, ako tvorcovia v druhej sérii presúvaním deja z miesta na miesto prekresľujú fikčný svet, ale stále iba z pohľadu najdôležitejších postáv v deji. Napriek tomu mi precházajúce dve epizódy sedeli do konceptu seriálu viac. Flashbackov zo života hlavnej hrdinky bolo už dosť a to, že sa dozvedáme viac o jej vzťahu s ultra-feministickou matkou, sérii nedodáva dostatočné množstvo šťavy. Ale možno majú tvorcovia v tomto prípade nejaké eso v rukáve.

• 18.9.2018  21:53

Tak KONEČNE tu máme opäť Alexis Bledel ako Emily a KONEČNE sa pozrieme tam, o čom sa stále hovorí, ale museli sme si to iba predstavovať. Proste do pracovných kolónií. No a máme tu dve známe ženské tváre v jednorázových úlohách, Marisa Tomei a Clea DuVall asi považovali za česť sa v tomto seriáli objaviť, pričom Marisa je sexy aj ako zúbožený otrok bez makeupu. Lenže máme tu bohužiaľ aj len zľahka sa posúvajúcu linku June (a minule to bola bomba) a zase ďalšiu jej dlhšiu sexuálnu scénou, nabudúce už asi v takom prípade budem pretáčať. Až som uvažoval o nižšom hodnotení.

• 17.9.2018  22:14

Potrebujem vidieť crossover Teta Lýdia vs. sestra Ratchedová a potrebujem ho vidieť okamžite!

• 17.9.2018  20:57

Treba si najskôr ujasniť, o čo ide, respektíve o čo nejde. Nejde o žiaden temný noirový triler ako zo zlatého obdobia Hollywoodu. Ide o svižný, vtipný a postmoderný komediálny triler, ktorý si zo smrteľne vážnych a temných krimi trilerov tak trochu robí srandu, tak trochu kopíruje ich zápletky a tak trochu mnohé z nich kvalitatívne aj prevyšuje. Od začiatku vám niečo nesedí na každej z postáv a steneustále v napätí vďaka viacerým dejovým odbočkám, kedy si nemôžete byť istí, či zrovna to, čo sledujete, zapadne elegantne do celkovej mozaiky, alebo sa k tomu už scenár nevráti. Atmosféra filmu sa prispôsobuje Stephanininej pojašenej postave a nie naopak, čo je myslím chytrý a celkom originálny nápad, takže aj keď všetko okolo hustne, film sa nestáva temnejším, ale napínavý je stále rovnako. Pri vyvrcholení ale už tvorcovia nedokázali udržať ten postmoderný nadhľad v rozumnej miere a stáva sa z toho regulérna komédia. Ostáva aj priestor na menšie zamyslenie sa nad otázkou osamelosti ľudí v dnešnej dobe a absencie hlbších priateľstiev a partnerstiev, nehovoriac o rozpadávajúcich sa manželstvách, no poznáte to. Každý tu má nejaké maslo na hlave, vrátane Stephanie, čo robí všetkých zúčastnených ambivalentnejšími, v podstate si sami môžete zvoliť, komu budete držať palce a prečo. No a tieto dve super baby to parádne ťahajú vpred. 70%

• 17.9.2018  07:40

Námet by ušiel, len ho ešte lepšie scenáristicky prepracovať a prípadne aj vhodne nakrútiť.Všetci zúčastnení mali zrejme dojem, že robia veľké umenie, lenže vznikol iba vianočný melodramatický slaďák s nevyužitým potenciálom ústredného námetu. Z návštev "smrti, času a lásky" sa dalo vyťažiť omnoho viac, osobne mi ani nie je jasné, prečo to nakoniec fungovalo a videá sú samostatnou kapitolou na rozbor nefunkčnosti realizácie nápadu a absencie elementárnej logiky. Záver posúva film niekde úplne inde a nechápavý výraz by som mal pri ňom asi aj na Štedrý večer po rozbalení darčekov. Ďalší divný film o smrti po Siedmych životov v Smithovej kariére, táto poloha mu proste nesedí.

• 16.9.2018  22:56

Prvá séria mi zatiaľ neposkytla tie najpádnejšie argumenty pre to, že by nemohol byť dvaapolhodinový film lepším riešením, ale máme tu seriál a berme to ako fakt. Občas sa skutočne až neprirodzene naťahuje a dej sa extra vpred neposúva, častokrát je ale rozvláčnosť k dobru veci. Postavy sú ambivalentné, každý má svoj uhol pohľadu a v takejto spoločnosti tak dochádza k drsným konfrontáciám. Samozrejme paralely so súčasnou Amerikou sa ponúkajú samé bez ohľadu na to, či boli takto aj zamýšľané. Trumpov prístup k ženám ako k sexuálnym objektom, Kanada ako potenciálny cieľ migrácie ak im v Bielom dome prepne, ale ono PS by sadla ako riť na šerbel v akejkoľvek krajine a dobe. Škoda rýchleho opustenia deja Alexis Bledel, vyzerá to ale, že jej čas ešte nastane.

• 16.9.2018  22:48

To najlepšie na koniec. Akékoľvek akčné alebo výpravné finále by išlo proti duchu seriálu/knihy a scenár si bohate vystačil s niekoľkými sakra prekvapivými zvratmi a sakra depresívnou a hutnou atmosférou. Opäť prehodnocujeme vzťah k postavám, Waterfordová to má fakt premyslené, ako takmer každú epizódu a je to len a len dobre. Tá beznádej by sa dala krájať a paradoxne nám tu aj určitá nádej svitá, nechajme sa prekvapiť v druhej sérii.

• 16.9.2018  21:35

Epizóda skladajúca sa z dvoch veľkých sekvencií, pričom paradoxne tá vyjednávačská na moste je vydarenejšia ako tá prvá, špiónska. Diel, v ktorom vám bude všetkých žien ľúto, nech už sú na akejkoľvek strane barikády a my si stále viac uvedomujeme, že barikáda "my ženy" je pevnejšia, alebo by mala byť, ako elita verzus služobníčky.

• 16.9.2018  20:19

Vynikajúca expozícia, ktorá napína a napína, kedy to už dojde a aké peklo nastane. Prvých 10 minút tohoto pekla je skutočné peklo a očakával som, ako bude stupňované a čím ma dokáže prekvapiť vývin situácie. Lenže až do konca hlavná hrdinka s občasnými spolusediacimi, spoluležiacimi a spoluutekajúcimi väčšinou leží a sedí a rozpráva sa s ďalšími ľuďmi v šoku. Film tak nijak negraduje, pričom nám Poppe jasne naznačuje, že motiváciou dievčaťa je nájsť sestru. Ale príde len k ďalšiemu vysedávaniu s ostatnými a dialógom občas ako z maturitného večierku. Nakoniec film pôsobí najlepšie ako upútavký na Greengrassov plnohodnotne filmový príspevok k téme, aspoň v to dúfame. No a záver je podľa mňa slušný podraz na diváka. Film rozhodne nebudem hodnotiť podľa aktuálnosti témy, pretože si myslím, že si táto udalosť zaslúži informatívnejšie bohatšie spracovanie. Kombinácia príprava-realizácia-vyšetrovanie-súd by mi sadla viac.

• 16.9.2018  15:04

Zamilovaný, či skôr nadržaný Shakespeare má doma síce krásnu manželku, ale po niekoľkých obradoch dáva prednosť sotva priemernej Offred. Osobne veľmi kvitujem nápad, že hlavná postava nie je krásavica, ako bola napríklad v Schlondorfovej verzii Natascha Richardson, ale ten zápal pre Offred je, ako pozerám nielen pre mňa, dosť zvláštny. Teším sa opäť na diely, ktoré záležitosti posunú poriadne vpred. Ale chladné rozhodovanie o budúcnosti krajiny v aute malo svoje čaro, toto bola retrospektíva, aká mala stopercentné opodstatnenie a nie vždy je tomu tak. Inak čo sa týka štruktúry rozprávania, tvorcovia tak trochu kopírujú model Lost.

• 16.9.2018  10:48

I keď sme si asi väčšinu v tejto epizóde vyplnili do fabuli sami už z dosiaľ videného, napriek tomu ma tento razantný odskok od atmosféry a štýlu seriálu bavil. Ono ani trocha tej alegorickej srandy neuškodí, Amíci utekajúci smerom na sever potom, čo sa doma k moci dostanú magori, no nebolo od toho ďaleko ani v realite. Snáď ale takýchto odbočiek nebude veľa, jedna za sériu bohate stačí a nakoniec je aj potrebná.

• 16.9.2018  09:41

Zmena uhlu pohľadu, aspoň väčšinu stopáže tohto dielu. Sledujeme (konečne!) aj bližšie manželský pár "opatrovníkov", a to z pohľadu udalosti prítomných, opäť skvele prestrihávaných s minulosťou. A nie sú to len takí náhodní oplodňovači a rodiči, ako by sa zdalo na prvý pohľad a my sa dozvedáme viac o fungovaní sveta, v ktorom postavy žijú. Pokiaľ bol doteraz charakter Fiennesovej postavy ľudskejší ako Strahovskej, tak sa to poamličky, ale iba pomaličky mení, čo neznamená, že snáď niekto z nich ľudský aj je, ale uvidíme...

• 16.9.2018  00:21

Perfektne paralelným strihom skombinovaná minulosť a prítomnosť. Zbližovanie dvoch postáv je aj dokonale v závere vygradované, samozrejme nechaťte sa prekvapiť sami. Jeden dôležitý zvrat bol síce už dlhšiu dobu predvídateľný, ale má svoju logiku a spoločne so záverečnou scénou je aj údernejší. Show si ale nakoniec ukradne pre seba Alexis Bledel, tomu sa hovorí skutočná revolta, ked ste si aj po takomto vyjadrení názoru vedomí, čo vás asi tak môže čakať...

• 15.9.2018  23:25

Služobníčke sa naskytli hneď dve príležitosti zmeniť stav vecí, pričom sa rozhodla tak ako sa rozhodla a ako jej našepkalo svedomie. Pričom tá v minulosti je skôr len pre hlbšie prekreslenie postavy, keďže vývoj z minulosti je podmienený súčasným stavom. "Šanca" v nemocnici to je už iné kafe, tam v polohe ležmo rýchlo rozhodnúť či "dať" alebo nie, to som vážne nebol schopný odhadnúť reakciu. Snáď sa rozhodla naša hrdinka správne...

• 15.9.2018  22:35

Tak výlety do minulosti sa zdajú byť zatiaľ na seriáli to najzaujímavejšie. Veľmi umne sú prestrihávané s prítmonosťou, kedy môžeme sledovať ten kontrast psychického rozpoloženia hlavnej postavy, respektíve v momente strihu na základe šoku pochopiť, ako sa jej postava zmenila. Vidíme, čo sa dialo tesne pred politickým obratom, v jeho priebehu a tesne po ňom a mňa to nesmierne bavilo. Oddelenie oboch služobníčok dodalo vývoju taktiež šťavu, máme tu zrazu štyri dejové línie, dve v minulosti a dve prítomné.

• 15.9.2018  21:44

Stále si neviem zvyknúť, že sledujem Elisabeth Moss a nie jej dvojníčku Sarah Poley, ale tak časom to snáď prejde. Osobne ma časť venovaná pôrodom ako kultového rituálu tejto spoločnosti príliš nebavila a v podstate sa tu naťahuje čo to len ide, aspoň nám ostal poriadny cliffhanger a bude sa na čo tešiť.

• 15.9.2018  20:58

Vyzbrojený znalosťou Schlondorfovej adaptácie, avšak nie predlohou, som zhruba vedel, do čoho idem. A v podstate som dostal to, čo som očakával. Veľmi slušný otvarák, ktorý sa možno trochu moc vlečie, ale dokáže navodiť skutočne depresívnu a zároveň veľmi tajomnú a melancholickú atmosféru. Z dystopického sveta sme toho počas prvej hodiny veľa nevideli, som zvedavý, koľko toho tvorcovia odkryjú.

• 15.9.2018  18:57

Bohdalovou nesrat! Trochu škoda, že ide o televíznu inscenáciu a nie aspoň o televízny film, ale viem si predstaviť aj slušne výpravne nakrútený kino-film s presne týmito istými dialógmi aj hercami. A práve herci a skvele napísané dialógy sú tým aspektom, prečo je naokoniec aj jedno, že sa natáčalo v štúdiu českej televízie. Samozrejme treba ignorovať to, že iniciátor vojen a tak človek zodpovedný za smrť veľkého množstva životov si empatický prejav nezaslúži. Ale to mi ako divákovi tohto vydareného počinu bolo úplne jedno.

• 12.9.2018  18:27
    Jackie (2016)

Silne antimainstreamový Larraín sa nám vydal do Hollywoodu a kupodivu sa ním nenechal prevalcovať, ale ponúkol nám, ako špecialista na politické témy, svoj pohľad na Jackie Kennedyovú tesne po smrti manžela, plus aj niekedy predtým. Takže nakoniec sa vám bude Jackie (film) páčiť možno viac podľa toho, ako sa vám páči jeho dovtedajšia tvorba a nie podľa toho, či máte na stene plagát Jackie Kennedy, alebo neviete, kto to bol. Ale celé je to aj tak najmä o Portmanke a jej výbornom výkone, film pôsobí aj napriek experimentálnemu nádychu trochu mdlo až ospalo. Osobne som nepredýchal rozhovory s kňazom o tom, že vo všetkom treba hľadať boží zámer či niečo v tom zmysle.

• 12.9.2018  07:21

Zasadiť príbeh do obdobia vietnamskej vojny bol dobrý nápad. Rovnako aj štýl non-stop akcie, kde nečakáme hodinu v pomalom tempe na kvázi šokujúce zjavenie prvých príšer. Proste to šlape od začiatku do konca. Len to nie je nič viac ako iba tuctová mainstreamová zábavka pre deti každého veku s jednorozmernými postavičkami. Scenár sa zamýšľa nad otázkami umelého si vytvárania nepriateľa na "nepriateľskom" území, pretože keď už máme v rukách zbrane, tak to treba využiť a práve preto sa hodí do tohto obdobia. Zišli by sa lepšie napísané hlášky a vyhrotenejší konflikt medzi posádkou, ale k tomu nás monštrá nepustia, je to predsa ich film.

• 11.9.2018  21:43
    Searching (2018)

Nebudem tvrdiť, že čaro Pátrania tkvie v inovatívnej zápletke, popravde sme tento typ pointy už videli, ale určite v horších filmoch. Dôležitejšie je, že zvolená, revolučná forma nakrúcania príbeh vôbec nebrzdí, naopak mu dodáva ďalší rozmer a relatívne prevarenej zápletke výrazne dodáva na napínavosti. Zvolená forma je totiž zmotivovaná spôsobom vyšetrovania či už doma alebo na polícii. Chaganty sa samozrejme v povestnom druhom pláne snaží poukázať, okrem myšlienky, ktorú film na konci ponúkne, na nástrahy, aké predigitalizovaná doba ponúka a kupodivu to nepôsobí vôbec nadbytočne alebo nezdravo výchovne. Film drží diváka neustále v napätí, možností riešenia záhady je skutočne veľa a scenár s tým umne narába. Ono pôjde aj o to, ako prijmete záverečnú poitnu, nemusí presvedčiť každého. Ale o ňu primárne nejde, ide o to, ako sa k nej otec dopracoval.

• 11.9.2018  21:29

Kingsman 2 nie je podľa mňa o moc horší film ako jeho predchodca, len má tú smolu, že je proste druhý a kúzlo prvotného okúzlenia je preč. Kingsman zatiaľ nemá silu Bondoviek alebo MI prinášať lepšie a lepšie pokračovania, ale možno sa toho časom dočkáme. Niektoré momenty sú stále veľmi zábavné, niektoré však bohužiaľ spadajú viac do pásovej výroby hollywoodskej postmodernej akcie. Najväčšou chybou je ale nevyužitie castingu. Je tu skutočne celá plejáda známych tvárí, a to dokonca až toľko, že ich úlohy sú niekde medzi cameami a aspoň minimálne užitočnou súčasťou špionážneho klubu. Netešte sa príliš na Tatuma, Berry a už vôbec nie na Bridgesa. Aspoň Bruce Greenwood si tých pár momentov ako mister president užil. No a každý bude vnímať Eltona inak, tam to je tiež ako na húpačke, občas pobaví, občas je to pod úroveň tejto filmovej značky aj pod tú jeho. 70%

• 11.9.2018  13:48

Až príliš veľké množstvo žánrového klišé a vizuálneho gýču. Nichols tu asi vzdáva hold jednej, či skôr viacerým nesmrteľným klasikám sci-fi, lenže robí to aj napriek indie feelingu pateticky a pseudoumelecky. Mám dojem, že všetko vo filme som už videl inde a väčšinou lepšie spracované. Polnočné dieťa je pre mňa jeden z filmov, ktoré sa snažia až príliš a prudko na to doplácajú.

<< předchozí 1 2 3 4 57 114 170 226