Bledé modré oko (2022)

Možno by The Pale Blue Eye vyznelo lepšie v rámci antológie typu Kabinet kuriozít, pretože mám dojem, že hodina vyšetrovania a odhalenie by vystačilo na hodinu. Cooper má ale pocit, že nakrúca ťažkotonážny art, keďže mu kývlo toľko slávnych hercov a naťahuje, čo to ide. Niežeby dĺžka bola priamo na škodu veci, avšak filmu skrátka chýba zopár napínavých scén navyše, mohli sme tu mať pri trocha väčšej snahe ďalšiu klasiku typu Meno ruže. Záverečné odhalenie som nečakal, respektíve dodatok, dostali sme určite viac zmotivované rozuzlenie než to prvé, zdanlivo všetko objasňujúce.

Návštěva z temných koutů vesmíru (1967)

Briti v roku 1967 prišli s príbehom o invázii z - pozor - Mesiaca na Zem. Situácia sa ale našťastie ukáže o dosť komplikovanejšia, takže tvorcovia nie sú tak blbí, ako si budete myslieť, keď spoločne s postavami po pár minútach zistíte, že trajektória cesty meteoritov smeruje práve z Mesiaca. Francis so Subotskym ale išli v tejto vykrádačke amerických, aj iných domácich, invazívnych sci-fi na vec trochu inak a celá druhá polovica pripomína viac bondovky než iné predobrazy. Je to samozrejme čisté guilty pleasure, ale na záver nás čaká aj nejaká tá pacifistická pointa na zamyslenie.

Outer Touch (1979)

Briti sa nejako potrebovali vyspovedať zo svojej sexuálnej frustrácie a ak by išlo o projekt Monthy Python a vyzeral by do bodky presne takto, poznali by sme ho všetci. Čo viac k tomu napísať, keď už teda Británia a rok 1979, odporúčam filmový maratón na jeden záťah: Outer Touch, Alien a ak zvýši čas, tak aj neskorší X-Tro.

Kaleidoskop (2023) (seriál)

Kaleidoskop bezpochyby JE experimentálny seriál, ale nie možno až takým extrémnym spôsobom, ako je prezentovaný. Predsa len ide o klasický scenár s chronologickou štruktúrou, len upravenou tak, aby ste v deji nemali bordel, ak seriál budete sledovať podľa vlastného uváženia. Prináša to však niektoré myšlienkové inovatívne prvky, a to najmä fakt, že v podstate každý uvidí síce rovnaký príbeh, ale preciťovať ho bude odlišne. No a k samotnému príbehu? Ten už je relatívne obohraný, podstatné tak je, AKO je prerozprávaný. Čiže nevyhnem sa prirovnaniu s Mementom.

Kaleidoskop - Bílá (2023) (epizoda)

To najlepšie nakoniec, ale nie v chronologickom poradí fabuly. Úlohou Bielej je nielen ukázať ústrednú lúpež, ktorá je nakrútená nie priam geniálne, ale tak, ako nakrútená aj má byť, ale aj vyplniť všetky "biele" miesta príbehu. A to paradoxne tak, že ešte dve epizódy sa odohrávajú po udalostiach a okolnostiach lúpeže. Bál som sa neuzatvorených dejových línií, našťastie tvorcovia hrali s publikom férovú hru.

Kaleidoskop - Růžová (2023) (epizoda)

Príbeh sa nám Ružovou uzatvára a domnievam sa, že celkom prekvapivo. Pripomína to viac Fargo a podobné čiernohumorné krvavé záležitosti, než predchádzajúce časti, rozumej bude tu o dosť viac mŕtvol, než by jeden čakal. A osobne si myslím, že minimálne v jednom prípade to bola skôr chyba. Ružová má slušné tempo a jej charakteristickou črtou je hlavne to, že scenár sa s nikým nemazná.

Kaleidoskop - Červená (2023) (epizoda)

Chápem, prečo táto epizóda bude patriť medzi najobľúbenejšie. Ale predsa len Kaleidoskop nie je ten typ show, v ktorej by mi chýbali prestrelky a collateral damages.

Kaleidoskop - Oranžová (2023) (epizoda)

V popredí sú dve najdôležitejšie ženy príbehu, každá na opačnej strane barikády. A vy neviete, komu nakoniec držať palce. Na konci nás čaká zaujímavý zvrat, vďaka ktorému sa na všetko, čo bude nasledovať, budeme pozerať trochu inými očami. V tomto prípade vlastne platí, že vidieť Oranžovú ako poslednú, tak by išlo o skvelý prekvapivý záver. Ale možno udalosti ďalších epizód ukážu niečo odlišné.

Kaleidoskop - Zelená (2023) (epizoda)

Takmer celá epizóda sa odohráva vo väzení a venujeme sa plánu úteku. Ten je nakoniec zrealizovaný a ide o jeden z najlepšie vymyslených útekov vôbec. Samozrejme netreba príliš riešiť logiku a vôbec možnosť, že takto by sa v realite dalo dostať z basy, ale to môže byť divákovi úplne jedno. Tvorcovia sa snažia z náš vyždímať aj nejaké tie emócie, ale to bude fungovať najmä vtedy, ak uvidíte Zelenú ako jednu z posledných častí.

Kaleidoskop - Žlutá (2023) (epizoda)

Ak by som Žltú videl ako prvú epizódu, považoval by som ju za priemernú. Ale "kaleidoskop" začína dostávať kontúry, otázky začínajú dostávať odpovede. I keď v tomto prípade pomocou retrospektívy. Vykrádačka predajne diamantov prebehla asi až príliš jednoducho, ale aspoň dostala najmenej sympatická postava ansámblu "za vyučenou".