Anderton

Anderton

erik binder

okres Bratislava

• 25.12.2013  19:37

Z hľadiska nápadu a dĺžky by som toto odhadol na rannú Meliesovu tvorbu, avšak ide o tú neskoršiu. Aspoň je to ale pekne farebné. No ženy sú aj motýle, aj pavúky. Treba sa s tým zmieriť. A väčšinou s vlastnosťami oboch imaginárne zobrazených členov živočíšnej ríše naraz.

• 25.12.2013  19:13

Melies koketoval s hororom, ako aj s komédiou. Hlava je veľmi vtipný malý filmík, ktorý nám ukazuje nástrahy domáceho "kutilstva". Objektom pokusu sa stala hlava samotného Meliesa, ktorá si tu za 2 a pol minúty užila svoje. Možno je pre ňu samotnú lepší ten koniec, ktorý ju postihne vo filme, ako sa nechať neustále nafukovať a odfukovať pre zábavu vedca donekonečna:).

• 25.12.2013  18:57
    Ostrov (2006)

Ako jedna stratená duša na konci života k pokoju prišla. Mňa viac ako deklarovaná spirituálna hĺbka, ktorej prítomnosť sa vo filmoch podobného razenia dokazuje veľmi ťažko, upútala nádhera okolitej krajiny. V nej určite spirituálna hĺbka je. Je mi ťažko sa ztotožňovať s postavou, ktorá blížnemu svojmu spáli deku a topánky, pretože v nich sídli diabol. Navyše je jeho čin odmenený uznaním, pretože ich majiteľ si tak uvedomí vlastnú slabú vieru. Ja by som sa do týchto končín sveta rád vybral na dovolenku, avšak nechcel by som tam stretnúť podobné šialené typy pripomínajúce prestarnutých death metalových fanúšikov. Ostrov je film istým spôsobom nadprirodzený, čo ale automaticky neznamená umeleckejší. Možno ale znalec pravoslávnej viery uzná, že režisér verne zachytil jej podstatu prostredníctvom Anatolijovej duše a jeho chovania. Keď sa to tak vezme, trpel celý život zbytočne.

• 25.12.2013  16:05

Zeffirelliho je v Rómeovi a Júlii vidieť v každom zábere, čo je vzhľadom na vernosť predlohe veľký kompliment. Jednoducho sa jeho štýl na podobné témy hodí. Na samotnej látke je zaujímavé okrem jej osudovosti aj to, že všetko, čo sa môže posrať, sa aj poserie a tak mnohí dnešní diváci môžu brať Rómea a Júliu skôr ak tragikomédiu, kde si z príbehu a osudov hrdinov robil srandu aj sám Shakespeare. Ako tu bolo spomenuté, Whiting má dnes kópiu v Zefronovi a Michael York je celý Marlon Brando. Nebol som počas filmu presvedčený o plnom hodnotení, avšak záver je tak silný a pravdivý (pozrite sa, čo vaša nenávisť spôsobila vašim deťom), že inak hodnotiť nedokážem. Ešte mi nedá spomenúť, že samotný príbeh mi ani po storočiach od hry a desaťročiach od filmu neripadá staromódny a je to zásluhou ako spisovateľa, tak scenáristu a režiséra.

• 24.12.2013  22:29

Melies ako pôvodom kúzelník vystriedal pred kamerou triky scénografické za tie strihové a v tomto vtipnom príbehu to je markantne vidieť.

• 24.12.2013  22:23

Melies na rozdiel od Lumierovcov pochopil, čo bude pre diváka v celej histórii kinematografie tým najzaujímavejším prvkom. Tento film tak má nevyčísliteľnú historickú hodnotu. To "poliatie" treba počuť so zvukom, keďže "použitý materiál" nebola kvôli svojmu tichému zvuku voda, ale piesok.

• 24.12.2013  22:17
    Le monstre (1903)

Aj kostra má právo na zábavu. Melies tak nevedomky zaviedol do kinematografie pojem rasová tolerancia :).

• 24.12.2013  22:10

Tu ešte nie je hviezdičkovo čo hodnotiť, ako ukážka toho, ako vznikala kinematografia je ale film neoceniteľný. A po Hugovi budete Meliesove filmy vnímať emocionálnejšie. Samozrejme jeho ďalšia, viac fantazijná a na masky a dekorácie bohatšia tvorba je zábavnejšia.

• 24.12.2013  16:37

Toto je myslím klasika, ktorú v určitých smeroch ohlodal zub času. Možno je to tým, že som ju až teraz videl po prvý krát, zato mám ale výhodu väčšieho nadhľadu nad vecou. Poledňáková skvele pracujem s dynamikou filmu, keď sa stále niečo deje a môže zato okrem scenára skvelá práca s deťmi. Lenže, ako sa tu určite veľakrát píše, ak je niečo prehlásené za komédiu storočia, tak jeden úprimný smiech nahlas je trochu málo. Z tohoto sa moja vianočná kalsika nikdy nestane, ale nebol som ani zďaleka tak sklamaný, ako som sa v najhorších obavách bál. Má to srdce a dušu, čo sa o dnešných českých kalkuloch (nevynímajúc Poledňákovú) prehlásiť ani zďaleka nedá. Ale vlastne si to možno o rok pozriem ešte raz a zvýšim hodnotenie.

• 24.12.2013  16:30

Fešák Hubert a sním Karel Heřmánek posiela správu cez oceán Newmanovi a Redfordovi, aby ho zobrali do party. S jeho nápadmi by určite neprehlúpili. Konkrétne ale tento jeden sa tvári viac elegantne, akým v skutočnosti je. Je to akosi zbytočne zašmodrchané a nie tak vypointované, ako som celý film očakával. Škoda, že nevznikla s touto postavičkou celá séria malých podvodíkov, rád by som si ich pozrel (alebo vznikla a ja o tom neviem?). Čistá komercia, ktorá napríklad cez také sviatky určite v televízii poteší.

• 24.12.2013  10:59

Taký normálny Belmondov film. Kade chodí tam hláškuje, niekomu dá na hubu, niekomu sa vyhráža, ale iba za účelom spravodlivej pomsty. Všetko ide ľahko, ak chcete niečo vymámiť z miestneho šéfa podsvetia, tak ho stačí iba uniesť a dať mu pod hrozbou mučenia pár otázok. Nikomu nebude chýbať, na všetko máte čas. Podstatnou výhodou je atmosféra Nice, kde Belmondo perfektne zapadne aj so svojim frajerským fárom. Možno vám už bude po čase jedno, čo sa deje a kto hrá na akú stranu, čo je vzhľadom na hláškovitosť filmu ale nepodstatné. Dilema s hodnotením, ktorú by Belmondo vyriešil jednou poriadnou za ucho a hneď by som dal štyri.

• 23.12.2013  13:32

Škoda, že Jones neudržal nervy na uzde a neponechal príbeh v uveriteľnejších tónoch. Na druhej strane sa mu darí až prekvapivo dostať pod kožu De Nirovej postave a jeho problémy nevyznievajú vôbec triviálne. Aj napriek relatívnemu happy endu (kto vie, čo bude po tej večeri, keď sa všetci znova rozpŕchnu domov) pôsobí scenár úprimne a aj ono celkové vyznenie môžeme brať ako súčasť hry a melanchólia je predsa emocionálnou výbavou dôchodcov. Taktiež sa k nemu dostaneme poriadne tŕnistou cestou, hlavná postava si toho dosť užije. Pokiaľ máte De Nira zafixovaného ako herca jednej úlohy, tak vám Everybodys fine vrelo doporučujem. Taký malý polonezávislý (jedným slovom Miramax) film, ktorý na prvý pohľad možno pohľadí na duši, na ten druhý však ukazuje veľmi tienisté stránky životného obdobia, ktorý si ešte mnohí ani nepripúšťame, že môže vôbec prísť.

• 23.12.2013  11:02
    Pád Bílého domu (2013)

Tak bohužial aj môj zmysel pre nostalgiu má svoje limity. Neviem ani poriadne, kde začať. Skúsim to s Fuquom, ktorého tu nikto nespomína. Je to rutinér, ktorý si vyslúžil svojou podpriemernou prácou v poslednej dekáde status podobný tomu Rattnerovmu, lenže on je na tom ešte horšie, pretože kedysi filmy točiť vedel. Bohužiaľ asi nebude ani inteligentný, čo z Pádu bieleho domu je viac ako jasné. Zčasti chápem niektoré tunajšie argumenty pre, avšak pre mňa je to stále iba lovenie hrozienok z hovna a nahováranie si, že vďaka nim je to koláč. Najväčším nedostatkom je pre mňa absolútne tupo krutá akcia, ktorá nešetrí vôbec nikoho a keďže je podávaná maximálne vážne, výsledným dojmom je zhnusenie. Fuqua nevie narábať s klišé, scenáristické hlášky sú iba tým, čím sú, čiže primitívnou propagandou, pričom aj taký Emmerich by vyznenie sloganu "ostanem verná vlajke USA" posunul niekde inde, nehovoriac o takom Soderberghovi, kde by to bolo niečo na dlhý rozbor. Napríklad prečo nechce byť verná prezidentovi a ľudu, ale iba kusu handry, atď. Exemplárnym príkladom je záverečný preslov, ktorý by sa v rukách inteligentného režiséra dal čítať ako priblížnie reálnej trápnosti, ktorú pociťujeme v televízii pri preslovoch skutočných prezidentov divákom v kinosále a nechal im precítiť tú trápnosť kolektívne. Lenže toto všetko by bola vo Fuquovom prípade nadinterpretácia. Samostanou kapitolou je Butler, ktorý nie je ani náhodou MCcLane a ani nová verzia Schwarzeneggera. McClane pôsobí totiž v akčnom svete ako Jacques Tati, ako cudzorodý prvok, ktorý je v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Butler tu má oproti tomu charizmu zlého pornoherca. Možno je OHF nejaký nový druh postmodernizmu, keďže chápe, že akčné filmy sú sebazhadzujúce a on chce všetky jeho klišé brať zrazu vážne. Lenže to nie je vo filme Antoinea Fuquu možné. Film dopláca najmä na fakt, že podľa mňa porušuje estetiku akčného filmu a predovšetkým nie je vôbec zábavný a potenciál Bieleho domu absolútne nevyužíva (často sme v tme). To sa koniec koncov nepodarilo ani Emmerichovi, ale aspoň sa o to v niektorých momentoch pokúsil. Teraz je mi ľúto, že dvaja Mckáči to v devedesiatkách v Bielom dobe tiež nerozbalili a neukázali divákovi, aké vtipné momenty a hlášky sa tu dajú prenášať a samozrejme aká cool akcia tu môže prebiehať.

• 23.12.2013  10:39
    Boj o patent (2008)

Nápad za milión je filmom výborného Grega Kinneara. Natočený je bohužial maximálne konvenčne, presne tak, ako od skutočného príbehu zo života čakáte. Lenže tento príbeh je veľmi zaujímavý a možno vo vás trochu pohne svedomie, keď si budete kupovať nové auto a najviac sa vám bude páčiť nejaká fordka. Ale kľudne do toho, pretože ten patent, ktorý Kearn vymyslel perfektne funguje a možno má z toho aj nejakú províziu. Film sa zaoberá právom jednotlivca na elementárnu spravodlivosť v spoločnosti (nie len americkej, ale v každej krajine sveta), kde sa všetko rieši šekom a taktiež otvára tému, či aj na tomto štýle riešenia problémov predsa len niečo nie je a či to všetko za tie nervy stojí. Vo filme samozrejme áno, v skutočnosti prežíval Kearn asi dosť husté peklo a film vo vás skôr nechá pocit, aby ste si tie prachy včas zobrali. Nie každý musí mať nutne takéto šťastie, ktoré je tiež vzhľadom na niekoľkoročné súdne ťahanice trochu otázne. 70%.

• 22.12.2013  10:17

Ono je to možno trochu lacná moralitka, ale zase z vojny tých vianočných filmov veľa nie je a nemôže ani nikto z nás tvrdiť, že posolstvo a chovanie postáv nepôsobí logicky. Všetko závisí na podaní, Carion sa drží pri zemi a snaží sa vyhnúť lacnému pátosu. Ešte by som chcel vidieť film, kde je podobným spôsobom zobrazená aj druhá svetová vojna a nemeckí radoví vojaci ukázaní rovnako ako ľudia, túžiaci tráviť svoj život a samozrejme aj Vianoce so svojimi rodinami. Najhodnotnejšia mi na Šťastných a veselých príde myšlienka o tom, že vojak sa cíti viac spriaznený so svojim nepriateľom v rovnakej pozícii, ako so svojim nadriadeným, ktorý prežíva úplne iný typ vojny. V tomto je film celkom originálny a prínosný.

• 21.12.2013  23:51
    Puto najsilnejšie (TV film) (1990)

Po prvej polovici musím konštatovať, že ma hviezdne (až superhviezdne) obsadený slovenský televízny film veľmi zaujal a dúfam, že v tej druhej nesklame. Slušné herecké výkony, pútavý dej a absolútne neprekážajúci televízny look. Obšírnejšie až po kompletke. Tak po kompletke mi nedá neokomentovať ten televízny look, ktorý sa skôr blíži divadlu ako filmu (čo je v poriadku, inscenácia je niečo medzi). Preto nechápem, prečo sa silou mocou musíme vydávať nešťastne do exteriérov, kde táto inscenácia pôsobí značne nepatrične až amatérsky. Ale je to o deji, o hlavnej postave a jej ťažkom životnom údele a tak budem zhovievavejší a ostanem pri pôvodnom hodnotení.

• 21.12.2013  23:48
    Odvážná holka (TV film) (2004)

Film som mal omylom zapnutý ako podmaz v práci a kedykoľvek som sa pozrel smerom k obrazovke, prišlo mi zle. Bohužial som sa tam ani nemusel pozerať aby mi bolo zle, to vtedy, keď hlavná predstaviteľka spievala Stronger od Britney. Virginia Madsen mala asi nejakú debilnú klauzulu v zmluve, keď prijala úlohu v takomto televíznom béčku.

• 21.12.2013  08:22

Poliaci si pozorne napozerali a naštudovali všetky vianočné klasiky pre dospelých a pokúsili sa na ich základe vytvoriť niečo podobne kúzelné s rovnakým potenciálom každoročného vysielania v televízii. Treba uznať, že im to vyšlo a dúfam, že tento film si už pozreli aj naši vedúci televízií a o rok ho niektorá pustí možno aj na štedrý deň. Takže máme tu lásku na prvý pohľad a určite na celý život, párik s deckom, ktorý pri štedrovečernej večeri pochopí, že sa stále milujú a tak podobne. Je to pekne previazané, má to slušnú atmosféru a slušných hercov a hlavne to nepôsobí televízne a pochybujem, že by boli niečoho podobného schopní naši bratia zo západu, ako nekorunovaní králi hrejivých komédií. Hĺbku Love actually to ale nedosahuje a asi ani nemôže.

• 20.12.2013  15:20
    Atómka (studentský film) (2016)

Tak tu si dal niekto s prípravou filmu a jeho točením vážne kvantum práce. Exteriéry Japonska, Ukrajiny, rozhovory s vedcami, účastníkmi katasrofy tsunami v Japonsku a černobyľskej tragédie a pohľad režisérky na vec. Dokonca až tak, že Lena zabudla nato, že divák nevie, čo to je údaj 0,38 na merači rádioaktivity a keď sa nám tam objaví 1,10, tak nechápeme, či je to veľa, málo, alebo akým spôsobom to môže ohroziť naše zdravie. Takže výčitky vlastne iba čisto kozmetické a po nejakom doplnení a lepšom prestrihaní kľudne s potenciálom odvysielania v televízii.

• 20.12.2013  15:08
    Tisíce modlitieb (studentský film) (2013)

Po počiatočnom šoku, že čo to preboha malo akože znamenať a hodnotené na ďalší deň nebudem vyčítať tvorcovi obsah, pretože medzi nami žijú všelijakí ľudia a vnútro každého z nás je niečo tak intímne, že pokiaľ ho niekto takto otvorí pred kamerou, tak to nutne musí pôsobiť smiešne. Problém je teda s výstavbou a formou príbehu, približujúceho nám pocity depresívne ladeného mladíka, hľadajúceho zmysel života nezmyselnou formou. Tématicky ladené epizódky by tak mali byť lepšie vypointované a mali byť presne súvisieť s tým, na čo nás lákajú.

• 20.12.2013  15:03
    Film ako dokument (studentský film) (2013)

Veľmi zaujímavý pokus o niečo nové v študentskej dokumentárnej tvorbe, ktorému kadekto môže vyčítať túžbu po šokantnosti a sebestrednosť. To by bola chyba, pretože účinne pracuje s divákovými emóciami a hlavne sa tvorcovia naučili, akým spôsobom diváka prekvapiť. Dalo by sa to možno vyjadriť menej expresívnou formou, podstatné v tomto prípade však je, že dokument bude vo svojom okolí dlho rezonovať a vyvolávať diskusie.

• 20.12.2013  14:59
    Jonatán (studentský film) (2013)

Ťažkopádny voiceover tejto depresívnej, ambiciózne sa tváriacej snímky nie je vážne nič moc, takže sa treba radšej sústrediť na často hypnotické obrazy, ktoré sa snažia prezentovať okolitý svet podľa pocitov hlavného hrdinu. Pekná práca so stavbou príbehu, ktorý korešponduje s vnútornými pocitmi a vývojom tejto postavy. Príbeh ocka, ktorý v priebehu výchovy malého synčeka oslepne a tak ho bude po zvyšok života vnímať iba zvyšnými štyrmi zmyslami, nie je pred Vianocami žiaden života budič, upozorní však na veci, aké môžu v živote stretnúť každého. Kľúčové slovo: melanchólia.

• 20.12.2013  14:46
    Checkpoint (studentský film) (2014)

Hraný študentský film, ktorý dáva zmysel, má pointu, má svoj štýl a relatívne zaujímavú hrdinku. Ale to veľmi relatívne. Checkpoint je minimalizmus typu americký nezávislý film, spomeniete si aj na Kaurismakiho. Mne pripomenul stavbou aj Krokodýla Dundeeho, pretože ten chodil po meste, niekoho stretol, nikoho nikde, nasledovala konfrontácia a potom ďalšia podobná sekvencia. To len tak na pobavenie. Mladé dievča spoznáva krutý svet a obávam sa, že ju v živote postretnú ešte oveľa horšie veci, takže jej trpká skúsenosť z bezvýznamnej dedinky je svojim spôsobom veľmi obohacujúca.

• 20.12.2013  14:41
    TeleVízia (studentský film) (2013)

Hovoriace hlavy zamestnancov televízií, zábery z nakrúcania, postrehy absolventov a iných ľudí z fachu sú dostatočne zaujímavé nato, aby študent-režisér bakalárskej práce nemusel pridávať do svojho diela nejaké ozvláštňujúce a zcudzujúce prvky, nepotrebuje na seba upozorňovať. Mňa by asi ani jeho/jej názor na vec nezaujímal, divák dokumentu by si ho mal urobiť sám. Ale to je vecou podstaty dokumentárnej tvorby (možno je to práve presne naopak) a nebudem to tu rozoberať. Slušný pokus a kvitujem, že Hucíková zohnala všetky tie známe osobnosti.

• 20.12.2013  14:35
    Portrét lenivých mozgov (studentský film) (2013)

Nie je jednoduché točiť portrét geekov-panicov a vyžmýkať z nich niečo zmysluplné na kameru, študent potom musí hľadať iné východiská, ako napríklad elegantné a inteligentné vsuvky typu malé plastové postavičky v počítači, panoráma mesta vs. záber vnútra počítača atď. Mám pocit, že veľa som sa o nich a o ich každodennom živote nedozvedel, každopádne dostatočne nato, aby som pochopil, že diváčky filmu si asi ich čísla od režisérky žiadať nebudú a že vo svojom paralelnom vesmíre strávia možno celý život. To neznamená, že musí byť nutne nešťastný, i keď asi dosť osamelý.

• 20.12.2013  14:29
    Nosič (studentský film) (2013)

Pokiaľ sa pracuje s pojmom nosič ako metaforou údelu človeka, očakával by som jeho hlbšie a osudovejšie spracovanie. Režisérka bakalárskej práce to nemala vôbec v úmysle, čo by bolo v poriadku, ak by slovo nosič nebolo témou práce. Človek je "nosičom" svojho kríža, to je to prvé, čo ma napadne. Výborne je tento pojem spätý aj spracovaný s tehotným dievčaťom, jej kamarátka je však ukázaná ako dievča bez problémov a v kontexte diela a témy by som čakal v jej prípade hlbšie spracovanie. Nechápem postsynchronný zvuk, ktorý nekorešponduje s hovoreným slovom vo filme, nejak výrazne to však dielko nekazí. Ťažko percentami hodnotiť študentské filmy, najlepšie to asi ide vzhľadom k ďalším študentským a najlepšie z jednej školy. V tomto kontexte je to za tri hviezdy.

• 20.12.2013  14:20

Pozerať tento film s dabingom bola asi chyba, pretože keď som ho videl kedysi dávno s titulkami, mal som z neho lepší pocit. Dabing musí nutne pri filmoch z exotických krajín aspoň mierne kaziť dojem. Ale k filmu. Najzaujímavejšie je na ňom sledovanie prístupu japoncov k veciam, ktorým sa venujeme aj my. Ich ostych pred ženami je väčší, respektíve sa chovajú akosi zdvorilejšie a viac upäto. V tom je kúzlo filmu a preto nemôže fungovať žiaden jeho remake (nevidel som ho a ani neuvidím). Inak sa jedná o trochu netradičnú romantickú komédiu, ktorá má inú trajektóriu, ako konkurencia, ale výsledok je nám jasný od začiatku. Záver dokáže diváka dojať, len mi tie dve hodiny prídu na žáner trochu veľa. Hlavne v prvej hodine. Pokiaľ chcete spoznať aj japonskú komerciu, Shall we dance by nemalo nikoho vyložene sklamať. 70%.

• 18.12.2013  11:58
    Maléna (2000)

Už od malička som neznášal, keď krásne ženy vo filmoch trpeli a nemohli si nijako pomôcť. A ja som iba sedel pred telkou a tiež som nič nezmohol. Maléna je však elegantne natočená dráma od skúseného filmára s peknou atmosférou druhovojnového Talianska a záverom, ktorý svojim spôsobom prináša divákovi ako mne určité zadosťučinenie.

• 18.12.2013  11:50
    Profesor (1985)

Ben Gazzara je v úlohe "Profesora" tak extrémne nesympatický, až je jediným dôvodom, prečo mi trochu vadila extrémna dĺžka filmu. Porovnajte napríklad s Pacinom v Scarface, v ktorom videl Tornatore určite svoj vzor. A nielen citáciou s Profesorom vo vani, komunikujúcim podráždene so svojim okolím. Profesor je film, ktorý sa viac sústredí na mafiu ako celok oproti americkým gangsterským filmom, ktoré berú viac do úvahy rodinné vzťahy a hlavne milenky a manželky hlavných "hrdinov". Od začiatku je jasné, kam film speje ale ťažko nazývať tento prístup ako gangsterské klišé, pretože iný koniec ako "koniec" by bol podrazom na diváka, ktorému z podstaty veci by mala byť hlavná postava nesympatická až odporná. Možno si v rámci nejakého (veľmi dlhého) tématického večera pustíte po sebe napríklad Scarface, Ill camorristu a Krstného otca a môžete tak aspoň veselo porovnávať a zároveň sa baviť kvalitnou kinematografiou.

• 18.12.2013  11:40

Prvá polhodina je na slovenský film neuveriteľne originálna. Slapstick komédia s výborne naaranžovanými scénkami s pointou. Herz nám predstaví Šimona ako chlapíka, ktorý si nevie rady s výberom tej pravej a pripravuje nás na jeho eskapády so ženami. Lenže po prvej polhodine prepne a viac sa začne zaujímať o Hrycovu postavu a jeho milenku, respektíve manželku. Šimon je tak trochu na vedľajšej koľaji, rovnako ako v živote. Súvislý dej tak strieda séria sekvencií, ktoré sa k vtipu vrátia až vo výbornom závere. Ale stále mám pocit, že sa všetci (hlavne scenárista) mohli odviazať ešte viac, respektíve sa sústrediť trochu konzistentnejšie na jednu dejovú líniu. Ja som totiž od začiatku Šimonovi držal palce a tušil, v koho náručí by mal skončiť. Takto návrat k jeho postave pôsobí dramaturgicky slabo. Tú kritiku neberte príliš vážne, ide o to, že som mal minimálne polhodinu pocit, že konečne dám po dlhej dobe slovenskému filmu úprimných sto percent.