Záhada Blair Witch 2 (2000)

Najväčším problémom tohto priemerného béčkového hororu je fakt, že ide o dvojku slávnej jednotky, navyše prišla do kín rok po fenomenálnom úspechu niečoho, čo sa zopakovať nedá. Z dnešného hľadiska, teda ak ste film ešte nevideli a pozriete si ho dnes, už nemôže film sklamať ako nepodarené pokračovanie, pretože obdobie hajpu je fuč, ale iba tým, že takýchto hororíkov už je na svete oveľa viac ako pred dvoma desaťročiami. Samostatne za tri, ale keďže sa nedá nehodnotiť film aj ako pokračovanie, tak bude hodnotenie podpriemerné. Rozuzlenie ma nesklamalo, len sme sa nedozvedeli všetko, čo sme sa dozvedieť mali.

Nebezpečné známosti (1959)

Na Vadimovom filme asi najlepšie vidieť, aká nadčasová je de Laclosova predloha. A to myslím spomedzi všetkých adaptácií. Zatiaľ čo v historických filmoch sú Valmont a jeho žena bezcharakterní ľudia medzi, no povedzme že menej bezcharakternými, tu som mal dojem, že vlastne ide len o normálny film o moderných vzťahoch. A to sú obaja stále bezcharakterní, manželka ale viac. V dnešnej dobe, kedy sa polovica manželstiev rozpadá, sa zdá, že budúcnosťou môžu byť práve otvorené vzťahy. Valmontovci akoby tak boli "hrdinami", či skôr antihrdinami budúcnosti. Niektoré momenty už pôsobia trochu rozpačito, ale po vyše 60. rokoch nie je problém filmu čo-to odpustiť.

Wednesday (2022) (seriál)

Veľmi dobre rozumiem tomu, prečo je Wednesday fenoménom doby. Učím totiž na strednej umeleckej škole a tam polovica žiačok pripomína Wednesday a v novom roku ju už bude pripomínať väčšina a asi sa táto mánia prenesie aj na chlapcov. Ale k veci, Wednesday je projektom primárne určeným pre teenagerov, takže pre nás starších ide o starú látku v novom, nie úplne prirodzenom, šate. Našťastie nejde o svätokrádež, naratív celkom funguje, len skrátka si treba vopred ujasniť, do akej cieľovej skupiny patríte.

Wednesday - Requiem pro krkavce (2022) (epizoda)

Potvrdila sa mi teória, kto stojí za prebudením Hydea a tento zvrat ma potešil. Stále ale nie som uzrozumený s identitou samotného monštra, myslím, že sa tvorcovia mohli viac s touto detektívnou líniou viac vyhrať a pripraviť údernejšie prekvapenie. Ale ide o čisto subjektívny dojem a verím, že pre mnohých divákov práve tento moment z predposlednej epizódy patrí k vrcholom série. No a záver finále je tak trochu už nasilu. Že sa bude pokračovať a všetko zlo nebolo porazené, je myslím jasné každému.

Wednesday - Čert aby se v tobě vyznal (2022) (epizoda)

Tak tu mám bohužiaľ problém s tým, že Wednesday rieši pravdepodobného páchateľa a asi je každému jasné, že to musí byť niekto iný. No a v závere prichádza prekvapenie, ktoré ma, úprimne, skôr sklamalo. Na scénu prichádza strýko Fester a i keď ide aj v tomto prípade o dobre napísanú postavu, jej predstaviteľ mi príliš nesadol.

Tommy (1975)

Ako rocková opera uvádzaná na divadelných doskách Tommy možno funguje skvele. Ako filmová adaptácia ma ale celkom minula. I keď som si celkom užíval hudbu a najmä som sa vždy tešil na ďalšie hviezdne cameo, dramaturgicky ma film nepresvedčil, pretože jeho subjektívny čas by som odhadol tak na tri hodiny. A pritom by takýto muzikál mal ubehnúť ako voda. Záverečnú pieseň ale dlho z hlavy nedostanem. Hair alebo Jesus Christ Superstar som si užil viac.

Wednesday - Něco za nic (2022) (epizoda)

Konečne má seriál aj nejakú tú psychologickú hĺbku, i keď stále skôr v mantineloch diela pre teenagerov. Wednesday má plán a návšteva starého príbytku je atmosférická a strašidelná, zároveň ale scenár poukazuje na to, že týmto plánom hlavná postava ohrozila životy svojich kamarátov a že skrátka teraz nie je ona tá, ktorá by mala pravdu a cynizmom to neobkecá.

Wednesday - Co člověk zasévá, to smrtka sklízí (2022) (epizoda)

Keď ide v prvom rade o priamočiaru detektívku, hneď sa na to lepšie pozerá. Ubieha to rýchlejšie. vzhľadom na to, že celý prípad z minulosti sa aj osvetlí, neobsahuje to vatu, čo sa o predchádzajúcich častiach povedať nedá. A potom je aj ten humor zábavnejší. Chcel by som vidieť ten moment, kedy Wednesday dostala svoju prvú sadu na vykopávanie hrobov a bola tak šťastná, že sa skoro usmiala.

Nepozemský cizinec (1963)

Veľmi komorná britská sci-fi je zároveň aj britskou verziou Invaders of Body Snatchers, ale s úplne iným vyznením. A celkom prekvapivým, pričom jediným audiovizuálnym spracovaním sci-fi prvku je nepríjemná zvuková stopa. A úplne to stačí. Film sa dá chápať aj ako metafora večného boja medzi mužmi a ženami, viď záverečná scéna, ale pre vychutnanie si príbehu vôbec netreba nachádzať implicitné významy. Z britských príspevkov k paranoidnej mimozemskej sci-fi vlne je stále jasná jednotka Village of the Damned, ale Unearthly Stranger príliš nezaostáva.