Invaze - Domácí invaze (2021) (epizoda)

Tak kto chcel/potreboval skutočnú inváziu mimozemšťanov a explicitne zobrazenú konfrontáciu s ľuďmi, tak sa dočkal. Chvíľu si ale počkáme, kamera sa pekne hrá s tieňmi a odrazmi v štýle Signs. Ako celok potom pôsobí Home Invasion ako niektoré sekvencie z Vojny svetov alebo Tichého miesta. Dizajn/tvar mimozemšťanov za mňa nie je najšťastnejší, ale nie je ani vyslovene nepodarený. No a celá epizóda stojí na Golshifteh, i keď CGI príšerky pred sebou pri nakrúcaní nevidela.

Invaze - Cesta domů (2021) (epizoda)

Nemám dojem, že by seriál "začal" práve touto epizódou, skôr jednotlivé dejové línie neponúkli toho až tak veľa ako štvrtá epizóda. Všetko teda smeruje k prejavu prezidentky, našťastie nejde o žiaden emmerichovský pátos s americkými vlajkami a na obrovskom námestí. No a keďže sa na udalosti pozeráme z pohľadu niekoľkých postáv, tak ho vidíme spoločne s nimi v televízii, alebo iba počujeme.

Invaze - Král je mrtev (2021) (epizoda)

Všetky (štyri) dejové línie pôsobia v tejto epizóde naliehavejšie ako naposledy, sú napínavejšie a aj pnutie medzi postavami funguje lepšie. Samozrejme, pravdepodobnosť prežitia pádu autobusu do rokliny je určite menšia, než 95%, ale zase kto môže vopred určiť, či sa táto náhoda, či skôr zázrak, na konci nejakým spôsobom neobjasní. Tentokrát ma najviac bavila línia "Pán múch", s ktorou je spätý aj názov epizódy.

Invaze - Orion (2021) (epizoda)

Prvá polovica epizódy s rodinkou na úteku bola zaujímavejšia a napínavejšia než pomalšia druhá časť, kde sa postavy rozprávajú o veciach mimo hlavnú zápletku. Nehovorím, že to je nesprávny prístup, avšak väčší posun v deji by tretej epizóde neuškodil. Každopádne už aj v Japonsku vedia, že slovo Wajo môže byť kľúčom k celej záhade.

Invaze - Srážka (2021) (epizoda)

Po netradičnom pilote sa tvorcovia rozhodli, že aj druhý diel bude zase iný a ďalšia časť publika to vzdá. Máme tu novú dejovú líniu, jednu sme zrejme navždy opustili, ale jadrom bude až do konca zrejme dej okolo Golshifteh (chcel som si raz napísať to meno...). Nie je teda prekvapením, že ľudia reagujú na udalosť ako na niečo prirodzené, čiže zhruba podobne, ako by sme reagovali na niečo, čo pripomenie viac meteorický roj, než inváziu z cudzieho sveta. Záverečná scéna, ktorá odhalí tvar lode(?) samozrejme poteší.

Věž - Série 1 (2021) (série)

Dočkali sme sa príbehu, kde vystupujú viac menej ambivalentné postavy a kde je tá správna iba jedna a ten skutočný hajzel tiež iba jeden. Ten zvyšok je skrátka niekde medzi a pokiaľ by mal niekto chuť, tak by sa to pri každej postave dalo určiť aj percentuálne. Medzi scenáristické, avšak nakoniec nie príliš dôležité, nedostatky, zaraďujem to, že sa nikto nesnažil viac krát presvedčiť matku k výpovedi jej syna a to, že na zničenie mobilu bolo veľa príležitostí a neboli využité. Inak perfektné filozofické krimi o otázkach toho, aká je funkcia polície v spoločnosti a čo brať ako prejav rasizmu a čo ešte len ako bezvýznamný vtip. Ale aj ten môže byť povestným hodením snehovej gule pred spustením lavíny.

Věž - Death Message (2023) (série)

Druhú sériu nepovažujem za tak skvelú ako prvú, stále však ide o vysoko nadpriemernú detektívku, navyše zasadenú do rámca sociálnej drámy a tento žáner britským reáliám skvele sedí. Oba prípady majú styčné body, čiže je zrejmé, čo chcú tvorcovia povedať, avšak necpú nám myšlienky do hlavy násilím, všetko pôsobí prirodzene a samozrejme tu máme aj niekoľkých správnych chlapov, z ktorých by som vypichol nového šéfa hlavnej hrdinky. Spočiatku lezie na nervy, potom mu začínate prichádzať na chuť a nakoniec sa z neho vykľuje sympaťák. A určite sa teším na osudy šéfa starého, konfrontácia s manželkou a otázka telefónu by mali byť dôležitým dejotvorným prvkom nasledujúcej série, navyše keď sme sa dozvedeli, že...

Věž - Epizoda 4 (2023) (epizoda)

Finále druhej série predsa len prinieslo jedno prekvapenie, ale mohlo priniesť ešte jedno v druhom prípade, aby sme boli skrátka viac prekvapení. Niektoré veci z prvej série ostali otvorené, čiže je jasné, že by mala vzniknúť ešte jedna séria. V tomto prípade nie som vôbec proti, budeme mať nový prípad/prípady a zároveň by sa mohli doklepnúť všetky otvorené otázky do konca.

Věž - Epizoda 3 (2023) (epizoda)

Keď idete prekopávať trávnik kvôli snahe o nález mŕtvoly, tak je to vždy obtiažnejšie, než sa na prvý pohľad zdá. Columbo by vedel rozprávať. Z vedúceho oddelenia vrážd sa postupne stáva najväčší sympaťák seriálu, je to svojráz, ale keď cíti, že jeho zamestnanci niečo zavetria, tak im dá voľnú ruku. Tým najnesympatickejším je pochopiteľne stále vedúci u bývalých kolegov, ktorý tak na body poráža aj ústredného slizkého antagonistu v prípade vraždy a únosu.

Věž - Epizoda 2 (2023) (epizoda)

Oba prípady sa naplno rozbehli a pokiaľ nám mohlo pripadať rozhodnutie "prihoretého" šéfa príliš vzbŕkle a ako klišé, tak predsa len niekam viedlo. Prípad ale vedie ešte ďalej, čo asi iba málokoho prekvapí a po druhej epizóde sa zdá, že vrah je jasný, len či tomu niekto okrem hlavnej vyšetrovateľky uverí. Prípad vraždy a únosu je zase až príliš priamočiary a ťažko sa verí tomu, ako je jednoduché v Británii unikať polícii. Stále tu však máme vysoké tempo nastolené prvou epizódou.

Ovládací panel
59. nej uživatel Slovensko