Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

Nápad so záverečným aktom je tak skvelý, že paradoxne musím kvôli nemu znížiť hodnotenie. Ono totiž ak by sa táto udalosť odohrala krátko po začiatku filmu, tak by sa otvorili také možnosti, aké doteraz séria ešte neponúkla. Naproti tomu sledujeme x-tú variáciu toho istého, i keď stále zábavnú, výpravnú a so slušným tempom, avšak nie je tak eye-candy, ako by jeden očakával. Napriek menším výčitkám ale ide o skvelý letný film, ktorý treba vidieť najlepšie po dni strávenom na slnku pri vode. Ono sa aj ten mozog vypne automaticky a nemusíte potom premýšľať napríklad nad tým, ako sa dá pilotovať lietadlo bez kurzu. 70%

Dětská hra (2019)

Vzhľadom na rozdielny východiskový bod celého filmu oproti originálnej sérii neviem, prečo sa to nevolá napríklad Detský plastový Terminátor alebo Vraždiaca A.I. Ale máme tu zase Chuckyho a Andyho, avšak nie Charlesa s hlasom Brada Dourifa. Vyznenie je ale, aj napriek technológiám, značne retro, takže povedzme že je to teda aký taký obhájiteľný remake. Ako samostatný komediálny horor Detská hra funguje veľmi slušne, len ma napadá, že oproti Manciniho Detským hrám nakrúteným v tomto storočí, ktoré išli hneď do domácich kín, táto moderná novinka nevyzerá o nič viac stvorená pre kiná.

Chuckyho kult (2017)

Mancini vystriedal veľký starý dom psychiatrickou liečebňou a určite to bol dobrý nápad. Bohužiaľ toto prostredie nedokáže stopercentne využiť, pričom tých možností by tu bolo. Kult sa akoby nechcel po celý čas rozbehnúť, zaujme viac zimnou a sterilnou atmosférou než tempom. Samozrejme jednotlivé vraždy potešia, rovnako aj pokecy Andyho s Chuckym, respektíve s tým, čo z neho zostalo. Keď sa spolu začnú nudiť, dajú si aj šľuka. Film sa tak rozbehne až v záverečnej štvrťhodinke a užíva si ju najmä Fiona Dourif. Je otázne, či po týchto udalostiach je možné pokračovať jasne naznačeným smerom, aby to bola stále "detská hra", ale vyzerá to tak, že po nedávnom reštarte išlo o poslednú časť pôvodnej série.

Chuckyho kletba (2013)

Mancini pripravil nový koncept, a to vraždenie v starom strašidelnom dome, čiže nový koncept pre sériu, ale inak niečo, čo sme videli inde už tisíckrát. Ale čo tam po neoriginalite, slušne to funguje, i keď je cítiť, že ide v novom tisícročí už o veľmi minoritnú záležitosť. Nová Chuckyho maska nie je to, čo by som od tejto značky zrovna potreboval, avšak nestále sme spoločne s postavami v tme, takže nakoniec si to divák ani neuvedomí. Film má pomaly štyri závery vrátane potitulkovej scény. Zmysel to síce dáva, avšak osobne by som udalosti posledných desiatich minút zakomponoval až do pokračovania. 70%

Chuckyho sémě (2004)

Pokračujeme v humornom, či skôr čiernohumornom ladení Chuckyho nevesty a takýto typ humoru tejto látke sedí, predsa len ide o vraždiacu detskú bábiku. Tentokrát ide o meta film v štýle Scream 3 a nové prostredie nemusí sadnúť každému fanúšikovi, každopádne v jednotlivostiach poteší aj tento film. Osobne mi stret hollywoodskeho sveta a Chuckyho vesmíru príliš nesadol, ale skvelá Jennifer Tilly niektoré konkrétne scény vyťahujú film nad priemer. V závere som mal v tom už trochu bordel, ale ono kto je v akom tele je myslím aj tak úplne jedno, aj tak sa to buď celé vysvetlí nabudúce, alebo sa tým nikto nebude zaoberať a pôjde sa po novej dejovej koľaji.

Smrt na Nilu (2022)

Smrť na Níle môže vypáliť rozdielne podľa toho, ako ste naladení na jeho letnú atmosféru. Mám dojem, že pri premiére vo februári by som bol o dosť kritickejší ako doma na začiatku leta. Slávnu verziu s Ustinovom som videl dávnejšie a tak som si pointu príliš nepamätal, čo bola veľká výhoda oproti Orient Expressu, kde som v podstate žiaden dôvod na opätovné sfilmovanie nenašiel. Myslím pre znalcov. V tomto prípade mi ale konečne sadol aj Branagh ako herec, jeho Poirot totižto v Egypte zlyháva a sám si to, napriek vyriešeniu prípadu, uvedomuje. Takže to blues na konci patrilo predovšetkým jemu, jeho mŕtvej láske a mustáži.

Chuckyho nevěsta (1998)

Po poslabšej trojke, ktorá sa ale dá stále vnímať ako slušné guilty pleasure, ide o návrat do formy, respektíve tam, kde považujeme túto sériu vo forme my, fanúšikovia. Potešil návrat k tematizovaní rodiny, tentokrát v humornejšom štýle, Andy nehľadá rodinu, ale sledujeme dva páry (skúste si tipnúť zloženie), ako sa vysporiadavajú s partnerským životom a príde aj nejakú tú svadbu. A dokonca aj na sex s "gumou". Poteší aj klasická postmoderna, odkazy tu sú síce doslovné, ale taký "pinhead" skrytý v aute vyvolá u niekoho strach, u druhého smiech. Len ten prvoplánový hard rock liezol dosť na nervy a radšej sa nebudem vyjadrovať k dobovému blond účesu jednej z vedľajších postáv. No a záver, ten záver...

Dětská hra 3 (1991)

Tvorcovia radikálne zmenili prostredie a spočiatku sa zdá, že toto rozhodnutie dopomôže k skvelej hororovej atmosfére. Nemilo potom prekvapí, že postupom času sa dostávame do lesa a finále sa odohráva už niekde úplne inde. Pričom finále na chodbách a v miestnostiach kasárne by mohlo byť minimálne tak dobré ako naposledy v továrni. Chucky musí ísť na vec trochu inak, pretože zdravotná indispozícia a nehoda nevyvolajú toľko rozruchu ako vražda, dlho tento systém prácičky udržateľný nie je. Trojke chýba onen dôležitý rozmer chýbajúcej rodiny, Andy síce stále hľadá svoje miesto vo svete, ale Mancini to v scenári dostatočne neakcentoval.

Dětská hra 2 (1990)

Za mňa dvojka bez problémov vyrovnala kvality jednotky, dokonca by som povedal, že tu nájdeme ešte viac hravých nápadov, keď už máme v názve tú hru. Myslím tým samozrejme niektoré vraždy a predovšetkým skvelé finále v továrni. Opäť ale nejde o žiaden krvavý gorefest, občas dokonca vidíme až mŕtvolu a samotná vražda sa odohrá mimo kameru. Tematicky sa séria taktiež posúva, náhradná rodina nie je riešením, ale prekvapivo ním môže byť nevlastná sestra, respektíve staršia kamarátka, ktorá dokonca do istej miery môže prevziať úlohu matky. Kde je ale onen vytúžený domov, na to Andy ešte odpoveď nepozná.

Bilitis (1977)

Film perfektne sediaci do svojej doby, avšak nadčasový vďaka kúzelnej atmosfére francúzskeho vidieka v dobe letných prázdnin. Tie prvé zaujímavé zažíva teenagerka Bilitis a skúša tak viaceré príjemné veci, čo ponúka život. Možno zistí, že všetci muži sú rovnakí, ale možno si to myslieť na konci leta nebude, pretože aj tak sme rozmanití. Fotograf a filmár Hamilton nakrútil Bilitis podľa cudzieho scenára, čo je zrejme dobre, pretože film má jeho vizuálny autorský rukopis a zároveň aj uchádzajúci príbeh, určite nejde len o prvoplánovú erotiku, tá je tu v podstate len tak na spestrenie, nič explicitné nečakajte.