• Mysteriózní

Smrtící přítelkyně (1986)

Fajnové béčko s áčkovým spracovaním, na ktorom si pochutia hlavne nadšenci do 80s. Film je niekde medzi "cute" 80s light sf a 80s hororikom, s jednou z najlepších gore scén ever made. Hovorím o basketbalovej lopte. Škoda, že podobných scén nie je viac, ale ani zvyšok filmu sa človek nenudí, vrátane skvelého posledného záberu.

Netvor (1985)

Malý sf hororový tajný gem. Krásna symfonická hudba, parádne praktické masky a gore FX, všetko je vymodelované ručne, vrátane vnútrajšku vesmírnych lodí a cudzej planéty. Balzam na CGI rozorvanú dušu. Aj herci sú poctiví, Kinski, hoci je vo filme len krátko, si musel svoju rolu nemeckého kozmonauta užívať. Vôbec filmu škodí, že sa snažil do deja narvať aj Alien clona, ten je zďaleka najrozpačitejší, nepresvedčivý. Kľudne stacili parádny space zombies, ktorí sú zdrojom najlepších masiek a gore scén. Ale aj tak je to nostalgická early 80s sf hororová, zábavná jazda.

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora - Šum křídel (2022) (epizoda)

Tak na záver jedna z najlepších poviedok. Perfektne zahrané, vystihnutá psychológia postáv, parádna staromilská atmosféra, ghost story, ako vystrihnutá zo zaprášenej zbierky strašidelných príbehov. Jeseň, starý dom, úchvatná výprava a miestami naozaj strašidelné. Hoci nič nové, na jednotku odvedená práca, evokovalo mi to Vtákov, staré filmy, krížené s atmosférickou poviedkou od samotného del Tora a duchárskym príbehom. Na záver naozaj to najlepšie, a dúfam v druhú sériu nie dokonalého, ale celkovo skvelého a zaujímavého seriálu.

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora - Prohlídka (2022) (epizoda)

70s/80s estetika, vymazlený vizuál, dobrá 80s like hudba, skvelý Peter Weller... Ale načo to je, keď 3/4 sú neznesiteľné filozofické kecy, vedúce odnikiaľ nikam, a až na konci sa tí, čo vydržia, dočkajú trocha toho CGI gore a obstojného monštra. Vizuál nie je všetko, respektíve mohol by byť, aj také prípady poznáme, ale tu to podľa mňa neutiahol.

Pekelná díra (2022)

Mne ho CGI fakt vadí. Na papieri máte excelentnú atmosféru, hustú, ako sirup, miestami naozaj nechutné gore, parádny zahmlený vizuál a geniálne prostredie kláštora ... Zaujímavý príbeh a epickú pointu, ktorá vylepší dojem po zbytočných "vtipných" scénach, no a bolo by to naozaj veľkolepé a mrazivé, nebyť viditeľného a nepresvedčivého CGI. Dosť mi to kazí celkový dojem, všetku tú kritiku cirkvi, všetky skvelé nápady. Napríklad taký Halloween Ends štval viac hororovo a dejovo, ale mal excelentné praktické efekty. No, čo s tým? Taká Vec 1982 má praktické efekty, ktoré vyzerajú geniálne aj v 4K, poliaci sa týmto filmom snažili, a do istej miery uspeli, režisér má talent, ale obávam sa, že film bohužiaľ zostarne o dosť skôr, a efekty v dlhodobejšom rámci neobstoja. Hoci to filmu neželám. Mne to naozaj dosť výrazne kazí celkový dobrý dojem.

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora - Snění v domě čarodějnic (2022) (epizoda)

Je to škoda, premrhaná príležitosť. Rupert hraje skvelo, výprava do minulosti je opäť úchvatná, farebný vizuál taktiež, sčasti je to pekne lovecraftovské... Na druhej strane sa to utápa v podivnom CGI fantasy bordeli, ktorý zaberá väčšinu stopáže. Škoda.

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora - Pickmanův model (2022) (epizoda)

Dosť sila, drží sa to aj Lovecraftovej predlohy, k tomu ešte pritvrdzuje. Výprava a natočenie sú prvotriedne, zamrzí CGI ale tak ak to už bez toho nejde, tak o.k., tu je to ešte v norme.

L'assassino ha riservato nove poltrone (1974)

Skvelé giallo s podmanivou 70s hudbou, ktoré ťahá hlavne atmosférické prostredie starého divadla a zamotaný príbeh, z ktorého film vcelku elegantne v závere vykorčuluje a ponúkne k tomu ešte nejaké to prekvapenie. Zamotané sú hlavne vzťahy medzi postavami, bohatými nafúkancami, príbeh sám o sebe už tak komplikovaný nie je, ale je dobrý a v závere prekvapivý. Réžia ponúkne aj nejaký ten umeleckejší, farebnejší záber, je tu aj trocha t&a a kvapka gore, jedna vražda je obzvlášť surová, ale mimo záber, aj tak ale dokáže stále šokovať. Celkovo výborne giallo s nadprirodzeným aspektom ako čerešničkou na torte, ktoré si hlavne euro a giallo fans budú užívať, hlavne v krásnom remasteri od Arrow video.

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora - Pitva (2022) (epizoda)

Miestami naozaj nechutné, so skvelými postavami, prostredím malého baníckeho mestečka, pekne stupňovaný dej. Výborne herecké výkony, dabing a pochmúrna atmosféra. Vydarený diel.

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora - Mimo (2022) (epizoda)

Proti mojej vôli ma to zaujalo. Neznesiteľná hlavná hrdinka, neznesiteľné ostatné postavy, ironický štýl na hrane znesiteľnosti. Ale o to tu tak nejak ide. Celkom podarený záver a občas čiernohumorná, vianočná atmosféra, zaujímavé bizarné nápady, ale tá hodinka je tak akurát.