• Mysteriózní

Pena de muerte (1974)

Žiadna "blood bath" sa nekoná, netuším, kde anglickí distribútori vzali tento názov, aj keď zopár krvavejších scén sa nájde, hlavne "after the fact." Inak je to skôr pomalší psychologický thriller s giallo arómou, skvele zahratý a premyslený, s presahom do vážnych tém(trest smrti, rozdvojená osobnosť atď.) Všetko sa to odohráva v úžasných prímorských lokáciách a dovolenkovom rezorte a priľahlom španielskom mestečku a kamera doslova miluje nádhernú, sexy a žiariacu Marisu Mell, ktorej sa snáď opäť dostáva zaslúženej pozornosti, spolu s remasterovanými starými peckami na blu ray diskoch, v ktorých hrala. Záver je naozaj napínavý, do poslednej chvíle si nie ste istý, ako to dopadne a kto je vrahom a posledný záber vám ešte nasadí do hlavy otáznik. Výborný film, ktorý by fanúšikovia eurokultov nemali minúť.

La noche de los asesinos (1974)

Skôr taká gotická gialloesque kriminálka v peknom prostredí starého sídla, trošku pri mori, ako čistokrvné giallo. Mihnú sa tu čierne rukavice, ale dosť dlho sa riešia aj dedičské vzťahy, motívy, diskutuje sa a vyšetruje. Nevadí to. Je to na Francove pomery koherentné, vidno rozpočet, výprava a kostýmy sú slušne a najmä hraje tu mladučká a krásna Lina Romay a taktiež mladý Antonio Mayans, ktorý neskôr hral v množstve Francových filmov. Dobrý príbeh a pointa, pôsobivý vizuál a nenudí to, naviac pre fanúšikov Franca je to priam povinnosť, kvôli obsadeniu. Trošku absentuje čosi svojské, nahota a krv tu prakticky neexistujú, ale aj tak je to slušný, atmosférický a zábavný film.

Passi di danza su una lama di rasoio (1973)

Vynikajúce giallo, v ktorom každý pokrocilý fanda, zo začiatku trošku dezorientovaný v postavách a ich prepletení,  bude hneď ako doma. Čierne rukavice, britva, navyše palica. Krásna Nieves Navaro, veterán Simon Andreu, Rím, neskôr sa príbeh pekne prepracuje, hoci možno nakoniec je rozuzlenie až príliš jednoduché. Nevadí, dôležitá je tá cesta k tomu. Občas mám pocit, že si tvorcovia robili trošku srandičky(postave sa chce pri vyšetrovaní čúrať, a to hneď 2x!), ale na správnu stranu to obracia nahota, fantastická hudba, 70s dekor a solídne razor kills. Tá so sviečkou je naviac parádne atmosférická! Utečie to ako voda a v závere budú chcieť fandovia viac. Viac "žltej."

Lèvres de sang (1975)

Essential Rollin. Aj keď sa v prvej tretine trochu stratí sám sebe vo všetkom tom pobehovaní po Francúzsku(Paríž?), všetky tie ošarpané budovy a nočné ulice vlastne tiež majú svoj pôvab. Vo flashbackoch do minulosti na začiatku, pomedzi a v poslednej tretine je už doma. Nahé alebo polonahé upirky, ruiny hradu, pošmúrne a chladné pobrežie a more, veľmi voľný dej a šialene poetický(šialený? absurdný?), ale v kontexte filmu fungujúci záver si Rollinovi fanúšikovia vychutnajú.

Smrtící přízrak (1988)

Úžasné... Toto ani nie je béčko. Film má luxusnú kameru od Sergia Salvatiho, parádne praktické gore FX a gore efekty, skvelú "búrkovú" atmosféru a vynikajúci, pomerne originálny príbeh, nehovoriac o úžasnej symfonickej hudbe. Sympatickú hlavnú hrdinku a výborný, kreatívny koniec. Za to by sa nemusela hanbiť ani žiadna dnešná produkcia, pokiaľ by nebola zahrabaná vo woke bullshitoch a digitálnom hnuse. Balzám na dnešnú dobu, tvorbu a život:)

Krváček (1990)

Jednu hviezdičku za exkluzívnu maminku a jej krivky a zopár krvavejsich scén, ale za to utrpenie medzitým to nestálo. Skôr mi to príde ako nejaká existencionálna somarinka, namontovaná na absurdnú depresívnu tragikomédiu. Všetky postavy sú extrémne nesympatické a akoby utiekli z psychiatrie, všade špina, chudoba, trvá hodiny, dokiaľ dôjde k niečomu krvavejšiemu a ani potom to nie je žiadna sláva. A tie "precitlivené" monológy bábätka občas...  So sebazaprením a kvôli vizuálu Emanuelle som to dopozeral, ale inak pre mňa osobne utrpenie.

Motel Auvajs (1980)

Docela šialený kult a úlet, niekde medzi čiernym humorom najhrubšieho zrna, bizarnými nápadmi a vážnym hororom zo skvelou hudbou. Každopádne úletový nepokojný prístup prevažuje, niektoré nápady svet ešte nevidel(a potom už ani nikdy neuvidí), parádne to "rifuje" aj okolo "Texas chainsaw massacre" vidláckej atmosféry, dvaja hlavní záporáci sú nezabudnuteľní, pamätné je aj chainsaw finále.

Night Screams (1987)

Film je potravou najmä pre zjazvených 70s/80s veteránov, ktorí si ešte vo videopožičovniach radi pustili aj v podstate skoro celkom neznámy film a potom, doma, to bol rozporuplný zážitok. Ale tá krása neznámeho a vzrušenie z objavovania tam bola! Film trávi zbytočne mnoho času rozhovormi medzi nezaujímavými postavami, ďalej pridáva flashbacky na tú istú vec, dookola. Aj ženské osadenstvo sme v slasheroch veru videli atraktívnejšie, utečenci z väzenia sú tu úplne zbytoční a zabúdal som pravidelne, že tam vôbec sú. Asi mali slúžiť na to, aby odviedli pozornosť od skutočného vraha.  Potom je škoda, keď sa objaví pomerne technicky zdatný záber, podfarbený atmosferickou hudbou, vlastne koľkým slasherom by sa o solídnom technickom zázemí mohlo iba zdať! Kills nie sú nič extra, ale ujdú, potešia čierne rukavice, ktoré pripomínajú giallá. Množstvo 80s hudby, typické oblečenie, prostredie letného Texasu a záver sú podarené ingrediencie. Film splní účel VHS éry obskurnosti a fandovia si ho napriek výhradám vcelku užijú.

Zombi Holocaust (1980)

Nostalgická jazda džungľou, ktorá každou minútou evokuje všetky nechvalne známe talianske gorefesty z kraja 80s. Masky sú horšie ako povedzme v Zombi 2, nemá to presah ani atmosféru, alebo sociálny podtext kanibalských flákov. Ani natočenie nie je tak parádne ako u Fulciho. Ale ... Hudba je skvelá, gore fantastické, Alexandra Delli Colli úchvatne sexy a vôbec, každý fanda early 80s talianskych splatterov a rýchlodabingových VHS peciek tu bude drvivo nostalgicky ihneď doma.

Strašák (1980)

Krásna hlavná hrdinka, prostredie farmy a malého mestečka a zaujímavý príbeh, kde sa kombinuje slasher s nadprirodzenom. Hudba pripomenie Exorcistu, kills sú snaživo krvavé, atmosféra ranných slasherovitých 80s skvelá, tempo je trošku ležérne a rozkúskované, ale to vôbec nevadí, nuda to nie je, práve naopak. Výborný záver. Spokojnosť.