Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Komedie
  • Thriller

Vytí ďábla (1987)

V podstate dosť ambiciózne skĺbenie Naschyho hororovej minulosti, s troškou gialla a tak trochu WTF záver. Krásna lokácia sídla a lesov okolo, Munro stále sexy, občas vydarené a snaživé gore, a vôbec nie zlý príbeh. Zráža to nevýrazná klávesová hudba a sem tam uponáhľanosť. Ale Naschy určite robil čo mohol, a pre eurokult fanúšikov je to aj tak lahôdka.

Critters 3 (1991)

Ono sa to snaží o hororovejší haunted house prístup, akurát v hnusnom činžiaku. Vychádza to tak na polovicu, cenzúra asi viac nepustila, ale Leo sa vôbec nemá za čo hanbiť, Critters sú urobení fajn a pohodové nostalgické early 90s VHS béčko to určite je.

Shining Sex (1977)

Opäť jeden Franco hlavne pre zasvätených. Dlhé, hypnotické scény, voľný dej, bizarná architektúra a atmosferické prostredie ako z kraja sveta. A samozrejme veľa, veľa Liny Romay. Mne to sadlo.

Vzpoura strojů (1986)

King má, tak ako v knihách, zmysel pre sympatické aj nesympatické charaktery, zrežírované je to obstojne, výborný, neošúchaný námet, aj s presahom. Hudba AC/DC len pomôže, vynikajúce dialógy, skvelé prostredie. Občas úlet, americkejšie už to nejde.

Černý kocour (1989)

Čelná zrážka talianskeho a cheesy amerického VHS hororu. Mám rád Cozziho Contamination, presne zapadá do atmosféry alá Zombi z prelomu 70s/80s, aj keď je to vlastne z väčšej časti čosi ako dobrodružné sf. Ale tá atmosféra tam je! Tu si odkusol až príliš veľké sústo. Ono... občas sa objaví úplne kúzelná gotická atmosféra a výbuch žalúdka prekonáva aj legendárne scény z Contamination. Je tu rozmach, ambície... ale Cozzi nie je Argento, ani  Soavi, ktorí na konci 80s hrali predsa len o čosi väčšiu ligu. Zráža sa to s cheesy 80s hudbou, podivnými odbočkami(pokazená chladnička a "záhadný" opravár... WTF?) a celkovo s takou tou zábavnou VHSkovou atmoškou. Samo osebe super... ale keď idem nadviazať na Suspiriu, tak chcem viac, a hlavne trošku inak. Zabaví to, znalci odcenia narážky a znalosti... ale Argento, aj jeho producentský output, hlavne v 70s a 80s, to je asi neprekonateľná skala.

plakát

Tiché místo: Část II (2020)

Príjemné prvky postapa, Emily Blunt rastie do krásy, krásne scenérie malého mestečka, lesov, fariem, mora, technicky veľmi dobre natočené, zahraté. Bohužiaľ, po dejovej stránke totálny mainstream, tak ako v jedničke. Občasná precitlivenosť, keď hrdina uteká do úkrytu, ešte schmatne stojace dieťa. Proste všetko tak ako má byť, ako to poznáme, ani o milimeter nevybočiť. A nechápem, prečo pri takomto rozpočte nie je možné zaplatiť solídneho maskéra, a urobiť inač solídne monštrá prakticky. CGI bije do očí a podtrháva nohy presvedčivosti. Koniec by si zaslúžil nejakú väčšiu údernosť, pointu, čosi, čo by nejako, aspoň trošku "zmenilo hru." Takto film... skončí. Pozerá sa to dobre, ale s výhradami.

The Slayer (1982)

Dobré, ale trochu nadhodnotené. Precízne nakrútené, so slow burn atmosférou, atmosférickym prostredím ostrova po sezóne, skvelou maskou v závere. No na druhej strane kills niekde na pol cesty, a pointa, v tomto druhu deja, pomerne očakávaná. Hudba by sa mi skôr hodila do nejakej 80s melodrámy, v napínavých scénach je ale skvelá. Hapruje aj gradácia deja, miestami je to naozaj pomalé. Aj hlavné postavy sú mierne nesympatické.

Malenka (1969)

No, režisér sa ešte lem rozbiehal, ale už to začínalo iskriť. Prekrásny autentický hrad, chodby, okolie, lesy... wau. Krásne a krásne, ľahko natočené. Škoda, že Ossorio nepridal nejakú silnejšiu atmosféru, možno trošku toho priekopníckeho gore, takto je to niekde medzi parodickými prvkami a vážnou gotikou. Pointa ako tak, ale skvelo natočené, vrátane farebnej pocty Bavovi atď. to je.

Zhoubné zlo (2021)

Vymazlená vizuálna stránka v prostredí upršaného Seattlu, akási mestská gotika, excelujúca kamera a množstvo svojských záberov versus krásne dávkovaná pointa a rozkúskovaný príbeh. Giallo? Sčasti áno, nechýba ani čierny plášť a rukavice. Ale čistým giallom by som to nenazval, skôr krásne žmurknutie tým smerom. CGI použité s citom, občas na nerozoznanie s praktickými FX. Gore skvelé, a relatívne dosť, fanúšikov z miery nevivedie, ale mainstreamového diváka môže zaraziť, čím nijak neznižujem jeho nesporné kvality. Hudobná stránka taktiež "veľká", veľmi výrazná, len pridáva na osobitosti. Odvážny, originálny, svojský a silný film, možno by mohol trošičku občas spomaliť, ale to je subjektívne. Krásny kopanec mainstreamu smerom k originálnym nápadom, potvrdenie Wana ako silného tvorcu. Len tak ďalej.

plakát

Pátek třináctého 5 (1985)

Ak sa prenesiete cez pointu, zistíte, že je to vlastne čistý, a výborný, typický 80s slasher. Cenzúra nemilosrdne šla po Piatkoch, ale zopár šťavnatých, a vynaliezavých kills sa tu nájde. Na mnohých miestach vykukuje aj úmyselný zmysel pre humor, hlavne v charakteroch. Prostredie perfektné, hudba ako stále ikonická, maskovaný killer tak ako má byť, réžia svižná, ani sa nestihnete nudiť.