• Mysteriózní

Cristiana monaca indemoniata (1972)

Výborne nunsploitation. Krásne Taliansko, leto, nádherný historický kláštor, sexy hlavná hrdinka, jej milostné "dobrodružstvá" a pomerne tragický, prekvapivý koniec. Pekný vizuál, božská titulná pieseň ako z nejakého westernu. Pokušenie tela vs kláštor, rituály prijímania do kláštora, kláštorný život versus zhýralosť a telesné rozkoše. Bez depresie, ide hlavne o nahotu, vo verzii, ktorú som videl boli aj hardcore vsuvky, ktoré sa tam vôbec nehodili. I tak ale pre fandov 70s exploitation výborný film.

La cripta e l'incubo (1964)

Zo všetkých b&w gothic chillers ma dosiaľ asi najviac zaujal tento snímok. Zvodná a hypnotická Ambesi, klasický príbeh, ktorý má svoju gotickú poetiku, ale nezabúda byť aj temným hororom a v závere dokáže aj prekvapiť. Krásne natočené(kontrast medzi svetlom a tmou, tiene), nádherný autentický zámok a príroda okolo, tvorcovia sa našťastie za každú cenu nesnažia o špeciálne efekty a pekne to držia v rovine hrozostrašnej atmosféry a príbehu, ktorý neservíruje všetko polopate. Trošku mi zasa škrípala tá 60s hudba, ale to už je rokom vzniku. Ale inak naozaj dobrý, atmosferický a parádne nakrútený snímok.

Děs v prádelně (1995)

Je to niekde medzi vážnou, až gotickou atmosférou a na druhej strane totálnou anarchiou. Nervný policajt, fungujúci na práškoch, naozaj slizký Englund a jeho manické, energické herectvo a občas perfektné praktické gore efekty. Tie praveké počítačové na konci, to už je iná kapitola, ale je to takým nostalgickým spôsobom milo naivné a našťastie toho nie je veľa. Kingova poviedka je pekne rozvinutá, záver ma vcelku prekvapil. Hooper režíruje s chuťou a energiou. Nielen nostalgická VHS spomienka ale stále dobrý 90s kulťáčik.

Le Journal intime d'une nymphomane (1973)

Výborná free spirited dráma, popretkávaná naozaj krásnymi a sexy ženami, množstvom vzrusujúcej erotiky, odohrávajúca sa v krásnom prímorskom prostredí a v nočných kluboch. Výborný je aj progrockový, miestami až sabbathovský a samozrejme jazzový soundtrack, voľný, ale rýchlo ubiehajúci dej, Franco v malej úlohe vyšetrovateľa. Naozaj dobrý Franco, vybrusujúci svoj nezameniteľný štýl.

La vendetta di Lady Morgan (1965)

Fajn gotický kúsok, aj keď miestami trošku pomalý, ale s tým treba pri týchto starších filmoch rátať. Príbeh klasika- majetok, šialenstvo, vražda, pomsta zo záhrobia. Vytŕča tu krásna mladučká Erika Blanc, veterán Paul Müller, ktorý pozdejšie hral v mnohých filmoch Jessa Franca a démonický sluha Gordon Mitchell. Kostýmy a autentické prostredie hradu sú krásne a skvelá je ešte aj upirska nadstavba na záver. Sú aj lepšie gotické kúsky, ale pohoda.

Přízraky v Benátkách (2023)

Branagh je vo svojej úlohe skvelý, príbeh od Agathy Christie fenomenálny, zahraté je to výborne, výprava a kostýmy miestami úchvatné. Ale hororová duchárska časť je jedno veľké klišé, všetko to búchanie dverami, všetkým, je tak nejak bez efektu, zbytočne hlučné a pompézne, o strašnom CGI duchovi v závere škoda hovoriť. Oveľa lepšie sú tie čiernobiele flashbacky a giallo style killer v závere. Zbytočne hollywoodske a menej je niekedy viac.

Hellraiser II: Svázaný s peklem (1988)

Triumf praktických masiek a gore efektov, šialených nápadov a peknej atmosféry. Neskutočná smršť, zvýraznená Youngovou epickou hudbou, nostalgická jazda, ak si človek spomenie na staré VHSky a stále nezabudnuteľný a neopakovateľný zážitok.

Horor v Dunwichi (1970)

Vcelku zdarilá adaptácia, ktorá sa na jednej strane pekne drží poviedky a na druhej strane si berie z Lovecrafta motív tu a tam a pretavuje to do atmosferického filmu. Nie je dokonalý. Farebné útoky "niečoho", halucinogénne scény... To mohlo byť urobené lepšie, inak. Ale na druhej strane atmosféra Dunwichu, more, pomalá gotická a Lovecraftovská atmosféra, ktorá vtiahne, krásny starý dom, more, útesy... To sa podarilo. Záver mohol byť lepší, ale zasa twist ešte pred titulkami to opäť vyvážil. Dobrý, aj keď nie dokonalý, atmosférický film.

Americký vlkodlak v Londýně (1981)

Naozaj len mierne odľahčené, drzé, zábavné od začiatku do konca a s jednou z najkrajších sestričiek ever, Nurse Gill. No a samozrejme tie gore efekty, masky a premena... Po tomto by som zákonom zakázal CGI. Pecka!

Frankenstein (1994)

Krásna a robustná symfonická hudba, nádherné kostýmy, výprava, výborné herecké výkony. Ale mal som pocit, že sledujem skôr teatrálnu historickú drámu ako horor, priostrovať sa začalo až kdesi v tretej štvrtine. Vtiahlo ma to, ale podobnú gotiku mám radšej explicitnejšiu, v podaní európskych majstrov a v starších filmoch.