Slarque

Kinomaniak

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 36 72 107 142
    • 29.5.2020  23:17

Rozhodně jedna z nejdivnějších komedií, co jsem viděl za poslední léta. Degenerace smetánky i spodních vrstev je tu sice dotažena do absurdna, ale to by mohlo fungovat na kratší ploše, dvě hodiny toporného přehrávání už je porce, ze které mě bolely oči i mozek.

• 26.5.2020  21:51
    Pravda (1960)

Přiznávám, že jsem ohledně soudního dramatu s tak významným názvem byl dost skeptický. Jenže ono je tohle vyprávění výborně dramaticky rozvržené, takže mě nakonec celkem strhlo. Vlastně i Brigitte Bardotová tu byla víc než jen kráska, ale vážně stvořila věrohodnou postavu, bez čehož by film vůbec nemohl fungovat. Henri-Georges Clouzot byl podle všeho perfekcionista, a tady se jeho důslednost rozhodně vyplatila (90%).

• 23.5.2020  08:20
    Komorná (2016)

Erotický thriller, který přes pomalé tempo ani na chvilku nenudí a ve třech částech odvypráví příběh, ze kterého divákovi od začátku neříká všechno, takže postupně doplněnými záběry mění význam scén. Sice nemám jasno v korejsko-japonských vztazích první poloviny 20. století, takže třeba jen sledovat, kdy postavy mluví korejsky a kdy japonsky, bylo nad mé síly, ale i tak to byla vizuálně velmi dobrá podívaná.

• 21.5.2020  21:51
    Tři (studentský film) (2018)

Vida, mně ani nepřišlo na mysl, že jsem sledoval komedii. Spíš ponor do života mladého páru, který se potýká se značnými psychickými problémy na obou stranách. Absurdní fixace na žirafy mi za pár minut přišla stejně vtipná jako vztah Normana Batese ke své matce. Takže spíš krátké psycho v pastelových barvách.

• 21.5.2020  21:47
    Rozpitej (studentský film) (2019)

Dokument malíře abstraktních obrazů, který má nějaké psychické problémy, které léčí alkoholem. Je těžké si na něj utvořit názor, což neuvádím jako chybu tvůrců. Tady nějaké znejistění diváků nejspíš bude tvůrčí záměr. Na školní cvičení velmi dobré, mnohé profesionální dokumenty působí méně autenticky.

• 21.5.2020  21:42
    Enter-Exit (studentský film) (2019)

Tak nevím, pro mne to byl jen další coming out mladého homosexuála. Jde na tohle téma ještě říci něco nového?

• 20.5.2020  08:38

Dokumentární důkaz, že život píše příběhy, které dávají ještě menší smysl než hollywoodské filmy. Ne všichni se dovedou chovat, jako by tam kamera nebyla, a tady bylo těch prkených docela dost. Mirek mi dokonce párkrát připadal, jako když přednáší předem připravené fráze. Film má sice nějaký konec, ale život jde dál, takže těžko říci, jestli jde opravdu o happy-end.

• 19.5.2020  19:34

Povedený cestovatelský dokument dobrodruhů, kteří zřejmě mají v životě víc štěstí než rozumu, neboť na tuto cestu vyrazili v mnoha ohledech až pozoruhodně nepřipraveni. Pětice motocyklistů během cesty nevytváří žádné konflikty, takže výsledný film je stejně o nich, jako o náhodných setkáních s různými domorodci. Pokud bych si nadefinoval, co vlastně čekám od cestovatelského dokumentu, tak tomu kupodivu bude blíž první film Mareka Slobodníka než všechny filmy Dana Přibáně. (Hodnocení od člověka, který dojel sice jen na Mys Dobré naděje, zato na kole slovenské značky, takže má pro podobné výzvy pochopení.)

• 18.5.2020  16:41

Juliu Ševčíkovi se naštěstí povedlo do hlavních rolí obsadit dvě výborné herečky, což jediné jeho film zachraňuje od nejhoršího. Takhle se na toto melodrama koukat dá, ale stejně se jen těžko ubráním dojmu, že jde o film dokonale prázdný. A titulní skleněný pokoj v něm víceméně nehraje žádnou důležitou roli. Příběh by se mohl beze změn odehrát v libovolném jiném domě. Snahy o evropské obsazení herců i štábu vítám, ale chtělo by to nejdřív najít látku, kterou má smysl natočit...

• 12.5.2020  22:29
    Letní hokej (2019)

Jak jsem tak čekal, tenhle dokument ani není moc o hokeji, spíš je to taková kulturní srážka světů, zesílená faktem, že jde převážně o puberťáky. Obzvlášť debaty hlavního protagonisty Maliny přes tlumočníka s jedním z Maročanů jsou teda síla. Až časem jsem tedy docenil úvodní záběry z nového kombajnu, které to celé uvedly do souvislostí. Ale kupodivu to vypadá, že se děti před kamerou nijak nepředváděly, a chovaly se jako „normálně“.

• 12.5.2020  08:58

Slovenské drama zasazené do období Štědrého dne 1944 sice rozhodně nezapře původ v divadelní hře, ale jako psychologická studie několika lidí s nelehkými dilematy funguje více než dobře. Režisér Jiří Krejčík si k realizaci přizval celou řadu českých spolupracovníků (i pár českých herců), takže je to jeden z mála opravdu československých filmů. Samostatnou pochvalu jako obvykle zaslouží i skladatel Zdeněk Liška, který tu moudře vycítil, že méně je někdy více.

• 8.5.2020  21:44

Idiot jako lakmusový papírek vztahů „normálních“ lidí (tedy pokud jsou takovéto vztahy mezi sourozenci normální). Výborný Pavel Liška, kterého tehdy skoro nikdo neznal, takže si o něm mnozí mysleli, že je to vážně nějaký idiot. A stejně výborní jsou i ostatní herci v dalších šesti hlavních rolích. Ale hlavní strůjce úspěchu filmu Saša Gedeon se od té doby odmlčel, a stále mlčí, což mi přijde škoda.

• 6.5.2020  22:09

Možná už mě žlutý cirkus trochu unavil, nebo byl prostě australský díl opravdu nejlepší. Další putování tří automobilů a jednoho motocyklu končinami, které pro takováto vozidla nejsou úplně ideální, jinak předvádí víceméně to, co divák předchozích dílů čeká.

• 4.5.2020  22:33
    Tlumočník (2018)

Scénář sice netrpí přílišnou věrohodností, ale i tak z toho mohlo něco být. Jenže volba Jiřího Menzela jako náhrady za Juraje Herze nevyšla. Jednak to není herecky stejná liga jako Peter Simonischek (nebo Zuzana Mauréry), a také má co dělat s cizími jazyky, kterými ve filmu hovoří. Takže výsledkem je pomalé road movie, které nakouslo pár silných témat, ale nic víc.

• 3.5.2020  21:53
    Anatomie zrady (TV film) (2020)

Už po prvním dílu bylo jasné, že nemá cenu koukat na zbytek, ale stejně jsem se jím pronudil. Historický film si říká Anatomie zrady, a přesto jeho hlavní hrdina otočí jako lusknutím prstu beze stopy dramatu po rozhovoru s jednou z fiktivních postav. Kameraman měl za úkol prodat všechnu výpravu a kostýmy, hudba měla tvořit emoce a herci chodit od značky ke značce. Střih většinou fungoval, i když některé montáže byly k smíchu. Dobové záběry se postupem času staly nejzajímavějšími částmi tohoto zbytečného díla. Scénář i režie pod průměrem ČT. Škoda času.

• 27.4.2020  21:35
    Poslední valčík (koncert) (1978)

Dobrá muzika přetrvá věky. Martin Scorsese pro ni měl slabost odjakživa, což tady dokázal dobře předvést. Záběry z koncertu sice přerušuje rozhovory s muzikanty, ale na zážitku to moc neubírá. Tahle kapela by si nejspíš stejně kvalitně vystačila i bez hvězdných hostů, ale na jejich večírku na rozloučenou jich vystoupila slušná řada. A snad s výjimkou trochu odstrčeného Rona Wooda je můžeme sledovat všechny. Technická stránka mne mile překvapila. Zatímco jsou v závěru titulky ohledně restaurování zvuku, i obraz dává na frak leckterým záznamům z posledních let (90%).

• 25.4.2020  22:42

Stále tu sice zbylo komediální odlehčení, ale je to film o vážných věcech ve zlých časech, takže rozhodně žádná řachanda. Bolek Polívka i Jaroslav Dušek to výborně táhnou, ale i vedlejší role jsou skvěle obsazené a zahrané. Sice rozumím popularitě Pelíšků, ale pro mne je nejlepším Hřebejkovým a Jarchovského filmem tento.

• 24.4.2020  22:02
    Strašák (1973)

Al Pacino a Gene Hackman tu tvoří dokonale sladěné protiklady, díky nimž je tahle divoká road movie pořád skvělá. Jerry Schatzberg tu rozehrál mnohé scény, u kterých mi nebylo jasné, zda jsou spíš veselé nebo smutné, jde o úhel pohledu – takový je život.

• 21.4.2020  22:02
    Nosorožci (studentský film) (2016)

Pěkné záběry, takže autorka se zřejmě neztratí při tvorbě videoklipů či reklam, ale příběh je mnohem méně povedený. Dokonce mne párkrát napadlo, zda není možné, že jsem tenhle krátký film už viděl. Ani paralela s nosorožci mi nepřišla tak silná, kolik dostala prostoru.

• 21.4.2020  21:59
    Posedlost (studentský film) (2015)

Svébytná kombinace dokumentu s hraným filmem nejen o 70 mm filmu a krnovském kinu Mír. Pocta promítačům a kinařům od mladých studentů filmu. Kruh se uzavřel, takže je to zřejmě točené na digitál...

• 20.4.2020  21:23
    Noc bezMoci (2015)

Já sice chápu, že v Makedonii nikdo o Kachyňově Uchu neví, ale přece jen tu z čistě českého pohledu vidím nulovou invenci. Časový posun přes tři dekády (ani zeměpisný) nezměnil většinu replik, a dokonce i mnohé tváře jsou podobné. Fakt se změnil jenom jazyk. Fascinuje mě, že jako scenárista je uveden Ivo Trajkov. Pro mne jen kuriozita.

• 20.4.2020  19:04

Od včerejška se mi to v hlavě nijak nesrovnalo a stále nevím, co si mám o tomto díle myslet. Sem tam se sice objevil náznak, že je to myšlené jako komedie, ale k smíchu to ani v těchto momentech nebylo. Zbytek bylo jen sledování sestavy výborných herců, kteří se ocitli v něčem, co nemá hlavu ani patu, a s tím nic nenadělali. Při váhání mezi jednou a dvěma hvězdičkami, jsem přihlédl k pěkným obrázkům Martina Štrby, ale jinak to byla fakt bída (30%).

• 14.4.2020  09:15

Výborná Emma Thompson a solidní Tom Hanks v příběhu o tom, jak Walt Disney doběhl P. L. Traversovou a získal práva na zfilmování Mary Poppins, táhnou oproti realitě disneyovsky překroucený příběh. Ale co jiného se ostatně dalo čekat, když ho natočilo studio Walta Disneyho? Když odhlédnu od rozdílů mezi filmem a historií, tak musím uznat, že to vše velmi dobře funguje, včetně paralelního vyprávění příběhu samotné spisovatelky, ze kterého usnovala svoji literární klasiku.

• 11.4.2020  21:56

Audiovizuální zápisník z jedné neobyčejné pouti staví na sympatickém hrdinovi, kolem kterého se nabalila skupina lidí ochotných mu pomoci. Nebýt u toho na pár místech slyšet hlas Viktora Preisse, bral bych to jako solidní domácí video. Takhle se obávám, že mé tři hvězdičky jsou spíš za poselství, než že by tenhle film měl nějaké nadprůměrné kvality.

• 9.4.2020  21:18
    Kapela (2018)

Film se sice jmenuje kapela, ale o jejích členech se z něj dozvíme tak málo, že zůstali jen protagonisty vedlejších rolí. Hlavním hrdinou je jednoznačně manažer kapely. Filmu rozhodně pomáhá živelná muzika, naopak mu v mých očích škodí spousta netitulkované romštiny.

• 8.4.2020  21:52
    Pasažéři (2018)

Scénky ze života mladých lidí na cestě životem odnikud nikam. Možná to nějaký sociologický potenciál má, ale pro mne to byla hlavně nuda. Navíc tam všichni kouří tolik, že to vypadá skoro jako reklama na rakovinu plic.

• 5.4.2020  21:56
    Teroristka (2019)

Tohle mělo potenciál jako komedie i jako drama. Tvůrci ovšem zvolili klasickou českou „zlatou střední cestu“, takže výsledek nakonec není ani vtipný ani dramatický. Hodnotit herecké výkony by byl už vůbec oříšek, protože z výsledku ani netuším, co po kterých z herců režisér vůbec chtěl (možná opravdu po každém něco jiného). Takže tento film nakonec nemá šanci zachránit ani Iva Janžurová.

• 3.4.2020  22:47

Černobíle animovaná reklama na těsnění do oken značky Kovotěs smíchala Popelku se Sněhurkou a vzhled hlavních postav si také vypůjčila odjinud. Animace mi nepřišla ani na tu dobu nic moc, ale byla to přece jen reklama, navíc realizovaná za války, takže těžko říci, jak tohle dílko hodnotit...

• 3.4.2020  22:41
    Střevíček (1937)

Trochu se ve mně perou dojmy. Ale tohle půvabné barevné převyprávění známé pasáže z Popelky má svoje kouzlo, které tak úplně nezničí ani poslední minuta, ve které se z toho naplno stane reklama na obuv firmy Krása.

• 3.4.2020  22:37
    Popelka (1929)

Filmová inscenace splnila zadání převést pohádku Boženy Němcové do obrazové podoby, ale dělá to zcela mechanicky a bez invence. Dnes je to spíš kuriozita, kde divák žasne nad podivnými obraty z mezititulků. Bohužel je na BD opravdu němá, chtělo by to k tomu nějakou hudbu...

<< předchozí 1 2 3 4 36 72 107 142