Slarque

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 31 61 91 121
    • 17.5.2017  12:06
    Moonlight (2016)

Solidně vystavěné drama z černošského okraje Miami. Rozdělení do tří kapitol funguje, stejně tak je svým způsobem pozoruhodné, co všechno tvůrci filmu mezi nimi přeskočili. Herecké obsazení mi bylo (s výjimkou Naomie Harris) naprosto neznámé, ale všichni byli velmi přesvědčiví. Nejdůležitější mi tak připadá, že hlavní hrdina je dost málomluvný, což režiséra donutilo vyprávět obrazem, namísto dialogy. A vizuálně je film velmi působivý. Ačkoli je hlavním hrdinou černý homosexuál, rozhodně to není film o rasismu (jiná rasa než černošská se tu skoro nevyskytuje), ani gayích. Homosexuální linka se nijak necpe do popředí a je vyjádřena všeho všudy jedním polibkem. To by s výjimkou radikálních homofobů nemělo vadit snad nikomu.

• 14.5.2017  22:05

Western postavený na dvojici hereckých veteránů Joelu McCreovi a Randolphu Scottovi. Krvavá lázeň se tu ještě moc nekoná, ale jinak je tu nastíněna většina stěžejních Peckinpahových témat. Celkově tedy velmi dobrý western, který se ovšem nevyrovná mistrovým vrcholným filmům.

• 10.5.2017  22:17
    Noční recepční (TV seriál) (2016)

John le Carré jako vymalovaný. A do šesti hodin už se převod jeho románu vejde. Tom Hiddleston a Hugh Laurie jsou báječná dvojka, a v minisérii se toho děje dost i na začátku, než druhý jmenovaný vstoupí do děje, takže nuda nemá šanci. Od Susanne Bier jsem zrovna takovouto variaci na bondovky nečekal, ale zvládla ji bravurně.

• 8.5.2017  21:38

Nemám nic proti tomu, když se ochotníci trochu vyblbnou a je z toho vysmátý amatérský film. O něco jiná situace je, když totéž vyprodukuje Česká televize. Scénář svojí prostoduchostí možná mohl cílit na velmi malé děti, ale realizace se nějak zvrtla. Opravdové psycho spočívá v tom, že o devět let později byl film krátce uveden do kin. A představa, že bych na tohle koukal za peníze v kinosále, to je teprve peklo!

• 7.5.2017  22:21

Je to zvláštní varianta westernu – komediální balada o unikavosti lásky. Jason Robards i David Warner jsou výborní, Stella Stevens velmi krásná, až mne překvapilo, že už to ve filmu k ničemu lepšímu nedotáhla. Rozhodně velmi odlišný western než legendární Divoká banda. Už proto ho stojí za to vidět, možná pak začneme o Peckinpahovi uvažovat trochu jinak.

• 30.4.2017  22:29
    Wilsonov (2015)

Něco tak ubohého už jsem vlastně dlouho neviděl. Ve filmu je spousta scén, které by měly být k smíchu, ale z nějakého záhadného důvodu nejsou. Stálo by za to zanalyzovat proč. Většina „humoru“ ovšem neměla šanci být vtipná v žádném ze známých vesmírů. Buď to žádná z osob zúčastněných na vzniku tohoto díla nepoznala, nebo to prostě všem bylo jedno. Na straně pozitiv jsou výprava, kostýmy, hudba a krása Táni P. (jo, a tomu vtipu s poštovním holubem jsem se vlastně zasmál – 10%).

• 29.4.2017  21:35

Klasický problém se dvojčaty: nikdy jsem netušil, který je Jiří a který Otto, kdy jsme v Drážďanech a kdy v Hamburku... Záběry s tanečními čísly jsou každopádně výborné, zbytek ujde. Pokud jste fanoušci baletu, klidně si libovolný počet hvězdiček přimyslete.

• 28.4.2017  21:45
    Adele - recitál 2015 (TV pořad) (2015)

Adele je fenomén. Přestože zastávám názor, že 99% populární hudby je odpad, ona je právě jednou z výjimek. Skvělý hlas i písně předvádí i v tomto recitálu zkříženém se show Grahama Nortona. Vypadá v něm jako velká sympaťačka, která je stále nohama pevně na zemi. Tak ať jí to ještě pár dalších let vydrží...

• 25.4.2017  21:49
    Malé veličkosti (studentský film) (2001)

Kouzelník a country zpěvák v šatně před vystoupením. Malá černobílá etuda nejen o důležitosti světla při budování atmosféry.

• 25.4.2017  21:33
    Lidé z autobusů (studentský film) (2002)

Jan Vondráček jako obyčejný kreslíř, který se náhle odhodlal vystoupit ze své ulity. Jenže je to zřejmě těžší než vystoupit z autobusu. Vizuálně opět nápadité.

• 25.4.2017  21:29

Dokumentární esej, u které si nejsem jistý, zda byl důležitější režisér, kameraman, střihač nebo autor hudby. Některé záběry a jejich sled jsou vyloženě fascinující.

• 25.4.2017  21:26
    Nemůžem usnout (studentský film) (2001)

Základní nápad mě na těch pár minutách opravdu pobavil. Celkově je to rozhodně víc, než bych čekal od kameramanského cvičení.

• 25.4.2017  21:24
    Druhý plán (studentský film) (2001)

Jan Vondráček jako seriálový herec v krizi v dobře vymyšleném příběhu, jehož název má více smyslů. Nápaditá etuda, kterou v každém „filmu o filmu“ neuvidíte.

• 25.4.2017  21:21
    Tvář (studentský film) (2000)

Malíř, stařena, plátno a uhel. Zajímavé hrátky s pozpátku pouštěným obrazem v příběhu, kde portrét mění portrétovaného.

• 25.4.2017  21:19
    O chlapci v kopačkách (studentský film) (2000)

Jednoduchý nápad, pěkná černobílá kamera – na cvičení 1. ročníku více než slibné.

• 25.4.2017  21:15
    Defector (studentský film) (1998)

Vizuálně nápaditý krátký film s nečekanou pointou. Na mě moc kuželek.

• 24.4.2017  21:24
    Labyrint - Série 2 (série) (2017)

Dvojka = všeho víc. Takže se scenárista Petr Hudský vytáhl a hned po prvním díle bylo jasné, že tohle nikdy smysl dávat nebude. A hned od druhého byl tento organizovaný chaos dokonce k smíchu. Režisér Jiří Strach bohužel nepochopil, že něco takhle přestřeleného se přece nedá brát ani na chvíli vážně, a systematicky se snažil vtipnost přeplácané zápletky skrývat. Takže jsem se sice nahlas zasmál častěji než u první série, ale celkově to bylo opět spíš k pláči.

• 24.4.2017  21:19
    Labyrint - Série 1 (série) (2015)

Česká televize se zase jednou vytáhla. Sedmidílný zmatek, na který jsem zhruba od poloviny koukal, protože mi přišel tak blbý, až jsem se u něj docela bavil. Jiří Strach sice dokáže řemeslně slušně natočit skoro cokoliv, ale když je scénář podobně mimo, tak už se těžko něco zachraňuje. I herci se docela snažili, v čele s jako obvykle přesným Stanislavem Majerem. Mohl bych tu vypisovat desítky logických lapsů, které mě u vážně míněné kriminálky vytáčejí. Ale když už jsem to bral jako špatnou parodii, bylo dokoukání seriálu lehčí. :-/

• 22.4.2017  21:01

Japonci očividně točili své animované filmy silně ovlivněni jak evropskou literární klasikou (předloha), tak americkými disneyovkami (vedlejší humorné postavičky, písně). Naštěstí je to aspoň trochu japonsky drsnější (vyhrožování popravou) a celé finále v Luciferově hradu včetně originálního architektonického řešení této lokace je opravdu akční, epické, napínavé, vtipně vypointované... Rozhodně jedna z povedenějších variací na známé téma.

• 21.4.2017  12:09

Není to tak intenzivně depresivní jako 4 měsíce, ale Mungiu zřejmě veselá kopa nebude. Bez příkras odhalená praxe různých protislužeb, na kterých stojí většina nenápadné všednodenní korupce. Tedy něco, co je stejně běžné i u nás, jen se zdejší filmaři rozhodli, že to pro ně není zajímavé téma. Adrian Titieni je v hlavní roli velice přesvědčivý, ne že by to neplatilo i o ostatních, ale představitel hlavní role skoro neslézá z plátna (90%).

• 21.4.2017  11:51
    Mlčení (2016)

Historické drama Martina Scorseseho sice není tak silné jako třeba Poslední pokušení Krista, ale rozhodně udržuje vysoce nastavenou laťku svého tvůrce. Adaptace románu je tentokrát podepřena jen zřídka utichajícími voiceovery, u kterých se vystřídá několik vypravěčů. Jakkoli více vypravěčů má své opodstatnění v předloze, tady mi přišlo, že zejména v závěru změna hlediska na pro diváka prakticky neznámého vypravěče výsledný divácký dopad oslabila. Nezpochybnitelná je špičková práce kameramana i (pro mne nečekaně) soustředěný herecký výkon Andrewa Garfielda.

• 19.4.2017  13:17

Přišlo mi to jako adaptace rozsáhlejšího románu. Tedy jsem měl dojem, že těch postav je tu moc a občas jsem v nich měl zmatek. V každém případě je zajímavé sledovat dusnou sicilskou vesnici, kde každý zná každého, z pohledu možná jediné místní postavy, o které to neplatí. Gian Maria Volonté je jako poněkud naivní profesor výborný, totéž platí o kameře a hudbě. Jeden z prvních italských filmů o mafii každopádně za vidění stojí (70%).

• 17.4.2017  22:44

Ty malby v jeskyni jsou nepochybně úžasné, bohužel nemohu tvrdit, že by mě nějak uchvátil samotný dokument. Za vidění určitě stál, ale tolik odboček, abychom se dostali až k albínským krokodýlům... bylo to opravdu zapotřebí?

• 16.4.2017  11:15

Milník v žánru symfonického metalu. Ani teď, o 9 let později, ho nikdo nepřekonal. Výborná kapela na vrcholu s excelentní zpěvačkou v čele doplněná o symfonický orchestr, sbor, hosty, tanečníky na chůdách a pyrotechniku. Navíc je tu nadčasově dokonalý zvukový mix (na Blu-ray disku je na výběr z pěti zvukových stop, přičemž tři z nich jsou v rozlišení 96 kHz / 24 bitů), který prověří kvality domácí zvukové sestavy. Obrazově je to také paráda, byť v pár pasážích je použit až nesmyslně rychlý střih. Bonusový disk nabízí i bonusový koncert, který si sice také můžete pustit v DTS 96/24, ale stejně hned uslyšíte ten rozdíl: zvuku chybí objem i síla.

• 11.4.2017  22:12

Povídkový triptych Jima Jarmusche s japonským párem, Italkou a Angličanem ve městě krále rock'n'rollu. Pomalé, pečlivě nasnímané, báječně obsazené (Jarmusch měl zřejmě vždycky slabost pro hudebníky) a scenáristicky propletené s dobře vypointovanými scénami i dialogy. Plus trocha toho Elvise jako bonus.

• 10.4.2017  21:13
    Zádušní oběť (TV film) (2017)

Scenárista Körner bohužel stárne a jeho scénář podle toho vypadá. Spojení temné detektivky z doby 1. světové války s protiválečným dramatem se nepovedlo. Nejradši bych začal několikaodstavcovým rozborem toho, proč závěr filmu nemohl fungovat, ale nechci tu spoilerovat. Schubert a Šporcl aspoň dodali trochu dobré hudby, máme tu několik slušných herců (a Vilmu Cibulkovou, jejíž role se dá shrnout do tří písmen: WTF), kameraman se snažil, než mu to všechno srovnali do stejně tmavých odstínů hoši od kompjůtrů, zkrátka ani pozitiva nejsou jednoznačná. Průměr České televize je totiž stále spíše podprůměr.

• 7.4.2017  22:53

Režisérka byla po deseti letech života v Praze postavena před volbu: přijmout české občanství a vzdát se bosenského. Takže i se štábem vyrazila zjistit, zda se stále cítí být více Bosňankou nebo už spíše Češkou. Mám za to, že tato osobní rovina je důležitější, než většina textu nahoře v obsahu. Jinak přiznávám, že jsem si ani neuvědomoval, jak politicky složitá je situace v této zemi, což pak samozřejmě vede k obecné nespokojenosti s tímto stavem a vyhlašování Hajducké republiky tu a Titoslávie tam. Takže výsledek režisérčina dilematu byl jasný, i když vlastně trochu smutný.

• 7.4.2017  22:46
    Bojovník (studentský film) (2014)

Nevím, zda mám obdivovat estonského režiséra, který neumí česky, za jeho film v češtině, ale přišel mi nějaký nedotažený. Jak po stránce příběhu, tak charakteristik hlavních dvou postav (otce a syna).

• 7.4.2017  22:43
    Co je za plátnem? (studentský film) (2016)

Karel Vachek na malém road movie z Tišnova do Prahy. Stačí namířit mikrofon a on určitě řekne něco zaznamenání hodného.

• 7.4.2017  22:40
    Večeře (studentský film) (2014)

Dvě ženy v jednom bytě, a přece toho o nich za čtvrt hodiny víme tolik. A to ani moc nemluví...

<< předchozí 1 2 3 4 31 61 91 121