Slarque

Kinomaniak

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 32 62 93 123
    • 22.9.2017  22:10
    Lečo (studentský film) (2004)

Chápu, co tím chtěl autor říci, ale nemyslím, že zvolil vhodnou formu (50%).

• 22.9.2017  22:09
    Kontakty (amatérský film) (2004)

Tenhle film trochu mate svým názvem a tím, jak se na začátku jeho hlavní protagonista snaží dostat k telefonu. Když nakonec přijde pointa, ve které se ukáže, že ve skutečnosti jde o mnohem základnější význam tohoto slova, bylo už trochu pozdě.

• 22.9.2017  22:05
    Zastávka (studentský film) (2003)

Filmová anekdota. Pár minut počkáte, a přijde pointa. Na něčem se ti studenti učit musí...

• 22.9.2017  22:04
    Prodáno (TV film) (2005)

Povedený skupinový portrét obyvatel jednoho činžovního domu v časech nejistoty. Snad jen bylo skoro zatěžko uvěřit, že se pohybujeme v tomto století. Vždyť i ten bývalý majitel-emigrant sem jezdil starým křápem ze 70. let (a zbytek zařízení působilo ještě starobylejším dojmem).

• 18.9.2017  21:01
    Frank (2014)

Hudební komedie o alternativní kapele s nečitelným jménem a rozkladném prvku jménem Komerce. Nejlepší byli dle očekávání Michael Fassbender a Maggie Gyllenhaal, s nimi se snaživě snažil držet krok Domhnall Gleeson, což se k jeho roli ve filmu báječně hodilo. Promyšlená komedie se scénářem, který diváka nutí k zamyšlení.

• 17.9.2017  21:29

Aki Kaurismäki ve své originální variaci na Dostojevského klasiku stihl odvyprávět vše podstatné za hodinu a půl, aniž by zvýšil své typické tempo. A to ještě s lehkostí jemu vlastní mnohokrát vkráčel na území komedie. Debut jako hrom!

• 15.9.2017  21:41
    Furiant (studentský film) (2015)

Bravo! Tohle je jeden z nejlepších studentských filmů, co jsem kdy viděl. Ondřej Hudeček si s filmem opravdu vyhrál, což se týká stejnou měrou scénáře, režie, kamery i střihu. Ladislav Stroupežnický už není jen jméno z dějin českého dramatu (90%).

• 10.9.2017  20:33
    Warholka (2006)

Sienna Miller je krásná, Guy Pearce se pod rukami maskérů stal Warholem a Hayden Christensen tu v roli slavného zpěváka nesměl být jmenován, natož zazpívat. Ať už to tehdy bylo jakkoliv, samotný film je nezaostřený, režijně rozpadlý, skrývající vnitřní prázdnotu za pečlivě budovanou retro výpravou a chvílemi dokonce nudí. A to je ve filmu z kreativní umělecké laboratoře zvané Fabrika opravdu na pováženou (50%).

• 6.9.2017  20:52

Richard Müller v dokumentu, který je možná srozumitelnější pro jeho sklaní obdivovatele. Mně tahle fragmentární struktura, ve které se mísí archivní materiály s na přeskáčku podávanými záběry z tříletého natáčení v posledních letech, spíš mátla, a občas jsem netušil kdy a kde to vlastně jsem. Ale jinak velmi dobré, nebulvární nakouknutí do života jedné osobnosti, která má problémů až nad hlavu, ale nesmí si kazit mediální obraz. Myslím, že pro protagonistu samotného může mít dokument pozitivní přínos, a s těmi parazity kolem něho bych si nedělal hlavu. Ti přežijí i horší věci (70%).

• 5.9.2017  10:09

Jeden z těch kultovních filmů, které zjevně nejsou pro mne. Drogy ani opíjení mi nic neříkají, a přestože mnohé dialogy těch dvou a půl hlavních postav jsou skvostné, přišlo mi to celé víceméně o ničem. Ani humor na mne nijak zvlášť nezabíral. Celkový dojem z této britské konverzačky mám tedy veskrze průměrný (50%).

• 27.8.2017  21:37

Tom Cruise opět v roli, která mu perfektně sedí. Jen mi tentokrát ta směsice akční komedie s životopisným kriminálním dramatem přišla trochu nesourodá. Ale jako zábavná letní oddechovka působí lépe, než jsem čekal (70%).

• 23.8.2017  21:20

Měl to být jen další dokument z komunistického skanzenu, kde návštěvníci i filmaři mohou vidět pouze kašírovanou realitu. Jenže režisér chytře udělal inscenovanost většiny scén jedním z hlavních motivů filmu, čímž pěkně poodhalil roušku, za kterou se schovává zvrácený systém. Film je vtipný, a zároveň při něm mrazí. Nevídaná kombinace.

• 20.8.2017  22:20
    Zabijáci (2014)

Mám takový dojem, že bych klidně mohl zkopírovat svůj komentář u Ženy v kleci, a zase by to sedělo. To jsou ty seriály, jeden díl jako druhý (70%).

• 18.8.2017  21:38

Nejslavnější současný filmový manipulátor Lars von Trier v tomto dokumentu obnažuje nejen svoji metodu, ale Jørgen Leth je velmi inteligentní filmař, a minimálně první čtyři překážky překonal s noblesou (a s tou poslední víceméně nemohl nic dělat). Vlastně mě bavily spíš záběry na zamyšleného Letha, hloubajícího, jak si s (ne)omezujícím zadáním poradit, než na ďábelského von Triera, který ta zadání na fleku vymýšlel. Každopádně pozoruhodný experiment s podnětným výsledkem.

• 17.8.2017  20:55

Výborná obrazová složka, velmi dobrá hudba a komentář plný informací. Jak zdaleka nesouhlasím se všemi poplachy ekologů, o nutnosti oceánů pro náš ekosystém jsem přesvědčen už dávno. Jak přijdeme o mořský život, tak už si vážně můžeme začít tesat epitaf do nejbližší pískovcové skály. Takže mi tentokrát nevadila ani ta ekologická agitace, soustřeďující přehledně nejen hlavní svinstva lidstva vůči životu v oceánech, ale i hlavní návrhy jejich řešení. Teď jen, jestli už nebude pozdě, až se do toho konečně dáme... :-/

• 16.8.2017  21:15
    Jáma (2014)

Jeden z těch povedenějších zástupců dokumentárního trendu „najdi si svého exota“. A může za to nejen umanutá a nezdolná věčná optimistka Nataša, která brání svůj ostrůvek svobody v moři sídlištních králíkáren. Jiří Stejskal totiž očividně ví, co chtěl říci, a jak na tomto malém pozemku přehledně ukázat i mnohem větší (nejen) ukrajinské problémy.

• 16.8.2017  17:38

Od včerejška jsem přemýšlel, co bylo na tomto filmu špatně, a nakonec jsem to vygooglil. Kumail Nanjiani hraje sám sebe v příběhu, který se mu stal před deseti lety! Ano, kdyby to nebyl chlap, kterému viditelně klepe na dveře čtyřicítka, ale o deset let mladší herec, leccos by hned fungovalo, či se dalo aspoň odbýt mávnutím rukou a zasmáním, jenže v tomto věku už to vypadá spíš divně. Jinak celkem originální romantická komedie nejen pro příznivce stand-up komiků (70%).

• 14.8.2017  20:37

Ano, spousta záběrů je úžasná, byť mnohdy až kýčovitá, ale mně to nestačí. Takže bych pro příště prosil prostříhat tak na 50 minut, ať jde vata pryč, a trochu přepsat komentář. Jinak je to klasické Disneynature, takže rodina především, a i přes všechny ty lovy je to téměř bez krve.

• 13.8.2017  21:07
    Kočičina (studentský film) (1960)

Ne že by to bylo špatné, to by s tímto obsazením byl skoro zločin, ale asi se mi ta bajka s Kafkou, kočkou a myší moc nespojila s hranou akcí v podání populárních herců. No, každý nějak začínal...

• 13.8.2017  21:03

O existenci tohoto dokumentu jsem vůbec nevěděl, o to větší to bylo překvapení. Nakouknutí do prostor FAMU od přijímaček, přes různé fáze výuky až po první studentský filmeček (a rovnou s Vlastimilem Brodským v hlavní roli). Před kamerou se objevují skuteční profesoři (Lukavský, Brousil, Vávra a další) i opravdoví tehdejší studenti (Jireš, Schmidt, Juráček) a mezi nimi se odehrává hlavní příběh fiktivního režiséra v podání mladého Ladislava Trojana. Nakročení do famáckých zlatých šedesátých jako na dlani.

• 13.8.2017  20:55
    Auta bez domova (studentský film) (1959)

S vtipem natočený krátký dokument nejen o autech a nedostatku garáží. Juráčkův komentář v podání pana Brodského film rozhodně povyšuje nad lehce zapomenutelný průměr.

• 10.8.2017  21:36
    Ze života koček (TV film) (2008)

Vědecký pohled na původ kočky domácí mi přišel zajímavý a dobře natočený. V závěru se objevivší šlechtění kočičích mutantů bylo jak z jiného filmu, a nejspíš tu bylo úplně zbytečné.

• 9.8.2017  21:45
    Roura (2013)

Film ke třiceti letům plynovodu vedoucího odkudsi na východě kamsi na západ. Plynovod (natož rouru) nevidíme, kde zrovna jsme, se nedozvíme, co sledujeme za lidi a proč, nepochopíme. Takže je to jen krásný příklad toho, jak se dají z několika evropských fondů vytáhnout peníze, když máte nějaký uvědomělý nápad. Po hodině a půl se najednou z rusky mluvících zemí ocitneme v Čechách, chvíli sledujeme zdejšího spalovače mrtvol při práci, a pak pokračujeme do Německa. Jestli i ostatní lidé ve filmu byli pro dané lokality podobně typičtí, je to fakt film o ničem (30%).

• 8.8.2017  21:52
    Poklady Karibského moře (TV film) (1994)

Profesionálně vytvořený přírodopisný dokument z podmořského světa s informačně vydatným komentářem. National Geographic ví, jak na to.

• 2.8.2017  21:59
    Girl Power (2016)

Dokud někdo dává podobná videa jako vlog někam na web, je to v pohodě, ale poslat něco takového do kin nebo do televize? To už je spíš drzost, než že by to mělo nějaký smysl. Ale uznávám, že nechápu underground, punk ani všechny ty místní vandaly se spejema. Graffiti mi zkrátka dává smysl někde v ghettu, ať už je to New York, Rio de Janeiro, Kapské Město nebo Moskva. Ale že si manažerka po šichtě dojde počmárat nějaký vlak, vlastně ani chápat nechci. :-/

• 30.7.2017  21:18

Animace je velmi jednoduchá a občas používá dost divoké barvy. Prvních asi 18 minut bylo idyličtějších než běžné disneyovky, až jsem si říkal, zda nekoukám na jiný film. Režisér celý příběh zvládá odvyprávět obrazem a hudbou, jen v první minutě zaznělo pár vět komentáře (takže je vlastně docela sranda, že vydavatel na DVD umístil české titulky).

• 27.7.2017  20:37
    Dunkerk (2017)

Christopher Nolan opět nezklamal a i válečný film podle skutečných událostí natočil po svém. Výborně fungují jeho hrátky s časem, ke kterým divák dostane prostou nápovědu časovými titulky na začátku filmu (jeden týden, jeden den a jedna hodina). Slavní herci jsou dobře namícháni s neznámými, dialogů je minimum, Němci jsou prakticky neviditelní (což skvěle ilustruje skutečnou válečnou zkušenost vojáků), kamera špičková (obzvlášť na obřím plátně v IMAXu), hudba zní prakticky pořád (a pokud ne, tak si těch pár chvilek zaručeně všimnete) a triky jsou tak dokonalé, že divák nemá šanci poznat, kde končí reálně nasnímaný záběr a pokračují pixely. Zřejmě film roku už v červenci.

• 23.7.2017  21:45
    Pěstírna (TV seriál) (2017)

Pěstírna mě sice nepřesvědčila, že je dobrý nápad rozsekat thriller na dvanácti- až patnáctiminutové díly, ale jinak je to vlastně dost povedené. Hlavně Martin Hub tu na sebe zaslouženě strhává pozornost. Režisér to možná mohl natočit o něco klaustrofobněji, když už je tenhle motiv ve hře (70%).

• 20.7.2017  21:08
    Fruitvale (2013)

Tragický konec Oscara Granta je smutný, a takové věci by se neměly dít. Jenže tahle hraná rekonstrukce je do značné míry manipulativní, a to přesně nemám rád. Takže Afroameričané si společně popláčou, zanadávají a půjdou rozpoutat vzpomínkové nepokoje, já jen pokrčím rameny a za chvíli zapomenu. Jinak tedy herci přesvědčiví, a režisér evidentně věděl, co a proč dělá, jen tohle prostě není film pro mne.

• 17.7.2017  22:11
    Manažeři (2010)

Velmi dobrý film o lidech, kteří ze svých dobrých bydel rázem spadli a nechtěli si přiznat, že to nebude jen dočasné. Trochu pohádkový konec filmu jim do jisté míry dává za pravdu. Ben Affleck je tu občas prkennější, než obvykle, ale výborných herců je tu dost, takže nakonec dávám o hvězdičku víc, než jsem původně zamýšlel (70%).

<< předchozí 1 2 3 4 32 62 93 123