Slarque

Kinomaniak

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 34 67 99 132
    • 8.12.2018  19:33

Občas už mi to připadalo jako příliš velká sázka na jistotu, ale i tak jsem se převážně dobře bavil (70%).

• 7.12.2018  20:14
    Mladý papež - Série 1 (série) (2016)

Paolo Sorrentino i na seriálovém poli zůstává svůj, takže mísí potměšilý pohled na církevní politiku, osobní příběhy hlavních postav a vizuálně působivé záběry s často až klipovou estetikou. Jude Law je jako papež Pius XIII. dokonalý, z výborně poskládaného obsazení se časem čím dál zajímavější postavou stával kardinál Gutierrez, za což do značné míry může Javier Cámara. (Některé díly by byly i za plný počet.)

• 2.12.2018  22:53
    Rédl (TV seriál) (2018)

Zajímavý námět z naší nedávné historie byl celkem dobře přetavený do scénáře minisérie. Ale občas tahle konstrukce trochu zakopne. Nejsem sice moc přesvědčený, že Ondřej Sokol byl ideální volbou pro hlavní roli, ale budiž. Jenže mu nepomáhá ani samotný scénář, a ve finále to vypadá, že právě Rédl je největší slabinou celé minisérie. Také střihová skladba závěru mi přišla trochu podivná. Ale nakonec klady převažují.

• 28.11.2018  20:48
    Imitace (studentský film) (2016)

Krátký film o předstírání s předvídatelnou pointou je jen běžným školním cvičením, které aspoň ukazuje, že Elizaveta Maximová je velmi dobrá herečka.

• 28.11.2018  20:44
    Kov o kov (studentský film) (2017)

Na školní zadání „filmová báseň“ vznikl dokument o hodinovém strojku, který tiká v matčině srdci. Intimní, krátké a mnohem lepší než režisérčin předchozí snímek o ní a mámě.

• 28.11.2018  20:42
    Emma má mámu (studentský film) (2014)

Greta má mámu ve Stockholmu, tak si povídají přes Skype. Pokud neznáte ani jednu z nich, je dost těžké hledat důvod, proč jejich hovory čtvrt hodiny sledovat.

• 28.11.2018  20:39

Matematika, geometrie a jejich abstrakce do vizuální formy, která doplňuje komentář profesora Vopěnky, mi přišly vhodné a působivé, dokonce i ta podivná hudba začala časem dávat smysl. Je vidět, že autorka nad portrétem slavného matematika přemýšlela.

• 28.11.2018  10:47
    Domek z karet - Série 5 (série) (2017)

Poté, co se do Bílého domu dostal Donald Trump, museli scenáristé přitvrdit, aby jejich fikce ještě pořád překonávala realitu. Bohužel to párkrát přepískli až do stavu, kdy se seriál stával nechtěně směšným. Aspoň jsem si uvědomil, že jediným důvodem, proč mě to pořád zajímalo, zůstával Francis Underwood / Kevin Spacey. Při vší úctě k Robin Wrightové tedy se šestou řadou nehodlám ztrácet čas.

• 21.11.2018  21:44

Od čtvrté verze romantického hudebního filmu jsem toho moc nečekal, ale zázraky se občas dějí. Lady Gaga je herecky naprosto famózní a zastiňuje i Bradleyho Coopera a Sama Elliotta. Bradley Cooper se ovšem ukázal být ještě větším překvapením, protože film režíroval celkem suverénně a navíc je i slušný zpěvák a spoluautor povedených folkrockových písní. Pár drobných zaváhání by se sice našlo, ale na jedno z pozitivních překvapení roku to stačí (90%).

• 18.11.2018  20:11
    První sníh (studentský film) (2015)

Vizuálně zcela profesionální kombinace několika druhů animace, která vypadá výborně i na velkém plátně. Dobrodružství mladého ježka nenásilnou formou dětem sugeruje myšlenku, že ztratit se z dohledu rodičů může být velmi nebezpečné.

• 18.11.2018  19:59
    O Kovladu (studentský film) (2017)

Animovaná verze méně známé pohádky Boženy Němcové o potrestané pýše připomene dětem, že tehdy bývaly pohádky často docela kruté. Za zmínku stojí i česko-slovenská jazyková verze.

• 18.11.2018  19:57
    Otesánek (studentský film) (2017)

Co chcete na takhle profláklé téma říci během pěti minut? Film zaujme zejména nepříliš obvyklou textilní animací a pak i koncovkou z monster filmu.

• 18.11.2018  19:54
    Probouzeč (studentský film) (2017)

Živit se jako probouzeč není žádný med, obzvlášť když vesničané platí kdečím. Animovaný film pěknou formou dětem podsouvá myšlenku, že je krásné, když také něco udělají ony pro své rodiče.

• 18.11.2018  19:52
    Bažinou (studentský film) (2017)

Krátká animace na téma, že občas není většího dobrodružství, než podniknout cestu do školy.

• 18.11.2018  19:50
    O Červené karkulce (studentský film) (2017)

Krátká zábavná animace na známé téma v poněkud modernějším balení.

• 18.11.2018  13:01
    Malý Pán (2015)

Dobrodružná loutková pohádka sice nemá nejsilnější scénář, ale jinak je to velmi povedená podívaná. Začnu loutkami Františka Antonína Skály, jejichž podoba se k poetice filmu hodí. Nenápadná, ale rozhodně povedená je také hudba Milana Caise. Populární čeští herci jsou obsazeni do rolí, které k nim sedí. Takže velmi dobrý zážitek i pro diváka Buchtami a loutkami nezasaženého (70%).

• 11.11.2018  10:22
    Lovci hlav (2011)

Kriminální thriller s tak nesmyslně absurdním dějem, až se z něj po rozjezdu v podstatě stane hodně černá komedie. Je natočený zcela profesionálně (ostatně Morten Tyldum si filmem řekl o angažmá v Hollywoodu), obsahuje scény, které divákovi nějakou dobu vydrží v hlavě a zábavný je prakticky až do konce.

• 10.11.2018  15:04
    Live at the Rainbow (koncert) (1975)

Záznam koncertu z doby před mým narozením, a předtím než slavná anglická kapela napsala kterýkoliv ze svých nesmrtelných hitů. Má cenu na to koukat? Má! Mladická energie a nasazení mě strhly hned od začátku a pak show ještě graduje. Čtveřice skvělých muzikantů s frontmanem s famózní hlasovou formou v čele ukazuje, že měla dobře našlápnuto hned na začátku kariéry. Obrazově přes restaurování žádná sláva, tehdejší filmová technika se ještě neuměla moc dobře poprat se setmělým koncertním pódiem, zato remasterovaný zvuk je naprosto špičkový a omezovat vás bude maximálně kvalita vaší reprodukční soustavy.

• 5.11.2018  12:49
    Balada o pilotovi (TV film) (2018)

Přiznávám, že jsem si myslel, že české piloty RAF zlikvidovali až komunisté u moci, ale tenhle příběh ukazuje, že to začalo podstatně dříve. Silný příběh z přelomu let 1945/46 bohužel nedostal zcela odpovídající podobu. Jsou tu dobří herci, pár slušně natočených leteckých scén, ale i zbytečné odbočky a slepé uličky. Převažuje tedy pocit, že tady bylo zaděláno na víc, a zbyl jen další film na téma „Rusové jsou zlí“. (P.S.: Vědí dnešní mladší diváci vůbec, co to byla NKVD?)

• 4.11.2018  18:36

Mládeži přístupná verze životního příběhu Freddiho Mercuryho (nenechte se zmást tvrzením, že jde o příběh skupiny Queen) těžko mohla dopadnout lépe. Rami Malek se ukázal jako schopný imitátor, představitelé ostatních tří čtvrtin kapely jsou dokonce svým předobrazům i podobní. Režijní rukopis Bryana Singera bych tady sice nepoznal, ale minimálně scenáristické rozhodnutí zakončit film rekonstrukcí koncertního setu kapely v rámci koncertu Live Aid bylo výborné, protože divák má dojem, že jde domů z lepšího filmu, než na jaký ty dvě a čtvrt hodiny koukal (70%).

• 28.10.2018  10:47
    Diana (2013)

Typický příklad producentského filmu. Dianu milovali milióny lidí (fakt?), tak proč je trochu nepodojit. Pravděpodobnost, že by z toho mohl vzniknout dobrý film, byla sice směšně malá, ale na tom tvůrcům zjevně moc nezáleželo. V některých scénách sice bylo vidět, že za kamerou nestál žádný diletant, ale jako celek je to prostě jen zaměnitelná romantická limonáda pro velmi nenáročné diváky. A vlastně ani výkon Naomi Watts v hlavní roli mi nepřišel konzistentní.

• 28.10.2018  10:40
    Okupace - Série 2 (série) (2017)

Nastavovaná kaše se naštěstí nekoná a vše pokračuje přesně v intencích první série. Do popředí se tentokrát dostala Janne Heltberg v roli Anity Ryghové, což trochu vypadá jako snaha o lavírování v mezích genderově a rasově vyrovnaného obsazení. Což se rozmáhá tak moc, až si té pachuti začínám čím dál víc všímat.

• 28.10.2018  10:29
    Okupace - Série 1 (série) (2015)

Po první sezóně velmi dobře rozjetý seriál. Politická sci-fi s výborně napsaným scénářem, který ukazuje, že naplánovat se nedá skoro nic, pokud netušíte, jak na váš krok zareagují desítky vám třeba naprosto neznámých lidí. Mezi pár hlavními postavami se stříhá v dobrém rytmu, herecky se mezi nimi rozhodně neztrácí ani litevský import Ingeborga Dapkunajtě v roli ruské velvyslankyně. Každý z pětice režisérů natočil dva po sobě následující díly, ale rozdíly jsou téměř nepostřehnutelné. Fritt Norge!

• 26.10.2018  21:50

Idealizování idealisty v podání naší přední režisérky je dobré pro osvěžení základů, na kterých byla postavena naše samostatnost. Ideály jsou pryč, samostatnost také, ale TGM se toho naštěstí nedožil...

• 26.10.2018  21:47

Na to že dva ze scenáristů jsou sice odborníky na basketbal, ale s filmem neměli žádnou zkušenost, to dopadlo nad očekávání dobře. Může za to hlavně dynamická režie, střih a tepající hudba ve sportovních pasážích, jistá práce s kamerou a sympatičtí herci v pasážích civilních. Nadto asi většina diváků tento příběh nezná, tak prostě budou čekat jako já, v čem spočívá ten titulní podraz. Natáhnout film přes 13 let za použití vizuálně stále stejně mladých herců je sice až moc velká umělecká licence, ale pro jednou budiž.

• 24.10.2018  22:42

Matthew McConaughey ve své životní roli? Rozhodně ho tohle životopisné drama o zoufalém boji za nejen vlastní život herecky posunulo do první ligy. To Jared Leto další chameleonskou proměnou vlastně tolik nepřekvapil, i když také klobouk dolů. Nenápadná režie Jeana-Marca Valléeho se soustředí na srozumitelné odvyprávění příběhu, což v tomto případě bylo asi nejlepší řešení (90%).

• 24.10.2018  22:29
    Rodina Aloise Rašína (TV film) (2018)

Je tak trochu ironií, že z padesátiminutového dokudramatu se divák o Rašínovi dozví víc a v přehlednější formě než z dvoudílného televizního filmu, ale aspoň něco se v té stoleté oslavě povedlo.

• 23.10.2018  22:28
    Aplomb (studentský film) (2017)

Studentská sci-fi hříčka ze světa, který vypadá jako splněný sen, přitom je spíš noční můrou. A navíc si autor zdařile vyzkoušel i formát televizní reklamy. :)

• 23.10.2018  22:23
    Prohibitoria (studentský film) (2017)

Vydařená studentská variace žánru film-noir trochu opřená o Orwellův román 1984. Hlavně práce s obrazem, hudbou a celkovou atmosférou je prakticky suverénní.

• 23.10.2018  22:19
    Srdce Havel (studentský film) (2012)

Ano, co se dělo po smrti Václava Havla, bylo natolik absurdní, že si to zasloužilo zkoncentrovat do jednoho malého studentského pomníčku.

<< předchozí 1 2 3 4 34 67 99 132