Slarque

Kinomaniak

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 32 63 93 124
    • 19.11.2017  20:50

Mathieu Amalric vzpomíná na dětství a mládí své postavy... a přitom má ve filmu jedinou scénu, ve které sám může něco zahrát. Jinak tam žádná scéna s ním nemá žádný význam. A podobných nesrovnalostí je tu více. Až jsem si nakonec položil otázku, proč nám vlastně Arnaud Desplechin tento příběh vypráví... a odpověď nenalezl (50%).

• 18.11.2017  09:22

Přiznávám, že jsem o popularitě Karla Kryla v Polsku neměl ani tušení, takže i jen proto by byl tento pohled na našeho barda zvenčí přínosem. Jenže ani zbytek není jen nějaká nudná vata, takže výsledkem je nakonec výborný portrétní dokument.

• 18.11.2017  09:16
    Pirko (2016)

Dobré úmysly často neznamenají dobrý film. Scénář je mizerný. Všechny postavy jsou definovány jedinou vlastností, což z nich dělá neživotné figurky. A jelikož toto dílo zřejmě ani nikdo nerežíroval, hraje je každý z herců po svém. Někteří zcela civilně, jiní až daleko za hranicí karikatury. Celkem se to tedy tluče, tvůrci ovšem ještě přidali hloupý závěr, který zabije poslední naděje na to, že by film mohl s divákem nějak souznít. Nakonec si vlastně nejsem jistý, zda tu jednu hvězdičku nedávám jen za krásná prsa Dominiky Zeleníkové. :(

• 15.11.2017  21:51

Jak se na sociálním dně žije dětem? Pokud jste ještě nepřemýšleli na téma, zda jsou dětské domovy vždy horší než rodiče, tak věnujte tomuto krátkému filmu pozornost. Na mě snad jen příliš těch industriálních záběrů, které představují snad polovinu stopáže (70%).

• 15.11.2017  21:47
    ESHQ (studentský film) (2004)

Tak trochu naivní pohled mladé Evropanky po vlastním rozchodu na „lásku“ v exotických končinách, kde je normální, že si šedesátník vezme třináctiletou dívku. A kde, když to fakt nefunguje, je přirozenější uvažovat o sebevraždě než o rozvodu. Jenže ta exotika trochu odvádí od tématu, v tom je právě zrádná...

• 15.11.2017  21:42
    Di do píči, miluju tě (studentský film) (2017)

Občas si říkám, zda na FAMU dnes učí studenty namířit kameru na sebe, nebo je to prostě normální. Dokumentární selfíčko s Igorem Chaunem obsahuje od naštvaného rapu přes konzultaci s psychologem až po náznak happyendu všechno na téma umělcův rozchod s přítelkyní.

• 12.11.2017  21:19
    Jimmy P. (2013)

Filmová rekonstrukce jedné skutečné psychoterapie stojí na dvojici herců. Benicio Del Toro i Mathieu Amalric jsou ovšem natolik dobří herci, že to všechno působí uvěřitelně. Dalšími klady jsou pěkná hudba a citlivá režie. Nečekejte ovšem žádné velké drama, jen pomalou a postupnou sondu do duše jednoho prérijního indiána.

• 5.11.2017  20:58
    Býk (2001)

Pohled na velikána Voloďu jako nemohoucí trosku po mozkové mrtvici, jsoucí sice v čele státu, ale odklizenou na venkov a odříznutou od světa (telefon, noviny, pošta). Chvíli sice trvalo, než jsem si zvykl na to, jak je všechno tmavé a jen sem tam se cosi vynořuje ze stínů, ale jinak všechna čest, rozhodně mi to přišlo o dost lepší než film o Hirohitovi.

• 5.11.2017  11:08

Málokdy je hodnocení filmu takovým oříškem. Mám ho hodnotit jako pokračování výborného prvního dílu (a následně snížit hodnocení u obou), nebo se od toho zkusit oprostit a brát to jako válečné drama od režiséra, který evidentně nemusel řešit rozpočet, množství statistů či natáčecí čas? Na jednu stranu by to stejně dobře fungovalo, kdyby tam nebyl Kotov a jeho dcera, na druhou to právě tyto dvě postavy drží pohromadě. Spoiler: končí to titulkem „konec první části“, což jsem v závěru druhého dílu tak nějak nečekal. (Některé triky dělalo pražské UPP, doufám, že ne toho zbytečného motýla.)

• 3.11.2017  16:59

Na jedné straně tu máme vážně míněnou marvelovskou verzi severských legend se Surturem, Fenrisem, Helou a dalšími, na druhé planetární smetiště, kterému vládne zřejmě permanentně sjetý Velmistr. A mezitím se odehrává zběsilý komiksový příběh, aniž by tvůrcům vadilo, že se ty nálady spíš tlučou, než umocňují. Takže jdu s hodnocením proti proudu – pro mne zatím nejslabší filmový Thor.

• 29.10.2017  10:08
    Čára (2017)

Scénář možná potřeboval ještě trochu dopilovat (nebo něco nemělo skončit ve střižně), přece jen jsou ve filmu občas scény, které k ničemu dalšímu nevedou. Ale jinak všechna čest, film je rozhodně lepší než všechny české krimi pokusy z posledních let, což jsem od režiséra řady průměrných českých televizních kriminálek opravdu nečekal. (Slovenština s českými titulky je podobný bizár jako růžový mercedes – ale mladí jí prý nerozumí. :-/)

• 27.10.2017  21:26
    Cesta (2009)

Nikdy jsem si nebyl jistý, zda tento film vůbec chci vidět, ale nakonec jsem neodolal. Podle očekávání je to celkem ucházející ilustrace románu, nic více. To by se scenárista musel odhodlat přistoupit k předloze trochu tvůrčím způsobem. :-/

• 26.10.2017  10:30

Pokračování mého nejoblíbenějšího sci-fi filmu vůbec rozhodně dopadlo lépe, než jsem čekal (a dost možná nejlépe, jak mohlo). Scénář opět není originální, ale v dobrém i špatném navazuje na 35 let starou Scottovu klasiku. Kratší sirky si tentokrát vytáhli Jared Leto a Sylvia Hoeks, kteří tu jsou prostě za průměrného padoucha z bondovky a jeho smrtícího poskoka. Audiovizuální zpracování nemá chybu, tempo se drží originálu, kde také byla důležitější atmosféra než akce, hudba se blíží Vangelisovi, ale přímá citace přijde až v samotném závěru, a triky jsou opět špičkové (zatím 90%).

• 24.10.2017  22:33
    matka! (2017)

Aronofského koncentrované zoufalství první hodinu vypadá jako náboženské podobenství jasně čitelné i pro někoho věroukou tak málo poznamenaného, jak jsem já. Po 67 minutách přišla jediná příčetná chvilka filmu, kde se obě hlavní postavy chovaly jako lidé. A pak už to šlo zase rychle všechno do kopru... Nedává to smysl, ani když si přečtete, co tím chtěl autor říci. To už bych spíš bral, že Bardem hraje Aronofského, ale za koho by pak byla Jennifer? No nic, fakt nemá smysl o tomhle filmu přemýšlet, když to za tu námahu nestálo ani autorovi. :( Vážně by mě zajímalo, co se s Aronofským po Wrestlerovi stalo. To už teď bude natáčet jen náboženské halucinace? Nebylo by lepší vysadit drogy?

• 21.10.2017  21:28
    Blade Runner (1982)

Nadčasová sci-fi, která sice není postavena na dvakrát originálním námětu (lovec replikantů se zamiluje do replikantky), ale tomu navzdory vznikl jeden z pilířů žánru. Výborná atmosféra, výprava, triky a hudba, suverénní režie a parádní herecké obsazení, prostě klasika. Ridley ještě žije, tak třeba k nějakému dalšímu výročí přijde další verze... :-/

• 20.10.2017  22:20

Akiho pocta bohémům se celkem logicky odehrává v jejich zaslíbeném městě. Ale když odhlédneme od francouzštiny, je tahle tragikomedie typický Kaurismäki. A jak jsem tomuto filmu kdysi v 90. letech nemohl přijít na chuť, teď už ho řadím k Akiho nejvydařenějším dílům (90%).

• 19.10.2017  19:29
    Another world (studentský film) (2012)

Dvouminutová anekdota s jednoduchou animací a prostorem rozděleným na tři záběry. A z toho třetího vám bude předčasně jasná pointa. Ale jako školní cvičení dobré.

• 18.10.2017  21:34
    Hudba Zdeněk Liška (TV film) (2017)

Co se dalo čekat za necelou hodinu od dokumentu natočeného hudebním publicistou? Kromě série víceméně chronologicky řazených ukázek z filmů a pár rozhovorů s režiséry-pamětníky, či obdivovateli-současníky jsem se nedočkal skoro ničeho. Kdo byl Zdeněk Liška, hledejte jinde. Tady je pouze jeho hudba, a nejsem si jistý, zda mi to stačí. Nicméně palec nahoru za závěrečný slovní vtípek.

• 14.10.2017  21:41

Pod těžce ironickým názvem se skrývá jedna z nejlepších krimisérií poslední doby. Perfektně napsané, obsazené i zahrané hlavní postavy, strhující příběh a funkční moderní vizuální podoba jsou jejími hlavními znaky, pro mne dosud zcela neznámá Sarah Lancashire spolehlivou tahounkou v roli policistky, která chvílemi jede jako tank a zůstávají po ní oběti i ve vztazích s jejími nejbližšími, ale o to lidštěji nakonec působí. Zapomeňte na Sherlocka, skutečný život je mnohem šedivější.

• 14.10.2017  21:29

Lukáš žere polystyren. Majda mluví o tom, že ukončí svou zbytečnou existenci. Denis hraje na piáno. A Janek to nekomentuje, jen přebírá energii svých protagonistů. O něco později se dozvíme, že Lukáš je herec a se svým jediným kamarádem točí krátké filmy. Sedmnáctiletých holek, co nesnáší všechny (včetně sebe), jsou mraky, stačí se rozhlédnout, takže se zřejmě ani autistům nevyhýbá puberta. A Denis kromě hraní na piáno i zpívá. Bál jsem se dalšího dokumentu plného názorů odborníků, ale Janek zvolil mnohem zajímavější postup, a prostě nám ukazuje, jak žije těchhle pět konkrétních dětí. A povedlo se mu to zachytit velmi dobře.

• 12.10.2017  21:29
    Resort (studentský film) (2014)

Netradiční portrét jednoho netradičního místa na mapě ČR. Lukáš Vaculík nejprve čte komentář, načež začne dávat smysl, proč ho čte zrovna on. O chvíli později je tam najednou o 20 let mladší Lukáš Vaculík, a chvíli mi trvalo, než jsem pochopil, že jde o záběry z filmu Válka barev, které tu mají také význam (jen není jisté jaký). A někdo možná pochopí i ty noční lesní hrátky na Blair Witch. Celkově mi to přišlo trochu nepochopitelné, ale co čekat od diváka, který ani nechápe, co je to Ateliér Intermediální konfrontace. ;-)

• 11.10.2017  11:58

Akiho antická tragédie ukazuje, jak dosáhnout velkých výsledků s málem. Pár postav, pár dialogů, pár bytů a jedna továrna na sirky. Výsledek má jen málo přes hodinu, ale chytří lidé vědí, kdy řekli vše, co chtěli.

• 9.10.2017  21:57

Když scenáristé nevědí, co si počít s knihou, napadne je použít komentář. A právě tyhle papírem šustící kecy táhnou celý film dolů. Jinak tu máme slušně vykreslenou atmosféru Louisiany, drsného Tommyho Lee Jonese jako nejzásadovějšího hrdinu na celém Jihu, bluesmana Buddyho Guye jako největší místní hvězdu a velmi dobrý soundtrack. Režisér Bertrand Tavernier se moc nepředvedl, film není příliš osobitý, a divákovi z něj nic v hlavě trvaleji neutkví. Doráží to český dabing, ale za něj tvůrci nemohou.

• 8.10.2017  19:57

Filip Topol byl dost zajímavá osobnost, aby to tenhle dokument zachránilo. Jinak to je jako každý konvenční portrét nekonvenční osoby spíš takové plutí po povrchu a na vlně jeho příznivců. Vzpomněl jsem si na Filipovo album Střepy – tohle jsou také spíše jakési střepy jeho života (a mnoho z nich už bylo někam zameteno a zřejmě leží v popelnici). :-/

• 28.9.2017  19:10

Opravdu divný trip, spojením několika animačních technik počínaje a pro mne nepochopitelnou fyziognomií zvířat nekonče. Český dědeček si na vesnici čte francouzské noviny a krávy mají vemena na zadcích. Proti tomu a dalších drobným podivnostem už vlastně vypadá všechno to prázdninové dobrodružství celkem příčetně.

• 24.9.2017  20:19

Kaurismäkiho romance bez velkých emocí a gest, zato se spoustou nikotinu. Strohé dialogy, každodenní šeď a mezi tím jiskřička naděje. Chvílemi mi ovšem přišlo, že se k tomu ty jazzové improvizace moc nehodí.

• 22.9.2017  22:10
    Lečo (studentský film) (2004)

Chápu, co tím chtěl autor říci, ale nemyslím, že zvolil vhodnou formu (50%).

• 22.9.2017  22:09
    Kontakty (amatérský film) (2004)

Tenhle film trochu mate svým názvem a tím, jak se na začátku jeho hlavní protagonista snaží dostat k telefonu. Když nakonec přijde pointa, ve které se ukáže, že ve skutečnosti jde o mnohem základnější význam tohoto slova, bylo už trochu pozdě.

• 22.9.2017  22:05
    Zastávka (studentský film) (2003)

Filmová anekdota. Pár minut počkáte, a přijde pointa. Na něčem se ti studenti učit musí...

• 22.9.2017  22:04
    Prodáno (TV film) (2005)

Povedený skupinový portrét obyvatel jednoho činžovního domu v časech nejistoty. Snad jen bylo skoro zatěžko uvěřit, že se pohybujeme v tomto století. Vždyť i ten bývalý majitel-emigrant sem jezdil starým křápem ze 70. let (a zbytek zařízení působilo ještě starobylejším dojmem).

<< předchozí 1 2 3 4 32 63 93 124