Spravedlnost Bunny Kingové (2021)

Krásná ukázka toho, jak nefungují sociální služby asi na celém světě. Spousta pravidel, děti na prvním místě, ale nemají čas na nic víc. Essie Davis exceluje jako nezdolná bojovnice s nepřízní osudu, která má ovšem značný talent svoji situaci nadále zhoršovat. A aby na to nebyla sama, spojí ji scénář s její neteří v podání mladé Novozélanďanky Thomasin McKenzie. A když jsou tyhle dvě herečky pohromadě, je ten film přece jen silnější.

Hřiště (2021)

Film o školní šikaně se odehrává pouze na půdě školy. O životě dětí mimo toto území se dozvíme jen minimum (žijí s otcem, který nemá práci, protože se stará o ně), ale vlastně se dozvíme minimum i o školní šikaně. Kamera je totiž nalepená na hlavní hrdince, takže často ani netušíme, co ona sleduje. A nakonec z toho vyplyne, že školní šikana je něco, s čím je lepší nic nedělat, protože se to jinak ještě zhorší. Tři hvězdičky asi jen pro zvládnutou práci s dětskými neherci a rozumnou délku (50%).

Muréna (2021)

Gracija Filipovićová byla jednoznačně castingovou výhrou. Psychologicky to nebyla nijak lehká úloha, navíc bylo třeba, aby byla doslova jako ryba ve vodě. Ostatně většinu filmu neopouští záběr, a až na pár výjimek je vlastně pořád v jednodílných plavkách (či neoprenu). Přestože hlavní boj svádí s otcem v podání Leona Lučeva, smysl tu dává i angažování maorského herce Cliffa Curtise do role zámožného otcova známého. Tenhle film je ostatně celý pečlivě promyšlený, a přitom dokáže být i velmi dramatický.

Ti druzí (2021)

Nemám rád filmy vyprávěné vypravěčem. Ale tady děj glosuje rapující Ježíš, což je natolik neobvyklé, že jsem se tím dobře bavil. Už jen nezaměstnaný raper jako hlavní postava je výborná. Příběh mohl vypadat jako tuctové sociální drama, ale v balení rapového muzikálu s vtípky jako je sbor bezdomovců je z toho moderně šlapající nekorektní komedie, která má ovšem k temným stránkám naší reality co říci.

Svatba (2021)

Smarzowski a po sedmnácti letech další filmová Svatba. Otec nevěsty je byznyzmen, jinak řečeno pěkný darebák, ne-li rovnou mafián. Jak svatba jeho dcery v pokročilém stupni těhotenství pokračuje, ukazuje se, že jeho finanční situace je podstatně horší, než jaký se snaží vzbudit okázalý dojem. Navíc je to celé prokládané válečnými vzpomínkami na mládí jeho otce, které opět vytahují na světlo historii, na kterou by Poláci radši zapomněli. Přiznávám, že na mě tu bylo až moc postav, takže jsem občas tápal, kdopak je kdo. Ale jinak další Smarzowského sebevědomá ukázka filmařiny, která umí tít do živého.

Tichá země (2021)

Mladý polský pár na dovolené na Sardinii. Ač jsou kousek od moře, požadují opravu bazénu, což vyústí v celou řadu problémů. Čím dál víc je zřejmé, že tihle dva k sobě moc nepasují, a že dramatické události to jen zdůrazňují. Jean-Marc Barr je tu jen ve vedlejší roli instruktora potápění, takže drobná připomínka skvělé Magické hlubiny. Film se ale na rozdíl od hrdinů pod hladinu nepouští. A jako správné umění končí nemožným happy-endem.

O příbuzných a želvách ninja (2021)

Začátek 90. let jako krátká doba mezi pádem socialismu a válečným běsněním. A během něj se odehrává jedna oslava dětských narozenin, na níž sledujeme spíš počínání dospělých. Mezi nimi jsou gayové i lesby, pankáč, herečka i učitelka. Alkohol teče proudem, který následují lehké drogy... Žádný dějový oblouk, nic se nestane, nikdo se nezmění, až vystřízliví, nastane další šedivý den jejich životů. (Marně přemýšlím, jestli se k tomu méně hodí ten český či ten původní název.)

Mimi & Líza: Zahrada (2022)

Podobné jako v případě Záhady vánočního světla. Jen tady jsou ty „večerníčkové“ epizody před titulním dobrodružstvím jen čtyři, takže je to o trochu méně ubíjející. Asi je to jen pro malé diváky tohoto seriálu a jejich doprovod (50%).

Zuza v zahradách (2022)

Krásná ruční animace na skle v příběhu, který má sílu okouzlit nejen malé diváky. Viděno dětskou optikou, může tajemství číhat skoro za každým plotem.

Dobrý šéf (2021)

Už z názvu je jasné, že to může být buď ironie nebo sci-fi. Javier Bardem ne náhodou šéfuje zrovna továrně na výrobu vah. Své zaměstnance vydává za svou rodinu, neváhá jim řídit i osobní životy, či použít nijak zvlášť čestné metody. A když to nejde po dobrém, tak půjde třeba přes mrtvoly. Situační komedie značně aktuální, která má celkem dost slušně rozehraných scén .