O zakletém králi a odvážném Martinovi (2018) (TV film)

Recyklace pohádkových nápadů zřejmě už sotva přinese něco, co by sneslo přísnější měřítka. Takže se musíme spokojit s tím, že se tentokrát vánoční motiv povedlo slušně zakomponovat i do děje, dobro zvítězilo, zlo bylo potrestáno a všichni byli šťastní až do konce titulků.

Krkonoše (2017)

Jsou tam sice záběry, které dávají vědět, že jde o čistokrevný amatérismus, ale Krkonoše samotné jsou natolik působivé a fotogenické, že to ustojí. V kině bych asi hodně remcal, ale v televizi mi to přišlo jako slušná náplň volného odpoledne.

Vánoční svatba sněhuláka Karla (2017)

Povedený animovaný příběh vánočních ozdob na jednom stromku. Provedení mi přišlo lepší než samotný příběh, ale i tak na dvanácti minutách velmi slušná práce (70%).

Kouzelník Žito (2018) (TV film)

Denis Šafařík a Anna Kadeřávková mi přišli sympatičtí, až bych jim přál nějaký lepší příběh. Ale ten je tentokrát opravdu slabota, a když postavy náhle propuknou ve zpěv, začne opravdové peklo. Dva směšní pekelníci, jedna zasloužilá kořenářka, to je všechno taková hra na jistotu, až to po zásluze skončilo fiaskem.

Králova zahradnice (2014)

Jakou jinou roli by si měl režisér dát, než krále, že? Alan Rickman se ale spokojil s vedlejší úlohou a do centra dění umístil Kate Winsletovou. Ta je stále ve výborné herecké formě, bohužel jí ale moc nepomáhal scénář, aby z toho byl film, který si divák s chutí pustí znovu. Ve výsledku příjemná podívaná, která neurazí, ale ani nenadchne.

Roma (2018)

Jedna mexická rodina a dvě služky tvoří osazenstvo tohoto filmu zasazeného do let 1970 a 1971. V jeho samém centru stojí služebná Cleo, o ostatních postavách se toho vlastně dozvíme jen tolik, kolik je třeba pro její příběh. Bohužel jsou pro mne mexické dějiny španělskou vesnicí, takže netuším, co to tam figuruje za ozbrojené střety, ani jak velký hajzl vlastně byl mladík Fermín. Lubezki neměl čas, ale Cuarón si výborně poradil i bez přítomnosti svého dvorního kameramana (i když s ním by film byl nepochybně ještě lepší), zkrátka je to režisér, jehož filmy se vyplatí sledovat.

Zabíjačka (2009) (studentský film)

Vesnická zabijačka očima profesionálního střihače je zkrátka jiná, a teď tím nemyslím jen hrátky s obrácenou chronologií. Zajímavý kousek z kategorie urob si sám.

Vražda na Eigeru (1975)

Škoda, že samotné horolezecké drama na Eigeru zabírá jen slabou půlhodinku v závěru, což je vzhledem k příběhové přeplácanosti této „horolezecké bondovky“ dost málo.

Spider-Man: Paralelní světy (2018)

Producenti Lord a Miller vzali komiksovou postavu z dílny Briana Michaela Bendise a je z toho animovaná pecka, která příliš nezaostává za prvním Lego příběhem. Scénář opět obsahuje množství drobných fórků a narážek pro znalce, ale na druhou stranu je velmi vstřícný i k publiku komiksově nevzdělanému. Nevíte, kdo je Miles Morales? Nevadí, mi vám to vysvětlíme (i když ne tak rychle a vtipně, jako kdo je Peter Parker). Navíc se na nás animáků hrnou mraky a u většiny je vám po kouknutí na trailer jasné, jak bude celý film vypadat. To tady neplatí a film bez problémů několikrát překvapí i svým vizuálním provedením. V akčních scénách nevadí cartoonovitá přestřelenost, jiné zase působí dojmem rozpohybované komiksové kresby, nechybí okna s dialogy či citoslovci. Při originální verzi s českými titulky jsem se zkrátka bavil nad očekávání dobře.

Kvarteto (2017)

Vztahové drama s trochou humoru sice obsahuje semtam pěknou scénu či nějaký vtip, ale zase jich není tolik. Celé to místo příběhu táhne charisma představitelů hlavních rolí, takže mě prostě zajímali Plesl a Poláková, aniž bych cítil potřebu si pamatovat jména jejich postav. Výsledek je zcela průměrný, zaokrouhlení hvězdičky nahoru je asi za pěkně nasnímanou Olomouc (50%).