Slarque

Slarque

Jiří Podzimek

okres Jičín
Kinomaniak

homepage

59 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Blade Runner (1982)

  Nadčasová sci-fi, která sice není postavena na dvakrát originálním námětu (lovec replikantů se zamiluje do replikantky), ale tomu navzdory vznikl jeden z pilířů žánru. Výborná atmosféra, kamera, výprava, triky a hudba, suverénní režie a parádní herecké obsazení, prostě klasika, na kterou můžu koukat pořád.

 • poster

  Tenkrát v Americe (1984)

  Jako fanoušek Martina Scorseseho a milovník trilogie Kmotr stavím tento klenot vysoko nad Leoneho spagetti westerny. Celý film je do posledního detailu skvěle promyšlený a dokonale realizovaný. Hereckému ansámblu přirozeně vévodí Robert De Niro, ale všichni ostatní jsou také perfektní (dětské představitele nevyjímaje). A jako třešnička na dortu geniální hudba Ennia Morriconeho. Škoda, že je ten film tak krátký.

 • poster

  Život Briana (1979)

  Geniální parodie nejen na biblické příběhy, ale i na spoustu současných problémů. Vrchol ve filmografii Monty Python. Nejšvihlejší scénou je asi Brianův "únos" mimozemšťany, ale opravdu nezapomenutelná je především závěrečná píseň.

 • poster

  Mafiáni (1990)

 • poster

  Metropolis (1927)

  Jen tak pro začátek: němčina je pro mne naprosto nesrozumitelná a o čem byly mezititulky nemám nejmenší ponětí. Tento fakt kupodivu ani příliš nenarušil vynikající zážitek z filmu. Langova Metropolis je plným právem pokládána za základní kámen filmové sci-fi, triky jsou na svou dobu neuvěřitelně kvalitní, na davových scénách se nešetřilo, výprava a kulisy jsou monumentální. Z hereckého ansámblu nejvíce vyčnívá debutantka Brigitte Helm, která dokáže symbolizovat světlo a lásku stejně dobře jako fanatismus, šílenství a chtíč – parádní dvojrole. Škoda jen, že se nedochovala kompletní původní verze.

 • poster

  Sunset Blvd. (1950)

  Perfektní černá komedie, kterou se jistě inspirovali i autoři filmů Americká krása či The Artist. Génius Billy Wilder natočil spoustu skvělých filmů, a toto je jeho klenot. Lahůdkou pro filmové labužníky je obsazení Glorie Swanson, Ericha von Stroheima a Cecila B. DeMillea. Dokonalý je cynický komentář Williama Holdena. Výborná je také hudba Franze Waxmana. A spousta detailů odkazuje i ke klasickým hollywoodským produkcím jiných žánrů, třeba atmosféra rozlehlé vily stárnoucí filmové hvězdy si nezadá s kdejakým hradem v Transylvánii.

 • poster

  Stvořeni pro lásku (2000)

  Vizuálně úchvatná a emocionálně velice silná romance. Wong Kar-wai je mistr stylizace a tady je vše laděné do tmavých barev, doplněno ošuntělými ulicemi, deštěm a tmavými interiéry. V tom všem vypadá Maggie Cheung ve svých mnoha květinových šatech obzvlášť nádherně a Tony Leung je jí rovnoceným hereckým protějškem. Nesmím zapomenout na parádní hlavní hudební motiv a jemnou přísadu humoru.

 • poster

  Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

  Paradoxně hned několik nejlepších filmových adaptací Stephena Kinga nepatří do žánru hororu. Shawshank je právem na jejich čele. Na vězeňské drama je film většinu stopáže překvapivě tichý a tlumený, ale když si uvědomíte ono „vykoupení“ v názvu, tak to přesně sedí. Tim Robbins, Morgan Freeman i další herci jsou skvělí, ale nejlepší kousek tu předvedl Frank Darabont, a to zejména jako Pan Scenárista. Je to jeden z mála případů, kdy výbornou novelu povýšil na geniální film.

 • poster

  Třetí muž (1949)

  Vynikající britský film-noir se skvělým scénářem, perfektní kamerou (zejména práce se světlem a stíny v nočních scénách nemá chybu) a zajímavým obsazením. Hlavně padouch Orsona Wellese je nezapomenutelný, byť jeho čas přijde až v závěru filmu. Neříkám, že je to úplně dokonalé, nebo že bych neznal desítky lepších britských filmů, ale těch pět hvězdiček si to i tak zaslouží.

 • poster

  Daleká cesta (1949)

  Mimořádně silný, sugestivní film, který zvláštním způsobem využívá dobové nacistické dokumenty. Ani více než půlstoletí od svého vzniku neztrácí nic ze své působivosti.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace