Bajda

Ondřej Bacík

okres Blansko
Cinefil

• 10.11.2010  20:50
    Dva a půl chlapa (TV seriál) (2003)

Dva a půl chlapa je seriál, který jsem párkrát zahlídl v TV (samozřejmě s českým dabingem) a připadal mi neuvěřitelně tupý, nudný a levně vypadající. Pak jsem se ale začal dívat na pár dílů první série v originále...a dodnes se dívat nepřestal :-) Až na slabší sedmou sérii musím říct, že je neuvěřitelné, kolik vtipů se dá vytěžit na tak malém prostoru (90% seriálu se odehraje v Charlieho domě) a jak dlouho můžou člověka bavit vtipy na pořád dokola stejná témata. Právě bravurně napsané dialogy a roztomilý Charlie Sheen utáhnou - teď už osm sérií - bez větších problémů. EDIT: No a paradoxně výměnou Sheena za Ashtona Kutchera v 9. sérii dostal seriál nový směr, takže se stále je na co koukat.

• 10.8.2010  10:22
    Battlestar Galactica (TV seriál) (2004)

Komentářů tady je až to pěkné není, tak jenom zhodnotím, co se mně osobně líbí na BSG úplně nejvíc: pseudodokumentaristický styl, který je příjemným osvěžením na scéně tv seriálů; v opozici tomu fakt, že se tvůrci příliš nezaobírají technickými detaily, nevysvětlují, jak jednotlivé přístroje fungují a soustředí se raději na postavy. Chytré využívání deadlinů, kterými se zvyšuje napětí (v některých dílech je jich hned několik zároveň a některé nefungují jenom v rámci dílu ale třeba v rámci celé série, popřípadě seriálu), zajímavá a netradiční struktura některých dílů (např. hned úvodní díl 33), režie, která občas příjemně překvapí svojí nápaditostí. Co mi trochu vadilo: nudná dějová linie z Capricy okupované Cylony; nudných pár prvních "falloutovských" dílů 3. série; Pro mě rozhodně nejlepší scifi seriál a krásná ukázka toho, že i televizní scifi může být stokrát lepší než Hvězdná brána, na kterou jsem alergický.

• 26.7.2010  21:55

PROTI: Film plný těch nejtrapnějších klišé // plný umělých a navíc ještě nenápaditých deadlinů // scénář plný nelogických situací // je to míň vtipné než většina ostatních filmů tohoto žánru // je to míň odvážné než většina filmů tohoto žánru PRO: a přesto zajímavý Emile Hirsch // Elisha Cuthbert, který je mnohem víc sexy a hlavně má mnohem víc osobního kouzla než kterákoliv jiná herečka, hrající v podobném filmu // skvělá atmosféra a pocit, že tohle by chtěl zažít úplně každý středoškolák SUMA SUMÁRUM :) : Film, který je v mnoha ohledech špatný, ale díky své atmosféře a sympatickému obsazení hlavních rolí je někde úplně jinde než většina ostatních filmů ze škatulky "jak se z loosera stala hvězda"

• 19.6.2010  20:47
    Cedulky (2008)

Nadhodnocená reklama na Schweppes :-P Ne, náhodou to nebylo špatně natočený, ale koncentrace sladkosti je příliš velká vzhledem ke koncentraci nápadů. 87% (19.6.2010) je vážně moc.

• 19.6.2010  19:58

Antonioni vchází do kostela svatého Petra v Římě. Dojde k hrobce Julia II. a následuje více než desetiminutový dialog beze slov. Dialog mezi géniem a geniálním uměleckým dílem, který je nejenom příjemným a hloubavým rozloučením mistra s kinematografií, ale také jeho manifestem klidu a ticha v dnešní uspěchané době.

• 7.6.2010  08:14

Zajímavý a hravý novovlnný pokus nabourat a zneužít konvence hollywoodských muzikálů dovedený často až do absurdních mezí. Oblečení nejen, že ladí barevně s kulisami, ale někdy má dokonce i stejný vzor :) Poslouchat postavy jak (často nerýmovaně) zpívají své nemuzikálové dialogy byl zajímavý, i když často ne úplně líbivý zážitek. Hudba pod zpěvem ale byla pěkná a některé melodie jsou opravdu nezapomenutelné.

• 28.5.2010  12:06
    Kick-Ass (2010)

Tak se obávám, že tenhle film zůstal na půli cesty a je to především důsledek dilematu tvůrců "odlišit se od mainstreamu" vs. "natočit to mainstreamově, abychom něco vydělali." Žánrové hraní a intertextuální odkazování je sice sranda, ale tomuhle filmu prostě něco chybí. Moje zklamání je stoprocentně ovlivněné neuvěřitelně vysokými procenty na ČSFD i IMDB, které popravdě řečeno nechápu. Abych jenom neremcal, tak jednoznačně největším překvapením je Nicolas Cage, který po několika letech konečně zahrál postavu, na kterou se dalo dívat (za něj +1 hvězdička). Kick-ass prostě není až takový takový kick-ass. Vsadím se, že přes všechny ty vysoká procenta na internetových databázích se z filmu nestane kultovka a možná, že za takových pět let si na něho nikdo ani nevzpomene.

• 28.5.2010  11:53

Darkplace je neuvěřitelně vtipný seriál, který využívá styl, konvence a nejčastější motivy klasických hororových sérií z 80. let (včetně autorských proslovů v úvodu každé epizody) a míchá je s klasickým britským sitcomáckým humorem umocněným skvělými hereckými výkony (není totiž nic těžšího než dělat, že neumíte hrát a být přitom zábavní). Kdo by nechtěl vidět komediální Twilight Zone? :-)

• 23.5.2010  09:05
    Apokalypsa (1979)

Apocalypse Now není film, na který se díváte a už u toho si říkáte, jaká to je bomba. Pomalé tempo, cesta po řece, přerušená jenom několika málo událostmi; ve filmu se toho moc skutečně nestane a to může plno divákům vadit. Podle mě se ale jedná o nejlepší film na téma vietnamské války, amerického intervencionismu i střetu kultur. Událostí se za tu dlouhou stopáž skutečně neodehraje tolik, zato jsou všechny nezapomenutelné. Silný zážitek.

• 14.5.2010  08:52

Hyperstylizovaný, hyperbarevný, halucinogenní, fascinující trip uprostřed Tokia. Úvodní brutální titulky vás přikovají ke kinosedačce a po krátké pauze následuje (šestiminutová) nejlepší jízda na drogách, jakou jsem kdy v kině viděl. Po téhle nirváně se pak dokonce začne odvíjet i nějaký děj :) Uznávám, že ten film má mouchy, opravdu JE to kameramanská exhibice....ale to ničemu nevadí. U těch dvou a půl hodin jsem se ani minutu nenudil. Doporučuju všem, ale v kině; dívat se na to doma ztrácí smysl.

• 3.5.2010  14:09
    Final Fantasy (TV seriál) (1994)

Kraťounký miniseriál, který je volným pokračováním počítačové hry Final Fantasy V, ani nenadchne ani neurazí. Děj se odehrává 200 let po FF5 a odvíjí se stejným způsobem jako prvních pět dílů této série (skupinka vyvolených se snaží zachránit čtyři krystaly, aby zabránila konci světa). Podobnosti ve jménech, využívání herních reálií nebo občasné zaznění známých hudebních témat potěší, ale jinak ale od seriálu nečekejte nic převratného. Pokud nejste fanoušky FF, nejspíš bych vám doporučil kouknout na něco jiného.

• 15.4.2010  00:08

No teda....čekal jsem, že se budu bát mnohem víc (a taky že děj bude trochu dávat smysl). V domě (pokoji), kde se všechno odehrává, by se podle mě dalo udělat mnohem strašidelnějších a promyšlenějších scén. Všechny ty zrcadla, která se v okolí pokoje nachází si přímo říkala o nějakou nečekanou hnusárnu :-) Filmy natáčené "amatérskou kamerou", kterých se objevuje čím dál víc se mi líbí, ale tohle prostě bylo slabší než třeba Rec nebo Monstrum. Na druhou stranu prostě musím uznat, že něco, co stálo 15 000 dolarů a vydělalo v době, kdy píšu komentář 108 milionů dolarů si zaslouží respekt.

• 10.4.2010  15:57

Pravděpodobně první filmové dílo, které se zabývá tématem přenositelnosti myšlenek :-) Po zhlédnutí tohoto filmu a zamyšlení se doslova nabízí analogie s filmy typu Ghost in the Shell či dalšími, které zmiňuje Hwaelos. Oproti těmto filmům se ale přeci jenom vymezuje tím, že se ruka na konci vrátí na své původní místo a film tak zaujme stanovisko, které říká, že myšlenky přeci jenom náleží k tělu, což zmíněné pozdější filmy netvrdí….dělám si srandu; to je přemíra filosofování…režisér chtěl prostě natočit vtipný film, dostal nápad s umělou rukou a bylo to :-)

• 7.2.2010  21:32
    Zasaženi bleskem (TV film) (2009)

Pro mě bohužel velmi nezajímavý scénář (i přes zajímavé téma), který ničím nepřekvapil a navíc byl dost děravý. Nezajímaví herci (tentokrát dokonce i Liška) a naprosto iritující režie. Snaha o originalitu rozpohybovanou kamerou a "neobvyklými" úhly, která na mě ale od začátku působila jenom jako napodobování jiných a to ještě amatérské.

• 2.2.2010  22:56
    Watchmen (TV seriál) (2008)

Watchmen Motion Comic je seriál, které trpí mnoha nedostatky, a přesto je (podobně jako samotný hraný film) v rámci možností udělaný na slušné úrovni a neurazí. Podle titulků dělal animaci sám Dave Gibbons a jednotlivé obrázky jsou těm komiksovým skutečně velmi podobné, jenom je na nich bohužel vidět využití počítače místo ruky; jsou méně detailní a připomínají flash, což vážně nemusím (jednobarevné velké plochy a primitivní animace pohybu). Samotný komiks je ale kopírován velmi věrně a jednotlivá "políčka" jsou třeba zabrány ve větším detailu, aby se zvětšila dramatičnost apod. Kromě slabší animace je pro mě problém i zvuková stránka. Hudba je poměrně hezká a atmosferická, ale vše je čteno jediným vypravěčem, který sice odvedl skvělou práci, ale všechno pak působí tak nějak uměle. Jak jsem už na začátku naznačil celý tenhle seriál je kompromis a všechno je provedeno "tak napůl". I celkový výsledek je pak jaksi polovičatý a aspoň pro mě se atmosféra komiksu a seriálu vůbec nedá srovnat. Navíc jsou vynechány textové pasáže z konců kapitol (které nejsou nijak zásadní ale děj i postavy poměrně výrazně dokreslují). Mohlo to dopadnou mnohem hůř,ale mohlo to dopadnout i líp. Samotný film je kompromisem lepším a na plátně více fungujícím.

• 26.1.2010  20:48
    Bolero (1993)

Musím nesouhlasit s petaspurem. Film není o bubeníkovi, který se před kamerou přetvařuje a dělá milovníka bolera; právě naopak!!! Sledujeme neurotického muže, který musí splnit svůj úkol a odehrát svůj part, i když se necítí zrovna nejlépe. Očividně ho bolí záda, při hlučných úderech si všimneme, že ho bolí nejspíš i hlava a když koncert skončí potleskem diváků, jednoznačně se mu uleví. O celém boleru si myslí svoje a ve skutečnosti je mu úplně ukradené :-) Lecontův nápad natočit tenhle film je velmi vtipný a originální; Villeret se své složité role zhostil dokonale a jediný téměř úplně statický záběr doslova nacpal emocemi a řečí těla, která ale jak vidno, není čitelná pro každého.

• 14.1.2010  23:26

Po Triumfu vůle, který byl jako celek zajímavý, ale chvílemi dost nudil, jsem čekal něco podobného. Musím se ale přiznat, že mě Olympia dostala do kolen. Od prvních záběrů jsem sledoval naprosto dokonale promyšlené a stoprocentně fungující dílo. Na svou dobu neobvyklé úhly kamery, jízdy, střihová skladba, zpomalování záběrů - to vše dokonale promyšlené tak, aby se maximalizovala dramatičnost jednotlivých sportovních momentů. Dramatická gradace je zvládnutá skutečně bezchybně a téměř v každé disciplíně je jí dosaženo odlišným způsobem (jednou pohybem kamery, po druhé umístěním kamery, po třetí kombinacemi záběrů, ....). K dramatičnosti tedy nepřispívají pouze rekordní sportovní výkony, ale především perfektní režie. Škoda, že je hodnota filmu poněkud degradována spojením s nacistickou propagandou, která ale v případě tohoto konkrétního fimu není až tak extrémní (i když existuje několik verzí filmu, takže tohle berte s odstupem). Z filmového hlediska ale jeden z největších zážitků.

• 8.1.2010  18:25
    Plán 9 (1959)

No je pravda, že zprasit v jednom filmu tolik věcí...to je výkon, který zvládne s vážnou tváří a upřímným úmyslem natočit dobrý film pravděpodobně opravdu jenom Ed Wood. Jak píše Lima, Woodovi filmy se dají hodnotit dvěma způsoby - rozumem nebo srdcem. Plan 9 from Outer Space mě vážně pobavil a mockrát jsem se u něho zasmál. Jeho totální pokaženost má ve světové kinematografii své nezpochybnitelné kultovní místo, ale 5* dát nemůžu, protože občas to prostě byla jenom špatně natočená nuda.

• 27.12.2009  20:42

Ne nebyl to žádný majstrštyk, ale na tomhle serveru se k novým českým televizním pohádkám přistupuje neuvěřitelně kriticky. Co všichni čekáte? Ty "legendy" prostě už nikdo znovu nenatočí; nemluvě o tom, že velká část jejich legendarity je způsobená dobou, která uplynula od jejich natočení a dalšími faktory, které nemají se samotnými filmy nic společného. Zajímalo by mě, jak by měla vypadat televizní pohádka, které by tady lidi dali čtyři nebo pět hvězdiček. Já tuhle hodnotím třemi a půl, protože je zde neuvěřitelně podhodnocená (v době mého hlasování 29%) a protože se mi prostě líbila. Neměla scénář jako všechny ostatní české televizní pohádky, byla originální, byla vtipná, režie i herecké výkony byly solidní a některé gagy mě opravdu pobavily. Na druhou stranu ale chápu, že tento styl nemusí sednout každému.

• 17.12.2009  22:14

Konečně můžu něčemu letošnímu dát 5*. Kimssi Pyoryugi je po všech těch šablonovitých, stejně končících romatických komediích TAK MOC příjemný oddych. Ve filmu je tolik dojemných momentů, které neznáme z jiných filmů, nebo je naopak známe a film toho záměrně využívá; tolik vtípků, u kterých se zasmějete od srdce...zkrátka velmi milý a přitom malý film, po kterém ve vás zůstane ten příjmený pocit, že jste právě viděli něco "jiného" a bylo to fajn. Nejneuvěřitelnější na tom celém je s jakou lehkostí je to celé napsané a natočené a jak film nikam nespěchá a přitom se ani minutu nenudíte.

• 10.11.2009  11:20

Těšil jsem se na béčkovou komedii, ale mělo mě napadnout, že když mohli zaplatit Megan Fox, asi to myslí vážně. Scénář, postavy, příběh...všechno je naprosto stupidní a těch pár hlášek by jste spočítali na prstech jedné ruky. Kvalitou je to béčkový, ale chybí tomu ten "béčkový nadhled"... 1* dávám povrchně za dutou, ale sexy Megan Fox. Pokud se chcete podívat na "špatný zábavný film" tohoto typu, doporučuju Zombie Strippers. Dostanete víc násilí, vtipů i holek :-)

• 16.10.2009  20:59
    Číslo 9 (2009)

Někteří se tady rozplývají nad "krásnou animací" s čímž nemůžu souhlasit. Celkové umělecké ztvárnění a svět je opravdu povedený, ale samotné textury nejsou moc detailní. A podobně je tomu i s příběhem. Svět jako takový působí zajímavě, ale jednotlivé scény jsou jenom honění se od něčeho k něčemu. Abych ale jenom neshazoval, akční sekvence jsou natočené nápaditě, dynamicky, promyšleně a jednotlivé "zlé" příšerky jsou moc hezky vymyšlené. Bohužel to je asi jediné, co jsem si z 9tky odnesl. Takhle to prostě dopadá když se výborný krátkometrák natáhne na celovečerní film. Čekal jsem, že si to Burton pohlídá a my jako diváci dostaneme něco promyšlenějšího :-( Slabší 3*.

• 7.10.2009  09:39

Škoda, že je tenhle film tak nechutně tendneční a podřízený komunistické ideologii, protože písničky v něm zní pěkné a režie nebo třeba herecké výkony jsou taky slušné. Bohužel už při jednom z prvních záběrů, kdy vzduchem létají české a sovětské vlaječky víte, že je něco špatně. Oldřicha Nového mi bylo skutečně líto. Socialistický realismus na plný koule.

• 19.9.2009  13:49
    Tempbot (2006)

I když byla pointa dost předvídatelná, dobrý krátkometrák. Pěkný nápad, výtečné technické zpracování a především atribut, který má i zbytek Blomkampovi tvorby - po shlédnutí skutečně nutí k přemýšlení.

• 3.9.2009  14:52

Kdyby neexistoval původní film, pak by to bylo aspoň za 4*, ale takhle? Co je v tom filmu nového, kromě toho, že je tam víc černochů a je to barevné? Jaká je invence režiséra/scénáristy nebo kohokoliv dalšího? V podstatě slovo od slova je to kopie. Takže absolutně nevím, za co bych měl dávat víc hvězdiček. Herecké výkony byly slušné, ale v původním filmu byl každý u stolu věrohodnější a zajímavější. Nechápu důvod vzniku tohoto filmu.

• 30.8.2009  22:11

Vzpomínám, kdy jsem se naposledy u hororu bavil i smál....no už je to dlouho :-) Správně nachystaná kovadlina, hrůzostrašný kapesník, zvracení koťátek a Miloš, který během filmu řekne pouze dvě věty: "Si tetyčka" a "přišel tvůj čas" (obojí skutečně zahlásí česky i když film posloucháte v originálním znění). No jsem zvědavý co Raimi vyrobí příště :-) ...a taky jak to s Milošem provedou ti, co mají na starost dabing :-)

• 28.8.2009  10:11

Příjemná podivaná; v rámci pixarovské tvorby ale asi nejslabší snímek, především proto, že má nejméně propracovaný svět, do kterého se může divák ponořit. Chápu, že tenhle atribut nemůžou mít všechny pixarovky, ale prostě mi tam chybí a bez něj je to jenom barevná, hezká, vtipná a dobře udělaná pohádka.

• 23.7.2009  19:16
    Začínáme (1919)

Lloyd se v tomhle filmu ještě pořád hledá. Nebylo to špatné, ale většina gagů je založených na padání a mlácení, takže nic moc originálního.

• 17.7.2009  17:34
    Jezero smrti (2008)

4* protože.....v rámci žánru je to dobré a protože "true exploitation" se dnes v kinech už nevidí. Ale musím říct, že už dlouho jsem nebyl tak znechucen a uražen násilím....takže úkol filmu splněn.

• 22.6.2009  21:20
    ZubAř (studentský film) (2008)

Podprůměrný obsah + podrůměrná forma. Mnohokrát zpracované a opakované téma + trhaná neoriginální animace. Celou dobu jsem čekal, že mě film alespoň překvapí nějakou nečekanou pointou, ale nestalo se. Odpadem nehodnotím, protože jde o studentský snímek, jinak to byla vážně nuda.