Flego

milovník starších filmov

<< předchozí 1 2 3 4 35 68 102 135
    • 19.9.2018  18:10
    Dolina (1973)

Štefan Uher ukázal, že sa dá natočiť vojnový film bez prílišnej komunistickej okázalosti. Vytvoril atmosferický príbeh lásky vo víre vojny a dopomohla mu k tomu výborná Szomolányiho kamera. Príjemne ma prekvapil mladý Horváth. Čunderlíkovú nahovorila Darina Chmúrová.

• 18.9.2018  18:08

Smutno-veselý príbeh o stárnucom mužovi, ktorý sa zamiloval do sekretárky. Hrozbou rozpadu manželstva trpí najviac jeho 13 ročný syn, ktorý spolu s kamarátom začnú otca sledovať a pripravovať mu trápne situácie s úmyslom rozbiť vzťah s milenkou. Sú to len tieto udalosti, ktoré sú ako-tak vtipné, inak ide o manželskú drámu z pohľadu pubertiaka. Žánrová nejednoznačnosť je slabinou inak rezko a slušne natočeného filmu. Socialistická anomália, keď českých hercov v slovenských filmoch dabovali slovenskí a naopak, pokračovala i tu. Sováka nahovoril Eduard Bindas, Rázlovú Ida Rapaičová, Dvorskú Viera Strnisková a Kemra Slávo Záhradník.

• 17.9.2018  16:47
    Letokruhy (1972)

Letokruhy sa úporne snažia, ale kombinácia detektívneho pátrania po vrahovi manželky, psychologickej sondy do mysle povojnového človeka a napokon zakorenené predsudky voči menšine sú nad jeho sily. Príbeh je príliš rozvrstvený, má mnoho motívov. Komunisti film zakázali, lebo sa nebál ukázať skutočnosť, keby bol scenár jednoduchší, mohol byť zaujímavejší pre dnešného diváka, lebo mu originalita vonkoncom nechýba. Potešili ma herecké výkony, predovšetkým Július Vašek podal veľmi sústredený výkon. Čunderlíkovú nahovorila Ida Rapaičová.

• 16.9.2018  14:33
    Zlozor (1971)

Názov filmu evokuje rozprávku, čo v žiadnom prípade nie je pravda ( na hlúposti OTD od CS filmu som si už zvykol ), jedná sa o legitímny historický príbeh z čias stredovekých tatarských nájazdov. Film je zasadený do prostredia rybárskej osady a hradu nad ňou a je dostatočne nabitý dobrodružnými scénami, romantikou a príde i na ľudové slávnosti, zvyklosti a povery. Výsledok je však aj napriek tomuto značne rozpačitý, lebo tvorcovia potrebovali z nepochopiteľných dôvodov všetko stlačiť do malej stopáži a tým snímok veľmi utrpel. Niektoré motívy proste vymizli ( Dočolomanský ), samotný záver je na domyslenie zo strany diváka. Taktiež by filmu viacej svedčila farba. Herecké obsadenie je typologicky presné, voči výkonom niet výčitiek. Piaty komentár.

• 16.9.2018  14:19

Vôbec nejde o zlý film, má svoju temnú atmosféru, rieši bezvýchodiskovú situáciu, dobré herecké obsadenie. Skupina nacistov je totiž zavalená v bani spolu s na smrť odsúdenými partizánmi... Táto skutočnosť rozohrala slušnú partiu pokiaľ si divák neuvedomí, že charaktery postáv sú brutálne čiernobiele a filmárčina mimo baňu je slabučká.

• 16.9.2018  14:12

Keď nechajú rodičia svoje dieťa cez noc v škôlke, ožijú hračky a začnú ju chrániť pred zlou Bacilpýškou... V tomto sa filmu nedá uprieť určitá dávka originality ( rok 1970 ), ale jeho prevedenie je hrozné. Triky na úrovni amatérskeho filmu sú určite lepšie urobené, herecké výkony ploché, záverečné súdne pojednávanie infantilné. Nie som si istý, či by tento pomätený patvar chcelo vidieť dnešné dieťa, lebo keďže si na tento skvost nepamätám z detských liet ani ja, zrejme ma nezaujal ani vtedy. Druhý komentár.

• 15.9.2018  10:56

Kým sa v predchádzajúcej tvorbe snažil Jakubisko o sofistikovanosť, v tomto prípade na plné ústa vykričal svetu, čo si myslí o totalite a neslobode. Jeho jazyk je síce zvláštne umelecký, živočíšny a pobláznený, ale osud filmu bol na dlhé roky aj tak spečatený. Oceňujem perfektnú kompozíciu obrazov ( režisér stál aj za kamerou ) a výber hercov. Záver filmu je však pre mňa trochu podivný, ponovembrová eufória slobody však zapôsobila na Jakubiska natoľko, že dokrútke neodolal. Z hlavných úloh nahovorila Schoberovú Oľga Solárová a Melkoviča Stano Dančiak.

• 15.9.2018  10:48

Elo Havetta toho veľa nenatočil, ale jeho práce sú vždy zážitkom. Lyrická slávnosť je oslavou poetiky a hoci je film aj ukričaný a bláznivý, má v sebe nežnosť a krásu. Obsah nie je dôležitý, pozornosť treba upriamiť na výnimočnú farebnosť obrazov a myšlienok.

• 13.9.2018  16:54
    Kamenná bolesť (TV film) (1970)

Pokus o životopisnú inscenáciu o spisovateľke Eleny Maróthy-Šoltésovej je dosť nezáživný a je to predovšetkým vďaka scenáristickému poňatiu filmu Hany Zelinovej, autorky knižnej poviedky. Nadmieru využíva retrospektívne spomienky ( Hana Meličková ), čriepky zo života sú v scénickom opare a pripadajú ako sen. Našťastie je film krátky a rýchlo ubehne. Druhý komentár.

• 13.9.2018  16:45

Málo známa televízna inscenácia je pokusom o paródiu na romantické filmy. Trochu ukričaný príbeh dokáže ponúknuť zábavu len sčasti. Filmový záznam je dosť nekvalitný, zišlo by sa ho zreštaurovať. Druhý komentár, deviate hodnotenie.

• 13.9.2018  16:41
    Mišo (TV film) (1979)

To, čo fungovalo pri Rysavej jalovici, nefunguje tu. Písaná predloha je určite lepšia, filmová je trochu nudná.

• 12.9.2018  17:00
    Čierny slnovrat (TV film) (1984)

Zaujímavý námet je utopený v nevierohodnosti postáv, ťažkopádnom spracovaní a absencii atmosféry.

• 12.9.2018  16:57
    Takmer ružový príbeh (TV film) (1990)

Jakubiskova rozmanitosť a farebnosť scén je znateľná, obsahovo je však tento muzikál kŕčovitý.

• 11.9.2018  16:40
    Ežo Vlkolinský (TV film) (1978)

Podobne ako v Hájnikovej žene spred siedmich rokov, aj tu sa osvedčil Viliam Záborský s jeho rozprávačským prednesom. Na rovinu, Hviezdoslav ho na televíznej obrazovke potrebuje, jeho ťažký slovník dá zabrať aj skúsenému milovníkovi básní. Samotný film ( aj básnikov epos ) mi však pripadá vágny a trochu nudný.

• 11.9.2018  16:33
    Článok na prvú stranu (TV film) (1978)

Známa udalosť na slovenský spôsob s hereckou equipou má síce dramatičnosť, len mu chýba emócia. Navzdory únosu malého syna. Oveľa lepšie dopadli scény z novinárskeho prostredia. Napriek všetkým nedostatkom však stále ide o slušnú inscenáciu, ktorú sa oplatí vidieť. Tretí komentár.

• 10.9.2018  16:12
    Prerušujem pojednávanie (TV film) (1975)

Socialistický realizmus pri rozvodovom pojednávaní starších manželov. Neustále pitvanie vo vzťahoch, napriek tomu, že obaja súhlasili s rozvodom, jatrenie starých rán, psychologické moralizovanie súdu a teatrálne výstupy oboch obhájcov sú skľučujúce a pre diváka iritujúce. Nuž, takto to voľakedy v skutočnosti chodilo, z dnešného pohľadu je film len malou ukážkou z našej socialistickej histórie ako sa riešili rozvodové problémy.

• 10.9.2018  16:09
    Nemám čo povedať (TV film) (1975)

Televízna inscenácia ako rekonštrukcia súdneho procesu je založený na výpovediach svedkov, ale chýba jej spád, napätie. Podobných projektov bolo natočených viac s lepším výsledkom. Piate hodnotenie, štvrtý komentár.

• 9.9.2018  10:24
    Waco (TV seriál) (2018)

Natočiť kontroverznú udalosť pri texaskom mestečku Waco bola určite veľmi náročná vec z pohľadu objektivity, lebo bezpečnostné zložky pri incidente zlyhávali na celej čiare a taktiež aj sekta Davida Koresha mala riadne maslo na hlave. Podarilo sa, tvorcovia ponúkli vyvážený pohľad na čiernu udalosť a určite k tomu napomohli knižné predlohy vyjednávača Garyho Noesnera a jedného z obyvateľov osudného domu "davidiánov" Davida Thibodeaua. Seriál bez škrupulí pojednáva o manipulácii informácií v médiach či náboženskom fanatizme a otvára mnoho otázok o bezpečnostných zložkách štátu alebo právach jednotlivcov. Profesne je natočený na vysokej úrovni, herecké obsadenie ponúka skvelé zážitky.

• 8.9.2018  13:51
    Na mušce (TV seriál) (2018)

Špionážny thriller o strete dvoch žien z rozdielnych táborov v sebe ukrýva mnoho inteligentných žánrovo nadupaných scén, ale aj prehmatov a vyhodení z rytmu. Záver prvej série je tvorcovsky zdevastovaný a umelo podriadený zbytočnej druhej sérii.

• 8.9.2018  13:45
    Amy Schumer: Živě z divadla Apollo (divadelní záznam) (2015)

Stand-up show v podaní herečky Amy Schumer s opulentnými historkami o sexe hraničiace s vkusom v divadle Apollo v New Yorku. Jej zarputilosť a upracovanosť je obdivuhodná, len jej veľmi často chýbalo to hlavné... vtip.

• 8.9.2018  13:38
    LENI (divadelní záznam) (2015)

Zaujímavému formátu, ktorý osciloval medzi divadelným predstavením a televíznym filmom, som síce nevedel prísť na chuť, ale napokon som ocenil toto nezvyčajné oživenie. Príbeh je veľmi jednoduchý, ale rozpráva o mnohých dôležitých veciach, pátra po ľudských hodnotách, rieši umelecké či osobnostné zaškatuľkovanie človeka a napokon novinárskej cti. Dej sa točí okolo fiktívnej talkshow amerického moderátora Johnnyho Carsona a slávnej režisérky z čias Tretej ríše Leni Riefenstahlovej. Ozdobou predstavenia je predovšetkým Zdena Studenková, ktorá si zgustla na postave stárnucej Leni.

• 6.9.2018  17:13

Tento film je o zblížení matky s dcérou, stretu s chorobou, nezvyčajnom pátraní po nevlastnom bratovi... ale najmä o pocitoch. V tomto ohľade filmu pomáha čarovná kamera a skvostný hudobný doprovod. Herecké obsadenie je excelentné a dodávajú pocit uveriteľnosti. Hoci treba priznať, že hlavná zápletka a jej vyriešenie je značne kostrbaté. Lepší priemer.

• 5.9.2018  16:51
    Tlumočník (2018)

Film má silnú a zaujímavú myšlienku, dobré spracovanie a hereckých protagonistov, na ktorých je radosť pozerať. Predovšetkým Jiří Menzel podal veľmi presvedčivý a sústredený výkon.

• 4.9.2018  16:47

Okopírovaný "S tebou mě baví svět". Rozdiel medzi týmito filmami je, že tento sa vtipne len tvári.

• 3.9.2018  16:59
    V domě (2016)

Bez originálnej myšlienky sledujeme, čo sa deje v dome, do ktorého sa nasťahovali noví nájomcovia, rozumej obete. Všetko sme už videli v lepšom prevedení. Dve-tri ľakačky na konci nestačia. Vďaka za slušnú stopáž.

• 2.9.2018  10:02
    Já, Simon (2018)

Citlivým spôsobom natočený príbeh má silu práve v priezračnosti charakterov, dobromyseľnom akceptovaní homosexuálnej komunity a hlavne v civilnom zobrazení rodinných a priateľských vzťahoch. Simonov príbeh je akýmsi šlabikárom, ako sa vyrovnať so svojou orientáciou voči sebe ale i verejnosti. V tomto smere tvorcovia vsadili na príjemnú love story, na ktorú sa dobre pozerá. Záverečná scéna v lunaparku a jej teatrálne použitie polovici školy ma zbytočne rozladilo, lebo nekorešpondovalo s intímnym prístupom tvorcov k téme počas celého filmu.

• 2.9.2018  09:52
    Potvora (2017)

Názov prejudikuje obsah filmu a tým sa určitým spôsobom prezrádza jeho smerovanie, aj tak si však snímok udržuje vlastné napätie. Že dokáže žena prevrátiť mužovi život a domácnosť je všeobecne známe, v tomto prípade je jasné od počiatku, že Rasmusova priateľka Maria tlačí príliš na pilu. Páčilo sa mi nastavené tempo postupného rozkladu vzťahu, dostávalo sa pod kožu a pomaličky deformovalo ich lásku. Veľavýznamné pohľady hlavnej predstaviteľky do kamery v inkriminovaných scénach dodávajú snímku až démonický význam.

• 1.9.2018  09:49

Vcelku vydarená testosterónová záležitosť s dôrazom na atmosféru a postavy má síce šialenú stopáž, ale inak by to bolo príliš ploché. Z tohto pohľadu som spokojný, ale nedá mi pripomenúť, že to mohlo byť lepšie, dravejšie a pútavejšie.

• 30.8.2018  17:04

Romantika mimo mora, dobrodružstvo na mori. Tento žánrový mix je natočený vcelku dobre, kamera sa činí, len tomu chýba silnejšie uchopenie diváka. Snímok utečie rýchlo ako rýchlo pritečie voda do podpalubia a zajtra si naň už nespomeniem.

• 29.8.2018  09:53
    Upgrade (2018)

Upgrade je komorným futuristickým thrillerom o pomste. Zasadený do blízkej budúcnosti reflektuje na umelú inteligenciu, implantáty, ale aj klasickými ľudskými vlastnosťami, ktoré sú hýbateľom deja. Autorský snímok Leigha Whannella sa nehraje na nič, spolieha na poctivú filmárčinu, technologické vychytávky, ktoré neodpudzujú ani kybernetických analfabetov ako som ja a dobre poskladaný príbeh, ktorý má všetko, čo má mať moderný film.

<< předchozí 1 2 3 4 35 68 102 135