Flego

milovník starších filmov

<< předchozí 1 2 3 4 31 61 90 120
    • 20.8.2017  11:04
    Čára (2017)

Úvodné zoznamovanie sa diváka s postavami a prostredím boli trochu zmatočné, ale po pár minútach bolo všetko jasné. Hutná dráma spred postavenia Schengenskej hranice s Ukrajinou mala silný potenciál a dokázala ho bezosporu využiť. Vykreslená realita, drsné postavy aj dialógy, temnota. Všetky atribúty fungovali a pomáhali im aj herecké výkony. Predovšetkým by som vyzdvihol Eugena Libezniuka a našu hereckú ikonu Emíliu Vášaryovú. Jej postava matky hlavného hrdinu bola démonicky temná a úžasná.

• 20.8.2017  10:53
    Masaryk (2016)

Nevadila mi určitá historická nepresnosť, podstatná bola forma, akou je film vyrozprávaný. Život bohéma a diplomata je tak postavený do divácky atraktívnej podoby, ktorej dominuje herecký výkon Karla Rodena.

• 20.8.2017  10:47

Precízne postavený príbeh z amerického malomesta. Ozdobou sú herecké výkony ústrednej dvojice.

• 20.8.2017  10:44

Absurdná satira. Animácia nie je stopercentná, ale v tomto prípade je doležitejśia myšlienka.

• 18.8.2017  08:06

Tento snímok určite nepatrí medzi topku v subžánri poliziotteschi, hoci ním mohol byť. Úvod je pastva pre labužníkov, samotné vyšetrovanie sa trochu zadrháva. Potešila hudba dua De Angelis.

• 13.8.2017  18:23

Puritánske šialenstvo zasiahlo aj do života rebelantského sedliaka, keď jeho rodinu zasiahla honba na čarodejnice. Despotická cirkev si aj takýmto sposobom upevňovala svoju moc. Salemská dráma začala obyčajnou sexuálnou frustráciou, keď sedliakova žena odmietala svojho muža a ten chcel nájsť potešenie v náručí slúžky. Obaja boli pristihnutí a slúžka prepustená. Jej pomsta bola veľmi rýchla... Film podľa skutočnej udalosti napísaný dramatikom Arthurom Millerom má v sebe vśetky znaky úspešného projektu, hoci sa nemožem zbaviť dojmu, že skúsenejší režisér by vyťažil viac. Herecké obsadenie je však na vysokej úrovni, snímku velí duo Signoret a Montand, avšak za zmienku stojí aj výborná mladućká Demongeot. Štvrtý komentár.

• 12.8.2017  09:14

Pred u nás známym cyklom filmov Svedectvo farebného ostrova natočil Olle Hellbom tento snímok / zároveň aj seriál / a opäť spracoval predlohu detskej knižky Astrid Lindgrenovej. Idylický svet dedinky je podaný detskými očami a je prispôsobený detskému svetu prvostupňových školákov. Okrem kúzla však trpí aj značnou infantilnosťou a naivitou. Ale to už hovorím ako dospelák.

• 12.8.2017  09:05

Dvorný režisér spisovateľky Astrid Lindgrenovej Olle Hellbom spracoval do filmovej podoby azda všetky jej knižky a urobil to tým najlepším spôsobom akým sa dalo. Filmy majú nádherný detský svet, dobre odpozorovanú rétoriku, milú zápletku a vtip. U nás bežali všetky štyri filmy pod cyklom Svedectvo farebného ostrova. Prvý film bol Akcia Mojžiš, druhý Svadba s prekážkami, tretí Piráti na Albertine a tento bol posledný.

• 12.8.2017  09:03

Dvorný režisér spisovateľky Astrid Lindgrenovej Olle Hellbom spracoval do filmovej podoby azda všetky jej knižky a urobil to tým najlepším spôsobom akým sa dalo. Filmy majú nádherný detský svet, dobre odpozorovanú rétoriku, milú zápletku a vtip. U nás bežali všetky štyri filmy pod cyklom Svedectvo farebného ostrova. Prvý film bol Akcia Mojžiš, druhý Svadba s prekážkami, tento je tretí v poradí a nasleduje Stroskotanie na ostrove.

• 12.8.2017  09:02

Dvorný režisér spisovateľky Astrid Lindgrenovej Olle Hellbom spracoval do filmovej podoby azda všetky jej knižky a urobil to tým najlepším spôsobom akým sa dalo. Filmy majú nádherný detský svet, dobre odpozorovanú rétoriku, milú zápletku a vtip. U nás bežali všetky štyri filmy pod cyklom Svedectvo farebného ostrova. Prvý bol Akcia Mojžiš, tento je druhý v poradí, nasledujú Piráti na Albertine a Stroskotanie na ostrove.

• 12.8.2017  09:00

Dvorný režisér spisovateľky Astrid Lindgrenovej Olle Hellbom spracoval do filmovej podoby azda všetky jej knižky a urobil to tým najlepším spôsobom akým sa dalo. Filmy majú nádherný detský svet, dobre odpozorovanú rétoriku, milú zápletku a vtip. U nás bežali všetky štyri filmy pod cyklom Svedectvo farebného ostrova. Tento je prvý, nasledujú Svadba s prekážkami, Piráti na Albertine a Stroskotanie na ostrove.

• 29.7.2017  14:41

Zvláštny deň. Nielen pre pompéznu Hitlerovu návštevu Talianska, ale hlavne pre dvoch protagonistov tohto príbehu. Obaja uväznení vo svojich životoch sa náhodne stretávajú a prežijú neopakovateľné chvíle. Komorne ladený film je decentnou oslavou života, súznenia, túžbe po slobode a normálnom živote. Herecký koncert oboch významných hercov ozvláštní aj divákovi jeho deň. Film bežal v roku 1984 aj v našich kinách.

• 29.7.2017  14:33

Hlavný hrdina, zememerač Léon, dohliada na výstavbu parku. Dve ženy, ktorých domy sú v mieste budúceho staveniska, sú však proti tomuto projektu... Režisér Michel Soutter vytvoril zvláštny svet, plný svojráznych replík, nálad a poetiky. Jeho postavy sa posúvajú z miesta na miesto, komunikujú niekedy nezrozumiteľným jazykom a hľadajú rovnováhu vo svojom emocionálnom svete. Prvý komentár, štvrté hodnotenie.

• 26.7.2017  06:22

Klasická talianska komédia, ktorá v mnohom nie je vobec komédiou, skor tragikomédiou. S príznačným sicílskym naturelom a všadeprítomným krikom hovorí o vážnych veciach, častokrát tlačí na pilu viac ako je únosné, nikdy však neprekročí hranicu.

• 25.7.2017  07:44
    Doznání (1970)

Francúzi prekvapivo presvedčivým sposobom natočili sugestívnu drámu z čias politických čistiek v 50 tych rokoch v Československu. Je to film o desivej dobe, kedy nebol problém stať sa zo dňa na deň nepriateľom socializmu, film o metódach výsluchov, manipulácie s výpoveďami, film o idealizme socialistického politika a viere v stranu.

• 24.7.2017  08:26

Primárne nejde o zločin a jeho vyšetrovanie, i keď by sa to tak na prvý pohľad zdalo. Ide o neúprosnú spoločenskopolitickú kritiku systému, kde mocní možu vśetko a v podstate s aroganciou sledujú samých seba, kam až možu zájsť. Petri si zvolil rozmanitý štýl, mieša satiru, drámu, psychológiu. Do hlavnej úlohy obsadil Volontého, geniálneho chameleóna, ktorý uchvátil celý film svojim meniacim sa výrazom tváre a spolu s ústrednou myšlienkou je ozdobou filmu. Nemenej významnou je aj Morriconeho hudba.

• 23.7.2017  17:11

Menej známy snímok je ozdobený skvelým výkonom Roda Steigera. Vcelku priemernú záležitosť tak pozdvihol do vyššieho levelu.

• 23.7.2017  17:07

Keď som povedal o remake z roku 2010, že je to hlúpy film, nič iné nemožem povedať ani o tomto. Je to hodne amatérske, mnohé scény postrádajú logiku.

• 22.7.2017  10:59
    Badou Boy (1970)

Hoci hodnotím senegalský film a možno by som mal byť zhovievavý, nevidím na to dôvod. Ťažkopádny príbeh zlodejíčka, ktorému je na stope policajt by nebol zlý nápad, spracovanie je však značne podivné a nemotorné. Vlastne aj ten príbeh nie je príbehom ako si myslíme že by mal byť, je to skôr prehliadka postavičiek nesúvisiace s dejom, akýsi obraz postkoloniálnej krajiny s určitým ironickým nadhľadom. Aspoň si to myslím. Druhý komentár.

• 22.7.2017  10:51

Myšlienka je silnejšia ako animácia. Depresívna záležitosť nevhodná pre deti rozpráva o úteku dvoch psov, na ktorých sa robili pokusy.

• 21.7.2017  17:55
    Žobrácke dobrodružstvo (TV film) (1973)

Začiatkom 70-tych rokov uviedol dramatik Ján Solovič na divadelné dosky svoju tragikomédiu Žobrácke dobrodružstvo. Pre veľký úspech ju okrem bratislavskej Malej scény naštudovali aj iné divadlá na Slovensku. Hra sa logicky dostala aj do televízie a v réžii Jozefa Pálku vzniklo vtipné dielko o dvoch chamtivých holičoch ( Dibarbora - Mrvečka ), ktorí chcú rýchlo zbohatnúť. Ich zákazník starý žobrák ( Jariabek ) sa pochváli, že nosí vo vrecku na krku bohatstvo. Obaja holiči ho okradnú, ale lup nie je podľa ich predstáv... Solovič využíva ľudskú chamtivosť a lakomosť, aby sa jej vysmial, v tomto prípade však ide na doraz a okrem zábavy ponúka divákovi svojim záverom aj silné zamyslenie, kam až je človek schopný zájsť. Herecké výkony protagonistov sú na vysokej úrovni a aj po rokoch je príjemné sledovať skutočné herecké výkony. Prvý komentár, štvrté hodnotenie.

• 21.7.2017  17:31
    Višňový sad (TV film) (1978)

Čechovová hra je legendárna, otázkou je spracovanie. Ideálny formát inscenácie v tomto prípade balansuje na hrane s televíznym filmom a v mnohom to pôsobí rušivo, hlavne pri zbytočných exteriérových sekvenciách. Herecké obsadenie je však výborné.

• 21.7.2017  17:25
    Hale and Pace (TV seriál) (1988)

Krátke skeče britských komikov striedajú lepšie chvíľky so slabšími, tých lepších je však viac.

• 21.7.2017  08:20
    Dunkerk (2017)

Celý film sa nesie v silne dramatickom duchu, kde niet času na oddych, keď aj pri najnevinnejšej scéne očakávate silný moment. Dopomáha k tomu aj nervydrásajúci soundtrack, ktorý hraje v podstate celý film. Nolan stvoril peklo na kúsku zemi, mori a vzduchu, jeho snímok rozpráva o bezvýchodiskovej situácii, unavenej čiastoćnej zbabelosti ale aj nemej statočnosti. Častokrát bezmenné postavy pred nami rozohrávajú úpenlivý boj o holý život a snahu pomocť iným. Problémom však je myšlienka rozdrobiť zem, more a vzduch do troch časových rovín, čo by nebol problém, keby strih neurčoval a nepodsúval, že sa celý film odohráva v reálnom čase. S týmto som mal problém, najvypuklejšie to bolo pri striedaní denných a nočných scén.

• 20.7.2017  18:21

Keď dvaja robia to isté, nie je to to isté. Nový krotitelia či krotiteľky nie sú zďaleka takým vtipným filmom ako povodný, a keďže mali dokonalú reklamu v staršom filme, ani sa nemuseli snažiť... o divákov mali postarané. Napokon to tak aj vyzerá. Zrecyklovaný námet s občasným vtipom zaujal len ženským pohľadom takže stači len na priemer.

• 16.7.2017  09:49

Trojica seniorov je zhnusená, že ich systém okradol o dôchodkové úspory a rozhodnú sa vykradnúť banku... Lenže tu nejde iba o lúpež, ale hlavne o skvelú pohodu a zábavu. Nenápadný film so šarmantnými hercami, ktorí si to náramne užívajú, vyniká slušným tempom, jemným humorom a atraktívnou hudbou.

• 14.7.2017  08:59

Novodobé opice sa definitívne zapísali ako jedny z mojich najlepších filmových sérií. Vojna síce neponúka presne čo by sme od názvu očakávali, epické vojnové scény skor absentujú, doraz je kladený na individuálnu záležitosť. Áno, Caesar vedie svoju súkromnú vojnu a vedie ju silne emotívne. Síce balansuje na hrane zodpovednosti za svoju tlupu a osobnou pomstou, tento boj je nerovný aj vďaka prebudeným démonom v jeho duši. Takto sa stáva tretie pokraćovanie veľmi silnou a pocitovou jazdou. Po technickej stránke je film dokonalý, masky opíc a mimika ich tvárí sú absolútnou prehliadkou súčasnych trikov. Hoci sú všetky zložky snímku vyvážené, nedá mi nespomenúť grandióznu hudbu, ten soundtrack je proste boží.

• 13.7.2017  08:18

Na počiatku bola nekresťanská túžba natočiť film. Výsledok je taký, že sledujeme plytko natočený príbeh pápeža Františka plný skratiek a zrýchlených presunov. Tvorca vypichol zásadné momenty z jeho života a bez nejakej filmárskej schopnosti ich posunul divákovi. Tak film stratil akýkoľvek dramatický oblúk a pri troche snahy sa mohol stať dokumentárnym filmom. Takto zostal kdesi uprostred...

• 10.7.2017  20:31
    Trumbo (2015)

Aj Amerika prešla svojim politickým peklom, keď pod hrozbou komunizmu nesmeli mnohí ľudia tvoriť a pracovať... Dalton Trumbo bol významným scenáristom, ktorí je podpísaný pod skvelé snímky a tento film rozpráva o jeho životnej púti v povojnovom Hollywoode. Bryan Cranston potvrdil svoje herecké umenie a úlohy sa zhostil dokonale.

• 10.7.2017  20:26
    Deadpool (2016)

Vďaka za vtip, iróniu a odľačený sposob natočenia, ktorý bol patrný už od úvodných tituliek. Škoda, že mu chýba chytrosť a ambícia byť prelomovým.

<< předchozí 1 2 3 4 31 61 90 120