Flego

milovník starších filmov

<< předchozí 1 2 3 4 32 64 95 126
    • 17.1.2018  16:13
    Coco (2017)

Táto veľkolepá pestrofarebná smršť sa zachránila v druhej polovici, keď sa dofantazírovala k peknej pointe a napokon zachránila príbeh. Ten potreboval priveľa kľučiek a neuveriteľné množstvo slov, ktoré príbeh zabíjali. Našťastie všetko dobre dopadlo. Technicky je film na dobrej úrovni, ale to sme si už u Disney-Pixar zvykli. Lepší priemer.

• 16.1.2018  17:06
    Tvář vody (2017)

Fantasy rozprávka pre dospelých zasadená do dekadentného prostredia začiatku 60-tych rokov. Práve prostredie je nádherne vykreslené, pripadal som si ozaj ako v rozprávke. Príbeh rozpráva o vážnych veciach z obdobia rastúceho napatia studenej vojny, hoci dokáže byť aj umne odľahčovaný. Ústrednou postavou je hluchá Elisa, ktorá pracuje ako upratovačka vo vládnom laboratóriu a objaví tajomného tvora, s ktorým sa nejedná práve v rukavićkách. Postavy filmu sú dobre obsadené, a hoci ani samotný príbeh neposobí nejako originálne ( predpokladám, že v 50-tych rokov pri popularite podobných filmov o roznych kreatúrach sa niećo podobné vyskytlo ), ale Guillermo del Toro vytvoril slušné dielko, ktoré pobaví a poteší oči diváka.

• 15.1.2018  21:09
    Můj strýček Archimedes (TV film) (2018)

S humorom o vážnych veciach. Jemný humor alebo iróniu dokázali vykresať len skvelí herci, samotná látka prílišným vtipom neoplývala. To by bolo v poriadku, horšie to bolo so skratkovými scenáristickými barlićkami, keď sa z oduševneného komunistu po jednej skúsenosti stane antikomunista... Záver už len dokríval ku koncu a mne zostal neuspokojivý pocit, že sa z príbehu dokázalo vyťažiť viac.

• 14.1.2018  18:02
    Thelma (2017)

Desivé, seversky chladné, prenikanie do duše mladej ženy uväznenej v ortodoxnom náboženstve a rodinného prekliatia. Poctivo vystavaný príbeh, možno až príliš pomalý, s dôrazom na myšlienkové hodnoty. Všetko s dokonalou obrazovou vycibrenosťou a parádnou hudbou.

• 10.1.2018  20:24
    Rakka (2017)

Blomkamp hodil návnadu. Námet síce neobjavný, technicky na vysokej úrovni, vizuálne nápadité. Už by to chcelo len zmysluplný príbeh.

• 9.1.2018  18:17
    Lady Bird (2017)

Boj o vlastnú nezávislosť stredośkoláčky Christine ( hovoriacej si Lady Bird ), neustále nedorozumenia a hádky s matkou ( otec bol najlepšia postava filmu ), aby zistila, že je rovnaká ako matka, a napokon aj zapochybuje nad svojou čiastočne dosiahnutou nezávislosťou... Nechcem snímok zľahčovať, je dobre natočený, obsadenie je na úrovni, ale príbeh je príliš tuctový, aby dokázal naplno zaujať vačšinu divákov.

• 8.1.2018  08:20

Jemný príbeh, ktorý je zasadený do dekadentného prostredia kdesi v Lombardii, má silne štylizovanú formu. Pomalým rozprávaním, zvýrazňujúcim detaily, hovorí o mladom chlapcovi, ktorý hľadá svoju identitu. Je to práve príjemné prostredie a určitá uvolnenosť, ktorá povyšuje príbeh o level vyššie. Znie to možno paradoxne, ale ukrutná stopáž sa mala prestrihať, lebo niekedy pomalé tempo posobí až zbytočne rozvláčne. Význam filmu je nesporný, gay komunita určite prežije iskrivú romantiku, nás ostatných to azda posunie k vačšej tolerancii. Lepši priemer.

• 7.1.2018  07:52

Keď si dá osamelá ukrivdená Mildred vylepiť tri bilbordy na málo frekventovanej ceste kdesi za zapadákovom Ebbingom, roztočí neuveriteľný kolotoč udalostí. Zahorklá žena, ktorej znásilnili a zabili dcéru, vyprovokuje miestnych policajtov a začne vojna proti nim. Skutočne sa dá hovoriť o vojne, lebo aj ona používa metódy, ktoré z nej ťažko môžu robiť kladnú hrdinku. Ale ako to býva, zlo plodí zlo a na konci dňa sú vinní všetci... Režisér a scenárista v jednej osobe stvoril originálny film so silným spoločenským presahom. Oceňujem nápad, ktorý naznačuje, že aj v americkom filme môžeme po viacročnom pôste očakávať originalitu, hoci musím podotknúť, že aj tu si scenár vypomohol malými, málo pravdepodobnými, barličkami. Filmové spracovanie je excelentné, technická stránka na vysokej úrovni. Obzvlášť skvelé je herecké obsadenie. Frances McDormand v úlohe nevábnej Mildred je vynikajúca, Woody Harrelson pozitívne úsporný a Sam Rockwell excelentný.

• 7.1.2018  07:32

Išiel som na to zle. Myslel som si, že režisér Soderbergh vzkriesi Dannyho jedenástku, a len ju dá do vidieckeho šatu. Bol to omyl, hoci určité paralely sú zjavné ( hudobná zložka aj teraz dynamizuje príbeh, nápaditý strih ). Logan Lucky si ide svojou cestou, má svoj vnútorný príbeh, zaujímavú zápletku a vcelku slušný herecký ansámbl. Náramne dobre sa narába s humorom, ktorý je niekedy sofistikovaný, inokedy mu divák úplne prepadne. Snímok patrí do lepšieho priemeru a ako oddychovka poteší.

• 6.1.2018  07:33
    Dobrý časy (2017)

Rozbeh ako sa patrí, dynamická zvuko-hudba úplne cool, herecká účasť prekvapivo dobrá... ale potom sa samotný príbeh zasekol a bez nejakej logiky dopotácal do konca. Premárnená príležitosť.

• 5.1.2018  08:10
    Vymahač (2016)

Nechce sa mi veriť, že sa podarilo na minimálnom priestore s jediným ( videným ) hercom vytvoriť také kompaktné dielko. Osvetlenie, dialógová ( telefonická ) smršť, inteligentný scenár to sú všetko ozdoby tejto nízkorozpočtovej záležitosti.

• 4.1.2018  17:13

Jedinečný dokument, ktorý natočil jeho syn Marek, rozpráva o Ťapákovom živote a kariére. Bez okolkov sa snaží priblížiť divákovi aj "spolitizovanú" časť jeho tvorby v 70-tych rokoch. V každom prípade ide o rovnovážne natočené dielo významného filmového a televízneho tvorcu. Tretí komentár.

• 3.1.2018  17:44

Čarovná expedícia do detských liet, napriek temnej doby protektorátu. Príbeh je postavený na čriepkach spomienok a snaží sa držať pohromade, čo sa mu aj ako-tak darí. Horšie je, že jediná nosná myšlienka ( svár vo vnútri rodiny ) zostane neuspokojivo doriešená. A tento aspekt nedokážu dvihnúť ani slušné herecké výkony.

• 2.1.2018  15:21
    Střelný prach (TV seriál) (2017)

Trojdielna miniséria Gunpowder rozpráva o pripravovanom atentáte na kráľa Jakuba I. a zároveň vyhodenie do vzduchu Westminsterskeho paláca, v ktorom sídlil parlament. Zosnovateľom tohto plánu bol šľachtic Robert Catesby ( Kit Harington, známy ako Jon Snow z Hra o tróny ). Medzi jeho kumpánmi bol aj odborník na výbušniny Guy Fawkes, ktorý sa zapísal do dejín a dodnes je 5.11. známy ako "Guy Fawkes Night" sprevádzaný ohňostrojmi a zábavou. Dôvodom revolty bolo opätovné presadenie katolicizmu oproti protestantom, ktorých preferoval kráľ. Samotná miniséria je v podstate autorskou záležitosťou spomínaného Kita Haringtona, spolupracoval na scenári i produkcii. Ide o zaujímavý projekt, má svoju historickú atmosféru, slušné kostýmy, občas nejaký súboj a vo veľkej miere sa vyžíva v mučiacich praktikách, resp. popráv. Práve tento aspekt je dosť silný, slabším náturám môže robiť problémy. Má však aj svoje chyby v zjednodušovaní udalostí, paradoxne rýchlom tempe, v tomto prípade by určite svedčilo viacej dielov.

• 2.1.2018  14:50

Mladá tanečnica z klubu na Montmartre sa objaví na policajnom veliteľstve a rozpráva Maigretovi, že počula o plánovanej vražde "grófky". Príliš jej neverí, o to väčšie prekvapenie nastane, keď ju nájdu mŕtvu a onedlho aj nadrogovanú starú grófku. Komisár so svojim tímom tak vyšetrujú dve vraždy, ktoré spočiatku nesúvisia... Štvrtý prípad komisára Maigreta v podaní Rowana Atkinsona sa nesie v duchu predchádzajúcich a dáva si záležať na dobovej atmosfére starého Paríža, kostýmoch a mysterióznej hre so svetlami.

• 1.1.2018  14:26
    Marie Terezie (TV film) (2017)

Nebudem sa vyjadrovať k historickým pravdám, je na každom autorovi, aby zvolil určitú dávku svojho vkladu. Scenáristka Zlatníková si vybrala určitý výsek zo života panovníčky a beletristicky ho zvládla dobre. Príbeh mal spád, tempo, vtipné momenty a postavy boli vykreslené viac-menej korektne. Myslím, že cieľ napísať a následne natočiť romantický jednoduchý príbeh sa podaril. Široká koprodukcia štyroch štátov bolo to najlepšie rozhodnutie, lebo vložené peniaze do projektu boli vidieť na honosných kostýmoch a potešili aj krásne lokácie. Herecké obsadenie bolo primerané, rovnomerne zastúpené a taktovka skúseného režiséra bola poznať. Mňa tento dvojdielny televízny film príjemne potešil, možno preto, že som neočakával výraznejší úspech.

• 31.12.2017  10:27

"Ženský režisér" François Ozon roztočil kolotoč psychologických hier medzi bizarným trojuholníkom. Mladá žena, so sklonmi k depresiám, sťažujúca sa na zdravotné problémy, svojimi mätúcimi a ľahkovážnymi krokmi pátra po minulosti svojho milenca, aby padla do osídiel aj druhému... Náročný príbeh je dokonale vystavaný, divák sleduje jej pátranie a režisér sa hrá. Využíva finty, odbočky, odvážne scény, zrkadlové dekorácie. Z tohto pohľadu oceňujem priamočiary záver a vysvetlenie.

• 30.12.2017  14:01

Kedže som netušil do čoho idem, prvá polhodina bola značne iritujúca. Potom sa však príbeh rozbehol a všetko dávalo zmysel. Pochopiteľne, filmový jazyk bol svojský, upäto racionálny, desivo strohý hlavne pri uhladených, mechanických dialógoch. Do neba volajúca bezvýchodiskovosť situácie volala po závere biblických rozmerov. Lanthimosov snímok je určite kontroverzný, ťažko sa pri ňom dýcha a zanecháva jazvy. Herecké výkony sú ozdobou filmu.

• 29.12.2017  09:52

Viacej romanca ako horský survival. A pritom to začínalo dobre, náhodné stretnutie, pád lietadla, boj o prežitie... Lenže potom sa to zvrhlo do romantických výšin a mne zostala len pekná spomienka na prvú polovicu filmu. Kamera si hory užívala, pohľadnicové zábery sú na vysokej úrovni a herci tiež.

• 28.12.2017  11:37

Slušne natočený survival podľa skutočnej udalosti. Skupinka mužov sa rozhodne prebádať nehostinnú džungľu v amazonskom pralese a pri vidine bohatstva a uznania pokúšajú osud. Ľahkovážna cesta niečo si dokázať a ľahko zbohatnúť sa razom mení na boj o prežitie. Očakával som však silnejší ráz, mnoho scén hlavne ku koncu malo skôr halucinogénny efekt. Daniel Radcliffe sa úspešne vymaňuje spod HarryPotterovskej ťarchy, jeho výkon je uveriteľný.

• 27.12.2017  15:58
    Saljut-7 (2017)

Ruská varianta na sci-fi filmy obstála na výbornú. Peripetie sovietskej družice Салют-7 ( Saljut-7 ), ktorá stratila spojenie s ústredím a hrozilo, že nekontrolovateľne padne na Zem. To sa pochopiteľne nemohlo stať, a dôvody neboli v prvom rade ohrozenie ľudí, ale politický boj s američanmi o nadvládu vesmíru... Ruská kinematografia ide v posledných rokoch míľovými krokmi dopredu a tento film je toho dôkazom. Triky, družica, otvorený vesmír... technicky dokonalé a potešil aj samotný príbeh, ktorý má v sebe humor, vypäté scény aj dramatickosť počas celého filmu.

• 26.12.2017  18:37
    Sněhulák (2017)

Všetko by bolo v poriadku, keby scenáristi vedeli čo chcú. Mnoho odbočiek a motívov je nedorobených, akosi zostali vo vzduchoprázdne. Je to škoda, lebo ide o slušnú severskú krimi a určite by si zaslúžila lepšie spracovanie knižnej predlohy.

• 25.12.2017  09:14
    matka! (2017)

Snímok brutálnym spôsobom reflektuje na súčasný svet. Všetko čo je človeku bytostne blízke, ako číry fanatizmus, bezbrehé uctievanie, davová psychóza či nekontrolovaná manipulácia sa silne vpísali do nevšedného príbehu a podrobuje tieto vlastnosti a slabosti drvivej kritike. Spočiatku to robí sofistikovane, časom však okázalo a tvrdo. Divák je vtiahnutý do idylického sveta mladej ženy, manželky, a sleduje príbeh jej očami, nerozumie a nechápe, čo sa okolo nej deje a sám sa poľahky stáva rukojemníkom deja. Geniálne na tom je, že kamera je neustále v pomalom pohybe a desivým spôsobom dotvára jej rastúcu neistotu, obavy a strach. Záverečný nátlak na diváka je absurdnou šialenosťou, kam dokážu zdémonizované vlastnosti človeka prísť. Jennifer Lawrence vdýchla snímku uveriteľnú nevinnosť ale aj pevnú silu, jej výkon je obdivuhodný. Tento film sa pre kontroverznosť a šokujúce spracovanie nedá odporúčať, dá sa vykladať rôznymi spôsobmi a mnohým nepovie nič, lebo mu proste neporozumia. Pre mňa je matka! desivým podobenstvom o ľudskej spoločnosti a nikdy sa nebudem obávať, že nenájde svojho diváka.

• 23.12.2017  13:05

Navzdory občasnému humoru hlavne v prvej polovici filmu a dobrému obsadeniu sa nedá povedať, že by išlo o nejaký skvost. Podivný protipól výbornému Greengrassovho Kapitánovi Phillipsovi je rozdrobený a sotva sa dokáže udržať filmársky pohromade. Slabší priemer.

• 22.12.2017  15:53
    Špína (2017)

Tereza Nvotová si tento rok odbila debut na poli celovečernej dokumentaristiky ( Mečiar ) a napokon aj týmto snímkom. Špina je debut viac ako dobrý, jej ťažká komorná dráma rozpráva o vysporiadaní sa študentky so znásilnením. Niekedy zachádza do detailov, pocitová zložka je veľmi silná a sugestívna a dusenie svojho trápenia vo vnútri hlavnej hrdinky až skľućujúca. Oceňujem výkon mladučkej Morávkovej-Zeleníkovej.

• 21.12.2017  07:32
    Nemilovaní (2017)

Náročný film a pritom taký jednoduchý príbeh. Režisér Andrej Zvjagincev opäť vytvoril silnú rodinnú drámu o dvoch rozvádzajúcich sa manželov, ktorí pri vzájomnom odcudzení zabudli na svojho syna. Zobrazený chlad a pocitová prázdnota je v dokonalej symbióze s ponurým jesenným prostredím. Pomalé tempo je až skľučujúce, kamera sa hraje s každým metrom filmu, hudba je minimalistická. Ruský film je evidentne na vzostupe. 4+

• 20.12.2017  08:24

Prihlúply film akoby z konca minulého storočia, kde sa mieša všetko a nič. Dean Devlin zaspal v minulosti a hoci sú už aj jeho nápady ako scenáristu poslabšie, do réžie by urćite nemal fušovať.

• 19.12.2017  08:44

Ako každé stvorenie superhrdinu, aj v tomto filme je nejaký príbeh, ktorý stojí za pozornosť. Otázkou je, do akej miery stojí za pozornosť. Náhodné sledovanie tohto filmu ma napriek všetkému neurazilo, ale naďalej platí, že comicsovky ma už neuspokojujú.

• 18.12.2017  17:55

Luc Besson si myslel, že to najsilnejšie a najpútavejšie bude v spektre rozmanitých civilizácií a kultúr, ktorými udupe diváka. Všetkého moc škodí, hoci treba uznať, že triková pestrosť je obdivuhodná. Samotný príbeh je svižný, dostatočne rýchly, aby neboli "vidieť" nedostatky a zručne natočený. Hlavné postavy "bieberovských" agentov jednoznačne preferuje mladších divákov a treba seriózne povedať, že film patrí predovšetkým nim.

• 17.12.2017  08:00

Star Wars: Poslední Jediovia sú odsúdené na úspech. Napriek tomuto očakávaniu ma teší skutočnosť, že tvorcovia nenechali nič na náhodu a opäť vymysleli poctivý príbeh, ktorý je ozaj úspešný a dokáže diváka naplno vtiahnuť do deja. Druhý z tretej trilógie sa nesie v znamení predchádzajúceho filmu, nastavenú latku nepodlieza a snaží sa ju naopak ešte zdvihnúť. Pomáha mu k tomu červená farba. Ak sa objaví v akejkoľvek forme, pri akejkoľvek príležitosti, prebúdza sa filmová báseň a spôsobuje dokonalý vizuálny orgazmus. Heroickosť či vtipné momenty, resp. sofistikovaný humor ( žehlička ) sú ozdobou filmu, taktiež aj určité zavádzanie diváka na slepú koľaj. Občas si však snímok vypomáha barličkami, našťastie nedegradujú dej a nie sú príliš významné. Star Wars sú oddávna fenoménom, a teší ma, že táto vesmírna opera má stále čím zaujať a čo povedať.

<< předchozí 1 2 3 4 32 64 95 126