Flego

okres Malacky
milovník starších filmov

<< předchozí 1 2 3 4 31 62 92 122
    • 21.10.2017  13:45

Večne opitý mecenáš, majiteľ ZOO, zaplatí expedíciu, aby získal z Afriky nové zvieratá. Popritom si chce potvrdiť teóriu, či sa slony boja myší... Už z tohto je jasné, že film nebude len dobrodružný, ale v značnej miere odľahčovaný humorom. Vzhľadom k roku vzniku a nízkemu rozpočtu aj na vtedajšie pomery nejde o žiadnu slávu, hoci snaha ukázať nejaké zvieratá v akcii tam je, ale nepríde k žiadnej konfrontácii. A divoké dievča ? V džungli natrafia naši hrdinovia na divokú dievčinu ako z módneho časopisu a dej sa trochu zamotá. Slabší priemer. Druhé hodnotenie, prvý komentár.

• 21.10.2017  12:09
    Arigato-san (1936)

Pán Ďakujem je vodič diaľkového autobusu, ktorý každého úctivo pozdraví a poďakuje mu, že mu uhol z cesty. Cesta je totiž v predvojnovom Japonsku zároveň chodníkom. Celý príbeh sa odohráva v malom autobuse, vnímame rôzne postavičky, sledujeme ich problémy, starosti i radosti. Všetko je to podané vážnym aj úsmevným spôsobom s jemným nadhľadom. Príjemný milý film. Štvrtý komentár.

• 21.10.2017  10:35

Rozmarná duchárska komédia, pri ktorej sa budete dobre baviť. Podobné filmy si časom získali veľkú popularitu.

• 21.10.2017  10:29

Vyzerá to na rozprávku, ale nie je to tak, minimálne nie pre deti. Príbeh totiž nemá to povestné morálne ponaučenie, rozpráva o tom, ako sa lstivý gauner s dobrým právnikom ku korytu dostane... Wladyslaw Starewicz bol na svoju dobu výborný bábkar. Lepší priemer. Tretí komentár.

• 20.10.2017  09:05

Leni Riefenstahl mala v nemej ére skúsenosti s horskými filmami a v Modrom svetle zúročila svoje skúsenosti. Atraktívnym sposobom vytvorila zaujímavé dielo s nádhernými zábermi na talianske dolomity ( tam sa film nakrúcal ), ku ktorým pridala mystický príbeh z podhorskej zapadnutej dedinky. Vizuálne dokonalé scény dotvárajú baladicky ladený príbeh zaostalej dievčiny Junty, ktorú dedina odsudzuje a vytesňuje zo spoločnosti. Režisérka si sama zahrala Juntu, postave dala rozlet a živočíšnosť. Tento debut vo veľkom filme sa Leni Riefenstahl vydaril, škoda, že okrem ešte jedného filmu nepokračovala v hranej tvorbe. Je všeobecne známe, že po Modrom svetle sa venovala dokumentárnej tvorbe pre Hitlera.

• 19.10.2017  07:17
    Pokušení (1936)

Príjemné, veselé, romantické. Sympatické ikony filmového plátna mali dostatok vtipných dialógov aj priestoru, aby dokázali pobaviť divákov.

• 18.10.2017  07:57
    Pot o' Gold (1941)

Na začiatku ( 1939-1941 ) bola hudobná rozhlasová relácia, kde mohol poslucháč vyhrať 1000 dolárov. Pre veľký úspech sa tvorcovia rozhodli urobiť film, kde by zakomponovali tento námet. Podarilo sa vytvoriť romantickú hudobnú komédiu a čo bolo najväčším ternom, hlavnú úlohu hral všestranný Jimmy Stewart. Dej je v podstate jednoduchý, je založený na konflikte medzi nadaným hudobníkom, ktorého hraje Stewart a jeho strýkom, ktorý hudbu nenávidí... Počas filmu zaznie mnoho skladieb a tieto fázy patria k tomu lepšiemu. Avšak ani hudba či zopár vydarených gagov nedokáže film posunúť do vyšších levelov. Druhý komentár, šieste hodnotenie.

• 17.10.2017  08:22

Veľkoryso spracovaná orientálna rozprávka, kde hrajú prím luxusná výprava a slušné triky. Na dobu vzniku veľká úroveň, v tej dobe však nebol problém točiť monumentálne filmy. Film však trpí aj klasickou detskou chorobou kinematografie a to je teatrálnosť pohybov, hlavne pohybové kreácie Douglasa Fairbanksa sú až komické.

• 16.10.2017  08:55
    Mečiar (2017)

Tereza Nvotová nám predstavila takú malú exkurziu do politického života Vladimíra Mečiara. Udalosti dávkovala chronologicky, keď začala udalosťami zo sklárskeho podniku v Nemšovej kde pracoval ako podnikový právnik a svoje bádanie ukončila v roku 1998, kedy síce jeho hnutie vyhralo, ale nevedelo zostaviť vládu. Pravdou je, že dokument neprináša nič nového. Nvotová však umne zakomponovala do hektických politických udalostí názory obyvateľov, predovšetkým Mečiarových prívržencov. Vtedajšia silná polarizácia voličov mala oponenta v rodine Nvotových, ich pohľady a postrehy boli v protiváhe s Mečiarovými voličmi osviežujúce a hoci bola Nvotová ešte dieťa, jej politický názor sa jednoznačne formoval. Samotné scény s Mečiarom v Elektre boli zaujímavé, hoci málovravné, ale svedčili o nevyrovnaní sa Mečiara so skutočnosťami. Dokument je užitočnou spomienkou na charizmatického "otca národa", pripomína kam až dokáže zájsť manipulácia občanov a politické intrigy a núti diváka oživiť svoju historickú pamať.

• 15.10.2017  09:27
    The Sinner (TV seriál) (2017)

Začne to vskutku impozantne, keď hlavná postava dobodá na pláži muža a nevie prečo... Silnou stránkou seriálu je vyrovnanosť všetkých 8 častí, dej plynie zdanlivo pomaly a pokojne ale je to mrazivý pokoj a každý diel skončí takým spôsobom, že som bol "nútený" zhltnúť túto thrillerovú jednohubku naraz. Okrem hlavnej línie seriál vhodne a niekedy podprahovo otvára mnohé myšlienky na tému ortodoxné kresťanstvo, drogy, sexuálne úchylky. Herci boli v pohode, okrem Billy Pullmana zaujala Jessica Biel, ktorá bola zároveň producentkou.

• 12.10.2017  20:30
    The Hero (2017)

Príležitostný režisér Brett Halley vytvoril skromné dielo so silnými myšlienkami a obrazmi bez zbytočného pátosu. Rozpráva príbeh starého herca jednej úlohy, ktorého premohol vnútorný smútok a celý jeho život sa dostal do závozu. Režisér si pomohol vskutku skvelými hercami, ktorí pochopili jeho zámer. Každá postava dotvára celok svojim životným príbehom a nie je to len o smútku ale i optimistickým životným pohľadom. Pochopiteľne, prím hraje televízny herec a herec zvačša vedľajších postáv Sam Elliott, predpokladám, že je to jeho životná úloha. Jeho Lee hraje mimikou, pohľadom, jemnými gestami a je úžasne uveriteľný. Snímok je nevtieravo posobivý v obrazoch a príjemne pomalý, duchom obohacujúci.

• 11.10.2017  19:57
    Konvoj (2017)

Solídna väzenská dráma, ale nie taká ako býva zvykom. Zaoberať sa existenciálnymi myšlienkami nechám na hnidopichov, ktorý uvidia aj v hovne silný art. Snímok Macieja Žaka je tvrdým a nekompromisným filmom o transporte vraha za prítomnosti bacharov... Hoci je úvod trochu neprehľadný, ak sa príbeh rozbehne, ide na plné obrátky. Postupne sa nám otvárajú skutočnosti z minulosti a dotvárajú motívy zainteresovaných. Film nie je dokonalý, ale poľský film opäť presvedčil, že vie natočiť emočne vypätý a zaujímavý snímok.

• 10.10.2017  18:30
    Wind River (2017)

Zvykám si, že každý Sheridanov film je skvelý zážitok. Tentokrát zasadil svoj príbeh do nehostinných končín Wyomingu do indianskej rezervácie Wind River a prostredie urobilo svoje. Sledujeme napínavú drámu so silným angažovaným presahom, príbeh má hutnú atmosféru, démonicky dobrú hudbu a skvelé herecké výkony.

• 9.10.2017  16:51
    Bába z ledu (2017)

Filmársky vyzretý prístup Bohdana Slámu rozkrýva dusivú atmosféru v rodine. Mnohokrát si nemusí pomáhať dialógmi, stačia všerozprávajúce obrazy. Scenár so strihom je na vysokej úrovni, herecké obsadenie perfektné. Predovšetkým Zuzana Kronerová citlivým spôsobom vložila do filmu život a ľudskosť. Pre mňa veľmi príjemné prekvapenie.

• 8.10.2017  16:44
    Oklamaný (2017)

Sofistikovaná poetika, takmer nečujná hudba, zdržanlivé scény napokon prepuknú v šialenstvo ... ale zase len decentne a ticho. Film má zvláštnu auru, kde sa pod pokrývkou dejú silné emócie ale v podstate nikdy nevytrysknú. Je to veľká škoda, snímok mal byť smelší a trochu okázalejší. Lepší priemer.

• 6.10.2017  08:06

Rozhodne ide o originálny námet, ale to sme si u Francúzov zvykli. Trojjediný Philippe Lacheau ( scenár, réžia, hlavná postava ) sa pustil do hry, ktorá bola možno nad jeho sily, to vychádzam z poznania, že svoju bláznivú komédiu je v mnohom nesúrodá, prvoplánovitá, chaotická. Ak však divák vypne hlavu a nechá sa unášať rôznymi kombináciami a scenáristickými vrtochmi, tak si to užije. V každom prípade sa cení nápad, o zábavu je postarané a minutáž je prijateľná.

• 4.10.2017  07:13

Keď niekto charakterizuje svoj film ako komédia, nemusí to byť vždy pravdou. Táto "zábavná" dámska jazda je skôr hlúpa, naivná, infantilná. Ženské osadenstvo je konfrontované s minimom vtipných scén, ale zato maximom ničnehovoriacich dialógov. Je mi záhadou, prečo vstúpila do tohto projektu Scarlett Johansson... Ale každý má právo na omyl.

• 3.10.2017  08:22

Niet pochýb, že Charlize Theron postava sexi agentky svedčí. Film sa odohráva tesne pred zbúraním berlínskeho múru priamo v rozdelenom meste a ide v podstate o akčný špionážny snímok. Všetko by bolo super, keby nebol dej dosť prekombinovaný. Paradoxne sa mi záverečný dovetok páčil, hoci by sa dal tiež považovať za silné tlačenie na pílu. Atomic Blonde je fajn film, poctivo natočený a vizuálne atraktívny. Lepší priemer.

• 2.10.2017  17:21
    Baby Driver (2017)

Snímok sa snaží o kultový zápis do histórie, ale skôr balansuje na hrane nepochopenej nudy. Podsúva divákovi osvedčené atribúty, okrem mála scén však oceňujem len rytmiku hudby, ktorá je perfektná. Inak sú postavy nekonzistentné a príbeh zamilovaný do seba. Našťastie sa na film napriek hrozivej minutáži dá pozerať a rýchlo ubieha.

• 1.10.2017  09:36
    To (2017)

Prvá kapitola priniesla viacej rozmanitej zábavy ako som očakával. Detský humor odľahčuje napätie, ktorého je aj tak dosť a táto symbióza oživuje príbeh. Množstvo motívov ( hlavne v súvislosti s rodičmi detí ) by postačilo aj na seriál, v tomto prípade však neboli príliš rozvíjané, len vhodne naznačené. Klaun Pennywise je atraktívne diabolský. Asi sa začnem báť klaunov... Ale najprv si pozriem druhú kapitolu.

• 1.10.2017  09:26

Typická ukážka buddy-action-comedy. Partneri z donútenia fungujú, herecká dvojica pochopila zámer tvorcov a vznikla zrecyklovaná zábavná jazda plná hlášok a rýchlej jazdy. A to niekedy stačí.

• 1.10.2017  09:21

Deň patriotov je podrobná rekonštrukcia bombového útoku na bostonskom maratóne v roku 2013. Dokonca až tak podrobná, že sledujeme obrovské množstvo vedľajších postáv, čo film predlžuje. Určite by nezaškodilo materiál trochu prestrihať a zdynamizovať celé udalosti. Ambíciou tvorcov však bolo podrobné vykreslenie udalostí. Inak ide o napínavú záležitosť s niektorými vynikajúcimi scénami ( napr. výsluch teroristovej manželky ) a notnou dávkou pátosu. Určite doporučujem, lebo takto komplexne som sa o týchto tragických udalostiach nedozvedel nikde.

• 30.9.2017  08:34
    Zlaté časy (TV pořad) (2016)

Zábavná show verejnoprávnej RTVS chytila druhý dych a oveľa lepšiu úroveň, keď sa k Vacvalovej pridal Milan Lasica a vymenil toporného Heribana.

• 30.9.2017  08:27
    Vlákna (TV film) (1984)

Polohraný, polodokumentárny snímok apeluje na zdravý rozum a v bezútešnej forme servíruje všetky aspekty jadrovej vojny. Pochopiteľne, pre silnejší zásah do divákovej duše rozohráva aj príbehy obyčajných ľudí. Vlákna sú ich prepletené osudy. Silný film a bohužiaľ neustále aktuálny.

• 29.9.2017  09:54

Zrejme na základe úspechu Fanfána spred 4 rokov sa podujal Gérard Philipe natočiť túto rozmarnú historickú komédiu. Ide o veľmi odľahčený príbeh, hlavne v prípadoch infantilného likvidovania španielskych vojakov ( údery do hlavy, lapanie do siete, rýchlokorčuľovanie, laná od zvonov... ). Philipe sa spolupodielal pri réžii a treba uznať, že niektoré postupy mu vyšli. Naopak problém zostal pri nedorobenom motíve španielskej paničky. Z tohto vyplýva, že celý film posobí dosť nevyrovnane. Potešili ma sýte farby, slušné kostýmy, príjemná hudba a dobrá kamera. Zaujímavá bola aj nezvyčajná koprodukcia krajín, evidentne táto spolupráca fungovala, čoho bol dokaz aj snímok Čarodejnice zo Salemu z nasledujúceho roku. Dobrodružstvo Tilla Ulenspiegla sa premietal v našich kinách v roku 1958. Prvý komentár.

• 28.9.2017  15:16

Námet legendárneho scenáristu a režiséra Sachu Guitryho rozpráva o spisovateľovi a jeho závetu, ale hlavne o živote vo dvojiciach, láske, šťastí a harmónii. Filmový spisovateľ Pierre Careau ( Pierre Brasseur ) sa nápadne podobá samotnému autorovi scenára, ktorý sa nedožil realizácii tohto snímku, o to viacej však pôsobí samotný film ako posmrtný odkaz. Možno z úcty, možno na základe kvalitného scenára disponujúceho brilantnými dialógmi sa podarilo do projektu zaangažovať veľké množstvo francúzskych filmových hviezd. Na výsledku je to poznať, snímok poskytuje zábavu každou minútou, ale nečakajte komédiu v pravom slova zmysle. Ide skôr o úsmev na tvári, príjemné pohladenie a dobrý pocit. Prvý komentár.

• 27.9.2017  08:37

Historický epos mapuje udalosti Šimabarského povstania v Japonsku v 17 storočí. Snaží sa o podrobné vykresľovanie kresťanského povstania ( samotná myšlienka kresťanstva je silne zastúpená ) ale tak, aby sa neznalý divák nestratil v deji a postavách, čo sa aj darí. Viacej ako postava samotného vodcu rebelov Amakusa Shiro sú zaujímavejšie postavy maliara a hlavne samuraja pulzujúceho medzi obomi tábormi. Óšimov snímok je zaujímavý námetom a filmárskym spracovaním, ale predsa len nedosahuje úrovne iných japonských historických filmov.

• 26.9.2017  18:40

Šťavnatý noir s prvkami špionáže, veľmi vyvážený a poctivý. Vďaka minutáži rýchly a dynamický.

• 25.9.2017  18:44
    The Sad Sack (1957)

Povodne mal hrať s Jerrym Lewisom jeho dlhoročný kolega Dean Martin, ale dvojica sa pred natáčaním rozišla. Film sa odohráva vo vojenskom prostredí, a pochopiteľne deštruktívny živel Bixby ( Jerry Lewis ) má problémy s disciplínou a vobec všetkými vojenskými náležitosťami. Tak či onak sa Bixby aj s dvomi priateľmi dostanú na základňu v Maroku, kde zachraňujú delo pred arabskými militantmi. Tu sa objavuje druhá hviezda filmu Peter Lorre, ktorý si strihol epizódnu postavu jedného z Arabov. Samotný snímok ničím neprevyšuje priemerné komédie tých rokov, taktiež aj u nás neznámy komik Jerry Lewis mal už aj lepšie kúsky. Prvé hodnotenie a prvý komentár.

• 24.9.2017  17:13

Žánrovo má snímok ďaleko od erotiky, krimi, drámy, ganstrerky, či komédie. Čím však určite je, tak je to satira na všetky žánre a hlavne jej scenáristické vymýšľanie a realizáciu. Zaujímavý projekt by si predsa len zaslúžil silnejšiu akciu možno v štýle Muža z Acapulca.

<< předchozí 1 2 3 4 31 62 92 122