Flego

okres Malacky
milovník starších filmov

<< předchozí 1 2 3 4 34 67 100 133
    • 17.7.2018  10:12

Zaujímavo natočený príbeh citlivého 16-ročného chlapca, ktorý má problémy hneď s dvomi dievčatami a taktiež s rodičmi. Skvelú hudbu doplňuje pesnička od F.R.Čecha, dynamická kamera je príjemná aj vďaka sekvenciám z Bratislavy. Záver je síce podivne expresívny a nepripadá mi realistický, ale takto si to vymyslela autorka predlohy Hana Zelinová. Bez neho by som však dal štyri hviezdičky.

• 16.7.2018  16:40

Pozastavovať sa, prečo sa deje na plátne to, čo sa deje, hľadať zmysel videného a načúvať lžiam muža a nevedieť prečo to robí... nemá veľký význam. Treba sa oddať filmárčine, umeniu videného, dokonalej kamere a prešibanému strihu.

• 15.7.2018  10:41

Plichta sa snažil vkĺznuť do života mladučkej dievčiny a ponúknuť príbeh jej milostného vzplanutia v prostredí nechápavých rodičov. Večné zvady s nimi a postupné skúsenosti a nedorozumenia ju dovedú k prepálenému záveru. Nezdá sa mi, či tento zámer mal v sebe to správne rácio, pripadlo mi to akoby sa celý dej musel skončiť antickou tragédiou... Českí herci zvládli úlohy dobre ( Andreu Čunderlíkovú nahovorila Jana Ščepková ) a čiernobiela kamera vložila do obrazu cit.

• 15.7.2018  10:32

Vladimír Bahna sa po kvalitnom "Predjarí" a vynikajúcom "Námestí svätej Alžbety" vrátil k vojnovému prostrediu, ale týmto filmom si popularitu nezískal. Snímok o partizánoch postráda silný príbeh, nemá iskru, pôsobí vágne. Zato je zaplavený množstvom postáv, bez nejakého osobného minipríbehu. Niekedy som mal pocit, že tvorcovia zabudli, že už nežijú v 50-tych rokoch...

• 15.7.2018  10:26

Tvorcovia sa podujali natočiť romanticko-historický film o revolučnom roku 1948 a láske Ľudovíta Štúra k Adele Ostrolúckej. Celý príbeh pôsobí do veľkej miery ako sfilmovaná učebnica dejepisu, istá rezignácia na tvorcovský umelecký vklad je poznateľná, čo je na škodu. Strohý snímok však nikomu neublíži, ale ani nenadchne.

• 13.7.2018  12:14

Grotesktný príbeh mladého muža, ktorý žije podľa ročných období. Originálny námet má však v tretej štvrtine problémy, našťastie dokáže dobehnúť do úspešného konca. Laholovi ( premiéry sa nedočkal, zomrel počas dokončovacích prác ) sa podaril natočiť film plný rozmarnej utópie podporený lyrikou aj vďaka talentu nemeckého televízneho a divadelného herca Rüdigera Bahra ( dabing Ivan Mistrík ? ). Nemecká koprodukcia je na filme poznať vďaka reáliam, v ktorých sa natáčalo.

• 13.7.2018  11:42
    Vreckári (1967)

Príbeh o pokrútenom svete, kedy sa z poctivého zlodejského remesla stala organizovaná firma. Po návrate z väzenia je elitný vreckár ( fyzicky dobre disponovaný Ctibor Filčík ) konfrontovaný s organizáciou, ktorá kradne vo veľkom. Film je silným podobenstvom o strate samostatnosti človeka. Treba však podotknúť, že vyjadrovacie schopnosti filmu sú značne sofistikované a nie každý divák sa vie v tomto bludisku vyznať. Preto je namieste nebrať Filanov debut vážne, je to silná satira, smutná komédia o zúfalom svete. Potešením je vidieť mnoho hereckých hviezd tej doby. Teresu Tuszyńskú nahovorila Zdena Gruberová.

• 12.7.2018  10:18

"Novovlnné" experimenty boli v slovenskom filme od polovice 60-tych rokov bežné, niekedy však kontraproduktívne. Osobne znesiem len určitú dávku experimentov, tu sa rovnaký dialóg použil v troch poviedkach, čo je síce zaujímavá myšlienka, ale po obsahovej stránke film trpel. Paradoxne posledná, možno najslabšia poviedka bola aspoň vizuálne prepracovaná a dodala požadovaný umelecký rozmer. Potešila ma orchestrálna hudba Braňa Hronca a jeho orchestra.

• 12.7.2018  10:12

Päť režisérov sa podujalo zaznamenať autentické rozhovory s obyčajnými ľuďmi, robotníkmi, politikmi, odsúdenými v kritickom roku 1968. Ich spoveď je priama, nebojácna, vtedy totiž nikto netušil, ako sa situácia vyvinie. Husákov plamenný prejav a jeho poľudštenie je v ostrom kontraste ako viedol krajinu po spomínanom roku. Tretí komentár.

• 12.7.2018  09:59

Jakubiskov debut je plný autobiografickej poetiky, je detinsky hravý a rozmarný. Tragikomicky vypovedá o mladom maliarovi a potrebe konečného rozhodnutia, čo so svojim životom. Bezcielnosť a bezradnosť, ktorou sa potuluje v živote, je napokon konfrontovaná s tragédiou a tá dáva šancu k prebudeniu sa. Jakubiskovi svedčí viacej farebná rozmanitosť ako tento čiernobiely formát, ktorá síce dodáva na jednej strane väčšiu autenticitu, zvolený spôsob preexponovanosti obrazu je však prehnaný. Janu Čechovú nahovorila Iva Janžurová.

• 11.7.2018  12:11

Surrealizmus v nezrozumiteľných obrazoch so skvelou kamerou. Film plný extrémov rozpráva o tajomnom dievčati, ktorou sa inšpirujú mladí umelci a zabúdajú na jej smútok, síce dokáže zaťať do živého a určite sa to vtedajšiemu režimu príliš nepáčilo, lenže robí to príliš zdĺhavým spôsobom. Mnoho hercov nahovorili iní herci, tak spomeniem aspoň tých hlavných: Jolanta Umecká - Eva Rysová, Otakar Janda - Ivan Rajniak, Karol Béla - Leopold Haverl, Štefan Bobota - Slávo Záhradník, Marián Polonský - Ivan Letko.

• 11.7.2018  11:55

Koncepčne nejednoznačná satira na turistický ruch a honba za devízami. Príbeh má svoju myšlienku, ale prílišnými kotrmelcami speje k svojmu koncu, chýba mu ľahkosť a sviežosť.

• 11.7.2018  11:37

Je neuveriteľné, že taký dobrý námet sa dá podať tak nudne a fádne. Mladý inžinier sa vo svojom prvom zamestnaní stretáva so všetkými neduhmi socialistického podniku a nevie sa s tým vysporiadať. Film je natočený formou retrospektív, ale chýba mu ťah na bránu, iskra. Len popisuje udalosti bez hlbšieho prieniku. Debutujúcemu Marianovi Sotníkovi prepožičal hlas Karol Strážnický a Dane Smutnej Eva Rysová. Štvrtý komentár.

• 10.7.2018  13:01
    Psychodráma (1964)

Pozastavovať sa nad komunistickým zákazom tohto dokumentu z kín má zmysel, až keď divák zistí dôvody, prečo sa dostala ústredná postava do psychiatrickej liečebne. Príčinou jeho samovražedného pokusu je totiž iný ako by si väčšina myslela... A sprvu to vyzeralo len na akúsi exkurziu v liečebni a novátorský prístup v liečení pacientov. Dokument trpí nekvalitným zvukom a má všetky chyby narýchlo natočeného projektu ( jediný natáčací deň ). V hlavnej úlohe debutoval Viktor Vrabec.

• 9.7.2018  12:58
    Senzi mama (1964)

Ambiociózny projekt sa vcelku vydaril najmä vďaka bezprostrednými hereckými výkonmi mladých protagonistov Magda Vášáryová - Gašpar Arbét ml. Téma dospievania je v rámci doby vzniku na úrovni, film však predovšetkým rieši stret sveta mladých a dospelých. A svet pubertálnych detí vytriezvie poznaním, že senzi mama zrejme nie je taká senzi ako si mysleli.

• 9.7.2018  12:44

Určitý posun v tématike je znateľný, film ortodoxne netlačí na socialistickú strunu. Prostredie umeleckej školy dáva prísľub na rozohratie ľudskejších motívov a sčasti sa to filmu darí. Psychologická sonda do duše mladej herečky sa spúšťa nepochopením zo strany partnera a pochybnostiam o svojom talente. Vo filme je mnoho začínajúcich hercov, z ktorých jednoznačne dominuje Štefan Kvietik. Janu Kasanovú nahovorila Viera Topinková.

• 8.7.2018  09:42

Zabudnutý stredometrážny rodinný film Kryštál z Istanbulu je prekvapivým počinom v detskom filme. Ak už odmyslím nádych priekopníckeho edukatívneho školského prístupu, potešujúcim faktorom zastáva svieža nápaditosť, triková rozmarnosť a chlapčenská túžba po dobrodružstve. Tá je však motivovaná predovšetkým získať lepšie známky v škole, takže chlapci vymyslia "dokonalý" plán ako vyzrieť na učiteľa dejepisu. Malý Marek Ťapák vo vedľajšej úlohe je rozkošný. Druhý komentár.

• 8.7.2018  09:34
    Tvár v okne (1963)

Tri poviedky prenikajú do vtedajších spoločenských pomerov neúprosným spôsobom, pochopiteľne využívajúc intelektuálny Solanov prístup. Doba podobným filmom priala, zámer sa podaril, dokonale odpozorované situácie pranierujú neúnosné vstupy zriadenia do vnútorných záležitostí jednotlivcov, pozastavujú sa nad reakcionárskym zmýšľaním smrteľne chorého obhájcu, či uvedomenie si starého rozvodového sudcu, že jeho manželstvo prechádza silnou krízou. Hviezdne herecké obsadenie len zvýrazňuje myšlienky filmu.

• 8.7.2018  09:20
    Predjarie (1961)

Sprvu ma iritovalo neustále retrospektívne vracanie sa do minulosti, po chvíli sa však s tým prestalo a film dostal nový vietor. Ťaživá sonda do života mladej matky, ktorá je uväznená pre spoluprácu s partizánmi, je vďaka kvalitnej predlohe a strhujúcemu výkonu Zdeny Grúberovej až bolestivá. Sugestívne zobrazenie scén pomocou brilantnej kamery, pochmúrne nasvietenie a osvedčená réžia robia z Predjaria životnú záležitosť. Snímok sa sčasti nevyhne žiadanej politickej schémy, nie je to však nič obzvlášť kompromitujúce. Tretí komentár.

• 8.7.2018  09:10

Celovečerný debut Martina Hollého je pútavým príbehom z prostredia montérov vysokonapäťového vedenia. Chlapské prostredie, ktorému dominuje Július Pántik v silnom kontraste s vynikajúcou začínajúcou divou Věrou Galatíkovou ponúka plnohodnotný zážitok, ktorý umocňuje kvalitné spracovanie.

• 7.7.2018  13:17

Poviedkový príbeh, ktorý by si zaslúžil kratšiu minutáž a získal by viacej na údernosti. Priamočiary a v podstate veľmi jednoduchý príbeh rozpráva o nevinnom žarte, ktorý má fatálne následky. Ján Mistrík je v úlohe cigánskeho chlapca uveriteľný. Horšie už dopadli zobrazené reálie kasární.

• 7.7.2018  13:11

Tri poviedky, v ktorých hrajú rovnaké postavy, zo slovenskej dediny z čias kolektivizácie. Sú značne nevyrovnané, niekedy som mal pocit, že celý projekt je ušitý horúcou ihlou. Azda len posledná poviedka spĺňa predpoklady, aj to vďaka jemnému láskavému humoru. Tretí komentár.

• 6.7.2018  15:50

Poetická romantika s minimalistickou detektívnou odbočkou o pätnásťročných. Štefan Uher dodal snímke nový obraz a filmárske postupy a celý snímok tak pôsobí veľmi sviežo. Jednoduchým spôsobom využíva jemný humor a aj vážnym veciam dodáva odstup. Film sa síce nevyhne chybám, ale nie sú nijako závažné.

• 6.7.2018  15:37

Agitačné filmy sa dostávali do úzadia, o budovaní sa začalo hovoriť poskromne a sofistikovane. Začiatok novej dekády priniesol aj nových hercov ( príjemné prekvapenie z výkonu mladého Jozefa Adamoviča ), ale aj väčší dôraz na človeka. Zatiaľ len tak po socialisticky, ale predsa. Film je trochu rozháraný, snaží sa držať pokope, darí sa mu tak pol na pol. Potešením bolo, že tématicky začalo svitať na lepšie filmové časy.

• 5.7.2018  10:16
    Bratia (1961)

Zabudnutý Lettrichov film zobrazuje ťažký život na slovenskej dedine počas hospodárskej krízy. Samotný príbeh sa však odohráva v roku 1944, keď sa po dvanástich rokoch vracia domov syn Jozef ( Ladislav Večeřa, nahovoril ho Karol Machata ) s rodinou. S nepoznaným bratom Vendelom ( vynikajúci Július Vašek ) sa dostáva do potýčky pre majetok... Sociálno-kritický aspekt filmu je veľmi silný, zobrazenie dediny a ťažkého života na statku realistické, herecké výkony uveriteľné. Po dlhých rokoch sa v slovenskej filmovej dráme netlačí na budovateľskú notu, exaktne sa nespomína komunizmus, ktorý má liek na sociálnu situáciu na dedine.

• 5.7.2018  10:00
    Nikdy viac (1958)

Nikdy viac je autorský projekt Ctibora Kováča a nedá sa nazvať inak ako len angažovaným príspevkom k zastrašeniu obyvateľov. Nikto nepochybuje, že ľudácky režim za Slovenského štátu kolaboroval a profitoval z paktu s Nemeckou ríšou. Dokument však skresľuje mnohé fakty, pozerá na udalosti zjednodušene, presne v duchu komunistickej ideológie. Spájať klérofašistický štát s americkými imperialistami a tajnými agentmi je bohapustá lož a svedčí, že tento projekt mal v úmysle niečo iné, ako pravdivo informovať divákov. Snímok používa autentické zábery z procesov s prívržencami Pohotovostných oddielov Hlinkovej gardy, ktorí síce pôsobia ako ochotníci, v každom prípade skutočne páchali zverstvá s nemeckými fašistami. V tomto je film hodný pozornosti. Horšie dopadli kvetnaté reči komentára ( opäť Kováč ) o spomínaných nezmyselných konštrukciách o američanoch a výdobytkoch socializmu, ktorí si nikdy nedáme vziať. Z tohto pohľadu sa mi natíska myšlienka: Nikdy viac. Ani fašizmus ani komunizmus.

• 4.7.2018  14:28

Prekvapivo plnokrvný film zaoberajúci sa prehnaným šturmovaním pri plnení socialistických plánov, kde bolo vždy 100 % málo. Príbeh dvoch rovín rozpráva o zodpovednosti, poctivosti a vine. Robert Vrchota a obe hlavné ženské postavy ( Hilda Augustovičová a Valentina Thielová ) podali skvelý výkon.

• 4.7.2018  14:23

Problémom slovenských filmov 50-tych rokov je silná politická angažovanosť v prospech budovania lepších zajtrajškov. Doba to vyžadovala, tvorcovia sa podriaďovali. Našťastie je mnoho filmov, ktoré majú silný námet, kvalitné spracovanie a herecké obsadenie. Aj v tomto prípade to platí. Žena z vrchov je kvalitnou sociálnou drámou z konca druhej vojny, profesionálne natočenou. Ako negatívum je krátka minutáž, film sa potýka so skratkovitosťou, ale možno je to len veľkosťou literárnej predlohy. Bohužiaľ, záverečný plamenný preslov vracia kvalitný príbeh do klasickej schémy vtedajších budovateľských filmov.

• 3.7.2018  15:38

Silný príbeh nie je postavaný len na ilegálnej interrupcii, ktorá bola legálna len po schválení komisiou a žena bola podrobená duševnému striptízu. Hovorí predovšetkým o charakteroch ľudí, ktorí si nelegálnou činnosťou zvyšujú životnú úroveň. Že je táto dráma trochu tendenčná a vo svojom zobrazení príliš zjednodušená, je logicky dané dobou vzniku, napriek tomu ide o veľmi kvalitné spracovanie. Réžijne na úrovni, hudba super, herecky brilantné. Vlastu Fialovú nahovorila Mária Prechovská. Tretí komentár.

• 3.7.2018  15:22

Budovateľský pátos sa v slovenskom filme časom pominul, teraz bolo treba ukázať nezlomného človeka, ktorý aj za cenu osobnej tragédie, nikdy nepodľahne. Kudláčov príbeh je poctivo vystavaný, má v sebe psychologickú silu a dostatočne pútavý realistický pohľad na stavbárske prostredie tvrdých chlapov. Herecké výkony sú dobré, silnej výzve čelil Elo Romančík, ktorý potešil.

<< předchozí 1 2 3 4 34 67 100 133