Flego

okres Malacky
milovník starších filmov

<< předchozí 1 2 3 4 40 79 117 156
    • 4.6.2020  17:56

Severská dráma o fotoreportérovi zajatom Islamským štátom. Vierohodné a pútavé rozprávanie, ktoré odkrýva tabuizované okolnosti. Podľa skutočnej udalosti.

• 4.6.2020  17:53

Fantáziu treba prežiť do konca. Také sú pravidlá. A tak som pozeral túto blbosť až do konca. Upozornenie: divák časom začína zdebilnievať. Hviezdička za peknú kameru a lokalitu.

• 2.6.2020  18:08

Zabijak žien nájde útočisko v dome psychiatra a ten mu vyrozpráva tri príbehy... A v tej chvíli sa divák ocitne v lukratívnej spoločnosti troch hereckých hviezd (škoda, že s každým samostatne) zo slávnych mayoviek Stewart Granger (Old Surehand), Pierre Brice (Winnetou) a Lex Barker (Old Shatterhand) a sleduje tri samostatné príbehy o agentoch, ktorí bojujú proti celému svetu... Znie to nadnesene a presne tak to aj v skutočnosti je. Príbehy sú vycucané z prsta, sú plné akcie a neskrývaného humoru. Do takej miery, že aj postava Bricea sa nazýva skutočným hercovým menom. Celá koprodukcia je ušitá na mieru populárnym hercom a ako osvieženie funguje dodnes. Účasť Karin Dor (Ribanna) a Klausa Kinského (Luka) je len bonusom. Piaty komentár.

• 2.6.2020  17:51

Chabý scenár a štúdiové zobrazenie ( minimum exteriérov ) nemohol vzkriesiť ani Lex Barker, tento film nepatrí ani k jeho lepším, čo sa týka hereckého výkonu. Štvrtý komentár.

• 1.6.2020  17:53

Sacha Guitry bol významný francúzsky umelec, okrem iných smerov vynikol aj vo filme, čoho sú svedkom jeho historické eposy hlavne z 50-tych rokov. V tomto prípade umne skombinoval umelecký vklad svojich minipríbehov s historickými udalosťami Paríža naprieč storočiami. Dokázal vložiť do príbehov všetok talent, um, ale aj dôvtip. Angažoval mnoho vtedajších hviezd a podobne ako v podobnom predchádzajúcom filme ( Si Versailles m'était conté, 1954 ) aj tu vytvoril atraktívnu veľkolepú historickú fresku. Prvý komentár.

• 1.6.2020  17:44

Je to iný vojnový snímok, ako býva vo zvyku, skoro by som povedal komornejší. Misia jedného muža v nepriateľskom tyle je natočená zručne a atraktívne. Prvá polovica filmu sa však mohla trochu prestrihať, film by získal na údernosti. Druhý komentár.

• 31.5.2020  08:58
    Doktor Ewa (TV seriál) (1970)

Príbeh mladej sympatickej lekárky, ktorá dala prednosť liečeniu na dedine pred kariérou v hlavnom meste. V hlavnej úlohe sa predstavila sympatická Ewa Wiśniewska a v Československej televízii sme mali možnosť vidieť tento čiernobiely seriál v 70-tych rokoch. Prvý komentár a piate hodnotenie.

• 31.5.2020  08:45
    S nasazením života (TV seriál) (1968)

My sme mali Zemana ( 30 pripadov majora Zemana ), rusi Stierlitza ( 17 zastavení jari ), východní Nemci Detjena ( Neviditeľný priezor ) a poliaci Klossa. Socialistické krajiny si proste potrebovali urobiť propagandu svojim bezpečnostným zložkám. Tento seriál bol vysielaný v Československej televízii v roku 1970 a tradične žal úspechy. Odohrával sa počas vojny a sledovali sme infiltrovaného špióna v nemeckom tyle.

• 31.5.2020  08:34
    0:1 do poločasu (TV seriál) (1969)

Vydarený sedemdielny čiernobiely seriál poľskej televízie o dobrodružstvách dvoch pouličných futbalových mužstiev z povojnového Poľska. Seriál bol s úspechom vysielaný aj v Československej televízii a pre chlapca, ako som bol ja, ktorý denne lietal za loptou, to bol báječný zážitok.

• 31.5.2020  08:23
    Pipi Dlouhá punčocha (TV seriál) (1969)

Kto by nepoznal Pipilotu Citóniu Cimprlínu Mucholapku Punčochatú, roztopašné červenovlasé dievčatko s vrkočmi, jednou dlhou punčochou, verným koňom a malou opičkou..? Báječné dobrodružstvá v malom mestečku prekročili všetky vekové kategórie a vďaka Astrid Lindgrenovej baví dodnes. V roku 1969 vznikol prvý film a po jeho úspechu okamžite nasledoval tento seriál, ktorý bol uvedený aj v Československej televízii v roku 1972.

• 30.5.2020  14:30

Prioritou je vražda Roberta Remiáša, ale ako to býva, všetko so všetkým súvisí, takže pozornosť sa dopraje aj zavlečeniu prezidentovho syna, pobytu Oskara F. v zahraničí, Tóthov vklad do kauzy, kauze Technopol a tým aj Kočnerovi. Je to veľmi sugestívny dokument, ktorý sa vymyká bežným dokumentom. Oceňujem zábery zo starých pokrčených VHS-iek, tieto autentické zábery oživili celý film.

• 30.5.2020  14:25

Navonok to pôsobí atraktívne a starosvetsky. Snímok rozpráva o citovej frustrácii a je chladný ako doba, v ktorej sa odohráva. Množstvo spomalených záberov a snový charakter scén sa však občas míňajú želanému zámeru.

• 27.5.2020  17:08

Klasická nenáročná jednohubka vo svojom žánri sa hraje na komédiu so zámenou kufríka a teda sexychtivé zverenkyne si podajú namiesto elixíru zdržanlivosti afrodiziakum. Pochopiteľne, všetko je orientované na prehliadku pornoscén, v tomto boli severské krajiny pioniermi vo filmovom svete ( Dánsko dokonca ako prvé zrušilo filmovú cenzúru ). Slabší priemer. Druhý komentár.

• 27.5.2020  17:02
    Little Sisters (1972)

Od pornografického filmu sa nedá čakať žiadne filmárske umenie, ale tento druhý celovečerný snímok Alexa de Renzyho je otrasný. Nefunguje tu vôbec nič. Kašľať na príbeh, čo si budeme rozprávať, všetko je podriadené tomu jednému, ale je to strašne násilné a hlúpe. Dokonca aj očakávané scény sú katastrofálne natočené, majú podivný strih, prírodné osvetlenie ničomu nepomáha. K filmu som sa dostal náhodou, ale bolo to šliapnutie do hovna. Druhé hodnotenie a prvý komentár.

• 26.5.2020  18:14
    Mare matto (1963)

Nie je to poviedkový film a predsa to má všetky jeho znaky. Postavy sa prelínajú krížom-krážom, ide v podstate o príbehy námorníkov a obyvateľov prístavných miest, kde však najväčšiu úlohu hrajú dramatické scény (Lollobrigida) kombinované s odzbrojujúcim humorom (Morgia). Určite je najväčšou hviezdou pobláznený Belmondo, ktorý sa cibril do postáv, ktoré mu neskôr priniesli najväčšiu slávu. Film nemá obzvlásť veľké ambície, patrí skôr k priemeru, ja som sa však dobre pobavil a to mi v tej chvíli postačilo. Prvý komentár.

• 26.5.2020  18:02

Povojnová chladná a agresívna dráma z vysokých miest japonského biznisu. Všetko sa točí okolo vyšetrovania rozsiahlej korupcie, oveľa väčší priestor však dostáva tajomný muž, ktorý hľadá svoju pomstu. Toshiró Mifune, ako dvorný Kurosawov herec, je diabolsky temný a neúprosný, jeho hamletovsky poňatá postava je excelentná. Skvelý film, vynikajúca kamera a dynamická hudba, tak typická pre 60-te roky.

• 26.5.2020  17:50

Kam dovedie citová vyprahnutosť vzťah, ktorý vznikol z nesprávneho dôvodu. Georges Simenon nepísal knihy len o legendárnom komisárovi Maigretovi, podpísal sa aj pod touto psychologickou drámou. Civilné výkony hereckých hviezd je na ozdobu, bohužiaľ, film sa utopil v dlhej minutáži a v niektorých okamihoch stráca tempo. Druhý komentár, deviate hodnotenie.

• 26.5.2020  17:44

Jednoduchý dobrodružný snímok odohrávajúci sa v 13. storočí zobrazuje konflikt dvoch hraničiacich panstiev. Ústrednou postavou je lovec Pietro, ktorý sa počas bojov nechal oslovovať kapitán Fuoco ( niektoré krajiny použili vo svojom distribučnom názve meno Robin Hood, čo je značne zavádzajúce ). Lex Barker v ďalšej polozabudnutej postave predvádza svoj štandardný výkon neodolateľného hrdinu. Piaty komentár.

• 24.5.2020  09:01

Geniálne dielo prepisoval Oscar Wilde viackrát, ale konečná verzia je dokonalá. Film je vernou kópiou a to je veľmi pozitívne. Zobrazuje pokrivený obraz duše krásneho mladíka, dekadentnú spoločnosť s dôležitosťou pozlátka pred charakterom. Snímok má silné prvky psychologickej drámy a hororu. Oceňujem impozantnú kameru, hudbu a ponechanie starosvetských dialógov, presne v duchu brilantného majstra slova Oscara Wildeho. 4+

• 24.5.2020  08:52

Zabudnutý noir, ktorý nikdy nemal vysoké ambície. Má však dobré tempo, aj atmosféru, ale nedokáže vybočiť z priemeru. Štvrtý komentár.

• 23.5.2020  11:18

Na prvý pohľad prostoduchý manželský príbeh, keď úspešný muž z dokonalého manželstva je podozrievaný manželkou, že má niečo so svojou sekretárkou. Tento chrobák v hlave je dostatočne silný na to, aby rozvinul motívy, ktoré snímok posúvajú vyššie. Herecké obsadenie je na výbornú, k hviezdnej trojici sa úspešne pripája mladý Jimmy Stewart v sympatickej úlohe. Šiesty komentár.

• 23.5.2020  11:09

Na začiatku príbehu sme svedkami zábavnej stávky v prostredí anglickej aristokracie, ale film sa dostane okamžite do melodramatickej roviny. Tento subžáner býva často podceňovaný, dosť dôležitým aspektom preto býva obsadenie hlavných úloh. V tomto prípade sa príležitosti zhostila nevídaným spôsobom Katherine Hepburn ( jej druhý film ), uzurpovala si celý film pre seba a povýšila ho. Jej postava letkyne, ktorá túži prelomiť výškový rekord lietadlom a napokon aj dramatická poloha v romantických motívoch dáva tušiť, že na svete sa zrodila filmová hrdinka, ktorá bude hrať silné ženy s ľahkosťou a pôvabom. Prvý komentár, jedenáste hodnotenie.

• 22.5.2020  17:39

Keby nebol tento film natočený v ranom období kinematografie, nikdy by nemal takú divácku podporu. Ide totiž o bezbrehú propagandu komunistickej myšlienky, druhá časť snímku je naplno otvorená leninizmu, niektoré scény vyznievajú až komicky, čo pochopiteľne v žiadnom prípade nebolo úmyselné. Prvá časť filmu je však naprosto skvostná, tragika vojny je zobrazená v plnej sile. Ermlerov film má aj dokonalú technickú stránku. Je neuveriteľné, že v 20-tych rokoch sa dokázali točiť takto vyspelé snímky. Druhý komentár.

• 22.5.2020  17:32

Pôsobivá dráma mladej dievčiny, ktorá žije vo veľkej chudobe a predáva zápalky. Renoirov film je úžasne krásny, jeho vizuálna stránka vyráža dych aj po toľkých rokoch ( fantastické kreácie sú obdivuhodné ), ale to najdôležitejšie je silná myšlienka. Piaty komentár.

• 20.5.2020  17:51

Jeden z posledných slovenských filmov starého režimu sa nebojí kritizovať socialistické pomery. Príbeh je trochu kostrbatý a z pohľadu diváka málo atraktívny, možno sa mohlo popracovať na scenári. Dlouhého nahovoril Martin Šebo, Idu Mrázovú Dagmar Sanitrová.

• 20.5.2020  17:45

Opätovne dobrý námet ( šikana ) v slovenskom filme 80-tych rokov, ale natočený nezaujímavým a vágnym spôsobom. Autorský film Aloisa Ditricha ( scenár, réžia, výber hudby ) je len snahou na niečo poukázať a dokončiť to. Druhý komentár.

• 20.5.2020  17:37

Jazykovedná kapacita sa už nechce nechať pracovne zneužívať a odíde pracovať do skanzenu. V profesijnom živote nachádza rovnováhu, ale očakáva ho ešte ťažší boj ako doteraz... Pavol Mikulík v životnej úlohe.

• 19.5.2020  17:11

Spočiatku je všetko chaotické a množstvo postáv to znásobuje, akonáhle však príde k samotnej myšlienke filmu, všetko sa vyjasní. Ako inak, francúzi sú opäť originálni, filmu vtisli pôvab aj iskru. Možno mali trochu viacej zapojiť do práce aj strihača...

• 19.5.2020  17:07

Severské filmy vedia urobiť riadny nápor na dušu diváka, tu sa zostalo na pol ceste. Synopsia príbehu má potenciál, spracovanie je však úmorné, zdĺhavé a kontraproduktívne.

• 18.5.2020  19:07

Slušná medzinárodná zostava na čele so šarmantným Lexom Barkerom sa snaží rozohrať dobrodružstvo na Ceylone a vcelku to funguje. Nemci však fungovali s rovnakými chybami ako vo všetkých komerčných filmoch tej doby. Zaujímavosťou bol rozhovor jednej postavy s Barkerom, keď ho oslovil "Old Shatterhand"... tento film bol totiž točený v čase, keď do kín išiel slávny Poklad na Striebornom jazere. Druhý komentár.

<< předchozí 1 2 3 4 40 79 117 156