The Mystery of Mr. Wong (1939)

Počas večierka je zastrelený bohatý zberateľ drahokamov a následne zmizne jeho najväčšia trofej, hviezdny zafír. Prípad vyšetruje detektív Mr.Wong, ktorého zberateľ upozorňoval pred svojou smrťou, že je v nebezpečenstve... Druhý prípad vynikajúceho detektíva je svižne natočený a má zaujímavú zápletku. Boris Karloff je zamaskovaný k nepoznaniu, neznalý divák by ho ani nespoznal. Štvrté hodnotenie a druhá recenzia.

Mr. Wong, Detective (1938)

Inteligentného americko-čínskeho detektíva Jamesa Lee Wonga vytvoril Hugh Wiley. Neskôr vzniklo šesť filmov, z toho v prvých piatich hrá Boris Karloff a treba podotknúť, že výborne. V tomto prvom príbehu ho požiada o pomoc priateľ, ale než sa stretnú v kancelárii, priateľ zomrie. Vyšetrovanie vyzerá na srdcový infarkt, ale nič nie je tak, ako sa na prvý pohľad zdá... Piate hodnotenie a tretia recenzia.

Podzemní dráha (1928)

Anthony Asquith od začiatku svojej kariéry deklaroval svoj talent a bolo tomu tak aj v tomto príbehu. Snímok rozpráva o mladých londýnčanoch, keď sa dvaja muži zamilujú do jednej dievčiny. Sprvu sa všetko javí ako komédia s neuveriteľným šarmom, plná jemných komických nuansí , napokon to skončí dramatickým rozuzlením. Film sa právom radí medzi významné britské vklady do filmového expresionizmu. Druhá recenzia.

Dětské tváře (1925)

Citlivý príbeh vdovca, ktorý sa znovu ožení. Sledujeme predovšetkým osudy chlapca, ktorý sa nevie vyrovnať so stratou matky a musí si zvyknúť na novú matku a sestru. neočakávajte žiadne macošské správanie novej matky, ide hlavne o vysporiadanie sa chlapca s novou situáciou. Snímok má jedinú chybu a to zásadnú - je neprimerane dlhý.

Třicet jedna ve stínu (1965)

Komorne ladený príbeh o jednej rozkrádačke v predajni potravín nie je klasickou kriminálkou, ale psychologickou sondou do života zúčastnených. Rudolf Hrušínský podal mrazivo úžasný výkon.

Saša (1930)

Prekvapivo na vysokej technickej úrovni, ale ani samotný príbeh nie je na zahodenie. Je vidno, že sovietska kinematografia disponovala kvalitnou filmárčinou aj pri menej známych projektoch. Tretia recenzia.

Odna (1931)

Zaujímavý odvážny snímok, ktorý síce pred koncom disponuje len zvukovou stopou, ale na divácky zážitok to nevplýva. Príbeh ženy, s ktorou socialistický štát disponuje ako s vecou a presunul ju do nehostinnej krajiny, aby učila deti, je istou kritikou do vnútra krajiny, ale zase príliš výraznou.

Vymazaný kluk (2018)

Treba si uvedomiť, že Edgertonov snímok mohol vyťažiť z témy podstatne viacej. Navzdory tomuto faktu by som však film nezatracoval, práve naopak. Jeho nosnou témou je stredoveké ponímanie homosexuality v súčasných pomeroch. Je až neuveriteľné, že v modernej spoločnosti niekto fabuluje o homosexualite ako o chorobe, ktorá sa dá liečiť. Herecké obsadenie je skvelé, aj vedľajšie postavy majú svoje party a zahrali ich dobre.

Jak jsem se stal gangsterem (2019)

Čo je najzaujímavejšie na tomto filme je skutočnosť, že je natočený v obrovskom tempe, udalosti sa hrnú ako na bežiacom páse a treba pozorne príbeh sledovať. História gangstra je spracovaná pútavo, drsno a realisticky.

Klamné léto '68 (1984)

Pekná letná komédia o láske a rodine s príchuťou politických udalostí v Juhoslávii.  A nielen v Juhoslávii. Režisér nezaprel českú školu a udalosti u nás dostali väčší priestor.