L'occhio nel labirinto (1972)

Málo známy film sa tvári ako giallo, skôr ide o psychologický thriller s dobrými nápadmi ale i zbabranými scénami. Herecké obsadenie je fajn, pointa je slušne vymyslená, ale chcelo to lepšieho režiséra.

Červená kalina (1973)

Námet je na sovietsky film odvážny, preto bolo očakávanie veľmi veľké. Treba podotknúť, že nie všetko sa podarilo, Šukšinov autorský snímok trpí neduhmi sovietskej kinematografie, topí sa v nezmyselných dialógoch a záver je tiež rozpačitý. Film bežal v našich kinách v roku 1975.

The Great Sinner (1949)

The Great Sinner pracuje s inteligentným scenárom, precíznou réžiou a perfektným hereckým obsadením. Ava Gardner nikdy nebola krajšia a Gregory Peck už na počiatku kariéry potvrdil, že z neho rastie skutočná filmová hviezda. Film sa odohráva v druhej polovici 19. storočia a rozpráva o postupnom prepadnutiu hazardu a jeho dôsledkoch na hráča. Priznávam, že som neočakával takú poctivú sondu do témy, film má povedať veľmi veľa aj dnešnému divákovi. Tretia recenzia.

The Valley of Decision (1945)

Bez kvalitného spracovania a zobrazenia druhej polovici 19. storočia v oceliarskom Pittsburghu by sa jednalo o plytkú romancu, kde všetko funguje podľa zaužívaných postupov. Tvorcovia však zvolili ťažšiu cestu, takže vzniklo kompaktné dielo, kde sa romantická linka vyvažuje s dramatickými osudmi rodiny. Vďaka hereckému ansámblu je o zážitok postarané.

Valley of the Dragons (1961)

Prekvapivo slušné béčko podľa predlohy Julesa Verneho. Triky na úrovni doby sú milé, príbeh síce trochu kostrbatý, ale tento film funguje ako príjemné spestrenie. Lepší priemer. Štvrtá recenzia a ôsme hodnotenie.

Malá Rita (1967)

Veľmi otravný film s Ritou Pavone, ktorá spieva odrhovačky. Nie žeby bol Terence Hill nejaký herec, ale toto bolo aj pod jeho úroveň. Tento komediálny western je plný trapností, rádoby humoru a nefunguje ani ako paródia.

Jozef Mak (2021) (TV film)

Pomerne dobre vykreslená atmosféra, herecké výkony a skúsená réžia. Azda najväčšou chybou scenára je nedotiahnutosť niektorých motívov, akoby film nemohol trvať o pár minút viac. Na televízne pomery sa jedná o veľmi slušnú prácu.

Lebassi Baraye Arossi (1976)

Tretí film iránskeho režiséra Abbasa Kiarostamiho pracuje s obrúsenejším scenárom, príbeh má v sebe istý nádych irónie, napriek tomu, že je spoločensky ostrý a realistický. Oblek na svadbu prežije svoju zaujímavú cestu pomocou mladých chlapcov a ponúka zaujímavý pohľad do exotickej kinematografie. Tretia recenzia.

Zkušenost (1973)

Navzdory krátkej minutáži a veľmi prostého príbehu nejde o jednoduchú záležitosť. Začínajúci iránsky režisér vtlačil do jednej hodiny bezútešnosť a bezmocnosť mladého chlapca, ktorý trpezlivo pracuje, aby sa vymanil z prostredia, v ktorom žije. Na film treba mať náladu. Tretia recenzia.

Malý lord Fauntleroy (1936)

Moja prvá adaptácia Burnettovho románu dopadla nadmieru dobre. Je to určite perfektným spracovaním pomerov v druhej polovici 19. storočia, kde sa dávalo pozor na každý detail. Týmto sú však podobné predvojnové filmy známe. Príbeh rozpráva o dramatickom osude malého chlapca, ktorý sa stane bez vlastnej vôle nechceným pre zvyklosti a tvrdohlavosť. Detská hviezdička Freddie Bartolomew bol skvelý, v druhej polovici absolútne odzbrojujúci. Tretia recenzia.