Bobule (2008)

Jednoznačně svěží vítr v české kinematografii. A ač je Tomáš Bařina lepší režisér než-li scénárista, celý film díky nádherné kameře a konečně objeveným kamerovým filtrům, působí neuvěřitelně odpočinkově. Škoda jen, že si film nezachoval po celou dobu takovou úroveň, jako od momentu kdy děda odjel do argentiny až po konec zábavy v krojích. Kadence vtipů za tuto dobu nemá obdoby.:-) VERDIKT: Film, který se tváří že řeší závažné téma (psychologický vývoj Honzy Adámka), ale vůbec to v daném žánru nebylo potřeba. Trošku vypilovat režijní styl, zachovat si kameramana a scénář přenechat někomu jinému. P.S. O postavě Václava Postráneckého by mohl být celý film. ".. KDO U MĚ NEVYPIL ASPOŇ 10 TIS. LITRŮ VÍNA, NENÍ U MĚ ZNALEC. JÁ PIJU 25 LET, 2 LITRY DENNĚ A PODÍVEJTE SE NA MĚ.. UŽ O MĚ PÍŠOU I DIPLOMKU" :-)) 3,5*

Den, kdy se zastavila Země (2008)

A po dlouhé době se opět uchyluji k psané formě. Čekal jsem vám na film, který mi rozváže pusu a prsty a já si řeknu, ne! tak tady nemůžu jen dát nicneříkající hvězdy. Moji drahou polovičku jsem přesvědčil a vyrazili jsme na sci-fi s tím chlápkem z Matrixu. Byl jsem zrazován, nechoď na to, je to blbost, jenže holt vlastní zkušenost, je vlastní zkušenost. Tak abych vám tu nepsal, přílišné detaily, děj filmu je vám jistě znám, tak pojďme k hodnocení. Film Den, kdy se zastavila země se vůbec nepovedl. Ano, je tu špatný scénář, ale je tu hlavně špatný režisér a prostě je to jak by řekla má přítelkyně : " Všechno špatně.." Jediný klad je proto námět a hlavní obsazení. Scott Derrickson to celý neustál, nevěděl, co chce natočit. Sci-fi totiž dle mě může být dvojího typu. První je, že je to non-brainová záležitost, na kterou se ovšem dobře kouká a pobaví (Den nezávislosti), druhý typ je pak záležitost, kdy, když vezmete vpotaz fakt, že by se to vážně mohlo trošičku stát (mimozemšťani atd.), tak to celkem dává smysl. V tomto případě to není ani to, ani to. Chvílema je to směšný, jednání postav naprosto nelogické a vymykající se svým charakterům. Čím je delší doba po skončení, tím mám větší pocit, že by Derrickson z toho chtěl natočit spíš divadelní hru o 3 hercích, a proto akční scény vypadají, jakoby ho do nich natlačili producenti, aby se to lépe prodávalo.Výsledek je potom značný paskvil.. VERDIKT: U Dne, kdy se zastavila země se člověk, co aspoň trošku sleduje filmy, musí šíleně nudit a vrzat celou dobu zuby. Ostatním se to líbí, jelikož je tam Keanu Reevesa Jennifer Connely a tomu zbytku je to jedno, hlavně, že tím zabily čas..

Hellboy 2: Zlatá armáda (2008)

Ač jsem velký fanoušek hellboye, tak s chmurou na tváři musím oznámit, že tohle už není ono. Možná je to tím, že den předtím jsem byl na Temném rytíři nebo, že jsem od tohohle filmu očekával až příliš.. nevím.. Každopádně ať chcem nebo nechcem od TR se komixovové filmy budou brát zcela jinak. Najednou mi vadila v Hellboyovi ta infantilnost, ta jednoduchost, ta prostost. Chtěl jsem víc, chtěl jsem nějaký twister, něco nad čím bych musel dumat. A bohužel musím stejně jako zde pár mých kolegů vyjádřit obavy nad režií del Tora a jeho Hobita. "A to ti říkám Jacksone, jestli si toho Hobita neuhájíš, tak seš pro mě mrtvej muž" VERDIKT: nemůžu si pomoct, ale del Toro by byl výbornej výtvarník, nebo maximálně pomocný režisér, protože už je to podruhé co jako vypravěč zklamal (Faunův labyrint). Svěřil bych mu jen scény s Hellboyem a jeho dialogy, nic víc, nic míň. S P O I L E R Jedna z nejlepších scén je pro mě ta, ve který se rudoch s abem smažou jak carsští důstojníci :-) P.S. Film samotný není špatný, ale pokud mi někdo nabídne dvě DVD s hellboyem, sáhnu po tom se starším datem výroby, ovšem Salmě to tady až pekelně sluší . . . 75%

Iron Man (2008)

Učiním zde menší doznání. Já, Macik, jako malé dítě, jsem zradil výdobytky naší doby a přestal si kupovat žvýkačky Pedro a přesídlil na jiné, né moc dobré, trošku imperialistické, zato s neobyčejnými samolepkami vně.. Ano, přiznám se neodpustitelný nepatriotický fakt, ale když Ironman byl pro mě takovej hrdina. Nálepky tenkrát zdobily úplně vše. Od tužek až po záda našeho psa (dej mu Pánbůh lehkou zem). Po tom ještě přišel Knight rider, ale o tom až někdy jindy. Když jsem se proto doslech, že se má točit film, vyvolalo to ve mě smíšené pocity (trocha anekdoty, dámy prominou: něco jako když se vaše tchýně řítí ze srázu ve vašem novém ferrari). Robert Downey jr., Jeff Bridges, Gwyneth "odpustím jí i vraždu" Paltrow se zdáli být zárukou kvality. Jediná obava (a teď po skončení filmu musím říct i oprávněná byl post režiséra). Jon Favreau, není ještě natolik zkušený režisér, aby utáhl takovejhle obrovskej kolos. Pominu-li fakt, že je to PG-13, což jsme hodně dlouho nemohl překousnout a fakt, že se jedná o komiks, kde jsou hranice reálnosti trošku někde jinde, tak mě film nanejvýš zklamal. Asi už stárnu, ale to chci té reálnosti opravdu tolik? Celý film jsem si říkal, je to komiks, je to komiks, ale to znamená, že mu projde všechno?? Ne ne, dámy a pánové. Tentokrát jsem se nachytat nedal. Jak rád jsem vzpomínal na nového Batmana, že jsem měl sto chutí po příchodu z kina si ho pustit. Ano, Tony Stark je frajer, ano vyrobí v horách malý jaderný reaktor, který si dá do hrudníku, ano 3 měsíce tam vyrábí raketu a nikdo si nevšimne že ji nevyrábí, ano, únosci ho mají zabít, ale nezabijí namísto toho chtějí rakety, které si pak stejně koupí. No bylo toho tam víc. Chvílema mi to připomnělo styl Tima Storyho (ale opravdu jen trochu) :-) VERDIKT: Mohl to být skvělý film, ale chtělo to dospělejší, propracovanější scénář a lepšího režiséra. Takhle z toho vyzněla jen jednohubka, u které mě potěšilo jen pár záběrů a zasmál jsem se jednomu fórku. Narozdíl třeba od Superman se vrací nebo již zmiňovaného nového Batmana nemám potřebu se na tenhle film ještě někdy podívat. 60%

Jumper (2008)

To je snad zlý sen,ne? Pod tohohle, že se Liman podepsal?? Tak to buď ujíždí na nové, dosud nepoznané droze anebo už mu definitivně přeskočilo. Viděl jsem asi půl hodiny a tak zmatenej film, už jsem dlouho neviděl. Jakoby se jim kdesi ztratila polovina materiálů.. VERDIKT: Nečekal jsem nic a dostal jsem otřesnej snímek, u kterého kdybych nevěděl, že ho točil Liman, řekl bych si, že je to dílo nějakého amatéra, kterej dostal áčkový peníze a áčkovýho L. Jacksona.. Howgh!

Karamazovi (2008)

VERDIKT: Zajímavý, silný film, kde by nemusela být dějová odbočka o údržbaři a jeho dítěti. Zelenka chtěl moc propojit divadelní svět s reálným, ale já osobně bych víc uvítal víc scén ze soukromí herců. Takhle toho je tolik, že se to na konci Zelenkovi trochu rozsypalo pod rukama. Ovšem ale i přesto se jedná o nadprůměrné dílo, kde oceňuji hlavně snahu jít proti zaběhlým konvencím.. P.S. Pro fanoušky českých filmů povinnost mít tento film ve své sbírce !! 90%

Město Ember (2008)

První půlhodina vskutku zajímavá. Atmosféra hutná, uvěřitelná a výprava taková, že na ní vidíte každičky cent. Co se ovšem začne dít potom, to nemá jaksi obdoby. Po cca 35 minutách začnete sledovat nejdelší trailer, jaký jsem snad kdy viděl. Scény jsou za sebe házeny bez hlubší vypovídací hodnoty, a tak tam pořád pobíhají dvě dospívající děti, řeší věci, který jsou vám osobně fuk, jelikož jste ani nedostali šanci se s městem takříkajíc zžít. Ve střehu mě proto udržovalo jen to tajemství, který jsem chtěl strašně vidět a to jak to ti Stavitelé vlastně vystavěli. Konec je naprosto bez emocí a tak pochvalme pana režiséra, který měl pár zajímavých nápadů, ovšem pokud byl scénář napsán přesně takhle, tak z toho opravdu nic moc vykouzlit nešlo. Na druhou stranu pokárejme castingovou agenturu, jelikož hůře obsazenější dětskou roli jako zde Poppy jsem už dlouho neviděl. To už by to 4 leté dítě lépe zahrála opička po mrtvici oblečená do medvědího oblečku. VERDIKT: Slyším tam vzadu dotaz.. " Dobrý den, Novák časopis Premiér. Naše čtenáře by jistě zajímalo, zda byste se po tom všem na tenhle film znovu podíval? " Ano, to je zajímavá otázka.. no .. pokud vyjde na DVD director´s cut, který bude mít aspoň dvě hodiny, dám tomuhle snímku ještě jednu šanci. Už jen kvůli Billu Murraymu a tomu námětu, který mi osobně sedl.. Děkuji za pozornost 70%

Prosíme přetočte (2008)

Po dlouhé době jsem opět viděl originální film, kde nic není tak jak by mělo. Michel Gondry je frajer a drtivá většina všech režisérů by se od něj mohla učit. BKR sice není nejvtipnější, ale jde na něm vidět jak si herci natáčení užívali (zvláště Jack Black). VERDIKT: Zatímco Wes Anderson mě svým novým filmem (The Darjeeling limited) dost zklamal, další originální tvůrce Michel Gondry mě víc než potěšil. Opět to není film pro každého, ale ten kdo má rád trošku filmy si u něho bude vrnět blahem. Škoda jen, že Jerry s Mikem nenasweedovali víc známějších filmů, taková všeobecně známá scéna z Basic Instinctu by v podání Jacka Blacka dostala určitě zcela nový rozměr (a to bychom mu nemuseli vidět ani do kuchyně) :-)) 90%

RocknRolla (2008)

Můj oblibený tvůrče, ptám se, proč?? Proč??? Když pomineme fakt, že jsem riskoval svoji osobní svobodu nelegální získáním tvého nového počinu, tak jsi mi jinak žádný jiný adrenalin nepřipravil. Nudil jsem se a po půl hodině jsem již očekával konec filmu. Jsem zmaten, je to pořád to samé a ač by mi to na tobě vadilo nejmíň,štve mě, že se sám vykrádáš a nepřišel jsi s ničím novým. Je mi teskno a čím dál víc si začínám myslet, že jsi jen režisér 1 - 2 filmů. Proto tě varuju, visí nad tebou damaklův meč, buď se vzpamatuješ nebo tě holt vyřadím ze svých top režisérů.. Ne, nebreč, můžeš si za to sám.. VERDIKT: Nehorázná nuda, pořád omýlaná dokola. O stupeň lepší než Revolver (kterej nikdo kromě Guye nechápe) a to především Kájou Rodenem, na kterýho jsem v každý scéně čekal jak na smilování..

Tobruk (2008)

Nepatřím mezi ty Čechy, co znají dopodrobna svoji historii a ví, kde se kdy jaký našinec proslavil. Proto o Tobruku jsem se doslechl asi až před rokem, kdy ve zprávách na ČT ukazovali, jak Marhoul odjíždí natáčet do Tuniska.. Říkal jsem si Marhoul? Hmm.. Mazanej Filip dobrej film.. odvážnej na český poměry a vizuálně zajímavej.. a do Tuniska říká Jolanka? takže žádný točení ve starý pískovně alá Troškova vize o turecké válce v Princezně ze mlejna 2..? A že prej i nemalej peníz na to dostal.. no tak na to jsem zvědav.. Poté rok nic až jsem si na moviezone přečetl recenzi a jal si doplnit vzdělání do multikina (kvůli zvuku doporučuji!!). No a vážení přátelé teď pár hodin po skončení, kdy jsem se otřepal ze skvělého filmového zážitku jsem konečně schopen napsat pár řádek. A teď k filmu. Marhoul to natočil naprosto přesně jak chtěl a za to jsem mu vděčen. Žádný srdceryvný románky, žádný klišé, žádný hlavní hrdina. Na to by si divák měl dát pozor a je lepší když na to jde a ví, že to není normální film. Je to totiž záznam o tom jak tam ti chlapi asi žili a čím jsi prošli. Vizuální stránka famózní, kamera parádní, zvuk mě totálně odrovnal. Herci až na Roberta Nebřenského, na kterého jsem si zezačátku těžce zvykal, ze sebe vymáčkli maximum. A i Michalovi Novotnému ze kterého jsem měl zezačátku největší strach, jsem tu roli věřil.. Peníze jdou vidět do posledního halíře, a proto příště ten největší rozpočet neposílejte Na Konári na Slovensko, ale dejte jej Marhoulovi.. Ten s ním umí točit a to je u nás taky poměrně vzácnost. VERDIKT: Jeden z nejpůsobivějších českých filmů, co jsem kdy viděl, díky kterému se po vyjití z kina budete cítit hrdí na to, že jste Češi. A pak ať mi ještě někdo zkusí říct, že jsme národ posránků!!!