Experiment Belko (2016)

Nebolo to vôbec zlé, ale v mojich očiach mierne sklamanie. Samotný nápad je super, ale ako tu už bolo párkrát napísané, tvorcovia sa starali iba o zábavu, než aby si dali námahu s tým, aby tam veci dávali zmysel a boli dôkladne premyslené a vysvetlené. Divák si teda môže vybrať, či sa nechá uniesť akčným dejom, alebo si bude lámať hlavu nad trhlinami v scenári. Ja osobne to mám tak nejak napoly - prvú polovicu som ešte vedel filmu čo-to odpustiť a bavil som sa, v tej druhej som si zase hovoril, aké skvelé a inteligentné by to mohlo byť, ale ako zbytočne premárnené to je. Ak si odmyslíme, že celý ten experiment nemal absolútne žiadny zmysel ani pointu a bol úplne primitívny a ak si odmyslíme aj to, že niektoré scény či postavy majú zbytočne veľa priestoru, tak je to fajn jednohubka, pri ktorej sa dá pohodlne vypnúť a je tu niekoľko vecí, ktoré sa mi vyložene páčili. Napríklad postavy - nemožno o nich síce povedať, že by boli nejako extra prepracované, ale taktiež nie sú ploché ani nudné a majú tu svoje miesto. Hlavný priestor je teda venovaný dvom postavám, ktoré predstavujú odlišné protipóly "musíme všetci ťahať za jedno lano a spraviť svet lepším" a "kopem sám za seba a musím byť na vrchole", čo je príjemné spestrenie príbehu, hoc to inak nemalo žiadnu pointu. Najradšej som mal teda hlavného hrdinu, ale ani vedľajšie postavy nie sú úplne márne, keďže majú aspoň nejaké charakterové črty. V mojich očiach je to prosto neurážlivý priemer, ktorý vyložene nestojí za povšimnutie, ale definitívne neľutujem, že som ho videl.

Máte slovo (2008) (pořad) odpad!

S inou moderátorkou, ktorá by bola schopná kultivovane viesť diskusiu, by to aj mohlo byť v čomsi podnetné, ale s tým, ako sa tam každý prekrikuje a sype na seba jeden argumentačný faul za druhým (čo nie je ani tak chyba účastníkov, ako skôr moderátorky, ktorá nevie dať jasnú STOP-ku a zbytočne zasahuje do konverzácie, a očividne sa to za tých 15 rokov nezmenilo), je to chaotické, rušivé až neznesiteľné. Koncept je ok, Jílková do piče choď. Tento komentár celú túto frašku vystihuje veľmi trefne.

Duna: Část druhá (2024)

Z filmovej Duny síce nie som až tak veľmi nadšený ani ohromený, ale 2 a 3/4 hodiny som bol ponorený do toho púštneho sveta a zo sály odišiel s pocitom, že som videl fakt dobrý film. A ak vám tento jeden pocit stačí, tak garantujem, že budete obohatený o uspokojivý filmový zážitok. Keď sa ale chcete dočkať takého veľkolepého a strhujúceho zážitku, aký vám sľubuje hype, tak je dôležité si pripomenúť, že aj keď je druhá časť divácky atraktívnejšia než prvá, stále je to Duna a tá nie je stvorená pre každého. Čo znamená, že ak sa vám nepáčil prvý diel, tak definitívne sa vám nebude páčiť ani tento. Toť k tomu, či sa Dunu oplatí vidieť alebo nie. K filmu samotnému: mierne to vybočuje od predlohy a Denis Villeneuve prichádza na vlastný spôsob, ako ten dej vyrozprávať (ak ste ortodoxní fanúšikovia predlohy a očakávate 100% podobnosť, asi sa vám to bude páčiť menej než prvý diel), ale všetko dôležité tu je zanechané a výborne sa mu podarilo priblížiť tento svet aj konzumnejším divákom. Audiovizuálna stránka je bravúrna v tom, ako vás zo stoličky dokáže preniesť do atmosféry svojho sveta a nepustiť, až dokým nezačnú titulky. Herci hrajú ako majú, s tým, že musím vyzdvihnúť najmä Austina Butlera, ktorý si svojou "slizkou krásou" kradne každú scénu pre seba. Do toho niekoľko veľmi super scén (záverečný súboj, jazda na červovi), pekne vyzdvihnutý vzťah medzi Paulom a Chani a... sem tam nejaká nuda, sem tam pocit, že to nie je až také úžasné, aké som chcel, aby to bolo. Summa summarum: Duna sa mi nedostala do vnútra a nevyvolala vo mne žiadne extrémne emócie, ale odišiel som z nej s pocitom, že som videl fakt dobrý film.

Mé soukromé Idaho (1991)

Výnimočný film. Čakal som, že to bude o nezávislom putovaní životom a nezávislé putovanie životom to naozaj je, ale akoby v tom putovaní/živote nebola žiadna duša. Možno ju tam niekedy uvidím, nechávam sem preto 2 hviezdy ako rezervu, ale teraz to z dôvodu nudy po polhodine vypínam.

Obvinění: Proces s McMartinovými (1995) (TV film)

Jedna z najlepších súdnych drám, aké som mal tú česť vidieť. Až ma mrzí, že to medzi ľudmi nekoluje častejšie, zaznie tu totiž niekoľko veľmi múdrych myšlienok, ktoré niektorí ľudia potrebujú počuť. Je smutné, že tomu tak musí byť, ale práve dnes, kedy je na sociálnych sieťach neskutočný nadbytok afektovaných moralistov, sa tento film hodí viac, než kedykoľvek predtým. Je potreba ho vidieť. Jedinou vadou môže byť, že je natočený televíznou formou, ktorá proste nedokáže strhnúť tak, ako iné veľké hollywoodské drámy, no je to zanedbateľné, vzhľadom k dokonalému obsahu. Naozaj vydarený film so silným námetom, dialógmi a emóciami.

Smrtelné zlo: Probuzení (2023)

Od jedného z divácky najobľúbenejších hororov roku 2023 som čakal o niečo viac, než len primitívnu samoúčelnú sračku s hektolitrami krvi. Chápem nadšenie z pôvodných dvoch (troch) filmov, starý Evil Dead s Ashom bol aspoň vtipný, ale toto išlo úplne mimo mňa. A ja neviem, či som iba taký suchý, či mám niečo porúchané v hlave, alebo či v nej máte niečo porúchané vy, ale hlava mi neberie, prečo je tu toľko 5-hviezdičkových hodnotení. Ja viem, ja viem, aj ja mám rád gore a podobné gebuziny, tu v niektorých scénach vyzerá tá krv veľmi šťavnato, ale krvavý bazén vo výťahu nezatieni inak príšerné patetické výkony zo strany všetkých zúčastnených a retardovaný scenár, v ktorom sa dookola a dookola opakuje tá samá scéna a mňa to strašne serie, pretože je tá minutáž extrémne natiahnutá a film sa snaží zo seba robiť viac, než je. Miliónkrát lepšie by to fungovalo ako 20-minútový film, takto mi aj tie krvavé scény liezli na nervy a dopozeral som to až na tretí pokus. A tá posledná scéna mala byť čo preboha. To sa TÝMTO snažia nalákať na potenciálny ďalší film alebo čo? Aby som však nebol zbytočne zlý, odôvodním si aspoň tie 2 hviezdy - technicky to nie je natočené vôbec zle, dokedy sa nezačnú duplikovať tie isté scény dookola, tak to zo začiatku ešte funguje, a aj keď som z tej hromady krvi nemal žiadny osobný pôžitok, je jej tu veľa a vyzerá dobre, obzvlášť posledných niekoľko scén má potenciál na nejaký ten screenshot. A v záverečných titulkách sú pekné kresbičky.

Kostlivec (2023)

Poctivý a neurážlivý horor. Mínusom je slabé stupňovanie scén (bolo tu hneď niekoľko príležitostí natočiť fakticky poriadny jump scare, ale časovanie bolo príliš pozadu) a že občas hapruje logika, pričom druhá polovica je predsa len trošičku slabšia a niektoré veci si toho pýtajú trošku viac (akoby sa film bál vystrašiť a opatrne stál na mieste). Pozitívom je všetko ostatné - od strašiaka, cez hercov až po celkovú atmosféru a náladu filmu. Má to nápady, ktoré mi prišli veľmi milé a páčili sa mi (napríklad tá guľa + scéna s trhaním zubov + videohra) a v porovnaní s inými horormi tu postavy majú nejakú hĺbku, rozumiete im a záleží vám na nich. Nestáva sa to často, tu mi ale životné príbehy dvoch sestier boli veľmi sympatické a "príjemne" smutné. Páčilo sa mi to, v prvej polovici až tak, že sa to chvíli držalo na pozícii najlepšieho hororu, aký som za tento rok videl. Len v tej druhej to akosi neudržalo dobre nastavenú latku a bol tam citeľný prepad kvality. Čo je škoda. Ale aj tak si to zaslúži uspokojivé tri hviezdy.

Pavučina (2023)

Čakal som adepta na jeden z najlepších hororov roku, dostal som mysterióznu nudu. Nestáva sa často, žeby som nejaký film preskakoval, ale tu som inak nemohol. Okrem niekoľkých atmosférických záberov a hudby tu nebolo nič, čo by udržalo moju pozornosť. A nejde ani tak o individuálny problém, ako skôr o to, že je to proste zlé. V tomto roku vyšlo veľa lepších hororov a tento oproti ním nevyniká v ničom. Možno len v tom, že sa v ňom dejú divné veci, ale film môže byť divný aj bez toho, že by bol debilný. A Cobweb debilný je.

Renfield (2023)

Ani neviem, či u mňa prevláda prekvapenie alebo sklamanie. Na jednej strane to už na prvý pohľad vyzerá ako totálna hovadina, na druhej strane pozitívne reakcie sľubovali niečo bizarné a vtipné. Bizarné to bolo len trošičku, vtipné nah ah. Ale bavilo ma to. Dej je svižný a hlúposti sa tam dejú prakticky neustále, nespomaľuje to a teda ani nenudí. Renfield ma naviac bavil - Nicholas Hoult ho stvárnil viac než dobre a scény z posedenia boli super. Ako prosté odreagovanie to neuškodí a vrámci možností som spokojný, ale že by išlo o nejakú extra vydarenú komédiu, to asi úplne nie. A Nicolas Cage ma irituje. Každým ďalším filmom viac a viac.

Papežův vymítač (2023)

Russell Crowe ako charizmatický exorcista výborný, kradne si všetku pozornosť pre seba, len mu jaksi nemá kto sekundovať. Vyčnieva od svojich hereckých spoluhráčov až tak, že všetci pôsobia nudne, nevýrazne, ba priam až neviditeľne. Neznamená to, že by napríklad taký Franco Nero hral zle, ono tu len nebolo čo hrať. Celé to stojí a padá na otcovi Gabrielovi, ktorý tu sype jednu hlášku za druhou a je radosť sa na neho pozerať. Ale čo ten zvyšok? Pravda, Asmodeus je trošku ťažký oriešok, ale inak film nemá snahu byť vyložene ambiciózny ani sa vyvarovať rôznym klišé a veciam, ktoré boli v minulosti videné už kvadriliónkrát. Neostáva tak nič iné ako pozerať sa na celkom zručne natočené, ale inak v ničom špeciálne vymetanie diabla. Plusom teda ostáva Russell Crowe, jeho skúter a hudba. Čo je síce postačujúce na dôstojný horor, no už nie tak veľmi na tri hviezdy. Fun fact: Film je inšpirovaný skutočnými zápiskami otca Gabriela Amortha, najhlavnejšieho vatikánskeho exorcistu, ktorý spísal veľké množstvo kníh, pomer fakt/fikcia je však cca 20/80, preto tu ani nenájdete tag "podľa skutočnej udalosti". Ale je zaujímavé to porovnávať a neznamená to, že existencia tohto filmu je nutne na škodu.