TomX2

TomX2

Tomáš M.

okres Michalovce
náročný divák, ktorý obľubuje najmä ázijskú filmovú tvorbu

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 8 14 21 27
    • 4.7.2020  02:12

Čo bolo na pôvodnej sérii dobré a zaujímavé, to toto OVA žiaľ neobsahuje. Miesto vecí, ktoré robili originálny seriál výnimočným, do tohto 6-dielného krátkometrážneho špeciálu tvorcovia zakomponovali práve to, čo bolo na seriáli najhoršie - t.j. priblbé ecchi, ktoré tu je v ešte väčšej dávke. Žiadne skvelé dialógy, žiadne inteligentné vtipy, žiadne napínavé hry, len čistý fanservis. Animáciu si to zachovalo viacmenej rovnakú a občas tam sú statické pasáže, ale ja som jej nikdy veľmi nevedel prísť na chuť a ani hudba nebola nejako výrazná. Ľudia, ktorí slintajú nad 11-ročnými nezralými dievčatkami to možno ocenia, avšak ja do tejto skupiny nepatrím a tak ani nemám dôvod to nejak pozitívne ohodnotiť. Je to proste len výplod pre ľudí, ktorí sa na pôvodný seriál pozerali skôr kvôli ecchi prvkom, než príbehu a postavám.

• 1.7.2020  23:08
    Inferno Cop (TV seriál) (2012)

Najslabšou stránkou celého seriálu je jednoznačne krátka minutáž. Do každej epizódy je natlačených nespočetne veľa bizarných šialeností, až tu nie je priestor na rozvinutejší príbeh a hlbší vývoj charakterov, ale zároveň ich je kvôli časovým obmedzeniam tak málo, že človek proste potrebuje dlhší a komplexnejší seriál a až najskôr potom sa bude jednať o tú šialenú jazdu. Najsilnejšou stránkou je to, že sa tvorcovia neboja parodovať sami seba, neboja sa zájsť do väčších absurdít a kontroverzií a zároveň si zachovávajú svoj typický rukopis, aby výsledok nepôsobil len 'divne' a 'wtf'. Pekelný fízel bol sympaťák a Robofízel si zaslúži vlastný spin-off. A tá záverečná songa je taktiež cool.

• 1.7.2020  21:30
    Pingu in the City (TV seriál) (2017)

Legendárna ikonická postavička Pingu sa z malej ľadovej krajinky presúva do veľkomesta, kde sa stretáva s rôznymi novými povolaniami, o ktorých v živote nepočul a snaží sa im tak prispôsobiť a taktiež niečomu novému priučiť. Každou zvládnutou prácou (od pekára, cez poštára až po futbalistu) naberá nové skúsenosti a vedomosti a zároveň tak rozvíja charakter. Kvôli jeho zvedavosti a kreativite sa často dostáva do trápnych situácií, ktoré však vždy skončia zábavne. Japonci seriálu stále zachovávajú roztomilosť a hravosť, akú mala aj pôvodná švajčiarska séria a zároveň jej pridávajú niečo nové a špecifické pre ich kultúru. Seriál je modernejší, v istých veciach rozsiahlejší a občas aj situačne vtipný, avšak zároveň nie je tak rozprávkovo kúzelný ako ten originálny a v pokročilejšom veku ani zďaleka tak vtipný (pôvodný seriál naopak ocenil jak detský divák, tak aj dospelý). Našťastie má každá časť niečo do seba a každá má v sebe trochu originality a kreativity, ale na epizódy z poštárskeho, kvetinárskeho, športového alebo stavbárskeho prostredia sa mi nepozeralo až tak príjemne, ako tie z vedeckého a kuchárskeho. Avšak keď sa všetky tieto časti akýmsi spôsobom prepoja, ako celok všetko drží silnejšie a práve tieto epizódy sa aspoň čiastočne blížia k tým starším a dokážu mi vyčariť úsmev aj na tvári. Nakoniec tomu dávam dve hviezdy, ktorými ale nechcem ľudí od seriálu odradiť a označiť ho ako zlý (naopak, malým deťom sa to bude dozaista páčiť, byť nie tak veľmi, ako pôvodný seriál z r. 1986). Len skrátka presnejšie vystihujú môj osobný dojem a taktiež aj kvalitu celého diela.

• 29.6.2020  18:51
    Kočka Lily (1987)

Nudné, únavné a príliš ukecané, bez atmosféry a bez originality, k tomu škaredo nakreslené a hudobne nevýrazné. Anglický dabing bol naviac príšerný, herci sa do svojich rol dostatočne nevžili a ani im poriadne nebolo rozumieť. Možno by som mal byť viac zhovievavý, predsa len to mohlo dopadnúť horšie, ale nemení to nič na tom, že sa jedná po všetkých stránkach nekvalitný film. Pár minút pred koncom sa mi už unavili oči a takmer som zaspal.

• 28.6.2020  22:45
    Gyo (2012)

V porovnaní s pôvodnou komiksovou predlohou od Džundžiho Ita je táto animovaná adaptácia veľkým prešľapom. Zatiaľčo originálna manga si od základu buduje fungujúcu atmosféru a každou obrátenou stránkou stúpa napätie, film sa žiadneho podobného aspektu nedočká a miesto toho vsádza na chaotickú akciu a nahotu. Film je nielenže vizuálne odpudivý (kvalita animácie má blízko k podpriemerným animáciám produkovaným počas začiatku deväťdesiatych rokov a v tej dobe by som dokázal takýto nedostatok odpustiť, ale je pre mňa nepochopiteľné, že niečo takéto vzniklo v roku 2012 a popritom sa nejedná o amatérsky/študentský počin), ale dokonca aj obsahovo nelogický, pričom svojou absurdnosťou a nekvalitou sa môže pokojne vyrovnávať s paškvilmi od štúdia Asylum. Ono, aj cez množstvo originálnych nápadov a dobre budovanej atmosféry už ani pôvodná predloha nebola bohvieako zmysluplná a kvalitná, ale zatiaľčo originál bol len divný, táto sprznená adaptácia si pôvodnú podivnosť zanechala a ešte ju k tomu obohatila totálnou hlúposťou a primitivizmom.

• 27.6.2020  00:32
    Heavy Trip (2018)

Dobrá hudba a sympatické herecké obsadenie. Scény s cvokom nemali chybu, vikingovia (a elf) ešte viac spríjemnili zážitok, niektoré scény boli fakt banálne a oba koncerty boli super. Aj napriek občasnému amatérstvu (jedná sa o debut) a niekoľkým trápnym vtipkom som sa bavil a plne si film užil.

• 25.6.2020  20:24
    O chloupek (2020)

Originálny nápad, ktorého potenciál bohužiaľ nie je dostatočne využitý. Ak by sa podobného námetu ujal niekto ako Mamoru Hosoda alebo Makoto Shinkai (ktorý už mimochodom na konte pár snímkov s mačkami má), mohlo by sa jednať o veľmi príjemnú záležitosť. Nanešťastie sa to dostalo do rúk menšieho štúdia Colorido (jedná sa o jeho druhý celovečerný film) a hoc to mohlo dopadnúť výrazne horšie, nie je to úplne uspokojivý zážitok. Film je síce vizuálne pekne natočený (krásne reálie, zaujímavo vykreslený mačací svet) a je v ňom občasná roztomilosť a hravosť, ale romantická línia je veľmi slabá, komediálna stránka má bližšie k trápnosti než vtipnosti a hlavnej hrdinke som nevedel prísť na chuť. Jej hyperaktivita, energia, neodbytnosť a tvrdohlavosť mi po celú prvú polovicu filmu narúšala zážitok filmu a nedokázal som si ho tak poriadne užiť. Jej vysnenému chlapcovi sa síce nedivím, že ju v škole ignoroval (keby po mne niekto vrieskal na celú chodbu, obťažoval a bezdôvodne po mne skákal, tiež by som sa v jeho situácii zachoval rovnako), ale občas, najmä v jednej určitej scéne, mi tiež liezol na nervy. A tak jediné scény, ktoré som si počas prvej hodiny užíval boli, keď mala hlavná hrdinka mačaciu podobu, kedy to bolo milé a roztomilé. Odkedy sa film začne sústrediť na linku ďalšej mačacej postavy sa to našťastie zlepší a začne to baviť aj mňa. Nanešťastie je však hudba priemerná (nie je tu žiadna výraznejšia pieseň či krajšia melódia) a nenájde sa tu ani jeden silnejší emocionálnejší moment, čo je pri takýchto typoch filmov celkom problém. Aj keď sa tu sem tam mihne nejaká milá scéna, dve najpodstatnejšie stránky (romantická línia a dramaturgia) tu vôbec nefungujú a väčšinu času som sa nudil, takže tomu tretiu hviezdu nemôžem a nechcem dať. Sklamanie.

• 24.6.2020  21:52
    Hunter x Hunter (TV seriál) (2011)

Hunter x Hunter jednoznačne patrí medzi vrcholy shounen žánru a je ukážkovým, skoro až učebnicovým materiálom toho, ako by malo dobré shounen anime vyzerať - a pritom sa od ostatných žánrových diel výrazne líši a v mnohom odlučuje. Ponúka vynikajúco napísané postavy, z ktorých každá má rozličnú charakteristiku a odlišné vlastnosti a črty, takže si každý nájde svojho favorita, a postavy sú zároveň aj najväčším ťahúňom filmu, každá ma dostatočne veľa priestoru, každá dokáže niečim prekvapiť a má nejakú výraznú ikonickú vlastnosť. Okrem perfektných postáv nám seriál predstavuje obrovský svet, plný záhad, tajomstiev a dobrodružstva, dočkáme sa aj skvelých súbojov, ktoré neslúžia len ako bezduché mlátičky, ale ukrývajú v sebe oveľa viac (či už vzájomný konflikt medzi postavami, ktorý ich vzťah posúva dopredu alebo perfektné stratégie) a snáď najprepracovanejší systém techník všetkých čias, nen, ktorý má perfektné (nikdy neporušené) pravidlá, originalitu a kreativitu, pričom tu nie je ani jeden moment, pri ktorom by divák nemal jasnú predstavu o sile a obmedzeniach postavy, nikdy sa tu neporuší ustanovené pravidlo a nikdy protivníka neporazí sila priateľstva, ako to poznáme z Fairy Tailu a Naruta, ale schopnosti, skúsenosti, kreativita, tréning, drina a motivácia danej postavy, čo je často prekvapujúce a nevídané. Mimo to si seriál udržuje po celý čas rovnakú kvalitu (týka sa to ako technickej, tak aj obsahovej stránky) a to aj cez pomerne veľký počet odlišných príbehových liniek a ohromných 148 epizód (bez jediného filleru!). Okrem toho nám seriál ponúka perfektné jednotlivé ságy, z ktorej každá je o niečom inom, no každá je dobrá, originálna a má čím zaujať. Prvá časť [Hunterská skúška] sa síce niesla v trochu rýchlejšom tempe, nebol dostatok času na väčšie zoznámenie sa s hlavnými postavami a niektoré udalosti, ktoré sa odohrali v pôvodnej verzii boli bohužiaľ odstránené (ako napríklad stretnutie Gona a Kaita na Veľrybom ostrove, alebo oddychová vtipná epizóda pred poslednou časťou skúšky), skrátené, prípadne im bolo prenechané menej priestoru. Prvé stretnutie s postavami Kurapiky a Leoria preto nebolo tak pevné (čo sa našťastie postupom času zmení), Tonpa nebol zďaleka tak zákerný a Hanzovi bolo venované naozaj len minimum priestoru. Pôvodná verzia dokonca mala o niečo temnejšiu, znepokojivejšiu atmosféru (obzvlášť keď sa na plátne objavil Hisoka; najvýraznejšie sa to prejavilo vo štvrtej fáze skúšky, kedy z neho miestami išiel ozajstný strach), zatiaľčo tu pôsobilo všetko nevinne a Hisoka bol o niečo "prijateľnejší". Chvíľu som si musel zvykať na rýchle tempo a niektoré zmeny (či už dizajnu postáv alebo hlasového herectva niektorých postáv), ale od začiatku to bolo chytľavé, pútavé a zábavné - po skončení jedného dielu som chcel hneď vidieť ten ďalší, čo vlastne fungovalo ako v starej verzii, tak aj tej novej. Páčil sa mi aj hudobný podklad a animácia (byť artstyle, ktorý mala staršia verzia osobne považujem za niečo príťažlivejší) a celkovo sa jednalo o kvalitnú záležitosť. Myšlienkové súboje s väzňami v tretej fáze skúšky stále patria medzi to najlepšie, čo seriál za celý čas ponúkol, scény s Killou a Gonom boli roztomilé, Leorio vždy dokázal príjemne zlepšiť náladu, skúšajúci boli sympaťáci a zápasenie s predsedom Neterom bolo vtipné. Sem tam sa tu našiel nejaký zaujímavý moment a jednoducho už úvodná príbehová časť bola dobrá. Ale vtedy som ešte stále považoval staršiu verziu za lepšiu a komplexnejšiu. Druhá časť [Rodina Zoldyckov] viac prehlbovala vzťah medzi Killuou a Gonom. Predstavila nám domácnosť Killuovej rodiny (od dvorného, cez strážneho až po samotných rodinných členov) a Gon hlbšie zisťuje, akým životným štýlom žije Killua a čo za divnú rodinu vlastne má. Okrem toho naberie viac vedomostí, zosilnie a prejde si ďalším tréningom. Aj keď túto časť považujem za najslabšiu (ono tých päť dielov je na rozvinutejší, zaujímavejší dej fakt málo), stále v nej je pár výborných momentov, z ktorých u mňa jednoznačne vedie hra s mincou a po nej vedľajšia emotívna linka služobníčky Canary. Tretia časť [Nebeská aréna] sa presunie do nebeskej arény, 251. poschodovej budovy, v ktorej sa odohrávajú zápasy v štýle jeden na jedného a každý víťaz sa na základe výsledku zápasu dostane na vyššie poschodie, ktoré vždy prináša silnejších a zdatnejších protivníkov. Za každú výhru dostane účastník dobre zaplatené, takže sa tu rozhodnú prísť Gon s Killuou. Pochopiteľne je táto časť akčnejšia, napínavejšia a človek sa dočká viacerých vydarených súbojov. Nie je to však zďaleka tak o samotných zápasoch, ako skôr k ďalšiemu tréningu a skúške, ktorej musí Gon čeliť. V tejto časti sa totižto prvý krát stretávame s pojmom "nen" a zisťujeme toho viac o tamojšom svete. A aj keď ma táto linka občas nudila (Gido, Riehlvelt a Sadaso ma vôbec nezaujímali), dočkáme sa dvoch výborných súbojov a považujem ju za málinko lepšiu, než tie dve predchádzajúce. Štvrtá časť [York-newské mesto] je pravdepodobne najtemnejšia a najzaujímavejšia. Zájdeme trochu do podsvetia, stretneme sa s novými zaujímavými postavami (z ktorých u mňa vedie Chrollo) a dostaneme niekoľko nových informácií. Dočkáme sa niekoľkých prekvapivých momentov a skvelých súbojov, pričom najmä druhá polovica arcu bude obohatená niekoľkými dejovými zvratmi. V tejto časti má Kurapika najväčší priestor, dozvieme sa toho o ňom o niečo viac a prejde si väčším vývojom. Naviac seriál v tejto chvíli zahodí svoju nevinnosť, príbeh pôjde do tuhého a už sa tam objaví aj nejaká tá krvavejšia scéna. V piatej časti [Greed Island] sa konečne dočkáme očakávanej vzácnej hry, ktorá má Gona bližšie zaviesť k stretnutiu s jeho otcom. Okrem zaujímavého herného systému sa stretneme s novou významnou postavou Biscuit, hlavné postavy si znovu prejdú vývojom, získajú ďalšie vedomosti a nakoniec ich využijú v skvelej záverečnej hre. Táto časť sa mi páčila zo všetkých najviac, najmä vďaka skvelému zápasu vybíjanej. Šiesta časť [Mravenčia chiméra] je najdlhšia a najrozvinutejšia. Predstaví nám nové skvelé postavy (Knuckle, Colt, Morel, Shoot, Kite, Youpi, Meleoron, Ikalgo, Palm, Knov), ponúkne niekoľko skvelých momentov (nasraný Gon, posledná hra), občas mierne rozplače ("Jeho meno je Meruem", Reinin návrat domov, posledná hra). Postava Meruema je naviac naozaj geniálna a momentálne si neviem vybaviť zápornú postavu, ktorá má takýto vývoj, inteligenciu, silu a uveriteľnú ideológiu, názory a myšlienky, s ktorými sa neraz zhodnem. A jeho vzťah s Komugi bol skrátka prenádherný. Na druhej strane sa jedná o najzdĺhavejšiu a najnudnejšiu časť celej série, u ktorej som sa len málokedy tešil na ďalší diel. Po smrti jednej z postáv ma to začalo mierne nudiť, neskôr sa to nieslo v štýle "5 dielov super, 10 dielov nuda" najmä kvôli tomu, že niektoré vedľajšie línie postáv ma skrátka nebavili a tých postáv tam bolo až veľmi veľa. Preto keď nebol na obrazovke Meruem, Colt, Knuckle alebo Killua, už som sa na to tak zaujato nepozeral. Naviac sa tempo až neuveriteľne spomalilo a trojminútový dej bol spomalený a predĺžený do celej dvadsať-minútovej epizódy. Súhlasím síce, že to je zaujímavé a fajn (celý dej jednej epizódy totiž len opisuje stratégiu), ale predsa len to je občas až príliš pomalé a nudí to. Našťastie sa to znovu zmení po smrti jednej z ďalších postáv a od tej chvíle som si to znovu plnohodnotne užíval a záverečné diely boli jednoducho skvelé. Ale bol skvelý celý tento arc, keď ma z celkových 61 epizód bavilo asi len 20? Bez pochýb sa jedná o dobrú časť, pre niektorých možno aj najlepšiu (niekde som počul, že to je údajne najlepší anime arc všetkých čias), ale mňa skrátka nejako veľmi neohúrila. Siedma časť [Predsednícke voľby hunterov] bola výborná. Sústredila sa na dve dejové línie - záchrana Gona a predsednícke voľby, z ktorých prvá bola zaujímavá a originálna (seriál nám predstaví ďalšieho člena z rodiny Zoldyckov), pričom ma milo potešil návrat Hisoky (v šiestej časti mi chýbala jeho prítomnosť) a druhá bola trochu pokojnejšia a zábavnejšia. Obe tieto línie ponúknu niekoľko skvelých momentov (Leorio tam bude mať jedno menšie cameo) a obe sú celkom úctyhodne a emotívne zakončené. Nakoniec tomuto seriálu nemôžem udeliť menšie hodnotenie ako štyri. Po oboch alchymistoch sa jedná o dosť možno najlepšie shounen anime, ktoré si zaslúži omnoho väčšiu pozornosť, než mu je momentálne venovaná. V zahraničí je síce celkom obdivované a populárne, avšak je mi trochu smutno, že u nás je oveľa väčšia pozornosť venovaná sračkám ako Fairy Tail. Nezvyknem do hodnotenia zahŕňať niečo takéto, ale v tomto prípade nemám inú možnosť - Obľúbené postavy: Meruem, Hisoka, Leorio, Kurapika, Killua, Knuckle, Chrollo, Colt

• 24.6.2020  15:13
    Darwin's Game (TV seriál) (2020)

Hlúpa a bezduchá akcia, ktorá je našťastie celkom svižne animovaná, beží v stálom tempe, vždy sa v nej niečo deje a pritom nepôsobí príliš chaoticky, takže sa pri nej človek nemôže nudiť. Čo sa už ale za dobré považovať nedá je fakt, že sa tu kašle na akúsi logiku či fyziku (schopnosti postáv nemajú žiadne obmedzenia, zbrane majú 1000 nábojov munície a pokiaľ vám nehrozí životné nebezpečie, nie je nutné ich prebíjať, hrá sa dá údajne veľmi ľahko zohnať, no verejnosť nevie, že vôbec existuje, ľudia nezapojení do hry sú ovládaní game-masterom a ani samotný systém hry nie je bohvieako dobre premyslený), postavy sú šablónovité a nemajú žiadny hlbší vývoj alebo zaujímavejší charakter a sľubovaná krv či brutalita je len samoúčelná, pričom je vo veľkej časti zakrytá cenzúrou. Kvalitu seriálu neskutočne zráža dole hlavný zlosyn, ktorý je len stelesnením perverzného násilníka, nemá žiadny hlbší vývoj, charakter, motív, ideológiu, charizmu či nejakú charakteristickú ikonickú vlastnosť, sype len jednu vulgárnu hlášku za druhou, vyhráža sa, kričí, pričom mu je len nahodená nálepka "som násilník a vrah, odrežem ti všetky prsty na rukách a na nohách, zabijem ťa, ale keďže by to bolo nudné, tak ťa ešte trikrát pojebem" a to je tak všetko, čo sa o jeho postave dá povedať. Ak by bol antagonista zaujímavejší, tak by som si to jednoznačne aj viac užil, ale postava Wanga celý seriál podkopáva a vo finále mi akurát kazil zážitok. Ak by bol Darwin's Game o niečo originálnejší, chytrejší, obsahovo prepracovanejší a priniesol by do žánru niečo nové, možno by som si to užil aj viac a šlo by hovoriť o chválitebnom diele, ale koncept seriálu nie je zrovna najnovší a niektoré seriály ho využili lepšie, ako napríklad taký Denník budúcnosti (Mirai Nikki), ktorý je síce tiež len hlúpou nelogickou zábavou, ale pre zmenu bol vo viacerých smeroch zábavnejší a lepší. Na plánované pokračovanie sa aj celkom teším, ale rozhodne nemôžem povedať, že sa jedná o nejako vysoko prepracovaný, kvalitný dobrý seriál. Je to proste len hlúpa zábavka a ak má človek dostatok času a trpezlivosti na podobne primitívne seriály, Darwinovou hrou si nič nepokazí (ale predsa by som len radšej siahol na Future Diary alebo spomínaný Btooom!).

• 22.6.2020  13:57
    Mušikago no Cagaster (TV seriál) (2020)

Nejaký potenciál v aspoň priemernú sci-fi záležitosť by sa tu aj našiel (apokalyptický svet, obrí hmyz, mlčanlivý hrdina s temnou minulosťou, roztomilé dievčatko, strach, mŕtvoly, občianske vojny a trocha tej drámy), ale všetko narúša nekonzistentná animácia, ktorá síce na prvý pohľad nemusí vyzerať veľmi zle, ale zatiaľčo pozadie je kreslené bežnou kresbou, objekty a postavy sú kreslené full CGI, čo k sebe vôbec neladí, nie je medzi tým žiadny kontrast a ten rozdiel je až neporovnateľný. Naviac sa animátorom nepodarilo správne vykresliť emócie postáv a pohyby často pôsobili veľmi neprirodzene, skoro až roboticky. Aby toho nebolo málo, od cca 7. epizódy tvorcom z rúk začal unikať aj príbeh, ktorý nakoniec vyústil do akéhosi záveru, ktorý nie je uspokojivý ani dostačujúci. Mnoho vecí ostane neopodstatnených, mnohé udalosti ostanú neobjasnené a otvorené, nebudeme vedieť, čo stojí za vznikom a rozšírením obrieho hmyzu a akurát len zistíme, že nekonzistentná nie je len animácia, ale zďaleka všetko. Prvá polovica ešte ako-tak ušla, vyvíjali sa vzťahy medzi postavami, ktoré boli sympatické a na konci každej epizódy bol nejaký emotívny, byť gýčovitý, moment, ale druhá nepriniesla nič, než len chaotickú akciu, prílišnú prekombinovanosť žánrov a nezmyselné zvraty. Tvorcom sa tak všetko vymklo z kontroly, divákovi nakoniec ostal len veľmi zlý dojem a vo výsledku jediná vec, ktorá z celého seriálu za niečo stojí je hudba, ktorá sa ale aj tak po pár dieloch začne opakovať a je komerčná. Dávam silnejšiu jednu hviezdu a dúfam, že nabudúce príde Netflix s niečim lepším a dôjde mu, že moderná animácia sa automaticky nerovná dobrej animácii a menej niekedy môže byť viac.

• 22.6.2020  13:17

Niektoré kvality seriálu (animácia, hudba) tu sú síce stále zanechané, takže sa stále jedná o technicky celkom dobre zvládnutý film, avšak úroveň seriálového základu nedosahuje ani zďaleka a celá jeho existencia je tak vo výsledku zbytočná. Film je do veľkej miery obmedzený práve tým, že okrem neho existuje aj základný seriál, ktorý je však celý komplexný a preto sa vo filme nedočkáme žiadneho vývoja postáv, novej schopnosti, nejakého prekvapivého momentu, vysvetlenia udalosti a podobne. Ani príbeh tak nie je veľmi rozvinutý, má to veľa limitov a obmedzení, vďaka čomu pôsobí len tak "polovične" a vo výsledku tak nijak neupúta, ani neohúri. Úvod a záver bol celkom fajn, vďaka čomu sa to aspoň trochu priblížilo k tretej hviezde, ale kvôli nudnejšiemu prostriedku tomu predsa len dám dve. V rámci možností spokojnosť, ale nejedná sa o nejako veľký film, ktorý je nutné vidieť.

• 19.6.2020  20:54
    Hellsing: The Dawn (TV seriál) (2011)

Pôvodne mal tento trojdielny špeciál bližšie priblížiť udalosti, ktoré sa odohrali 50 rokov pred dejom pôvodného seriálu, avšak nemá žiadnu informačnú hodnotu a vo výsledku tak ani nie je potrebné ho vidieť. Naviac sa tu človek nedočká hororovej atmosféry, ktorú mal starý Hellsing, ani brutality a parádnej akcie, ktorou vynikal Hellsing Ultimate. Naopak, v prvej epizóde sa nič nedialo, druhá len mala upútať pre ďalšiu epizódu, a tá bola len taká "polovičatá", keďže druhá polovica slúžila už len ako reklama na nový autorov projekt. Nakoniec je tak tento špeciál len zbytočným a človek sa bez neho pokojne zaobíde.

• 18.6.2020  18:51
    Infinite Dendrogram (TV seriál) (2020)

2. epizóda - DROP | Rád by som tomu dal šancu a pozrel si ešte jeden-dva diely, ale po skončení druhej epizódy už strácam trpezlivosť a nemienim v pozeraní ďalej pokračovať. Základný koncept seriálu bol využitý už viackrát a omnoho lepšie, takže Infinite Dendrogram nemôže priniesť nič nové a originálne. Dokonca neponúkne nič vlastné ani charakteristické, všetko tu je pre zmenu šablónovité, čo je len ďalším dôvodom, prečo nemá zmysel to pozerať. Najväčšou katastrofou je však zbytočne rýchle tempo (žiadne uvedenie do hry/sveta, hrdina plní prvý herný quest už v druhej minúte, timeskiping, rýchly presun z pokojného rozhovoru do chaotickej akcie za veľmi krátku dobu) a predstavenie šablónovitých postáv bez akéhokoľvek hlbšieho charakteru (postava medveďa je zanechaná niekde v úzadí, Nemesis je predstavená len ako otravná hlučná postava bez zmyslu jej charakter viac rozvinúť, Babylon tam je len preto, pretože čo by to bol za seriál bez fanservisu a predstavenie s ostatnými /zbytočnými/ postavami je strašne znehodnotené, odfláknuté a tvorcovia si s tým nedali vôbec záležať), ktoré sú naviac strašne protivné a trápne. O akýchsi kvalitách seriálu nemožno hovoriť (animácia je podpriemerná, soundtrack je nevýrazný, dialógy sú strašne monotónne a hlasové herectvo je príliš otravné), koncept je, nečakane, nevyužitý a na pravidlá herného systému/sveta sa akosi tiež pozabudlo. Nakoniec nemám možnosť, než tomu prilepiť nálepku "odpad".

• 17.6.2020  22:52
    Eizóken ni wa te o dasu na! (TV seriál) (2020)

6. epizóda - DROP | Nerád by som zneuctil toto dielo a tvorcov, ktorý si s tvorbou seriálu dali dozaista záležať; ono nápad je to vskutku originálny a pre ľudí, ktorí obdivujú animáciu má tento seriál určite nemalú informačnú hodnotu. Mňa to však nebavilo a keď som si pretočil zopár ďalších epizód a zistil som, že absolútnym vrcholom celej série bola štvrtá epizóda, rozhodol som sa sledovanie ukončiť a už sa k nemu spätne nevrátiť. Rozhodne sa nejedná o zlý seriál, ale nedokázal som si vytvoriť žiadne sympatie k postavám, nesadol mi spôsob rozprávania, hudba ani štýl animácie a humor, kvôli čomu pre mňa sledovanie seriálu nebolo veľmi záživné (byť tých 20 minút ubehne pomerne rýchlo) a keď si seriál nezískal môj obdiv ani po 6 dieloch (číže 50% celého komplexu), nemám dôvod v pozeraní pokračovať a tak to teda ukončujem. Moja pôvodná predstava sa napokon nenaplnila a seriál je tak pre mňa sklamaním.

• 13.6.2020  23:26
    Přednosta (2003)

Príjemný film o samote a priateľstve, s výbornými dialógmi a úsmevným situačným humorom. Uspokojivé je aj herecké obsadenie spolu s hudbou a aj keď sa síce nejedná o nejaké veľké filmárske dielo, aspoň dokáže zlepšiť náladu a na chvíľku vyčariť úsmev na tvári (a vystačí si to aj bez väčšieho rozpočtu alebo komplexnejšieho deju). Takéto filmy vedia vždycky potešiť.

• 11.6.2020  16:47
    Ani*Kuri15 (TV seriál) (2007)

Pätnásť rôznorodých tvorcov z rôznych animačných štúdií, s rôznym animačným aj rozprávačským štýlom, sa podieľa na 15-dielnom projekte poskladanom z veľmi krátkych poviedok. Každý tvorca prichádza s jednou animáciou, ktorá má časový limit v podobe jednej minúty a každý tvorca tak musí ťažiť zo všetkej svojej fantázie, aby sa mu aj cez veľkú obmedzenosť podarilo previesť pointu do krátkej animácie a dokázať tak jeho zručnosti a kvality. Jedná sa o rozhodne zaujímavý nápad, ktorý zaručene poteší nejedného milovníka animácie. O to viac však bude človek sklamaný, keď zistí, že drvivá väčšina animácia neponúkne nič, než len nevýrazný vtip bez zmysluplného príbehu. Za zmienku tak stojí len príjemné A Gathering of Cats (7/10) zo života mačiek od Makota Šinkaja, uspokojivá animácia Good Morning (6/10) od Satoši Kona a melancholický klip From the Other Side of the Tears (4/10) od Akemy Hajaši, ktorý však mohol byť o niečo pútavejší a krajšie nakreslený. Možno by som ešte videl potenciál v Onmitsu Hime (3/10) od Mahira Maedu, čo je síce dobre nakreslená animácia, avšak zbytočne urýchlený a chaotický dej pripomína skôr len zrýchlenú nič nehovoriacu mecha akciu. Ostatné animácie mi neponúkli nič iné, než zmätok (a to dokonca aj u Ošiho 'Project Mermaid') a sklamanie, takže vo výsledku tak budem musieť tento projekt ohodnotiť len jednou hviezdou. Bohužiaľ.

• 10.6.2020  21:28

Nepochybujem o kvalitách tohto filmu (Javier Bardem skvelý, jeho charakter nemenej) a ani o zručnosti bratov Coenových. Aj tu bolo pár napínavých momentov a atmosféra je tu tiež úžasná. Ale ten rozprávačský štýl mi skrátka nikdy nesadne a je tu mnoho až zbytočne veľmi rozťahaných momentov a prázdnych, nič nehovoriacich, pomalých záberov. Jednoducho si to nedokážem užiť, aj keď už z princípu je to dobrý film.

• 10.6.2020  21:14
    Tenki no ko (2019)

Parádna vizuálna stránka, (nádherná kamera, animácia a farby) príjemná hudba, veľký dôraz na počasie a prírodu - charakteristický trademark pre tvobru Makota Shinkaia. Tentokrát tu však chýba nejaký väčší emocionálnejší moment, ktorých majú autorove staršie diela omnoho viac. Ako to je už u jeho filmoch zvykom, ani tentokrát sa nedá očakávať nejaký rozvinutejší príbeh alebo postavy, ktoré nie sú príliš ploché - to ostáva znovu v pozadí a najväčším lákadlom je teda znovu perfektná animácia, ktorá mi však pre plnohodnotný zážitok u celovečerného filmu nestačí. Your Name v tomto smere zrejme ostane neprekonaný, ale stále sa jedná o fajnový film.

• 8.6.2020  21:41

Dôvod prečo zbožňujem kinematografiu. Výborné herecké výkony, skvelý scenár, prekvapivý vývoj postáv, perfektné dialógy, a aj cez rôzne kombinácie a prepletené žánre výborná a precízna filmárska práca. Chválim aj odvážny a celkom surový prístup k pomerne závažným veciam (ľudské práva, násilie, náprava), takéto niečo sa len tak nevidí. K plnému hodnoteniu mi však predsa len niečo chýbalo, možno to bolo uzavretie a väčší priestor vedľajším dejovým líniám, možno málinko drsnejší koniec.

• 1.6.2020  17:10
    Gretel & Hansel (2020)

Osobne som v legendárnej rozprávke o Jankovi a Marienke vždycky videl potenciál v dobré hororové prevedenie. Paradoxne sa však ešte žiadnemu režisérovi nepodarilo túto rozprávku previesť do hororového žánru, čo je smutné. Ani tento film sa od toho nijak nelíši. Miesto desivej atmosféry som dostal len pomalú nudu, s množstvom až absurdne trápnych scén, hrozných hereckých výkonov a deja bez akejkoľvek pointy. Ani sľubovaná vizuálna stránka nebola bohvieako dobrá.

• 1.6.2020  17:00

Prvá polovica tretej série bola nudná, snáď až na jeden dôležitý súboj neponúkla nič zaujímavé ani originálne a nevyhla sa veciam, ktoré mi už dosť prekážali v predošlých sériách. Druhá polovica to však dostatočne vynahradzuje, na oplátku nám predstavuje nové zaujímavé súboje a ešte viac prehlbuje vzťahy hlavných postáv, a ich schopnosti. Vo výsledku tak tretiu sériu hodnotím o niečo lepšie než tú predošlú a snáď ma nesklame ani štvrtá séria, pred ktorou si ale znovu dávam niekoľkomesačnú pauzu.

• 1.6.2020  00:10

Animované pasáže boli zaujímavé, Cobainove detstvo, školské obdobie a láska k umeniu nemenej. O to viac však zamrzí, že mnoho informácií z dokumentu o ňom bolo už dávno známych a vo výsledku ma tak ani nemohlo nič prekvapiť (čo je však na druhej strane dobré, keďže to len dokazuje, že je Kurt obyčajný človek s vlastnými problémami a poruchami, nie len kontroverzná superstar). Prekvapivo sa dokument nezaoberal Kurtovou smrťou (to už zvládli ostatné dokumenty, nesúce sa len na kontroverznom vzťahu s Courtney), ale jeho životom, čo je správne a ľudské. Nakoniec tak môj jediný väčší problém bol, že ma to nijak emocionálne nedostalo - hudbu Nirvany považujem za priemer, členov Nirvany nepoznám a ani s nimi nesympatizujem a najznámejšia osobnosť Nirvany pre mňa nič neznamená.

• 31.5.2020  23:58

Eszter zo začiatku prišla sympatická aj mne (fialové vlasy! manga! plagát Fullmetal Alchemist!), keď sa ale ukázalo, že tak rozumná nie je, všetky sympatie k nej postupom času upadli. Identita internetového úchyláka mi síce bola známa už od začiatku, o to viac ma ale prekvapilo, aký uveriteľný motív mal. Vďaka jeho chorobe a posadnutosti som s ním neskôr súcitil, keďže sám viem, aké ťažké je žiť s nejakou ťažšou duševnou poruchou. Už len vzhľadom k tomu, že nepochytil veľa rozumu a nebola v ňom láska, som dúfal, že to s ním nakoniec dobre dopadne, nuž šlo to s ním dolu z kopca. Po odhalení identity úchyláka ma už osud Eszter veľmi nezaujímal (akoby aj hej, keď sa ukáže, že veľmi rozumná nie je a krátko po "odmilovaní" sa "zamiluje" do debilného spolužiaka) a záver filmu na mňa teda nemal žiadny dopad. Chválim uveriteľný vývoj postáv, po stránke technickej aj hereckej sa však jedná o obyčajný priemer.

• 31.5.2020  23:42
    Ex Drummer (2007)

Bizarre.

• 31.5.2020  23:38

Aj keď sa film sústredí najmä na kontroverziu medzi Vargsom a Euronymousom, ja osobne by som ocenil viac hudby a menej snahy zbytočne zdesiť a šokovať. Ale aj napriek častým zmenám udalostí v prospech filmu som si to užil a pre mňa, fanúšika pravého nórskeho black metalu, sa jednalo o celkom veľký filmový zážitok.

• 31.5.2020  23:32

Nie som veľmi zvyknutý sa pri Takashiho filmoch nudiť, avšak Lessons of Evil je akousi výnimkou. Neponúka šialenosť a brutalitu, akú mal Ichi the Killer, a neponúka ani bizarnú akciu, ktorú mal Crows Zero. Tento film má naopak pomalší rozjazd a vsádza na drámu s trochou psychológie, čo si však dostatočne nezískalo moju pozornosť a neupútalo ma ani sľubované vyvrcholenie, ktoré síce občas pobavilo ("to die"?), avšak vo výsledku neponúklo nič dávno nevidené, či originálne. Plus mínus to ušlo, ale od Takashiho som čakal viac.

• 31.5.2020  23:22

Originálna komédia so sympatickými protagonistami, ktoré spoločne zažívajú mnohé humorné situácie, ktoré naviac nikdy nepôsobia trápne alebo silene. Film je naviac obohatený pekným soundtrackom a ku koncu môže aj milo dojať, avšak stále mám pocit, že tam bolo predsa až príliš neuveriteľných náhod.

• 30.5.2020  15:01
    Nelítostná (2017)

Pôsobivá dráma s celkom zaujímavými akčnými scénami, ktorá však nemá už tak zaujímavý príbeh a občas dokáže mierne nudiť pomalejším tempom alebo prepálenou dĺžkou. Potenciál v dobrý mix filmov typu Hardcore Henry alebo Nikita by tu bol, avšak občas film nevie čím chce vlastne byť a vo finále ani tak neponúkne nič originálne, či nevidené.

• 30.5.2020  02:39

Toľká doba čakania a nádej vo skvelé pokračovanie sa nevyplatila. Fukkatsu no Lelouch síce stále môže ponúknuť vynikajúci vizuál a dobrý zážitok, čo z neho robí dostatočne dobrý film, avšak predošlým dielam frančízy sa nerovná ani z ďaleka. Nádherný vizuál tu je, dobrý soundtrack a fajn príbeh taktiež, no nič nedosahuje kvalít prvých dvoch sérií, pričom sa tu nedostavia ani skvelé zvraty, napínavé súboje v štýle mecha, či nejaký hlbší prekvapivý moment. Ani samotný alternatívny svet mi veľmi nesadol, keďže pravidlá, či budovanie sveta išli úplne bokom, postavy sa správali inač, než sme zvyknutí a niektoré boli dokonca aj oživené. Vo výsledku je to len pekne vyzerajúci fanservis, ktorý len otvára to, čo je už dávno ukončené a zároveň neponúkne nič nevidené alebo uspokojujúce.

• 27.5.2020  15:48

Každou minútou stúpa adrenalín a napätie, každý komornejší moment strieda drsnejší, naviac s prvotriednou akciou. Dobre napísané, zrežírované, zahrané a najmä natočené a zostrihané. Pre mňa osobne jeden z najobľúbenejších amerických akčných filmov, ktorý síce má svoje mušky, ale rozhodne stojí za pozretie pre každého fanúšika akčných filmov (ja osobne som to videl asi šesťkrát).

<< předchozí 1 2 3 4 8 14 21 27