Smrt ve tmě 2 (2021)

Tí, čo videli prvú časť pravdepodobne budú mať problém s náhlou zmenou charakteru hlavnej postavy, no ak si odmyslíme všetko, čo tomu predchádzalo, dvojka funguje ako samostatný film výborne. Don't Breathe 2 disponuje jak napínavými a strhujúcimi scénami, tak stiesnenou, mierne skľúčenou atmosférou, takže ako home invasion/revenge thriller to funguje na jednotku. Okrem toho sa dočkáme taktiež aj niekoľkých drsných vrážd a dramatických momentov, ktoré tomu dodávajú nejakú pridanú hodnotu, takže ide o solídnu záležitosť, ktorá mohla pokojne prekonať jednotku. Problém však nastáva vo chvíli, kedy sa dozvieme o motívoch záporných postáv. Zvrat, ktorý prišiel v druhej polovici nemusel byť samo o sebe zlý, avšak vzhľadom k predchádzajúcemu počínaniu postáv pôsobí veľmi rozpačito a pritiahnuto za vlasy (prečo sa jeden z únoscov pokúsil utopiť dievča v klietke? A prečo museli zbytočne zomrieť dve nevinné bytosti?). V tej chvíli to akosi začne strácať dych a namiesto skvelého napínavého hororu nakoniec pôjde už len o fajn krvavú zábavu, čo je podľa mňa škoda, keďže mohlo ísť o potenciálne najlepší horor roku. Chcel som tomu dať štyri hviezdy aspoň kvôli psíkom, no nakoniec budem musieť zvoliť opatrnejšie tri hviezdy. V konečnom dôsledku tak ide o solídnu záležitosť s niekoľkými suprovými highlightmi, ktorá však miestami stráca dych a disponuje hluchými miestami.

Nikdo nevyvázne živý (2021)

Jeden z tých filmov, ktoré vyložene nenaserú ani neurazia, ale stále sa pri nich budete neskutočne nudiť a modliť sa, aby čo najrýchlejšie ubehli a každú chvíľu kontrolujete čas alebo pozeráte do mobilu. A taktiež aj jeden z tých filmov, ktoré keď budete pozerať v nočných hodinách, unavia vás natoľko, že po piatich minútach zaspíte, čo bol aj môj prípad. Inak to ale každopádne malo zopár nenaplnených nápadov a snahu o originalitu, nebolo to technicky až tak zle natočené a ani postavy či herci ma vôbec neiritovali, čo značí, že to je stráviteľný zážitok. Aj keď za dva dni zabudnem na názov a určite sa to nezapíše do najlepších hororových počinov roku, dve hviezdy tomu predsa len hodím, pretože prečo nie, keď sa to aspoň trochu vybočovalo od žánrového stereotypu a bolo v tom cítiť isté úsilie. Summa summarum, celkom strata času, ale ak vás netlačí čas alebo to nesledujete krátko pred spaním, dá sa to stráviť viacmenej bez problémov.

Máš někoho doma (2021)

There's Someone Inside Your House síce nie je dobrým hororom a už vôbec nie dobrým filmom, ale nie je ani nijak extrémne zlý, vlastne je v rámci možností celkom fajn a určite nikoho neurazí (pokiaľ samozrejme nie ste ortodoxný rasista alebo xenofób, ktorému vadí čoby len jedna čierna alebo queer postava). V porovnaní s inými horormi je to technicky vcelku zručne natočené, má to jasne stanovený smer, ktorým sa to bude uberať, a celkom rýchlo to odsýpa. To viacmenej dostanete, keď sa na film pôjdete pozerať bez väčších očakávaní a predsudkov. Inak to má samozrejme nemálo chýb, bez ktorých by film mohol dopadnúť oveľa lepšie (napríklad úplne zbytočná linka o minulosti hlavnej hrdinky, časté nezmyselné chovanie postáv, alebo strašne blbo zostrihaná scéna v kostole) a motív vraha na konci vyznie strašne pateticky (posledná zhruba polhodina je celkovo celkom chabá), ale taktiež to má aj svoje svetlé momenty (mne sa napríklad strašne páčila tá pohodová romantická scéna na kukuričnom poli a sem tam aj hudba) a vôbec, nie je to až tak zlý film. Samozrejme je to jeden z tých filmov, na ktoré za dva dni zabudnete a nevzbudí vo vás žiadny extra dojem, ale aspoň to neurazí, nenaserie ani neublíži, pretože skôr než hrozný je ten film proste len podpriemerný. Dve hviezdy.

Rozhněvaný muž (2021)

Rozhnevaný muž je svižný, rýchly a plynulý, s ničím sa nemazlí a zásluhou dobre zvládnutej réžie ani chvíľku nenudí. Scenár je k zábave bohato dostačujúci, akčné sekvencie majú minimum viditeľných chýb a herci nemajú čo pokaziť, takže ide o nadpriemerný žánrový film. Žiadnu prídavnú hodnotu (ako napríklad špičkové dialógy, bohaté myšlienky alebo silné dramatické scény, ktoré vás zosadia zo stoličky) to však nemá, takže očakávajte skôr solídnu jednohubku, než pamätný a plnohodnotný film.

Život Davida Galea (2003)

Super myšlienka, ktorá mi síce bola hneď jasná prakticky už od prvého dialógu, ale aj tak vo mne dokázala zanechať silný dojem. Posledná zhruba polhodina tým pádom veľmi napínavá a miestami aj dojemná (keď Kate Winslet konečne zistila, o čo tu vôbec ide, chcelo sa mi plakať). Bohužiaľ to, čo tomu predchádzalo bola nie veľmi záživná investigatívna nuda, ktorá nebola veľmi zaujímavo podaná ani napísaná a pravdupovediac ani veľmi dobre natočená. A k tomu ešte strašne slabý soundtrack. Z toho dôvodu dávam len tri hviezdy, tá skvelá pointa si toho zaslúžila oveľa viac.

Volejte Saulovi - Série 1 (2015) (série)

Saulov príbeh bol nakoniec trochu iný, než som očakával, stále však musím uznať, že sa jedná o solídny úvod do seriálu. Nie je tu síce toľko pamätných momentov ako v Perníkovom tatkovi, zato kvalitných dialógov je tu pokokot. V rámci možností v seriáli funguje všetko ako má - herecké výkony všetkých hlavných predstaviteľov sú viac než dobré (v prípade Odenkirka a Banksa priam perfektné), technickú stránku to má ešte lepšiu než mal Breaking Bad (čo platí aj pre hudobný podklad) a originalitu zrovna tak. Keď je vtipná scéna, smejete sa, keď je dramatická scéna, neodlepíte zrak, keď je napínavá scéna, ste v napätí. A keď je nudná scéna, tak sa nudíte. Nanešťastie, takýchto nudných scén je tu takmer až tretina. Čo by nebol až taký problém, keďže sme na podobnú stavbu epizód zvyklí už od dôb pôvodného seriálu. Avšak zatiaľčo u Tatka sme mali vždy istotu, že po jednej pomalej scéne nasleduje jedna dobrá, v tomto prípade to bohužiaľ neplatí. Keď totižto nastane nuda, Saul sa nemá odkiaľ odraziť. Tatko má tú výhodu, že mal komplexný dej, do ktorého perfektne zapadajú všetky dieliky, nech už sú akokoľvek mdlé a nevýrazné, takže zatiaľčo sme sa "nudili", zároveň sme v napätí čakali, čo príde potom. Saul pre zmenu veľmi komplexný príbeh nemá, čo je jeho veľkou nevýhodou. Ak by som to mal presnejšie vyjadriť, vystihol by som to asi takto: prvých 5 minút epizódy navnadí, ďalších 15 spomalí, ďalších 15 znovu navnadí a posledných 10 bude perfektných. Tento zaužívaný móres bol normou už v Breaking Bad, avšak zatiaľčo tam človek vedel, že tých 15 pomalých minút nebolo pomalých len tak pre nič za nič, tu tú istotu nemá. Jediné epizódy, ktoré boli našliapnuté plus mínus od začiatku do konca, boli epizódy číslo dva, šesť a deväť. Verím však, že v následujúcej sérii sa to vyváži a lepších scén bude viac ako tých horších. A taktiež dúfam, že sa dostaví nejaký zaujímavý, inteligentný súdny spor. Ak sa moje očakávania naplnia, nebudem mať absolútne žiadny problém tomu hneď nasoliť štyri hviezdy. Prvej sérii však budem musieť dať len tri. Od štyroch to ale nemalo vôbec ďaleko (odhadom asi tak desať minút :D). Najhoršia epizóda bola prvá, najlepšia šiesta. "Ty dobre vieš, čo sa stalo. Správnou otázkou je, či s tým dokážeš žiť."

Animales Humanos (2021)

Animales Humanos po hororovej stránke nijak zvlášť nenadchne, naopak skôr prepadne medzi iné nevýrazné priemerné filmy. Naviac z psychologického hľadiska prehráva na plnej čiare, čo je škoda, lebo potenciál tu bol. Akurát sa ho tvorcovia báli viac uchopiť, alebo k tomu len nemali vyššie ambície, inteligenciu alebo režisérsky um. A tak to aj dopadlo. Nakoniec tak z toho vzniká podpriemerný home invasion s (nezámerne) otrávnymi postavami, blbým scenárom a lacnými trikmi. Prosté dve hviezdy.

The Stoning of Soraya M. (2008)

Ukameňovanie vo mne zanechalo silný dojem, ale to čo mu predchádzalo už veľmi záživné nebolo. Nemôžem si pomôcť, ale celá tá iránska kultúra mi ide proti srsti, takže na celý ten ansámbl sa mi nepozeralo až tak dobre, aj keď herci to boli (asi) dobrí. Občas to bolo aj celkom nezáživné a pýtalo si to väčšiu dávku napätia (a nie je to tým, že by som nemal rád pomalé tiesnivé drámy, ktoré sádzajú skôr na psychický teror než brutalitu a prílišnú akciu, len si paradoxne myslím, že po tejto stránke film nijak nevyniká oproti iným podobne ladeným snímkom, a tak by sa mu hodil nejaký ten "šmrnc"), ale inak je to samozrejme solídne spracovaný film, ktorý ma len nezaujal tak, ako som očakával. Na to, aby som dal štyri hviezdy ma to dostatočne emocionálne nepohltilo ani nezabavilo, takže nakoniec dávam tri hviezdy.

Má mě rád, nemá mě rád (2010)

Chýbalo mi dôstojnejšie rozuzlenie vedľajších liniek (najviac si to žiadala tá s Brycovym otcom) a silnejší záver, takže by som si pokojne vedel predstaviť, ak by to bolo o 15 minút dlhšie. Ale aj tak sa jedná o veľmi príjemný film so zaujímavým štýlom rozprávania, ktorý mne osobne veľmi sadol, a rovnako mi sadlo aj celé herecké obsadenie. Nenudil som sa ani chvíľu a po celý čas u mňa prevládali pozitívne emócie, takže aj keď niektoré veci nie sú úplne dotiahnuté, tie štyri hviezdy tomu dám. Milý film.

Evidence (2012)

Značný amaterizmus je cítiť, ale aj tak musím uznať, že sa jedná o solídnu filmársku prácu. Dokonca si dovolím povedať, že sa jedná o film, ktorý využil 'found footage' základ a posunul ho do takých hraníc, do akých sa to nepodarilo ešte žiadnemu inému filmu (aby však človek pochopil, musí ho vidieť celý). Samozrejme sa nejedná o žiadnu bombu, občas je cítiť priemernosť a nelogickosť, dokonca aj to, čo je na filme prelomové má hneď niekoľko nedostatkov, ale už len tá snaha sa neskutočne cení. Ryan McCoy mal jasnú víziu a od začiatku vedel, čo chce natočiť. Či sa mu to podarilo alebo nie záleží na vás, podľa mňa s menšími výhradami áno, ale musí sa mu nechať, že práve túto jeho "ambicióznu" stránku postráda veľa tvorcov a aj z toho dôvodu sa Evidence vybočuje od ostatných žánrových filmov. Možno nie spriama najlepší, no zato pravdepodobne najoriginálnejší found footage horor, ktorý som videl.