Lenchik

Lenchik

okres Praha

• 18.5.2017  22:34

Reziserksy debut polskej vychadzajucej hviezdy Matuszynskeho. Pre mna absolutna jednotka Febiofestu 2017. Take polske Pelisky. Vizualna dokonalost, fantasticka hudba a velmi sikovne vsunute dokumentaristicke prvky, kedze sa jedna o skutocny pribeh vyznamneho polskeho maliara. Rokmi pohnute ludske osudy zachytene pohladom z domova, nevelkeho panelakoveho bytu. Hlavny hrdina si v tazkych zivotnych situaciach dokaze zachovat humor a nadsazku a tym ma dostal. Fakt zasluzene polske orly a dielo hodne medzinarodnej filmovej konkurencie. Drzim palce na ostatnych festivaloch:)

• 18.5.2017  22:14
    V parku (2016)

Autenticky natoceny den dvoch mladych ludi v parciku zaujimavym pozorovacim stylom. Roztomile rande s typickymi teenegerskymi malymi radostami ci faux pas. Hoci slo o romancu, pozeralo sa mi to s urcitym napatim, clovek nevie co ma cakat pri tak dokonale sladkej prvej polovici. Kazdopadne, vynikajuci nizkorozpoctovy rezisersky debut mladeho Manivela. Pre mna dychberuci, nezabudnutelny film, k comu dopomohla hlavne skvela kamera, absencia scenara, spontannost hlavnych postav - nehercov, celkovo minimalisticky styl a necakane zvraty. Druha polovica deja je mystifikovana pod ruzkom mesacneho svitu (ne)poskvrnenej mysle. V spanku predsa triedime myslienky! Mimochodom, najdlhsia scena filmu pri citani sms bola pre mna asi najsilnejsi emocionalny zazitok v kine vobec! Toto ocenia hlavne citlive duse.

• 18.5.2017  22:02
    Obr (2016)

Krasny pribeh o hladani zmyslu zivota a odpovedi...Petanque - pre niekoho iba nezmyselna hra, ktora nestoji za pozornost, pre ineho jedina radost zo zivota. Velmi dojimave stvarnenie zivota a smrti. Vsetko je pomyjive a casto v napohlad odpudivych veciach alebo ludoch sa skryva skutocna krasa a hlavne toto film podciarkuje. Fantasticke prvky, ktore mi vacsinou vo filmoch s takymi vaznymi temami vadia, sa sem dokonale hodili. Priam neuveritelne, ze sa jedna o rezisersky debut! Tlieskam!!

• 26.1.2017  09:14
    Spojenci (2016)

Opravte ma, ak sa mylim, ale Brad mal prvu sexualnu scenu od Mr. and Mrs. Smith? To je ale ironia:) Tento film mozem, aj ked suhlasim, ze je celkom nerealny, mierne prespekulovany:)

• 23.9.2016  14:11

Nadherny milostny pribeh na pozadi manzelskej rutiny a problemoch slobodnej matky s netradicnym obsahom a formou. Realita manzelstva po rokoch a detskej krutosti. Pacila sa mi myslienka prichadzajucej jari, co pre mna symbolizuje stale sa opakujuci kolobeh zivota, nove zaciatky, samovolne riesenie akychkolvek problemov s casom. Musim ale vyzdvihnut i hypnotizujuci soundtrack filmu: Meme-No Puedo Parar. Toto urcite stoji za pozretie!

• 20.5.2016  09:25

Prijemne vyvrcholenie detektivnej trilogie a este lepsi film nez Zabijaci ci Zena v kleci. Pacilo sa mi spojenie roznych nabozenstiev vo filme vratane moslima a ateistu, castokrat az humorne posobiace dialogy o viere, ktore neskodia, praveze su zaujimavou vsuvkou k zamysleniu medzi akciou a stupnujucim napatim. Akcna scena s vlakom bola TOP, to sa nevidi len tak:) Napriek dlzke filmu sa clovek naozaj ani na moment nenudi. K dokonalemu zazitku vyrazne dopomohla hudba a skvela kamera. Fantasticke krimi. Vivat severska kinematografia!

• 8.12.2015  09:51
    Room (2015)

Velmi silny zazitok! Ocenujem, ze sa tvorcovia vyhli akymkolvek nasilnym a brutalnym scenam, a vsetky traumaticke, tazke zazitky boli podane vlastne po cely cas "iba" z detskej perspektivy, co ale pri tak sikovnom detskom hercovi nebolo na skodu, naopak to umocnilo celkovy zazitok, za mna 5 stars.

• 20.10.2015  12:12
    Divoká Čína (TV seriál) (2008)

"China - the scale of its beauty and diversity is breathtaking!" Treba vidiet pred cestovanim po Cine:)

• 22.9.2015  17:34
    Noble (2014)

Posobive dva paralelne pribehy mladej, chudobnej Christiny v Irsku a potom starsej, nezavislej Christiny, ktora hlada svoje miesto pod slnkom v novej krajine. Inteligentny, uprimny film, ktory nezachadza do zbytocnych detailov a cliche. Na svoje si pridu vsetci milovnici Azie a pribehov podla skutocnej udalosti. Veci, ktorymi si hlavna hrdinka v zivote prechadza, carovny, hoci byrokraticky a spinavy Vietnam a realisticke vedlajsie postavy - otec, naoko dobra mniska, recepcny, uchylny cudzinec, to vsetko vyrazne dopomaha k filmovej katarzii. Divak nenutene sympatizuje s bojovnou Christinou a intenzivne preziva jej zazitky, emocie, vrcholy a pady. Christina Noble je silnou zenou, ktora napriek svojim chybam, si zasluzi velky obdiv.

• 23.7.2015  10:30
    Vykolejená (2015)

Nadpriemerna americka komedia s realistickym zivotnym stylom mladej, nevyburenej, zatrpknutej Newyorcanky. Mnozstvo nenutene vtipnych momentov. Hlavne sceny s Danielom Radchliffom ma totalne zabili:D Tilda Swinton TOP! 1 hviezda dolu pre cisto "nahodnu"? podobnost s niektorymi dejovymi liniami a prvkami Sex and the city a Diabol nosi Pradu. Zaver neprekvapil, ale ani nesklamal. Dobra oddychovka na zasmiatie:)

• 18.6.2015  09:16

Serial bol pre mna muzskou verziou Sex and the City, takze sa nevyhnem porovnavaniu ani co sa tyka ich filmoveho zavrsenia a musim uznat, ze Entourage vyhrava. Vsetky postavy velmi prirodzene a s humorom naviazali na poslednu epizodu v seriali a nechybala poriadna davka americkych celebrit nielen zo zabavneho priemyslu (Warren Buffett). Pre mna vsetko, co ma spravna komedia mat: ti spravni herci, napatie, akcia a vtipne momenty az do uplne poslednej sceny! Jedine, coho sa uprimne obavam je, ze charizmu a vtipy epickeho Ari Golda uz neprekona ziadna ina serialova postava!

• 26.5.2015  09:02
    Zabijáci (2014)

Kvalitna danska kriminalka so sympatickymi detektivmi a zaujimavou zapletkou. K dokonalosti vsak chybalo par detailov. Pre mna niektore sceny zbytocne nasilne a v istych momentoch chybala logika v deji. Na druhej strane chapem, ze urcite sa uplne vsetko z kniznych predloh nezmestilo do filmu. Napriek tomu napatie v kine sa dalo krajat a fanusikovia severskej kinematografie si urcite pridu na svoje. 4 hviezdy davam vdaka Nikolajovi a postave chladnej severanky:)

• 30.4.2015  14:55

Najlepsi film charizmatickeho rezisera a herca Nikity Michalkova! A neuveritelny herecky vykon Michalkovej dcery, vtedy len 5rocnej Nadezdy (v porovnani s nasim oskarovym Koljom). Samozrejme, niektore sceny skor vyzeraju ako nejake domace rodinne video, ale velmi autenticky vystihuju uvolnenu atmosferu pokojneho a bezstarostneho zivota na ruskom vidieku v 30tych rokoch. V priebehu filmu pozorujeme len okrajovo naznaky zacinajucej stalinistickej absurdne posobiacej propagandy, kultu osobnosti a teroru, aby nas to na konci v plnej miere totalne ohromilo. Ja by som velmi ocenila, keby sa v nasich televiziach aspon raz za tyzden odvysielali podobne kvalitne ruske alebo ine zahranicne filmy, namiesto tolkych podpriemernych americkych brakov!

• 30.4.2015  10:22

Po filme Hostel dalsia „dobra reklama“ pre Slovensko:))) …. Typicky blockbuster primarne urceny fanusikom zanru, preto prilisna kritika zo strany niektorych tunajsich uzivatelov nie je uplne na mieste. Ano, dej je miestami chaoticky a nezrozumitelny, ale to je uz viacmenej pravidlom pri spracovani kniznych a komiksovych predloh. Ja osobne by som ubrala na milostnych zapletkach, aj ked Scarlett si herecky zasluzila vacsi priestor vo filme. Vdaka skvelym efektom a hercom pre mna priemernych 70%.

• 29.4.2015  13:24
    Ex Machina (2014)

Vacsinou kazdy dalsi hollywoodsky film s robotmi sa snazi predcit ten predchadzajuci, avsak malokedy sa to podari. V tomto pripade tlieskam!! Vsetky hlavne postavy boli skvelo napisane a herecky uveritelne. Chladna, priesvitna Ava s kablami namiesto vnutornosti, na druhej strane prejavujuca naklonnost, tuzby a sny. Cely film som s napatim ocakavala rozuzlenie a zaver nastastie nesklamal. Zaujimava myslienka evolucie, ktora prirodzenym vyvojom speje k presile umelej inteligencie nad tou ludskou. Alebo skor zobrazenie klasickej predominancie zenskych zbrani nad muzskymi slabostami? Mozete si kludne vybrat. Velmi by som neriesila, co vo filme malo alebo nemalo byt. Vsetky sceny su dobre premyslene, logicky na seba navazuju a dialogy su spravne zvyrazene tichom. Nemastne neslane ludske potreby v kontraste so sterilitou vyskumneho „laboratoria“, klaustrofobne posobiace miestnosti bez okien v kontraste s nadhernou norskou krajinou. To vsetko v kombinacii s posobivym pribehom mojmu oku dokonale ulahodilo a ja naozaj nemam co vytykat. Tak sup sup vsetci do kin!!!

• 7.4.2015  10:50

Nechapem take negativne reakcie na tento film. Pre mna pecka a o 1000% lepsi film nez Springbreakers! Velmi autenticke dielo o americkej mladezi. Vo veku, ked my sme sa trapili nad fyzikou, chemiou a pod., americke home schooled deti uz veselo koksuju, vykradaju auta a honosne vily celebrit, aby si vecer mohli zmenit profile picture. Takisto sokujuce IQ celebrit, ktore si nechavaju kluce pod rohozkou a peniaze pod postelou?!:D Nevravim, ze u nas nie su povrchni a hlupi ludia, ale v tej Amerike sa jednoducho deju veci, ktore by clovek od tak vyspelej krajiny necakal. Ocenujem namet i reziu a Emma Watson definitivna ikona.

• 31.3.2015  13:07

Naozaj doporucujem! Mrazive vykreslenie, cim vestkym si prechadza clovek trpiaci Alzheimerom. A jeho rodina tiez! Julianne, Alec aj Kirsten zvladli svoje ulohy na vybornu!

• 28.3.2015  18:19

Tak na tento film o kauze s Amandou Knox som sa velmi tesila, ale bolo to celkom sklamanie. Ovladanie verejnej mienky mediami, priblizenie roznych detailov a preslapov pri vysetrovani a celkova kritika talianskej policie a justicie mali potencial na velkolepy filmovy zazitok. Po filme mi vsak ostali zmiesane pocity. Ano, clovek, samozrejme, suciti, ked takym brutalnym sposobom vyhasne mlady zivot, a nasledne je dalsia mlada zena (ne)spravodlivo odsudena za vrazdu. Film tazi a pada prave s tymto tajomnom, ktore odjakziva fascinuje prirodzenu ludsku zvedavost. Postava mladej barmanky bola asi namieru napisana pre topmodelku Caru Delevingne, avsak vobec mi tam nepasovala, nemala tam co robit. Produkcia filmu s tymto nametom mohla este pockat par rokov na deifinitivne rozuzlenie celeho pripadu a namiesto mysterioznej natocit seriouznu dramu podla skutocnej udalosti.

• 28.3.2015  17:41

Pre mna velke prekvapenie a najlepsi film Febiofestu 2015!! Dakujem kolegom, ze ma vytiahli do kina prave na toto! Velmi citliva rodinna drama spojena so sutazou o najlepsieho sefkuchara odohravajuca sa v dychberucom, uponahlanom Sanghaji. Mile, vtipne, vygradovane, co viac dodat:)

• 17.3.2015  15:31

Film je pribehom aj herecky velmi dobre zvladnuty. Dospievanie chlapca so vsetkymi radostami a starostami, ktore patria k jeho veku. Okrem jednej, ze ma postihnuteho starsieho brata, o ktoreho sa obcas musi starat. Dojimava posledna scena s tanecnym vystupenim:)

• 17.3.2015  10:59

Po dokumente Děti ze stanice Leningradská, ktory som nedavno videla, dalsie nelichotive dielo o problemoch v ruskej spolocnosti. Dokument verne vystihuje negativny postoj v Rusku voci homosexualnej mensine, ktory sa po vydani zakona zakazujucom akukolvek propagandu LBGTQ vyrazne zhorsil. Tento zakon prakticky zlegitimizoval homofobne predsudky, co vyustuje k roznym verejnym slovnym, casto aj fyzickym utokom k predstavitelom tejto mensiny, s ktorymi sa oni stretavaju na dennej baze uz od zakladnej skoly. Dokonca vidime na priklade zakladatelky skupiny Deti 404, ktora sa venuje online pomoci obetiam sikany a homofobie, Leny Klimovej, ze straca zamestnanie kvoli svojej sexualnej orientacii. Drsna ruska realita. Okrem inych sa tu stretavame s pribehom mladeho chlapca, ktory sniva o emigracii do Kanady, napriek urazkam a ponizovaniu nestraca pozitivny pristup k zivotu, co je velmi sympaticke. Smutne momenty sa striedaju s usmevnymi, napriklad v muzeu pri komentovani Putinovho portretu:) Pri poslednom monologu Leny Klimovej divak ziskava dojem, ze vsetko sa vlastne casom prirodzenym vyvojom urcite na dobre obrati. Po filme v diskusii s reziserom dokumentu sa vsak dozvedame, ze Lenu caka sud a hrozi jej nemala pokuta.

• 15.3.2015  13:28

Tak tento film som videla snad uz 5krat a vzdy v nom objavim nejaky novy detail alebo hlasku, ktoru som predtym neregistrovala. Je to natocene genialnym sposobom, take smutne, ale krasne zaroven. Snad moj najoblubenejsi film vobec. Veldielo plne skrytych vyznamov a symbolov, majstrovsky napisane. Jim Carrey predcil vsetky ocakavania a Kate Winslet uz klasicky brilantny herecky vykon. Vedlajsie dejove linie s Kirsten Dunst a Elijahom Woodom tiez velkou mierou prispeli k filmovej dokonalosti. Pre mna velmi silny emocionalny filmovy zazitok. Ku koncu filmu zvycajne dokonca pustam jednu dve slzy. Everybody's Gotta Learn Sometimes...

• 15.3.2015  13:26

Tazko hladat slova. Nemozem si pomoct, ale presne taketo americke cliche naivne hovadiny nemam rada. Keby to bolo aspon vtipne, tak si poviem, ze v poho oddychovy film idealny po tazkom dni, ked sa uz cloveku nechce nijak hlbsie rozmyslat. Ale toto je smutny pripad, ked sa clovek pozrie na herecke obsadenie filmu, premrstia sa mu ocakavania a potom sa sklame.

• 15.3.2015  13:25
    Chappie (2015)

Pre mna rozporuplny film. Zaujimave stvarnenie policajnych humanoidnych robotov, dobre efekty pri prestrelkach, super cool soundtracky a celkovo ocenujem namet na dej odohravajuci sa prave v jednom z najnebezpecnejsich velkomiest na svete, Johanesburgu. Po vizualnej a akustickej stranke sa neda filmu, podla mojho nazoru, nic vytknut. Na druhej strane mi tam chybalo nejake doveryhodnejsie dovysvetlenie niektorych technickych problemov a vobec, motiv jednotlivych postav, preco sa chovam, tak ako sa chovam. Akoby to viselo niekde vo vzduchu, ale chybali konkretne situacie alebo pociatocne sceny, z ktorych by to jasne vyplynulo. Len velmi tazko sa da sympatizovat s „mummy" a „daddy", ktori ku koncu filmu akoby obratili a z cistych gangsterov sa stava milujuci starostlivy parik. Taktiez postava agresivneho, menej uspesneho kolegu mi pripadala taka neprirodzena. Nielen chudak Chappie, ale aj ja sama som ostala z tychto postav nejaka zmatena:)

• 15.3.2015  13:24
    Underground (1995)

Uzasne dielo srbskej kinematografie. Hlavna trojica Manojlovic, Ristovski a Jokovic su skvelo zohrati, kazdy charizmaticky a jedinecny svojim sposobom. Film zaujimavo sumarizuje celu povojnovu historiu Srbska. Na to, ze sa jedna o viac-menej vojnovy film s roznymi vaznymi temami, som sa necakane dobre zabavila. Tradicna temperamentna srbska hudba umocnuje hlbsi filmovy zazitok a celkovy dojem.

• 15.3.2015  13:22

Jeden z mojich najoblubenejsich filmov z mnohych dovodov. Dobrodruzna drama s uzasnym Bradom Pittom a krasnou tibetskou sceneriou. Exoticky Tibet sa stal po prezreti filmu mojim velkym cestovatelskym snom. Ocenujem odvahu mimocinskych tvorcov natocit film z novodobej historie Ciny prave o okupacii Tibetu. Snad i samotni Cinania napriek vysokej miere cenzury v krajine budu mat moznost pozriet sa na tento film aspon niekde v zahranici a porovnat dva odlisne vyklady dejin.