Barbaři - Série 2 (2022) (série)

Druhá řada seriálu, o němž jsme si nikdo nemysleli, že se o pokračování kdy rozroste, zcela oprávněně skáče mezi modrými a červenými čísly, přeci jen se i přes drtivou snahu nemůže vyrovnat svému předchůdci. Netuším, jak moc se stále čerpá z historických reálií či zda si Netflix už úplně vymýšlí jen kvůli snaze vytěžit ze značky maximum, v průběhu druhé řady se ale objeví už jen poskrovnu momentů, které by navodily alespoň některé silné emoce předloňského sledování. Cliffhanger slibuje, že se ani teď ještě nekončí, tak uvidíme, jak se tvůrci (ne)zlepší za další dva roky. [viděno na Netflixu]

Barbaři - Série 1 (2020) (série)

Po Hře o trůny přišli s bojovými scénami v televizi Vikingové, těm se už ale také ve velkém krátí čas a já úplně prahnu po dalším obdobném projektu. Naštěstí vytasili naši němečtí sousedé na Netflixu zčistajasna pro mě doposud neznámou historickou událost v podobě extrémně skvělé minisérie s výborným gradováním napětí a naprosto dechberoucím finále. Nemyslím tím, že by se celých 40 minut řezaly zdejší znepřátelené strany na onom bojišti, to tady lze prozradit i těm, co tu čest s Barbary ještě neměli. Mám tím na mysli dokonalé propojení bitevních sekvencí s promluvou hlavní postavy. Všem zdejším hnidopichům doporučuju si nejdříve zjistit informace o bitvě v Teotoburském lese, až poté nadávat, jak údajně je seriál nepřesný. [viděno na Netflixu]

Velký dar (2017)

Mckenna Grace je tou dětskou herečkou, u níž skálopevně doufám, že svůj talent uplatní i s přibývajícím věkem a Chris Evans je prostě pan herec, který momentálně táhne generaci top herců čtyřicátníků. Ani jeden z nich do svého portfolia nepotřebuje přehnaně věhlasný blockbuster, když k radosti správného filmového fanoucha stačí takhle prachobyčejné, ale o to silnější drama. [viděno na Disney+ 29.10.2022]

Na západní frontě klid (2022)

Hrůzy druhého nejdrastičtějšího konfilktu v dějinách zobrazeny v jednom z těch válečných filmů, které v posledních letech tolik chybí a už jen proto mě Na západní frontě poměrně semlelo, ačkoli nejde o bezchybnou záležitost. Budu teda akceptovat kohokoli, kdo nehodí pětikvalt, ale třeba zmínit, že na plátně by šlo fakt o mocný zážitek. Ze všech vyloženě bitevních sekvencí až mrazí. [viděno na Netflixu 28.10.2022]

Pekelná díra (2022)

V jednoduchosti je krása, ale v téhle jednoduché patlanině je krásy poskrovnu. Nebudu lhát, že mě sem nezlákaly zvěsti o velmi zdařeném démonovi nebo důvěra v Kowalskiho po ucházejícím předloňském béčku Dnes v noci v lese nikdo nespí. Tomu bohužel loni nasadil korunku s úplně nechutně nepotřebným pokračováním a z tohoto přešlapu se příliš nevymanil ani letos. Ze silně nepříjemného prostředí církevních budov se dá vytěžit mnohem, ale mnohem víc. [viděno na Netflixu 27.10.2022]

Co jsme komu všichni udělali? (2022)

Rčení “Do třetice všeho dobrého” se dostavilo i k sérii, kterou jsem si před lety hodně oblíbil a i po dvojce jsem si říkal, že by se tahle rozverná francouzská rodinka mohla ještě jednou vrátit. Ono k tomu doopravdy došlo, zase jsem se rád shledal se starými známými, pokochal se krásou nejen Elodie Fontan, ale upřímně doufám, že klasický mustr trilogie bude stačit. Některé zdejší linky (viz ta se zahradou) už působily silně našroubovaně.

Mimořádná událost (2022)

Uvědoměle ignoruju valnou většinu českých komedií, které v poměrně silné kadenci zahlcují nabídky našich kin, Havelkův druhý režisérský počin vyhlížím už ale od samotných plenek. Kouzlo konverzačních Vlastníků se z jedné místnosti posunulo do ztísněného vlaku a i tady se rozehrálo divadlo naprosto trefných komických situací, které si nezapomněly udělat srandu z opravdových mediálních bizárků. Reflexe české společnosti každým coulem. [viděno na Netflixu 20.10.2022]

Mezi řádky (2007)

Jde o otřepané klišé, ale kdo mi může oponovat v tvrzení, že ty nejsilnější příběhy píše fakt život sám. Mezi řádky pro mě bylo ještě před týdnem lehce přehlédnutelným dramatem, o němž jsem měl roky ponětí jen skrze název a Hilary Swank v hlavní roli. Pak jsem najednou přečetl synopsi a okamžitě zbystřil. A teď po zhlédnutí? Konstatování toho, že jsem si zase po čase zkřížil cestu se silnou výjimečností je tady na místě. O nespravedlnosti, založené na ohromně fádních důvodech, by se mělo mluvit. A pevně doufám, že skupina Freedom Writers dokázala alespoň něco změnit. [viděno na Netflixu 19.10.2022]

Talentovaný pan Ripley (1999)

Matt Damon skvěle přesvědčivý ve své pravděpodobně nejslizštější roli. K tomu výborně nepříjemný Jude Law a krásné Gwyneth Paltrow a Cate Blanchett. Aspekty, které dotvářejí hutnou atmosféru solidního thrilleru, který ke své smůle nechává jisté věci vyšumět do ztracena a tím si ubírá na svém kouzlu. Hlavně od konce jsem čekal větší zadostiučinění. [viděno na Prime Video 15.10.2022]

Můj otec je šílenec (2012)

Kdysi jsem téhle Sandlerovce napálil 5 hvězd zejména proto, že jsem zkrátka miloval Leighton Meester, byť se ve filmu mihla jen zpočátku, aby zažehla hlavní událost pro dění celého filmu. Nerad měním hodnocení u dávno viděného, zde jsem ale musel po letech snížit, abych přebytečně nenadržoval něčemu, co by můj dnešní vkus ani nemusel vydržet. Z nostalgie a matných vzpomínek na dostačující komedii zůstávám pořád vlídný.