Hele vole, kde mám káru? (2000)

Když si někdo o Seanu Williamu Scottovi pomyslí, že nehrál "zhovadilejší" roli než jako legendární Stifler z American Pie, asi ještě neviděl tenhle film. I když je Hele vole, kde mám káru? pro spoustu nenáročných fanoušků dnes již nezaměnitelnou hooodně odlehčenou komedií, mně trvalo trochu déle, než jsem film vůbec pochopil a donutil se, aby mi tentokrát nevadil ani sám Ashton. Napodruhé bych tuhle ujetou blbůstku nedal ani náhodou.

Chyť mě, když to dokážeš (2002)

Jedna z nejlepších režisérských, skadatelských a hereckých kombinací v historii filmu nám zaručila neutichající komediální jízdu, která nabízí legraci, akci, napětí i spoustu bizarností, které společně vytvořily dnes již kult multižánru. Mohu prozatím s klidem na duši říci, že jsem ještě neviděl špatný film s Tomem Hanksem či Leem DiCapriem, když se ale sešli společně do snímku, kde po celou stopáž hledají pochopení jeden v druhého, dělá to ve filmografii každého z nich jeden z nejpodařenějších kousků. Opět mohu po delší době opakovat frázi, že zrovna tento film je jedním z těch, které neomrzí ani na 2., třetí a další zhlédnutí.

Agent na útěku (2012)

Ostatním bohužel zjevně ne, mně ovšem tahle Aaronova role v nepříliš okoukaném evropském prostředí dost sedla. Kde má taky chudák hrát, když se dokázal prosadit zatím jen v The Dark Knight. Radši budu sledovat jeho "akčňáky" na pomezí áčkového a béčkového značení, jako je např. Olympus Has Fallen, než aby kvůli obecnému odporu musel brát role ve špatně vyhlížejících hororech jako je Inkarnace.

Velmi nebezpečné známosti (1999)

Po takovém úctyhodném množství zhlédnutých filmů musí divák umět ocenit především originalitu, výjimečnost či unikátnost. A právě tato tří nepřímá synonyma se v pozoruhodném kousku Cruel Intentions sešla a okamžitě mě vtáhla do nevídaného děje, který se samosebou nezavděčí každému, jak už bylo řečeno vícekrát pode mnou, zaujme hlavně obyčejné teenagery, kteří jsou u filmu záměrně kvůli jakémusi erotickému nádechu. Ten, ačkoli je zcela pochopitelně většinou očekáván, se však nedostaví a i k mému zklamání se v poslední čtvrtině dostáváme k otřepanému námětu láskyplného romantického dramatu, jež dost sráží předchozímu půvabu filmu jeho významnost. Jsem ale na druhou stranu nesmírně rád, že jsem tenhle postarší rest dohnal, po letech se setkal s krásnou Sarah Michelle Gellar a oslavil tři roky zde na ČSFD tak příjemnou filmovou záležitostí.

Velký Gatsby (2013)

Tobeyho si budu už navždy představovat hlavně jako toho nejvěrnějšího Spider-Mana, o to ale jsem raději, když si ho můžu čas od času dopřát i v dalších rolích. V roli Nicka, vypravěče, který nás provedl velkolepou filmovou adaptací jednoho z nejpozoruhodnějších amerických románů, byl opravdu famózní a vlastně vytvořil jednu z nejdůležitějších stěžní filmu, která jej po celou jeho délku drží na nohou. Protože vedle ostříleného Lea Dicapria a fajnového Joela Edgertona po úžasném rozjezdu, nabízejícím především nádherný vizuál, po zhlédnutých večírcích, které by chtěl asi zažít každý z nás a po přinejmenším zajímavém postupném seznámení s postavami, se najednou objeví matoucí příběh, který asi pochopí opravdu jen znalci předlohy. Tu jsem já osobně zkoušel rozečíst dokonce několikrát s rozhodnutím, že až po přelouskání Fitzgeraldovy verze zhlédnu opěvovaný film, ale knížka mě jednoduše neoslovila a zbytečně bych se s ní trápil. Film nakonec dopadl velmi průměrně, vyzdvihuje jej ale pestré obsazení, příběh, který možná začne nudit, ale uteče a hlavně nádherný soundtrack od Lany Del Rey.

300: Vzestup říše (2014)

Pro Evu Green šel bych světa kraj. Nejen jako každý druhý chlap pro její určité líbivé sćeny, kterých jsme se mohli dosti nabažit ve druhém Sin City, ale i pro její cit pro přenesení své vlastní duše do oné konkrétní role. Tím si už loni v Casino Royale získala mé srdce a i v pochybném pokračování propracovaného 300 je hlavní tahounkou postupně upadající snahy o nejen Vzestup říše, ale vzestup celé Frankovy komiksové ságy na velké plátno. Tam, kde byla kdysi jednička unikátní a uchvatná, ji její doznění z roku 2014 již jen neomylně vykrádá a nenabízí nic průkopnického, čehož bychom se už po boku Leonida nedočkali. I tak jsem si ale našel nemalé zalíbení v Dark Horse Comics, které mě - jako Sin City na právě 300 - navnadilo na Hellboye, jenž sem prý také spadá.

Shrek: Zvonec a konec (2010)

Ti, co tvrdí, že legrační a zápletkou neutichající Shrek Třetí je nejnudnější a nejzbytečnější součástí série, asi pořádně nezabrousili do řad údajně posledního zlobrova dobrodružství. Po celé předchozí díly bojoval sám se sebou o to, aby se naučil milovat nejen sám sebe, vydobyl si lásku, kterou už nikdy nemohlo nic zlomit, založil rodinu, aby si najednou usmyslel, že žena a děti pro něho nemají takovou cenu, jako smradlavá bažina a její uspávající, ničím nerušené ticho. A tak se vydal na cestu plnou zmatečných odboček, ve kterých si uvědomuje, že udělal obrovskou chybu, když nad svou nedávnou minulostí zanevřel, aby dostal tu dávnou, po které se mu na okamžik zastesklo. A to mě osobně prostě setsakra nebavilo. Ani jako pouhého desetiletého diváka v kině, ani několikrát posléze doma v televizi. [viděno v Kino Šumava Klatovy 17.7.2010]

Drákula: Neznámá legenda (2014)

Další z hrozivě shozených, přitom pekelně vyšperkovaných temných hororových dobrodružství, kterému jako bonus vévodí skvělý Luke Evans. Nedalo by se na to koukat pokaždé, kdy by člověk dostal chuť, kdysi to pro mě avšak bylo něco úplně nevídaného a bez jakýchkoli potřeb nejnovějšího Vlada shazovat jsem se jím nechal pohltit a užíval si každou sekvenci filmu, který mohl být snad klidně i o kousíček delší, aby rozvinul již tak tajuplný příběh. [viděno v Kino Šumava Klatovy 24.10.2014]

Strážci Galaxie (2014)

První vtipná MARVELovka a dodnes asi jeden z nejlepších "originů" (nevím, zda lze použít toto označení, když se jedná o týmovku). Trefné, správně dobrodružné, originálně ujeté a až precizně obsazené. První velká Prattova role, která mu zaručila slávu a mě osobně přesvědčila, abych se věnoval i jeho nadcházejícím snímkům (např. Passengers). Oproti zpackané dvojce vyloženě dokonalý film. [viděno v Kino Šumava Klatovy 12.9.2014]

Paranormal Activity: The Ghost Dimension (2015)

Nejsem fanouškem duchařiny a už vůbec nemám zalíbení v tuto sérii. Na krásný český překlad Jiný rozměr jsem kdysi vyrazil jen kvůli kamarádce a po pár opravdu divných až patetických scénách jsem si opravdu užíval spíš její přítomnost a zápal do pro mě nezáživného filmu, než 'horor' samotný. Když se budu jednou opravdu nudit, možná se k sérii ještě vrátím. Přeci jen původní díly jsou sem tam i vskutku vychvalované, tak uvidíme, o co jsou lepší, než vadný závěr celé série. [viděno v Kino Šumava Klatovy 28.10.2015]