Souboj na talíři (2021) (pořad)

Když Nova oznámila, že se k letošnímu MasterChefovi připojí i pořad, kde proti sobě stanou v kuchyni naši známí porotci, poměrně jsem se těšil. Hned po dvou úvodních epizodách jsem byl ale přesvědčen, že tahle extrémně přeafektovaná šaráda mě dál zajímat nebude a zbytek epizod jsem už nechal bez mého povšimnutí.

MasterChef Česko - Série 5 (2021) (série)

Asi jediný projekt televize Nova, na který každoročně čekám jako dítě na Vánoce a i svou již 5. řadou mě pořád bavil. Tenhle prakticky dost jednoduchý kulinářský koncept mi takhle na dva podzimní večery v týdnu dost vyhovoval a jsem rád, že se MasterChef vrátí. Jo a letošní vítězství šlo opět do správných rukou.

Ochránce (2021) (seriál)

Česká televize každoročně vyplodí několik menších seriálů a ne jednu nekonečnou telenovelu jako konkurenční stanice, už jen díky tomu si dokáže držet jistou míru kvality. Samozřejmě i mnoho jejích, na jedno brdo tvořených kousků může zapadnout do zdejších mizerných čísel, to se ovšem nedá říct ani v nejmenším u nového výtvoru Terezy Kopáčové. Neotřelé zápletky na základě nekompromisně ožehavých témat českeho školství udělaly z Ochránce silně výjimečný seriál, u něhož je mi snad ze všech letošních kousků nejvíc líto jeho ukončení. Leccos jsem se tady i poučil a takovou nadstavbu si u seriálů ale i filmů dost cením.

Everything Sucks! (2018) (seriál)

Mě už ty ryze teenagerské seriály míjí velkým obloukem, poslední dobou mi ale přijde, že dělám velkou chybu. Samozřejmě se zrovna v tomto subžánru musí pečlivě vybírat, skok do hudbou a celkovou kulturou úžasných amerických devadesátek byl ale trefou do černého. Sice jsem sem zavítal zejména kvůli Sydney Sweeney, která mě tak učarovala ve White Lotus, rozhodně za ní ale nezaostává jediná postava a je mi ohromně líto, že se s touhle partičkou už nikdy nepotkáme. Byla to jízda! [viděno na Netflixu]

Veliká - Série 1 (2020) (série)

Zajímavý náhled na důležitou součást ruského novověku formou explicitních narážek, všudepřítomného sexu a komediálního nádechu. Těžko ale soudit, jestli byla ona doba opravdu tak noblesní, jako nám ji prezentuje seriózní dějepis nebo se tato rádoby tabuizovaná témata řešila bez okolků už tehdy. Obsazení tak trefné, že jsem velmi rád za právě příchozí druhou sezónu. [viděno na HBO GO]

See - Série 1 (2019) (série)

Mnou nesmírně dlouho přehlížený seroš, na který jsem se díky vícero doporučení a předplatnému exkluzivní, byť stále málo atraktivní streamovací služby konečně dostal. A třebaže jsem byl k See dlouho skeptický, jeho děj mě k sobě tak rychle připoutal, že mít více času, už hodnotím i druhou sérii. Na tu jsem po zdejším finále velmi zvědav. Z postapokalyptických televizních výtvorů totiž nenajdete lepšího zástupce. [viděno na Apple TV+]

Lajna - Série 3 (2021) (série)

Ze začátku dost nechtěné pokračování seriálu, který se ve svých dvou prvních řadách houpal od skvělých dílů k excelentním přehlídkám trapnosti. Té se bohužel trochu držel i zpočátku této sezóny, pak se ale vzpamatoval a v posledních dílech nám nedoručil jen perfektní hokej, ale i hromadu až ikonicky vtipných situací, které si budeme mile rád připomínat. Takhle se v Česku dělá seriál. Komerční televize se mají co učit.

Hra na oliheň - Série 1 (2021) (série)

Nejpopulárnější seriál letošního roku hodnotím v době, kdy už jej pravděpodobně viděl celý svět, nám doma ale chviličku trvalo ho slupnout, o to víc jsme si ale téměř každou epizodu užívali. Určitě jsem v poslední době zhlédl více seriálů či jednotlivých sezón, které by si pětihvězdu zasloužily příznačněji, už ale jen proto, jak tenhle neviditelný miniprojekt dobyl svět, mu musím dopomoct k viditelnosti. Asi bych ho klidně nechal uzavřený, je ale asi celému světu jasné, že takový hit s sebou brzy přinese pokračování. [viděno na Netflixu]

Quo vadis, Aida? (2020)

Věrná filmová rekonstrukce zvěrstva, které otřáslo dějinami poslední dekády minulého století a zas a jednou mě utvrzuje v tom, jak je bezpečné žít v prozápadním ateistickém světě. Za většinu velkých válečných konfliktů může napříč historií náboženství, dokud ale budou existovat přesvědčení, že Bůh nás ochrání, budou přetrvávat i potřeby páchání takových hrůz jako těch, co se odehrály v polovině 90. let v bosenské Srebrenici.

Most špiónů (2015)

Hanks v sobě skýtá tak uvěřitelnou lidskost, že mu ji budeme bez debat hltat, i když ji už nebude moct zužitkovat ve stoprocentních kultech jako Zelená míle nebo Trosečník. A přesně něčím takovým je Spielbergův Most špionů. Vizuálně podmanivý, rozvleklým příběhem z doby, která mě vysírá celou svou existencí, už ne zcela poutavý film. S Tomem já toho ale musím dohnat ještě spoustu, pro takováto dramata se narodil. [viděno na HBO GO 21.11.2021]