Rocky V (1990)

Rocky prešiel počas piatich dielov svojej boxerskej ságy dlhú hrdinskú cestu... Každý z jeho krokov medzi rokmi 1976 až 1990 bol rovnaký a trošku iný zároveň, nikdy mu však nechýbalo odhodlanie, výdrž, NIKDY neprestal byť inšpiráciou... Poslednou skúškou hlavného hrdinu, ktorou sa uzatvára jeho športová cesta, je záverečný súboj ,,na férovku“ s viac ako zdatným súperom – mladým a divokým Tommym Gunnom... OK, ani kôň by neustál 8 úderov za sebou z ruky boxerského šampióna (navyše bez rukavíc:), ale filmy sú skrátka už raz také... Veď aj samotný Rocky tvrdí, že: ,,Každý, kto má dve päste a správne mu bije srdce, má šancu...“. Dajme ju aj tej nešťastnej ,,päťke"...:-)

Karate tiger 6: Nejlepší z nejlepších 2 (1993)

Najlepší z najlepších 2 veľmi voľne nadväzuje na svojho štyri roky starého predchodcu a od ušľachtilejšej čisto športovej tematiky preladil na oveľa tvrdšiu strunu (ktorú sme už počuli a videli nespočetnekrát:) V prostredí nelegálnych zápasov, kde je každá vedľajšia postava prakticky mŕtva dávno predtým, než prvýkrát vstúpi do arény, môže byť najlepší len jeden... Teda vlastne dvaja: Alex Grady a Tommy Lee sa vracajú s rovnako tvrdými päsťami ako v ,,jednotke“ a opäť sa na to dá v obvyklej pôvabnej triviálnosti dobre pozerať. Fanúšikovským obdobím ,,AKČNÝ FILM=DOBRÝ FILM“ prešla väčšina z nás a na takéto žánrovky sa skrátka nezabúda...:)

Karate tiger 5: Nejlepší z nejlepších (1989)

Originálny nápad? Nie. Originálne spracovanie? Nie. Originálne čokoľvek? Nie. Príbeh karate tímu USA, ktorý na ceste za víťazstvom musí prekonať nielen na prvý pohľad neporaziteľných súperov, ale aj obvyklé klišé ako milovaný syn na nemocničnom lôžku či temná trauma z minulosti zakorenená hlboko v hrdinovej efektne dotlčenej hlave. Záverčné turnajové scény, keď zranený Alex Grady so slzami v očiach no nezlomným odhodlaním získava pre svoj tím jeden bod za druhým, keď Tommy Lee podľahne návalu ľudskosti a nechá pomstu pomstou, keď kórejskí súperi pod váhou športovej spravodlivosti odovzdajú víťazné medaily porazeným, keď americký pátos je rovanko zreteľný ako vyrysované svalstvo hlavných hrdinov... No nie je to ,,žánrová“ pohoda?:)

Muž se srdcem kovboje (2003) (TV film)

Film režiséra Simona Wincera neponúka neutíchajúcu streľbu a nereálny heroizmus plagátových westernových hrdinov, ale príjemne nostalgický príbeh muža, ktorého doterajší život sa stáva minulosťou. ,,Civilizácia“ raziaca si svoju cestu mohutnou silou ocele a železa ukončila jednu krásnu éru nielen pôvodným obyvateľom amerického kontinentu – indiánom, ale aj mužom ako je ústredný hrdina tohoto snímku – kovbojom. Ľudia ako Monte Walsh (Tom Selleck) vnímajú život po svojom... Chcú cítiť vôňu napnutého lasa, počuť dupot dobytka hnaného naprieč Amerikou, vidieť neskrotnú divokosť a eleganciu mustangov, cválať po šírich pláňach a nekonečných prériách. Život, ktorého je tak ťažké sa vzdať, či už kvôli láske k žene alebo pomste. Práca kovboja je totiž to najlepšie na svete... Prívrženci ,,akčných“ westernov si na svoje určite neprídu, pretože v celom filme sú len tri prestrelky (z toho dve skutočne len ,,dvojsekundové“). V tomto príbehu však akcia nie je prvoradá. Dej sa odohráva tesne pred nástupom moderny 20. storočia, kedy sa svet divokého západu nenávratne rozplýva v riadky historických učebníc... Veľké obchodné spoločnosti sa predháňajú v skupovaní pozemkov a ranče s kovbojmi v dovtedajšej podobe strácajú svoje miesto. Odtlačky konských kopýt miznú pod stopami prvých automobilov, drevené ploty nahradil ostnatý drôt... Táto premena však naplno prepukne až v závere filmu. Dovtedy sa divák stane svedkom radosti, smútku, lásky i pomsty. Skrátka film pre tých, ktorým v hrudi bije ,,srdce kovboja“.

Liga výjimečných (2003)

Škoda, škoda, trikrát škoda... V niektorých málo momentoch sa tvorcom podarilo ,,zabodovať“, ich snaha však väčšinou vyústila do prázdneho prázdna... Veď aké nekonečne bohaté možnosti tento námet a herecké obsadenie ponúkali???! Len zbožným želaním filmového nadšenca zostáva vybudovanie tajomnejšej atmosféry! Nemov Nautilus či veľká knižnica, kde sa odohráva prvé stretnutie LIGY s fantómom, alebo tajomná továreň ako osudové miesto konečného zúčtovania dobra so zlom... Rôzne zaujímavé charaktery mohli dať základ pre dlhšiu a podstatne plnohodnotnejšiu minutáž: magická Mina Harkerová, nesmrteľný elegán Dorian Gray... Divák sa dozvie len veľmi málo o Tomovi Sawyerovi, Rodney Skinner je neviditeľný nielen fyzicky ale aj psychologicky, snáď len záhadná minulosť kapitána Nema zostala správne zahalená rúškom tajomstva. Najzaujímavejšou postavou tak bol (aspoň pre mňa) Dr. Jekkyl a Mr. Hyde v podaní Jasona Flemynga, ktorý v ľudskej podobe zvádzal so svojím napoly zvieracím druhým JA naozaj tragické vnútorné boje. Ešteže charizma Seana Conneryho je rovnako neotrasiteľná ako ego Jamesa Bonda:) Trochu akcie, humoru, menej trikov a nechýbalo by veľa (no, vlastne chýbalo celkom dosť...), mohlo byť na svete skvelé letné dobrodružstvo. A ten záver...? Žeby istota účasti najväčšej hviezdy aj nabudúce? To asi nie...

Rytíři ze Šanghaje (2003)

Šanghajskí rytieri vyplazili jazyk zaužívaným predsudkom o klesajúcej kvalite pokračovaní, pretože dvojica Jackie Chan a Owen Wilson opäť ponúka prvotriednu zábavu. Na rozdiel od ,,jednotky“ David Dobkin ešte prihodil do kotla slovného humoru viacerými skvelými dialógmi a zdá sa, že najmä Wilson sa vo svojej postave Roya O´Bannona vyžíva s najväčšou herecko-komediálnou pasiou. Na parkete jazykových prestreliek tancuje s rovnakou istotou ako Jackie Chan na Londýnskom trhovisku - aj keď už predsa len jemne starnúci majster nepredvádza tak neuveriteľne riskantné kúsky ako v mladosti, je to stále skvelé ,,predstavenie“:) No nielen ústrednou dvojicou je film živý: pribudla Chon–Wangova sestra (ďalšia úrodná pôda pre najrôznejšie humorné situácie) a taktiež hlavný záporák (teda vlastne dvaja, ale Donnie Yen prehráva s Aidanom Gillenom na celej čiare). Tentokrát mal Jackie vážne na mále:) Keď navyše pripočítam niekoľko roztomilých odkazov (Arthur Conan Doyle, Charlie Chaplin, Jack Rozparovač či opätovné vtipy z Johna Wayna), nemôžem inak ako ,,žánrových“ 5 hviezdičiek:)

Gattaca (1997)

Gattaca – slovo tak strohé, znepokojujúce a fascinujúce zároveň. Vzorka sociálneho poriadku, ktorej dokonalá podoba pohltí ľudskú spoločnosť bez váhania a omylov. Znamená nový druh matematicky presnej klasifikácie najinteligentnejšej formy bytia – človeka. Človeka perfektného, človeka bez chýb, chorôb, slabostí, človeka zviazaného putami DOKONALOSTI. A tie sa nedajú pretrhnúť... Nepochybne veľmi zaujímavá vízia blízkej budúcnosti. Film vytvára zodpovedajúcu atmosféru a náročnejší divák určite ocení, že táto sci-fi neohromuje žiadnymi prvoplánovými efektami, ktoré snímky tohoto žánru nevyhnutne bohate využívajú. Gattaca je iná. Reálnejšia a tým uveriteľnejšia. Z výborného hereckého obsadenia (Ethan Hawke a magická Uma Thurman) pre mňa vychádza víťazne postava Judea Lawa, spočiatku smolného tragéda, neskôr oddaného pomocníka a napokon človeka, ktorý svojou záverečnou obetou naplnil znovunájdené (aj keď už len krátke) životné poslanie. Andrew Niccol vytvoril v rámci žánru značne nedocenené dielo, ktoré ako jedno z mála prinúti diváka premýšľať.

Identita (2003)

Hm, pozoruhodné dielko... Režisér Mangold v úvode snímku zaujímavou kombináciou flashbackov (skutočne pripomínajú Memento, no rozhodne ho nekopírujú) pospája životné nitky jednotlivých aktérov (aké následky môže mať stratená dámska topánka na opustenej ceste...) Miesto ich dobrovoľno-nedobrovoľného pobytu, malý motelík ako jediný úkryt pred počasím a nepriazňou osudu, disponuje naozaj rôznorodou ,,klientelou“ a je veľmi dobrým podkladom pre vytvorenie stiesňujúcej atmosféry. Postupne diváka núti nakloniť sa bližšie k striebornému plátnu a horúčkovito premýšľať kto je tým záhadným vrahom/vrahyňou/vrahmi. Tu však nastáva problém: ambiciózna scénaristická kľučka v poslednej fáze filmu (ktorá je však pripravená niektorými jemnými náznakmi už skôr – ja som ju po prvýkrát odhalil v momente, keď sa trestanec prechodne väznený v moteli snažil utiecť do akejsi vzdialenej stodoly) môže divákov rozdeliť na dve skupiny: 1. tých, ktorí v rámci žánru ,,skupina uzavretých postupne vyvražďovaných ľudí“ od začiatku spriadali najrôznejšie teórie na otázku ,,kto za tým všetkým stojí“ a úplne by ich uspokojilo nejaké logické odhalenie a po 2. na tých, ktorí tento zvrat ocenia ako úmysel vyhnúť sa ,,iba“ mimoriadne dobrej ,,žánrovke“ a vytvoriť príbeh s vyššími ambíciami. Ťažko povedať, ktorá možnosť by bola tou lepšou... Tak či onak ma celkový výsledok príjemne prekvapil. Niektoré detaily sa síce ešte dali dotiahnuť ale myslím si, že tvorcovia vyťažili z daných nápadov veľkú a uspokojivú časť.

Pomáda (1978)

Nie je na škodu občas si pripomenúť túto muzikálovú legendu...:) Samý spev a tanec, bezproblémový svet mladých bláznivých ľudí, keď najväčšou starosťou sú perfektne napomádované vlasy a najväčším trapasom mať pri sebe menej ako dva hrebene:) Fajn život v obklopení oddaných kamarátov, plynúci príjemne pohodovým tempom vždy s piesňou na perách... Naozaj to mohli byť krásne časy:)

Rambo: První krev (1982)

Celá ,,Rambovská” trilógia pôsobí najmä kvôli ,,dvojke” a ,,trojke” ako klasická akčná nakladačka charakteristická pre 80. roky. No odhliadnuc od spomínaných dvoch pokračovaní, ktoré sú obvykle vo väčšine sérií navyše, film First Blood možno úplne regulárne zaradiť do ,,vietnamského” žánru s nespochybniteľnou výpovednú hodnotu. Áno, v prvom rade síce ide o akčný snímok, no celé konanie Johna Ramba je postavené na psychologickom rozpoložení väčšiny vietnamských veteránov, ktorým sa podarilo vrátiť aspoň vo fyzickom poriadku. OK, Sylvester Stallone nenapĺňa predstavy zvlášť dobrého herca, no tentokrát jeho mlčanlivosť a kamenná tvár uzavretá do vlastného skľučujúceho sveta poznačeného následkami vojnovej krutosti, vystihuje vnútorný stav vojakov prichádzajúcich cez pol sveta domov. Pôvodné nadšenie obyvateľstva U.S.A. pre vojnu vo Vietname a hájenie záujmov ich ,,krajiny slobody a príležitostí” sa postupným prebúdzaním odporu mení na nenávisť voči vietnamským navrátilcom, ktorí do vojny odchádzali ako hrdinovia, no vracali sa ako zločinci. Tak ako Rambo narieka vo svojom záverečnom monológu: ,, Nedajú mi prácu ani na hlúpej benzínke..." - najmä túto bezvýchodiskovosť, nemožnosť zaradiť sa späť do spoločnosti bez toho, aby nevhodne vyčnieval, zachytil tento film. Aj keď ide v prvom rade o akciu:)

Ovládací panel
10 bodů