• Krátkometrážní

Vetřelec (1979)

65%, bezpochyby vynikající film, nicméně v první půlce jsem se dost nudil, hodnotím tedy svůj zážitek ze sledování filmu

Vlna zločinu (1985)

65%; takže: od bratří Coenů jsem viděl všechno, co režírovali (16 filmů) a většinu z toho i napsali, mylně jsem si tedy myslel, že mě tenhle film nemůže překvapit... druhá věc, je to úlet, celkem zábavná šílenost, nicméně většinu filmu jsem se bavil tím, že většina herců je podobná někomu jinému - vymyslel jsem tudíž, že by si tento film zasloužil remake s herci, kteří by vypadali co nejpodobněji to lze... hlavní postavy by v remaku byly: Hugh Grant (on, odsouzený na křeslo) a Catherine Zeta-Jones - s účesem a občas i úsměvy Helen Bohnam Carter... ta by to mohla vzít, kdyby Catherine odmítla - (Nancy, ze 4. patra); pak deratizéři: jeden bude libovolný tlouštík (Vítězslav Jandák? ne, tady vážně nevím) a druhý je jasný Weird Al Yankovic; dva policisti v budově musí být Tommy Lee Jones a (v brýlích) Brad Pitt, a otec malého kluka z výtahu - Martin Stropnický (nikdo jiný na světě nemá takový pohled a úsměv)... ... ... dobře, teď trochu vážněji: ten film je ve všech ohledech hrozně přehnaný; beru ho teda jako frašku a moc to neřeším a docela se u toho bavím; některé scény jsou bohužel trochu slabší, jen pár gagů je vynikajících, jinak takový průměr balancující a neustále se převažující mezi 3* a 4*, rozhodla objektivní stránka a pak ten hroznej excitovanej a iritující smích tlustýho deratizéra... a nejen jeho! šílený smích ala hlavní arcipadouch-šílený vědec byl zřejmě hlavním kritériem na konkurzech na tento film; nicméně dobrý, za vidění to stojí :-) P. S.: jeden dělá z vydechnutého kouře kroužky a druhý takové veledílo? Gandalf (2001) se opičil!

Nesnesitelná krutost (2003)

75%; Coeni prostě umí; romanitcká komedie sice není jejich nejsilnější parketa a mnoho z jejich originálního stylu se tu neprojevilo, ale přesto je to dobrá podívaná; vzhledem k tomu, že s odstupem času víme, že po této komedii budou následovat takové filmy jako Tahle země není pro starý, (můj oblíbený) Seriózní muž či Opravdová kuráž, tak tento (a ten hned následující) komediální počin beru jen jako takové povyražení v jejich filmařské kariéře; tento film, přestože nedosahuje výšin nejlepších Coenovských počinů, je pořád v rámci romantických komedií výrazný nadprůměr

Micro Men (2009) (TV film)

80%; velice zajímavý a skvěle natočený film, nadchlo mě to navzdory tomu, že tuto dobu a tyto počítače pamatuji jen velmi matně; pokud by se přidala dávka nostalgie, hodnocení by bylo ještě vyšší; nechci spoilerovat, takže prostě doporučuji vidět :-)

Potíže s Arizonou (1987)

70%; nebylo to špatný, a i když řeknu, že to byl pro mě od Coenů zatím nejslabší film (viděl jsem jich od nich asi 12), tak to pořád znamená, že to stojí za to vidět --- obvykle nemám rád moc násilné filmy, ale u těchto Coenů mi prostě chyběla ta jejich surová brutálnost, nicméně řemeslně i herecky dobře odvedená práce

Dvanáct měsíčků (2012) (TV film)

70%... protože jsem byl zrovna v takovém rozpoložení, že se mi to líbilo; protože to byl poslední film Radka Brzobohatého; a protože se mi moc líbilo, jak to Veronika Žilková zahrála

Na houby (2011) (pořad)

45%, houby mám rád, ale tohle bylo vážně slabý, nemám rád takový trapný přehrávání

Láska nebeská (2003)

100% Tohle je moje filmová nebeská láska.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

95%; (komentář může obsahovat spoilery!!!) viděno na premiéře, ve 3D (příště to zkusím ve 2D a myslím, že o moc nepřijdu... jasně, bylo to hezký, pár scén využilo 3D technologii parádně, ale rozhodně to není pro mě nutnost ani u tohoto filmu, ani u jiných), viděno s dabingem (ten byl v pohodě, ale příště na to půjdu bez dabingu a čekám, že to bude ještě lepší zážitek); a teď k filmu: na stupnici, kde 90% je super film a nejnižší limit pro pět hvězd a 100% je ideální film, tak taky dávám 95%. PROČ? protože můj hlavní dojem z celého filmu byl: "je to ještě lepší, než jsem čekal!" a to jsem čekal hodně, protože Pán prstenů nastavil laťku hodně vysoko a je těžký vyrovnat se takovému mistrovi, jako je Peter Jackson, i když jste... no, Peter Jackson. Porušení pravidla "dvakrát do stejné řeky nevstoupíš" se zde ukazuje jako velká výhoda, protože se díky tomu vracíme do Středozemě, která je přesně jakou ji známe už z filmové verze Pána prstenů. Abych jenom nechválil, pár drobností mi vadilo, ale šlo jen o maličkosti, např.: pořád někdo někdo visí - ze skály, ze stromu (už to není napínavý, pokud se hrdina drží vždycky jen na konečcích prstů a vždycky se zachrání!), pak mi vadily oslí můstky k Pánovi prstenů, zdůrazněním společných postav (Galadriel, Frodo) - ale třeba to méně chápavým jedincům, či takovým, kteří třeba nečetli ani jednu z předloh (LOTR, Hobit) pomůže pochopit děj. Obvyklým problémem, který mám se zfilmováním knižní předlohy, je nedostatečná podobnost s knížkou, svévolné nakládání autora scénáře s předlohou atd. - Hobit naštěstí NENÍ takovým případem, právě naopak! předloha je zde zachována vskutku věrně. Pokud se film odchyluje od knížky, skoro vždycky v duchu příběhu a podle Tolkiena. Důvod, proč se mi film TAK MOC líbil, není jen v tom, že jde o můj oblíbený příběh a oblíbenou knihu, ani proto, že se vizuálně jedná opět o nádhernou podívanou - mě se na Hobitovi vždy líbil jeho humor a odlehčenost, kterou se odlišuje od Pána prstenů (toho mám taky rád, ale je jiný) - a film Hobit dokázal aspoň částečně tento humorný nádech zachovat, i když jinak se tato pohádka jeví na plátně jako další epická fantasy. Po dnešním zhlédnutí navíc měním názor na rozdělení Hobita na 3 části: zdá se mi to nyní jako skvělý nápad. Proč by některé knihy musely být zfilmováním okrouhnuty na polovinu, aby jiné, které jsou natočeny formou seriálu, mohly být natočeny velmi podrobně s přidáním spousty dalšího děje, neopírajícího se o předlohu? Rozdělení do 3 dílů tak může být optimálním řešením - ani málo, ani moc. A ostatně, dneska už se každý větší filmový příběh rozděluje do více dílů, řekl bych, že diváci si už zvykli... Poznámka na závěr: V mnoha detailech je patrné, že je tento film vytvářen lidmi, kteří jsou i fanoušky díla JRRT, a to je super. Pokud někdo napíše nebo sdílí názor typu "Dějové prázdno Jackson vyplňuje zasazením opulentních, ale vlastně zbytečných legend ze Středozemě.", znamená to jediné - očekávání takového diváka od tohoto filmu jsou jiná, než očekávání moje. Já si nejvíc cením právě těchto přesahů, vedlejších postav, které se objevily, ale které každý fanoušek knihy zná, protože tohle je dost známá a kultovní věc. Naopak vypouštěný méně významných scén pak nese fanoušek těžko. Po jedné třetině tvrdím, že se Hobit zatím dočkal skvělého a důstojného zpracování. (13.12.12)

Thunderball (1965)

60%; tak jsem si den po shlédnutí nového Skyfallu pustil jednu ze "starých dobrých" bondovek s Connerym, kterou jsem snad dokonce ještě neviděl, nebo už hodně dávno... Sean Connery má sice charisma na rozdávání, ale jinak to teda byla nuda, samé nudné "akční" scény pod hladinou, to mě fakt moc nebavilo