Mytologie

flanér a Velký učitel:-)

<< předchozí 1 2 3
    • 27.11.2014  18:23
    Pohádkář (2014)

Není to ani moc vtipný, furt ty samí herci, prostředí bez nápadu, děj se někde vytratil... je to spíš porno než film.

• 22.10.2013  20:42

Brutální smršť filozofie, interpretací a filmových výkladů. Ve všem spektáklu klasické kinematografie je vášeň, sex, touha, superego, id a temnota lidské duše. Žižek chrlí jednu odvážnou myšlenku za druhou. Ukazuje nám filmové zdání reality a fikce z různých úhlů. Podbízivě servíruje dráždivě šokující scény, inspiruje a rozplétá, jako psychanalytik, naše touhy a přání. Film představuje zrcadlo, odrážející skutečnost v pokřivené, nereálné podobě skrz naše chtění, přání, sny, nevědomí, to temné uvnitř nás ("touha je zranění skutečnosti"). Přesto že má film vyvolat emoce, vtáhnout do děje nebo vylekat, je stále jakoby mimo nás. My sedíme pohodlně v kině a toužíme být klamáni, obelháni...

• 5.3.2013  10:25

Chaotické, zbytečně krvavé, nudné, efekty na úrovni padesátých let, bezútěšné herecké výkony. Celou dobu sem čekal, jak využijí nápad naroubovaný na pohádkový motivy, kdy to začne být zábavný, zajímavý... a ono nic. Jedna hvězda za šikovnou Mařku.

• 20.2.2013  21:18
    Sólista (2009)

… už jen ta skutečnost, že jsme něčí přátelé, může změnit chemické pochody v mozku a může zlepšit jeho funkci. Zajímavý pohled na přátelství poznamenané nemocí, talentem, psaním, bezdomovectvím, vášní a Beethovenem...

• 20.11.2012  21:17
    Právě Peck (2009)

Takové rodiče bych nikomu nepřál...

• 20.11.2012  21:07

Dva zloději, kteří najdou smysl ve výchově dítěte. Tvůrcům se zadařilo spojit zdánlivě protikladné filmové pohledy. Na jedný straně sychravě vykreslený příběh do podoby smutně disfunkčního vztahu, zoufalá matka, zanedbaný syn, stále se opakující neúspěšný pohovory o práci, smrt. Na druhý rádoby komediální stránky (místa jako když Rebecca Hall pošle... ;-)) spolu s vyumělkovanýma (slabší dojemný závěr), střídají dialogy, úžasný scény, které se vám zahryznou do paměti (neustále putujíci dvojce s tabulí nebo replika na zahradě: "Vypadáš velice podmanivě. Podmanivě? Má kaledář se slovníkem."). (:I

• 21.9.2012  17:54

Depresivní film o holce, která se chová jak magor. Na konci bere prozac.

• 20.8.2011  16:22

Středoškoláci vtěstnaní do jednotlivých rolí (okolím, sami sebou, režisérkou?) si hrají svůj život. Žádná z postav (až na princezničku) nebyla úplně černobílá. Myslím, že se podařilo zachytit mnohovrstevnaté charaktery aktérů. Díky tomu vznikl autenticky vypadající dokument o důležité (možná i přelomové [době], kdy se po maturitě rozhodují kam půjdou na školu, jaký si najdou job, zahrnujíc rozchody a partnerské zvraty, plány, sny a nutné kompromisy, hledání způsobů jak do světa vykřičet své já...) části jejich životní etapy.

• 30.7.2011  09:43

Nenáročná komedie (parodie) o proměně (vnitřní a vnější:-)), antipedagogice (proč se furt díváme na filmy) a trapným americkým konci z pohledu jedný učitelky. Zachránili to situace k popukání jako opravování písemek, zadávání úkolů, nebo hra na pravdu.

• 9.3.2011  22:32
    Rodáci (TV seriál) (1988)

Tož to sem tak trochu šlápl vedle. První díl stačil...

• 24.2.2011  21:47

Příběh o střetu východu a západu, různých stylů myšení, přistupů k životu a boji. Tom Cruise jako veterán působil místy směšně a nakonec stejně umřel. Ve filmu oceňuju zobrazení způsobu života samurajů, japonských zvyků, filozofie a přírody. Byla to jen pohádka zabalená jako velkofilm.

• 29.1.2011  13:09
    Nevinnost (2011)

Konečně český film s velkým F. Žádná retro komedie, ale nevšední příběh, krimi. Nadchlo mě rozpoznávání složitých vztahů lékařský rodiny, nenaplněný tužby, dramatická kamera, zajímavý exteriéry, hudba mi tam seděla, vrcholné výkony herců (zvláště Hynek Čermák, Anna Linhartová a Anna Geislerová), napětí, smutek, jeden humorný moment (děti zdravící na schodišti) a překvapivý závěr. Na každýho jednou dojde, ale úder může přijít z úplně jiný strany než ste čekali. Klidně i od klauna.

• 10.11.2010  21:09
    Pan Nikdo (2009)

film o tom, že život je skládačka, kterou nelze složit. Ale stojí za to začít...

• 17.10.2010  10:09

Přeslazená romance s předvídatelným koncem. Líbila se mi představa čtenářskýho klubu.

• 29.7.2010  11:38

Psychologická sonda do života rodiny věřící v Jehovu a konec světa. Detailně zahraný vzájemný vztahy, křivdy, manipulace, přátelsví a pravidla. Děj se točí ve víru vzájemnýho štěstí a neštěstí. Sára je nucena volit mezi láskou a svobodou nebo rodinou.

• 29.6.2010  10:03

Film je celkem o ničem (děj, herci), na komedii není ani moc vtipný, ale ta úžasně pojatá rogeriánská myšlenka svobodný školy...:-) ____________________________________________________________________________________________ Celá ta "komedie" je zakódované kontextuální dílo humanisticky orientovaných psychologů výchovy. Jméno hlavní postavy odkazuje na pozoruhodnou knihu Vila-Matase (1948) Bartleby a spol. Jedná se o dnes již kultovní postavu Melvillova písaře, který na všechno odpovídá „já bych prosím raději ne“. Podle Bartlebyho, pojmenoval Vila-Matas spisovatele, kteří se po své prvotině odmlčeli nebo psát ani nezačali. Na 184 stranách knihy se nachází 86 poznámek pod čarou, jež odkazují k neexistujícímu textu. Jedná se o mix příkladů ze života a díla nejen reálných spisovatelů (Kafka, Musil, Rimbaud), ale i fiktivních bartlebyů.

• 10.5.2010  19:21
    Cesta (2009)

Problém byl v tom, že sem první četl skvělou knížku a potom viděl film. Tvůrcům se povedlo mistrně vylíčit atmosféru posapokalyptickýho věku. Umělecky, vizuálně to sedlo téměř dokonale. Méně povedeně ale zachytili děj, vnitřní logiku a nějaký to poselství. Zdálo se mi, že se točí v kruhu jen se svou vůlí, beznadějí a vzpomínkami...

• 19.3.2010  16:31

Sci-fi o kterým od začátku víte jak dopadne. Režisér spolíhá ani ne tak na napětí, jako že si divák vzpomene na některý situace, momenty, nápady, který pozná z jiných filmů. Co stojí za podívání je prostředí planety a jiskření mezi Riddickem a Carolyne, jinak průhledný, předvídatelný.

• 19.3.2010  16:28

Civilně pojatý dokument o životě, práci a názorech na svět velké inspirativní osobnosti architektonického nebe.

• 9.3.2010  07:57
    Noc na Zemi (1991)

Během jedné noci sem prožil kousek života taxikářů a jejich pasažérů v podmanivé atmosféře pěti měst. Svérázná holka z Los Angeles, která ví co chce. V New Yorku jsou to počmáraný zdi zmatený klanun, co neumí řídit a rozhádaní příbuzní. Paříž ve znamení slepý dívky a jedné malé nehody. V Římě si to drsňák vyřídí svýma kecama s knězem. Zasněžený Hlelsinky brázdí taxík plný dohadujících se smutných opilců s ještě smunějším řidičem.

• 23.2.2010  18:45
    Kontra (2003)

Návod jak vyloupit klenotnictví a dostat se do ráje. Stačí to umět s kamerou, pistolí a vypadat jako Marie Gillain...

• 13.2.2010  17:32
    Kůň pro Danny (TV film) (1995)

Neurazí, nenadchne. Milý příběh pro děti z dostihovýho prostředí s malou Leelee Sobieskiovou v hlavní roli.

• 13.2.2010  17:09
    Pochyby (2008)

Zajímavý konverzační drama z prostředí katolický školy otevírá problém pravdy a viny. Na jedné straně si vás získává otec Flynn svým přáteským vystupováním a vztahem k žákům, blbý je, že zneužívá malýho afroamerickýho chlapce. Jeho protipól představuje nesnesitelná despotická ředitelka sestra Aloysius v podání skvělé Meryl Streepové, která ho chce dostat ze školy bez jakýchkoli důkazů. Třetí postavou je mladá všímavá učitelka sestra James, která si všechno bere (hlavně středověký metody výuky a šílený názory ředitelky), snaží se žáky nejenom naučit, ale taky jim porozumět. Jednou něco uviděla, rozkryla strašlivý tajemství a zapojila se tak nechtíc do bitvy o školu a její osud.

• 9.2.2010  21:27

Před filmem sem na něj četl negativní recenzi (láska v New Yorku přebarvená na bílo, vyšoupli prý úžasný režisérský debut Scarlett Johansson), ale přesto sem po shlédnutí mozaiky příběhů (přání?) do komentáře otiskl můj nadšený zážitek. Hodně záleží jak se díváte na svět. Představte si město, věže, vysoký domy, (máte?) ponořený do purpurový, světle růžový, a taky tý obyčejný růžový v době kdy spolu mluví žena (měsíc, la luna) a muž (slunce). Je to jen pár okamžiků celýho dne. Rozhodně se neobejdete bez kantonštiny, malířských potřeb (štětec a tak), laciných triků jak flirtovat a sklenky Jamesona. Chtěl bych bydlet v domě od Future Systems, který připomíná deštník. Partnerku nebo partnera vemte na místo vašich snů (miluju moře). Dobře vypadá když natáčíte na kameru v nějakým časovým úseku lidi na nádraží a pak zrychlíte záznam. Důležitý je být spolu. Hodně mrtě věcí (rozhovorů) se děje v kavárnách. Nakreslil sem trojúhelník. Jo a herečky sou trapný!

• 4.2.2010  18:04
    Zodiac (2007)

Kriminálky se dají (jako ostatně cokoli) rozdělit na dobrý a špatný, a toto je asi ten druhý případ. Předvídatelný divadlo, plno psycho keců, rádoby strašidelný děj, zbytečně dlouhý, sem tam zaujal Gyllenhaal (a ječící sekretářka), ale na konci mi z toho zůstal jen nepříjemný pocit.:-(

• 24.1.2010  10:08

Život je jako labyrint. Nikdy nevíš kterou cestou se vydat. Potom je už většinou pozdě. Mária pracuje květinové plantáži, pohádá se s přitelem, s kamarádkou zajde diskotéku, v baru hledá práci, na těhotenském vyšetření slyší tlukot srdce svého dítěte, je na útěku před stereotypem rodiny, v letadle s břichem plným drog...

• 17.12.2009  18:55

Je to sprostý, krutý a blbý, ale občas se člověk zasměje:-)

• 6.12.2009  15:20

Filmová balada o životě a přežívání Egona Bondyho, jedné z kontroverzních postav české filozofie a literatury, v průběhu let 1947-1949. „K večeru/na všechno seru / Pak si u Umprumu / koupím flašku rumu / Sedím u ní sám / cejtím se jak pán / Za malou chvíli / jsem už opilý / Pěkně koukám dolu / na trnože stolu / Nikdo o mně neví / že jsem marxist levý.“ Jako sedmnáctiletý těsně před maturitou přerušil studium na gymnáziu, odešel od otce, začal se toulat a psát básně, v níž kriticky reflektuje maloměšťácký kapitalismus a následně nastupující socialismus. Film je pojat nejen optikou kontroverzní lásky ke Krejcarové, ale také velkoryse umělecky výtvarným zpracováním, které Mašín dokázal i přes jistou klipovitost dopracovat do nejmenších podrobností. K dokonalosti mi chybí realističtější vylíčení dějových souvislostí. Hádek a Gruzska se ve filmu odvázali jen ke slabýmu odvaru oproti dramatu jejich vztahu ve skutečnosti.

• 26.11.2009  21:52

Průměrná krimi se známým obsazením v podání Muldera a Scullyové. Děj filmu byl občas zmatený, napínavý, a zaždopádně mi v závěru chybělo tajuplnější rozuzlení ve stylu "Akta X".

• 22.11.2009  15:49
    2012 (2009)

V poloprázdným zlínským kině sem viděl průměrný film založený pouze na vizuálí stránce a efektech (ty ještě šly). Celkově sem (spolu s asi desítkou diváků) cěkal víc, než vlažný děj bez špetky nápadu nebo průměrný (místy přecházející do trapmosti) herecký výkony. Škoda:-(

<< předchozí 1 2 3