Carrie_3

okres Rakovník
studentka VŠ

• 20.6.2011  19:24
    Surikaty (2008)

Jsou roztomilé, vtipné, bezprostřední a je radost je sledovat. Jejich život je napínavý, plný nástrah, nebezpečí, ale přesto má své kouzlo. Na dokumentu bych vyzdvihla především střih a kameru, které spolu skvěle splývaly a dokázaly vygradovat napětí na maximum. Chvílemi jsem nedokázala pochopit, jak je toto možné natočit, kolik úsilí muselo být vynaloženo... Osobně mě velmi zaujaly scény s kobrou v podzimních skrýších surikat či nálety orla, které byly velmi vkusně a s rostoucím napětím "zrežírované". Surikaty nejsou v našich oblastech příliš známé a pravděpodobně by mnozí z nás v zoo o ně pouze zavadili pohledem. Tento snímek nabízí možnost nahlédnout do jejich životů, prostředí, ve kterém žijí a dozvědět se i něco nového, zajímavého, co nám není blízké.

• 9.6.2011  22:40
    Suvenýry (1989)

Skvělý animák, skvělé provedení, skvělá hudba, skvělý námět - co víc k tomu dodat. Vůbec bych nevěřila, že Knick Knack je snímek starý více jak 20 let, podle svého laického pohledu bych to vůbec netipla. Závěrečná pointa mě dostala, opravdu jsem se od srdce zasmála. Pro mě 4,5*.

• 17.7.2011  22:12
    Svatba Jiřího Káry (amatérský film) (2000)

Zařazení tohoto snímku (zdráhám se odhadnout, o jaký žánr se jedná) je velice diskutabilní - nemluvě o jeho vysokém (pro mě velmi překvapivě) hodnocení. Svatbu dvou bezdomovců doprovází podobně vyhlížející skupina svědků a dalších účastníků seance. Troufám si odhadnout, že nikdo z diváků neměl možnost na vlastní oči zhlédnout takovouto komedii či tragédii (každý tomu říkáme jinak). Film zachycuje skutečné události, které jsou mnohdy až k neuvěření. Pokud bych měla hodnotit kvalitu dokumentu, dala bych jednoznačně odpad, na druhou stranu beru v úvahu, že jsem měla možnost vidět něco, co už asi dlouho (možná nikdy) neuvidím, z tohoto důvodu trochu v nadsázce hodnotím 3*.

• 2.6.2011  22:16
    Svatební cesta do Jiljí (TV film) (1983)

Velice příjemná československá komedie o testování partnerských vztahů. Josef Abrhám a Libuše Šafránková jako vždy nezklamali a naservírovali divákovi vtipný příběh s několika nezapomenutelnými okamžiky. Snímek určitě stojí za doporučení, nabízí alternativu, jak strávit příjemný večer a připomenout si dobu dávno minulou.

• 17.6.2012  12:16

Každý snímek s Ryanem Goslingem mi potvrzuje, že právě on patří mezi nejlepší herce své generace. I v tomto případě předvedl famózní výkon, který si právem zaslouží své uznání. Svět podle Lelanda přináší mnoho otázek a témat k zamyšlení, nedává žádný návod, jak přijít na to, co je správné a co už překračuje jisté hranice. Proč člověk zabije člověka a proč to udělá někdo, kdo má celý život před sebou? Může za to špatná výchova, špatné rodinné vztahy? Je ten člověk skutečně tak nebezpečný, jak by se na první pohled mohlo zdát? Nebo je vše trochu jinak, odpověď ať si každý vytvoří sám. Osobně musím říct, že tento film rozhodně není pro každého, mě samotnou ale velmi zaujal. Hned od začátku jsem měla pocit, že mě Leland nemůže zklamat, protože v sobě nese jakousi mystiku, zvláštní atmosféru, tajemství, které mě velmi zajímalo. Po dlouhé době jsem si pustila film a musím konstatovat, že můj výběr snad nemohl být lepší.

• 18.7.2011  21:59

Aby byl snímek kvalitní, musí splnit několik předpokladů - propracovaný scénář, skvělé herecké obsazení, vhodně zvolené prostředí a film podtrhující hudba. Po zhlédnutí Světa podle Prota jsem nabyla dojmu, že film všechny zmiňované předpoklady splnil a tento názor jsem doposud nezměnila. Příběh založený na základech sci-fi - ovšem plný lidského chování dokáže diváka vtáhnout dovnitř, dává mu možnost sledovat děj z povzdálí a prostor k tomu, aby rozluštil, zda Kevin Spacey skutečně pochází z planety K-PAX nebo si jen z lidí střílí. Kevin Spacey ve filmu dokazuje, že je na vrcholu svého hereckého umění a skvěle mu při jeho výkonu sekunduje Jeff Bridges. V podstatě si troufám říci, že tato dvě herecká esa si celý film ukradla jenom pro sebe. Hudební podklad Eda Shearmura příjemně podkresluje děj a tvoří tak kompatibilní celek. Pokud jste film ještě neviděli, neváhejte a pusťte si jej, zklamáni pravděpodobně nebude.

• 26.12.2011  23:27
    Tajemství staré bambitky (TV film) (2011)

Pohádky k Vánocům patří a tak to má být. Ani já jsem v letošním roce neodolala a některé si pustila, lépe řečeno dvě - Tajemství staré bambitky a Micimutr a nemůžu se vyhnout srovnání. Co první jmenovanou od té druhé odlišuje, je nepochybně výše rozpočtu. Kdy, jak je známo, na snímcích z ostravské produkce se šetří nejčastěji. Ale ani přesto se nemohu zbavit dojmu, že se režisérovi této pohádky podařilo z minima vytřást maximum a zahrál tak za málo peněz hodně muziky. Pohádka je plná satiry , i když občas v té nejjednodušší podobě, ale alespoň zde je. Osobně jsem se mnohokrát velmi bavila nad nápady pohádkové vlády, která vymýšlela různé způsoby, jak zvýšit příjmy do státního rozpočtu, potažmo do svých vlastních kapes. Překvapil mě i výkon Tomáše Kluse, který byl velmi sympatický a v rolích princů neokoukaný. Co dodat závěrem? Asi se nedá očekávat, že se u nás budou točit takové pohádkové skvosty jako před několika desítkami let, ale alespoň jedna malá jiskra, která sice nezářila dlouho, ale pouze probleskla, je jakousi výjimkou v posledních několika letech v tomto žánru.

• 5.7.2011  11:05

Pavol Barabáš se společně s dalšími členy výpravy pustil do míst civilizovaným člověk ještě neprobádaných. Divák má možnost nahlédnout do krajiny, která ještě nikým nebyla prozkoumána. Téměř tisícikilometrový pochod k řece Mamberamo s sebou nesl spoustu nástrah, nebezpečných událostí a také nemocí (malárie nevyjímaje). Poznávání různých kultur, zvyků, tradic jistě patří k tomu zajímavému, co diváka nepochybně okouzlí. Na druhou stranu je otázka, zda je správně, že tvůrci dokumentu vstoupili na území, které je oficiálně uzavřeno a přístup do něj přísně zakázán - důvodů k tomu může být několik, jako oficiální je ovšem uveden fakt, že vláda nechce, aby lidé narušovali tenkou kontinuitu původních kmenů (jichž je zde více než 250), které po celá staletí žily a dosud převážně žijí bez kontaktu s civilizací. Dokument nepochybně zpracovává zajímavé téma, mě osobně nejvíce vadil způsob "servírování" snímku divákovi, autoři často vyprávějí o zajímavých věcech, které je při cestě zastihly, ovšem obrazově zde zcela chybí. Cesta, která k Mamberamu vedla, trvala několik měsíců, během nichž bylo získáno nepochybně mnoho filmového a obrazového materiálu, pak mě v tom případě trochu zaráží, proč snímek trvá pouhých 67 minut. Takto jistě nebezpečná a velice zajímavá expedice by zasloužila více prostoru. Až na některé výhrady bych dokument hodnotila lepších 3,5 *.

• 25.7.2011  22:08
    Tapped (2009)

Pitná voda je komodita jako každá jiná, jen málokdo si to vůbec uvědomuje. Její cena je určována na základě poptávky a nabídky. Mnohé jistě překvapí, že průměrně litr pitné balené vody je dražší než stejné množství ropy. Je to alarmující či nikoliv? Lidé musí brát v potaz, že podle odhadů bude kolem roku 2030 zhruba 2/3 lidstva trpět nedostatkem pitné vody. Možná si říkáte, že je to jen další poplašná zpráva. Ano, možná je, ale jedno je jisté, z obchodu s pitnou vodou se stává obrovský business. A ten, kdo tuto příležitost - jak se říká "chytne za pačesy", jistě neprohloupí. Jak uvádí dokument: "75 % povrchu Země je pokryto vodou, pitnou vodu tvoří jen 1 %." Tapped přináší opravdu mnoho zajímavých skutečností, mohla bych pokračovat: "Výroba plastových lahví každoročně spotřebuje 714 milionů galonů ropy (v USA). Což by stačilo na pohonné hmoty pro 100 000 aut." Snímek nám ukazuje, že všechno se vším souvisí - jako např. plasty, které se dostávají do moří, se mnohdy stávají potravou ryb, které následně mohou přistát na našem stole. Dokument je zaměřen na Spojené státy - konkrétně na 3 významné globální společnosti, které se zabývají prodejem pitné vody: Nesté, Coke a Pepsi. Jeho zhlédnutí rozhodně nebyla ztráta času a člověk se navíc dozví i mnohé zajímavé skutečnosti. Mnohé záběry byly opravdu zajímavé.

• 4.2.2013  14:55

Když sleduji místní hodnocení tohoto snímku, musím se sama sebe ptát, zda jsem nepochopila samotnou pointu či jsem tak chladná k romantickým filmům. Opravdu nevím, jak si mám odpovědět. Bradley Cooper je herec, jehož herecké kvality jsem nikdy nebyla schopna ocenit. Vždy na mě působil jako průměrný herec, který ničím nezklame a ani nepřekvapí. V tomto případě musím svůj názor přehodnotit. Svůj part zahrál opravdu skvěle, osobně jsem mu věřila každé slovo, emoci, kterou ukázal a jeho oscarová nominace mě nikterak nepřekvapila. Naproti tomu u Jennifer Lawrence jsem měla chvílemi pocit, že dosti přehrává. Ovšem i u ní by se našla místa, za která si rozhodně zaslouží velkou pochvalu. Co se týče příběhu, nepřišel mi nijak výrazně originální, nemluvě o jeho závěru. Nemůžu jinak než tento snímek hodnotit jako velmi milý, romantický počin, který ovšem ničím výrazněji nevyčuhuje nad ostatními.

• 25.12.2012  01:15

Dlouho jsem žádný dokument nehodnotila nejvyšším stupněm, zde jsem se ovšem rozhodla udělat výjimku a vedlo mě k tomu hned několik důvodů. I přesto, že nejsem žádným fanouškem snowboardingu, tento snímek mě přesvědčil o jeho kráse. Naprosto jsem chápala kluky, kteří se ženou za tím prchlivým okamžikem štěstí, svobody, létání, i když v zásadě se jedná o obrovský hazard, který je může stát život. Osobně na snímku oceňuji především výběh jednotlivých záběrů a způsob jejich zachycení. Tento způsob byl jedinečný a já neustále měla pocit, že sleduji bezchybně zachycené fotografie, které berou dech. Dále ucho diváka nemohlo jistě nepostřehnout vynikající hudbu, která je s dokumentem neodmyslitelně spojena. Mnoho diváků zde vytýká, že snímek je propagací dvou významných firem. I kdyby to tak bylo, zkuste najít jiné společnosti, které jsou tak neodmyslitelně spjaté právě se snowboardingem, myslím, že je nenajdete. Takže já osobně nevidím důvod, proč by nemohly být součástí tohoto dokumentu.

• 27.2.2012  21:21
    The Artist (2011)

Hned v úvodu musím přiznat, že jsem nikdy žádný němý film neviděla do konce, ba co víc pravděpodobně jsem u žádného nevydržela více jak několik minut. Nebýt nominace "The Artist" na Oscary v mnoha kategoriích, asi bych jej ani nikdy nezhlédla. Ale zvědavost mi přeci jen nedala a já nevydržela a musela jsem jej vyhledat. Přeci jen, když slyšíte ze všech stran chválu, věříte, že na tom přeci musí něco být. A skutečně že je. Film byl pro mě v některých ohledech kouzelný, posunul mě do doby dávno minulé a já začala konečně chápat, co naše babičky a dědové na těchto snímcích viděli. Jako dítě jsem to pochopitelně nemohla pochopit, ale pokud se vžiji do tamní doby, nemůžu jinak, než si ji jednoduše užívat. Jean Dujardin předvádí brilantní výkon a troufám si říci, že mu ostatní nominovaní v jeho kategorii nesahali ani po kotníky. Jeho herecký arzenál je opravdu rozsáhlý a on jej dokázal využít do puntíku. Co mu také jiného zbývalo, když se jedná o němý film, ve kterém výraz tváře a gesta hrají jednoznačně prim. Sympatický výkon rovněž předvedla Bérénice Bejo, které to ve své roli neskutečně slušelo. Abych se zde příliš nerozpisovala, dodám jen, že film přináší "starý" čerstvý vítr, na který jen tak nenarazíte. Přesto si myslím, že byste mu měli dát šanci, alespoň pro jednou.

• 17.5.2011  14:52

"When a man accuses his wife, she must prove her innocence. If a wife accuses his husband, she must prove his quilt. That is the law."... Ano, i těmito zákony se musí někteří řídit. Snímek zachycující pro mnohé tabuizované téma, o kterém se v moderní společnosti příliš nemluví, občas se sice o některém případu ukamenování dozvíme z tisku, ale jinak je ticho po pěšině. Pro nás, kteří žijeme v moderní společnosti, je toto konání nepochopitelné, ale i v civilizované době k těmto skutkům dochází, i když mnohdy skrytě. Irán je země plná kontrastů, země jiných pravidel, kterým my nerozumíme, přesto je musíme respektovat. Je fascinující sledovat život v úplně jiné společnosti, kde se lidé řídí jinými zákony a jsou ovlivněni jinými zvyky a kulturou. Přesto, že film vznikl v americké produkci, nepotrádá svoji autentičnost. Pro mě snímek zpracovával jeden z nejsilnějších příběhů posledních měsíců. Bez některých záběrů (padající bílý závoj před ukamenováváním, vylétávání ptáků ze skal, běhání dění po stráních), které oddělovaly drsné scény, bych se i klidně obešla. Na druhou stranu přiznávám, že jsem občas měla problémy sledovat některé scény, ale i tak film rozhodně stojí za doporučení.

• 28.5.2011  07:38
    The Woodsman (2004)

Filmů, které zpracovávají téma pedofilie, není mnoho, což se není čemu divit, protože by si pravděpodobně těžce hledaly diváckou základnu. Je těžké se ztotožnit s někým, kdo strávil 12 let ve vězení za obtěžování malých děvčátek a nyní se snaží začlenit do normálního života. Na snímku se mi líbilo, že se divákovi nesnaží nic vnucovat, nechá jej téměř dokumentaristicky sledovat děj a tvořit si něj vlastní názor. Pedofilie není chřipka, kterou od někoho chytnete, a pokud se budete léčit, tak se uzdravíte. Takto to bohužel nefunguje a Kevin Bacon si to ve své roli zcela uvědomuje - je těžké opět nepodlehnout, když váš vnitřní chtíč je tak silný, musíte se neustále překonávat, protože cesta jinak nevede nikam jinam než pekla. Osobně bych vyzdvihla výkon K. Bacona, kterému jsem věřila každé gesto, slovo, pohyb - pro mě byl v tomto případě velice příjemným překvapením. Dle mého názoru nejsilnější scéna filmu byla nepochybně ta, kde Kevin sedí s holčičkou v parku a ve chvíli, kdy balancuje nad propastí recidivy, se dozví, že i ona je od svého otce zneužívána. Scéna je to možná účelová, prvoplánová, ale dle mého názoru má zde své zákonité místo. Na druhou stranu mně ve snímku vadila velká koncentrace zneužívaných lidí (jeho sestra, přítelkyně a další) a další pedofil (který shodou náhod nabízí sladkosti téměř před jeho bytem), které ubíraly na realističnosti. Podle mne je někdy méně více. V tomto případě je pro mě těžké snímek ohodnotit, váhám mezi 3 až 4 hvězdy, nechám si to ještě projít hlavou. Každopádně je nepochybné, že Woodsman zpracovává zajímavé téma a já bych jej doporučila ke zhlédnutí.

• 15.3.2015  20:50

Společně s trabanty už jsem projela pěknou část světa a vždy mě nepřestávají udivovat, jak daleko dokáží dojet. Miluji to jejich nadšení, s kterým se pouštějí do každého dobrodružství, která vždy nemusí skončit tak pozitivně, jak naštěstí prozatím končí. Dan Pribáň je cestovatel, který svým nadšením a nezdolným optimismem dokáže diváka strhnout natolik, že mu snad i musí uvěřit, že žádné překážky neexistují a pokud snad i ano, tak se dají vždy a lehce překonat. Tyto dokumenty mě vždy naplní údivem nad krásami daných zemích, že jen těžko odolávám, abych si hned nekoupila letenku a nenaplánovala si cestu do zemí mě vzdálených. Světadíl od světadílu tato cestopisná road movie nabírá na kvalitě co se filmařské stránky týče a já už se těším na další cestu po Austrálii a JV Asii.

• 22.6.2011  23:33

Afrika nejsou pouze rozlehlé písčité pláně s teplotami přesahujícími několik desítek stupňů Celsia, tento kontinent je rozmanitý, plný kontrastů, nabízející pohled na relativně moderní města, vyasfaltované silnice, ale i na vyprahlé pouště, stále zelené lesy či žebrající děti (jejich první slova od narození musela znít: "Give money.", protože jinak si to neumím vysvětlit). Projet Afriku za pomoci dvou trabantů je jistě smělý nápad, který většina z nás odsoudí k neúspěchu, ale najdou se i tací, kteří svým snům věří a dokážou si za nimi jít stůj co stůj, a pak mohou vznikat dokumenty jako je právě tento. Snímek nabízí možnost prohlédnout si jedenáct zemí černého kontinentu a zjistit, že každá je úplně jiná, každá má svá specifika, klady i zápory. Jednotlivé záběry jsou doplněny trefnými a mnohdy i velmi vtipnými komentáři, které děj příjemně doplňují. Osobně jediné, co bych dokumentu lehce vytkla, je, že se mohl více zaměřit na jednotlivé pamětihodnosti či přírodní krásy jednotlivých zemí, které měli cestovatelé čest během své cesty poznat. Na druhou stranu musím vzít v úvahu, že snímek má omezený čas a nelze do něj vtěsnat vše.

• 15.7.2011  12:17

Znáte ten pocit, kdy už od první minuty filmu tušíte, že toto byla trefa do černého, a že jste svou volbou tentokrát nepřestřelili? Přesně takovéto myšlenky mě napadaly hned v úvodu snímku a jsem velice ráda, že se po celý jeho děj nezměnily. Jak už bývá mým zvykem, k opravdovým lety prověřeným filmovým klenotům se dostávám až o mnoho let později (není výjimkou, že to bývá i více jak desetiletí - jako v tomto případě). Tyto filmy mě v době svého zvyku obvykle úplně minuly a já až poslední dobou začínám zjišťovat, o co jsem byla ochuzena. Danny Boyle dokázal skvělým (a pro mě někdy až geniálním) způsobem zachytit všechny stavy, které s sebou drogy přinášejí. Ukázal, že i když některé věci považujeme za hnusné, za věci, od kterých je nejlepší dát ruce hned pryč, i přesto mohou být snímané s citem a záběry v konečné fázi jsou opravdu krásné. Ewan McGregor je pan herec a v tomto snímku tomu nebylo jinak.

• 22.4.2011  20:07

Skvělý thriller s Cate Blanchett, který nás svou tajemnou atmosférou dokáže pohltit až do konce v očekávání, kdo je vlastně tím neznámým vrahem. Přestože se zde objevují tradiční klišé, které v thrillerech obvykle bývají, a to: jasnovědkyně, záhadný vrah, který ve skutečnosti až tak tajemný není, ohraná závěrečná scéna, kdy hlavní hrdince jde skutečně o život, ale přesto nakonec "překvapivě" vyvázne živa a další. Tomuto filmu rozhodně na kvalitě přidávají skvělé herecké výkony a to především Giovanniho Ribiseho alias Buddyho ale i dalších. Také zde můžeme poznat Keanu Reevese v jiné poloze, než jako kladného hrdinu, jak jsme u něj obvykle zvyklí.

• 14.7.2012  22:12

Pokud někdo hledá skvěle propracované rodinné drama, neměl by váhat nad tímto snímek. Je nutné se ovšem připravit na to, že děj plyne velmi pomalu a režisér diváky nechává pozvolna poznávat a odkrývat rány minulosti, které dotyčné potkaly. Škoda, že film u nás vidělo tak málo lidí, dle mého názoru si skutečně zaslouží pozornost. Zúčastnění předvádí skvělé herecké výkony, příběh je doplněn krásnou hudbou a zachycuje zajímavé prostředí Nového Zélandu. Pro mě bylo zhlédnutí tohoto snímku velmi příjemným (a nečekaným) zážitkem. Skutečně stojí za doporučení.

• 13.1.2012  09:38
    U-Turn (1997)

Když jsem si pročítala komentáře k tomuto filmu, přišly mi dost rozporuplné. Jedni ho vychvalovali do nebes, druzí zatracovali. A já se v konečném součtu stavím na obě strany. Od prvních minut sledování snímku, jsem byla jako opařená. Velice se mi líbila navozená atmosféra i postupující děj, který lemovala skvěle zvolená hudba a pevná režisérova ruka. Během prvních 60-ti minut jsem opravdu neměla co vytknout, jen jsem se přitrouble usmívala a užívala si příběh. Ale čeho je moc, toho je moc a to jsem poznala v druhé části snímku. Děj se začal neúměrně natahovat a zachránit jej nemohl ani vynikající výkon Seana Penna. Musím přiznat, že už dlouho se mi nestalo, abych každých pět minut sledovala hodiny a nemohla se dočkat konce. Opravdu škoda, zpočátku jsem skutečně měla pocit, že sleduji výjimečné dílo, které mi bylo doposud někde hluboko skryto. Teď bych nad tímto svým názorem již pochybovala.

• 27.5.2011  21:54

Tomuto filmu jsem se dlouho vědomě vyhýbala, co mě k tomu vedlo, toť otázka. Obecně nemám ráda snímky, které se divákovi vědomě snaží hrát na city a předpokládala jsem, že jde právě o tento případ. Uvnitř tančím je ale jiný, jeho snahou je ukázat, že i handicapovaní potažmo postižení lidé jsou lidé jako my všichni ostatní, pouze jsou jim některé činnosti odepřené. James McAvoy v roli Roryho O´Shea předvádí velmi přesvědčivý výkon, pro mě velmi osvěžující a jeho herecký partner mu nepochybně skvěle sekunduje. Film o přátelství a společném překonávání překážek je veselý, vtipný, občas smutný, ale přese všechno velice silný. To mluví za vše. Mohu jen doporučit.

• 9.8.2011  16:03

Příběhů, kdy nevinný odsouzený musí pykat za něco, co nespáchal, zde bylo velmi mnoho. Proto, když jsem si četla obsah tohoto filmu, příliš mě jeho zhlédnutí nelákalo, protože podobných snímků jsem už viděla nespočet. Až jeho vysoké hodnocení a fakt, že film byl natočen na základě skutečných událostí, mě přesvědčilo, že by mi neměl zůstávat i nadále skryt. Při závěrečných titulcích mě napadalo, že Daniel Day-Lewis je čaroděj, protože to, jakým způsobem dokázal zahrát svůj part, bylo skutečně obdivuhodné. Velkou měrou mu k jeho výkonu pomáhal také Pete Postlethwaite v roli jeho otce (mimo jiné dalšího nevinně odsouzeného), oba si výborně sekundovali. Hlavním cílem policistů po daném atentátu nepochybně bylo co nejdříve najít viníky a po zásluze je potrestat. Problém ovšem nastal ve chvíli, kdy se domnělí pachatelé ne a ne přiznat, v tom okamžiku musely na řadu přijít tvrdé donucovací prostředky, které vedly k jedinému: lidé byli poté ochotni odpřísáhnout cokoliv. Pro mě nejvíce zarážející a také trochu pochopitelné okamžiky nastaly ve chvíli, kdy se skuteční pachatelé atentátu policistům přiznali. "Muži zákona" věděli, že za mřížemi sedí nevinní lidé, ale jejich strach, jak by veřejnost přijala jejich chybu, byl tak silný, že raději dál mlčeli. Mé prozatímní hodnocení - 4,5*.

• 24.6.2013  21:39

Během sledování snímku jsem si několikrát říkala, že jsem velmi ráda za to, že jsem si předem nepřečetla jeho obsah . Vůbec jsem netušila, do čeho jdu. Řídila jsem se pouze místním bodovým hodnocením a hereckým obsazením. I když to není zrovna nejlepší klíč při volbě filmu, v tomto případě to byla trefa do černého. Byla jsem velmi příjemně překvapená daným psychologickým tématem. Asi jsem byla příliš naivní, ale žádný krkolomný převrat v ději jsem neočekávala. O to více jsem pak byla udivena. Ale samozřejmě spoilerovat se dále nechystám. Rooney Mara potvrzuje, že je skvělá herečka a je schopná zahrát mnoho odlišných hereckých partů. Rovněž mohu vyzdvihnout výkon Juda Lawa, který jí velmi dobře sekundoval. Tento snímek stojí rozhodně za doporučení.

• 22.4.2011  19:47
    Velká ryba (2003)

Tim Burton nás tentokrát opět uvedl do kouzelného příběhu plného nadpozemských postav, kde se můžeme setkat např. s čarodějnicí, obrem a jinými okouzlujícími bytostmi. Ano, přiznávám, že tento film nemá uchvátit diváka svou autentičností, ale především svou atmosférou, melancholičností a hudbou. Kdo z nás si alespoň na chvilku nezatoužil vrátit se do dětských let a užívat si chvíle při vyprávění pohádek, kde vystupují nadpřirozené bytosti, i když víte, že je to nereálné? Pokud právě po tom toužíte, pusťte si tento film, budete pravděpodobně příjemně překvapeni...

• 22.4.2011  21:05
    Vesnice (2004)

Tento film mě zas až tak nezklamal, sice jsem od něj očekávala daleko více. Podle mě se nesmí brát takový zřetel na děj a závěrečné "vyvrcholení", protože vlastně skoro ani žádné není, pozorný divák už téměř od začátku musel tušit či vědět, jak to ve skutečnosti dopadne. Night Shyamalan nás tentokrát nikterak zvlášť nepřekvapuje svým závěrečným zakončením, ale zase v některých chvílích mi Vesnice připadala jako nahlédnutí do nějaké uzavřené skupiny či lépe sekty. Nicméně, když film nebudete brát až tak vážně a budete se kochat filmovými záběry a hrami s barvami a nebudete se až tak zaobírat dějem stejně jako já, pak si myslím, že se vám tento film bude vcelku líbit.

• 19.1.2014  21:36

Původně jsem chtěla hodnotit film o stupeň níže, ale Leonardo DiCaprio mě svým výkonem naprosto uchvátil, že nemohu jinak. Dokázal si celý snímek ukrást pro sebe (na což má ovšem nárok, neboť se jedná o životopisný příběh) a převedl bravurní one-man-show. Jestli bych někomu v tomto roce přála Oscara za nejlepšího herce, tak je to právě on. Martin Scorsese ukázal z jednu odvrácených stránek kapitalismu - svět plný drog, nezřízeného sexu, peněz a alkoholu. Nehrajme si na pokrytce a přiznejme si, že tato společnost tak rovněž může vypadat. I přesto, že má snímek 3 hodiny, chodil jako dobře namazaný stroj. Ano, mnohdy forma převyšovala obsah, ale já si myslím, že v tomto případě to až tak nevadilo.

• 19.9.2011  13:12

Na tento snímek jsem se velmi těšila, což potvrzuje i fakt, že jsem si koupila knižní předlohu, na kterou doposud uléhal prach. Myslím si, že právě nastal čas, abych ji oprášila a trochu se zpožděním se do ní pustila. Voda pro slony je krásná - krásná kamera, krásná hudba, krásné scenérie, krásní herci a mohla bych pokračoval dále. Ovšem v té kráse je podle mě problém - ze snahy natočit líbivou romanci o zakázané lásce se vyklubal snímek, který hollywoodské trháky nemůže ani omylem ohrozit. Po velmi dobrém rozjezdu, který diváka nepochybně musel přitáhnout k plátnům, se děj pomalu zpomaluje a staví na nepříliš hluboké zápletce, která by se v rychlosti dala charakterizovat takto: dva se do sebe zamilují, ovšem stojí mezi nimi spousty překážek, pokud je ale dokáží překonat, čeká je láska na celý život. Cirkusové prostředí je samo o sobě velmi dobré místo, kde se může odehrát mnoho nejrůznějších příběhů, škoda jen, že se více filmů netočí zde. V případě tohoto snímku mi ani nevadilo, že děj se odehrával v tak kýčovitém prostředí, protože to prostě k cirkusům patří a mně se to opravdu líbilo, musím uznat, že jsem zde našla mnoho krásných záběrů, kdy se můj zrak skutečně rozplýval blahem. Osobně jsem největší problém měla s ústřední dvojicí, pominu-li Christopha Waltze, jehož výkon se mi líbil. Co se týče Reese Witherspoon a Roberta Pattinsona, oba na mě působili jako mladší bratr a jeho sestra a v tom případě jsem jim jejich "hlubokou lásku" nemohla věřit ani na vteřinu. Škoda, Reese to ve své roli opravdu slušelo, možná, kdyby dostala jiného filmového partnera, snímek mohl být o stupeň lepší. Vzhledem k tomu, že jsem se již příliš rozepsala, co bych řekla závěrem? Myslím si, že film nedostatečně využil svého potenciálu, který rozhodně měl. A cirkusové prostředí je místo, které může diváky naladit na tu správnou vlnu, jen ho správně zužitkovat.

• 18.6.2012  22:16
    Vojákova dívka (TV film) (2003)

Je to zvláštní pocit, když narazíte na snímek, od kterého toho moc neočekáváte. Víte, že se jedná televizní zpracování a tušíte, že obsazení nemusí být kdovíjak velkolepé. Přesto musím vyzdvihnout to, co se v tomto "malém" svým zpracováním ale "velkém" svým obsahem zrodilo. Příběh je to možná banální - voják potká v baru dívku, zamilují se do sebe a na své cestě za štěstím musí překonat mnoho překážek. Možná, že si říkáte, že tento děj je typický pro mnoho romantických filmů v různých obměnách. To asi ano, jenže tento snímek není ve všech ohledech tak typický. Pokud k ději připojíme "menší zádrhel" v podobě skutečnosti, že ona dívka z baru není úplně tak dívkou, jak by všichni očekávali, přecházíme z romance k dechberoucímu dramatu a nutno podotknout, že k dramatu podle skutečných událostí. Možná je tou dívkou psychicky, ale fyzicky jí k této "dokonalosti" ještě cosi zbývá. Jak už to tak ve společnosti bývá, lidé mnohdy nemají rádi, když někdo vyčuhuje, je nápadný a nezapadá do měřítek normálnosti. Netřeba říkat, že tomu tak bylo i v tomto případě. Z mého pohledu se jedná o skvěle zpracované drama, které si na nic nehraje. Z televizního snímku se vyklubal skvost, který svým obsahem ale i hereckými výkony předčí kdejaký umělecký film, který měl tu čest a na plátna kin se dostal.

• 15.8.2011  21:14
    Volný pád (1993)

Při sledování tohoto filmu se mi v hlavě honila myšlenka, proč právě "Falling Down" patří mezi nejlepších 200 filmů zde na ČSFD. Na úvod musím říci, že se mi snímek líbil, ale takto vysoko na stupnici bodování bych jej určitě nezařadila. Mnoha lidem se čas od času stane, že jim prostě "rupne v bedně", co se může, tak se pokazí a najednou se nahromadí tolik negativních věcí, že prostě a jednoduše vybuchnou. Ano, i tento případ se stal Michaelu Douglasovi, ale on, na rozdíl od většiny z nás, se rozhodl s tím bojovat (bojovat se světem, městem, společností), vzít věci do svých rukou a konat. Až druhou stránkou zůstává, že jeho konání nebylo zrovna pozitivní a ohrozil tím životy několika lidí. Divák má v tomto filmu možnost poznat hlavního hrdinu z té druhé stránky, ne jako kladného hrdinu, jak jsme na něj obvykle zvyklí.

• 2.7.2012  10:59

Na tento snímek musím reagovat, protože si nedokážu vysvětlit jeho tak vysoké hodnocení (přes 80 %), já tento názor naprosto nesdílím. Vzhůru do oblak je snímek spojený s velmi kvalitní grafikou, to beze sporu, ale ať se snažím sebevíc, nemůžu přijít na nic, co by film vyzdvihovalo mezi kvalitní snímky. Děj mě absolutně nezaujal, po velmi dobrém začátku, se film začíná natahovat,děj se začíná čím dál tím více zamotávat, stává se dobrodružným. Ale. Toto dobrodružství je naprosto přitažené za vlasy. Kdybych měla děti, rozhodně bych jim film nepustila, protože výsledný zážitek je dle mého názoru velmi pochybný a diskutabilní.