Carrie_3

Andrea Jirásková

okres Rakovník
studentka VŠ

• 24.6.2013  21:34

Derek Cianfrance mě velmi příjemně překvapil již svou prvotinou (pokud to tak mohu nazvat) Blue Valentine a č ekala jsem, jakou to filmovou lahůdku pro mě připraví tentokrát. Ovšem chvíle očekávání a nadšení brzy vystřídaly pocity nepochopení a zklamání. Za borovicovým hájem je snímek, který je v mnoha ohledech velmi nedotažený. Scénář mi přišel jako kdyby byl ušit horkou jehlou, charaktery postav mnohdy byly velmi povrchní a výběr herců rovněž nepovažuji za nejlépe zvolený. Eva Mendes je herečka, které nevěřím ani slovo a neustále mám pocit, že přehrává. Ryan Gosling, ač je můj velký oblíbenec, ve své roli vůbec nevynikal, chvílemi jsem měla pocit, že až zanikal. O jeho vizáži netřeba ani hovořit. Jsem toho názoru, že jej vizáž nikoliv nepodporovala, ale spíše potápěla. Bradley Cooper byl ve své roli rovněž nevýrazný. Co dodat na závěr po této kritice? Snad jen, že přeji režisérovi, ať má příště při výběru námětu lepší ruku a více propracuje scénář.

• 26.5.2013  14:15

Knižní předlohu od Lva Nikolajeviče Tolstého jsem četla, proto mohu srovnávat. Na první pohled je zřejmé, že do dvou hodinové stopáže je nemožné zahrnout vše, co kniha nabízí. V tomto případě záleží pouze na citu tvůrců, které pasáže do děje zařadí a kterých dějových linek se naopak zbaví. První problém, který se snímkem mám, je výběr ústřední dvojice herců. Keira Knightley v roli Anny působí velmi staticky a její herecký projev mi nedovoluje jí věřit jediné slovo. Totéž platí i pro jejího milence Vronského v podobě Aarona Taylora-Johnsona. Ten je na svoji roli velmi mladý, o jeho svůdcovských zkušenostech nemůže být ani řeč, i když talent se mu rozhodně upřít nedá. Nemohla jsem se zbavit pocitu, že tato milostná dvojice na mě působí dosti pedofilním dojmem. Lituju, že ve snímku nebyl větší prostor dán dvojici Kitty a Levina Oblonštích, jejichž životní osudy jsou daleko zajímavější, než je ve filmu prezentováno. Závěru chyběla větší gradace. Anna byla vykreslena jako pomatená, mírně vyšinutá žena, která už má života plné zuby. S tím bych rovněž úplně nesouhlasila. Jediné, co mohu pochválit, jsou kostýmy, hudba a výběr herců do vedlejších rolí. Tato adaptace Anny Kareniny rozhodně nebude patřit k mým oblíbeným a v žádném případě nepřekonala její předchozí adaptace.

• 7.2.2013  22:38

Nemám v oblibě filmy, které se hned od úvodu snaží působit na divákovi city a v podstatě jej tak vydírají. Po celou dobu sledování "Sedmi životů" jsem se nemohla zbavit pocitu, že se tak děje i v tomto případě. Možná se mýlím a jsem proti romantickým snímkům určitým způsobem vysazená, ale jinak si nedokáži vysvětlit tak vysoké zdejší hodnocení. K nižšímu hodnocení mě dále rovněž pomohl fakt, že již od počátku není těžké odhadnout závěrečnou pointu, což kazí dojem z celého filmu. Na druhou stranu musím také uznat, že poselství snímku je velice chválihodné, milé a donutí diváka k zamyšlení.

• 4.2.2013  14:55

Když sleduji místní hodnocení tohoto snímku, musím se sama sebe ptát, zda jsem nepochopila samotnou pointu či jsem tak chladná k romantickým filmům. Opravdu nevím, jak si mám odpovědět. Bradley Cooper je herec, jehož herecké kvality jsem nikdy nebyla schopna ocenit. Vždy na mě působil jako průměrný herec, který ničím nezklame a ani nepřekvapí. V tomto případě musím svůj názor přehodnotit. Svůj part zahrál opravdu skvěle, osobně jsem mu věřila každé slovo, emoci, kterou ukázal a jeho oscarová nominace mě nikterak nepřekvapila. Naproti tomu u Jennifer Lawrence jsem měla chvílemi pocit, že dosti přehrává. Ovšem i u ní by se našla místa, za která si rozhodně zaslouží velkou pochvalu. Co se týče příběhu, nepřišel mi nijak výrazně originální, nemluvě o jeho závěru. Nemůžu jinak než tento snímek hodnotit jako velmi milý, romantický počin, který ovšem ničím výrazněji nevyčuhuje nad ostatními.

• 4.2.2013  13:27

Snímek zachycující část života Aung San Suu Kyi je jistě zajímavý. Mnozí z nás znají alespoň některé střípky z jejího pestrého života, neboť o něm nejenom zahraniční média čas od času referují. Politická situace v Barmě se v posledních několika desetiletích nevyvíjela vůbec dobře - vraždy, mučení, věznění politických odpůrců apod. Osobně je mi trochu líto, že příběh nešel více do hloubky. Velký prostor byl věnován rozdělení rodiny - Suu Kyi, která se rozhodla strávit nějaký čas v Barmě a napomoci této zemi v obnově k demokratickému systému a naproti tomu stál její manžel a dva synové, kteří velmi těžko získávali povolení strávit se svoji manželkou/matkou alespoň nějaký ten čas pohromadě. Tento snímek rozhodně stojí za zhlédnutí, nabízí pohled na neobyčejný život jedné odvážné ženy. Osobně bych uvítala zkrácení filmu, méně povrchního vyprávění a více neočekávaných "akcí".

• 7.1.2013  00:29

Product placement je fenomén, který nemám bytostně ráda a ve filmech nebo seriálech mě velmi obtěžuje. Vždycky si říkám, že je škoda, že si tvůrci neprosadili svou a prosazovaní určitých značek se prostě nezřekli. Na druhou stranu vzhledem ke skutečnosti, že studuji ekonomii, je mi jasné, že světem hýbou peníze a bez nich to prostě nejde. Nebýt společností, které prosazují product placement, spousta filmů by vůbec nevznikla nebo jen s mnoha obtížemi a velice často se značně omezeným rozpočtem. Morgan Spurlock vymyslel opravdu skvělý námět na tento dokument, to se mu musí nechat. Často jsem se bavila, jak se zamotával do svého záměru natočit film o product placementu financovaný čistě z rozpočtů společností, které by zde figurovaly. Dokument má spád, přináší mnoho zajímavých skutečností (pro mě byly velice přínosné názory a zkušenosti známých režisérů například), jen mě osobně chyběla ta "třešinka na dortu". Tím mám na mysli úplné dotažení tohoto snímku, přidala bych ještě 10 minut, které by zachytily, jak se plán nakonec vydařil. Z tohoto důvodu hodnotím jako velmi dobré 3*.

• 22.12.2012  14:17
    Rebelka (2012)

Nechci být k tomuto snímku přehnaně kritická, přesto si myslím, že Pixaru v posledních letech dochází mírně dech. Film stojí na krásných animacích, ale to je asi tak vše, příběh je dle mého názoru dosti plytký a vtipům chybí jejich elegance a důvtip. Osobně se mi nejvíce líbila hlavní představitelka, která je milá a má krásné vlasy, ovšem na příběhu by bylo potřeba ještě více zapracovat...

• 16.9.2012  11:39
    Cheot nun (2007)

Film hodnotím jako průměr z důvodu toho, že si myslím, že se tvůrcům nepodařilo zachytit atmosféru Kjóta tak, jak by ti zasloužilo. Kjóto jsem v letošním roce měla tu možnost navštívit a jsem toho názoru, že toto město má daleko kouzelnější atmosféru, než jaká byla ve snímku prezentována. Kjóto je jako stvořené pro natočení přeslazené romantické love-story, zde si ale nemyslím, že se to povedlo. Příběh je dle mého názoru plytký, nemá pevné základy a o lecčems z děje by se dalo dosti pochybovat, ovšem nebudu zde spoilerovat.

• 22.8.2012  22:35

Asi jsem jedna z mála, která nesdílí tak nadšené reakce z tohoto snímku jako ostatní. Z mého pohledu je tento film velice nevyrovnaný, některé povídky jsou skvělé (musím především vyzdvihnout poslední, která se zabývá tím, jak to vlastně v lidském těle funguje), jiné povídky jsou slabší (nejméně vtipná a nápaditá mi naopak přišla povídka o zoofilovi a jeho ovci). Film si rovněž zasloužil delší stopáž a více povídek, které se ve své době zabývaly možná kontroverzními tématy, ovšem v dnešní době již tomu tak není.

• 22.8.2012  22:28
    Čas (2006)

V první polovině snímku jsem byla jaksi na rozpacích, zda jsem volila opravdu správně. Děj je z mého pohledu rozkouskovaný a samotný divák v něm plave, protože netuší, co tím režisér chtěl vlastně říci. Jak ale film pokračoval dále, samotný námět si zasloužil hlubší zamyšlení. Je možné, aby člověk po plastické operaci ztratil svoji původní identitu a nabyl zcela novou, která ho předurčuje být jiným člověkem? Nebo to takto nefunguje a ani plastická operace nedokáže člověka přeměnit? Fyzicky jej přeměnit nepochybně dokáže, ale co duševně? Kim Ki-duk se pustil do velice zajímavého příběhu, který má určitě své mouchy, ne úplně vše klape jako dobře namazaný stroj, ale něco v sobě určitě má.

• 13.7.2012  16:51

Nemůžu se zbavit pocitu, že tvůrci snímku naprosto zpackali zpracování (pro mě velmi nadějného) příběhu. Film je napěchován jedním klišé za druhým, v podstatě vás nemůže vůbec nic překvapit. Ano, vybudování řeky pro lososy v Jemenu je jistě záslužná a velmi zajímavá věc, která mohla být nasnímána velmi skvostně, možná tak i byla, ale zároveň byla hyzděna mnohými americkými patosy. Osobně bych uvítala, kdyby například došlo k většímu seznámení se samotným jemenským šejkem, který za vším stojí. Jeho osoba by mohla být v jiném pojetí velmi zajímavá, ale tímto ztvárněním z toho vyšel jako velmi bohatý chlapík, který se kdesi zjevil a který kdesi opět zmizí. Vedlejší postavy ve filmu hrají pouze druhé housle, aby byl děj trochu "květnatější". Přiznávám, že u hodnocení jsem zvažovala i o hvězdičku méně, ale nakonec jej hodnotím jako průměr, který nedostál svého potenciálu.

• 8.7.2012  22:55
    Rocky II (1979)

Nevěřila bych tomu, že toto opravdu napíšu, ale musím konstatovat, že já toho Rockyho prostě žeru. Možná je to tím, že jsem se odhodlala tyto snímky pustit až po letech, kdy na ně dozrál čas. Obdivuji atmosféru této série, líbí se mi jakási melancholičnost filmu. Rocky Balboa je z mého pohledu, s prominutím, přitroublý chlapík, kterému to nějakou tu dobu trvá, než nalezne ta správná slova a přesně to mám na něm ráda. Příběh je sice v porovnání s prvním dílem slabší, ale i tak tento díl považuji za velmi povedený. Nad konečným hodnocením stále váhám.

• 3.7.2012  16:29
    50/50 (2011)

Snímek zachycuje téma, které není nikomu příjemné a pravděpodobně každý doufá, že se jemu či jeho blízkým vyhne. V tomto případě to tak bohužel nebylo a Adam se s ním musí poprat a pustit se na dlouhou cestu boje o svůj holý život. Na této cestě ovšem není sám a mimo jiné mu na ní pomáhá jeho velmi dobrý přítel v podání Setha Rogena. Všeobecně celé herecké osazenstvo je velmi dobře vybráno. Mým jediným problémem s tímto snímkem byl můj pocit, že se opět jedná o typický americký film, kde přesně to, co očekáváte, tak se stane. Nemluvě o romantické vsuvce. Celkově ale oceňuji, že se snímek nebojí zachytit nepříjemné téma a snaží se jej zlehčit (ulehčit), myšleno z té dobré stránky.

• 3.3.2012  21:09

Scorsese je možná dobrý umělec, který je schopen dát dohromady "dobrý" film, jen já mám pocit, že v tomto případě prostě něco neklape. Tento snímek je nepochybně propracovaný do nejmenších detailů, všechno je krásné, načančané, takové, jaké to má být, aby vás to zaujalo. Na mě ovšem ze snímku sála jakási chladnost, která mi nedovolila se do něj více položit a já ho jen sledovala zpovzdálí. Na jednu stranu musím uznat, že pravděpodobně nejsem cílovou skupinou snímku, který je především určen pro mladší diváky. Možná by filmu prospělo jeho zkrácení, zdál se mi nadmíru zdlouhavý vzhledem k příběhu, který zpracovával. Co mě osobně překvapilo, je nominace snímku na nejlepší film u příležitosti udílení Oscarů. Hugo získal z mého pohledu až příliš sošek, i když se nejednalo o hlavní kategorie. Já bych si na jeho místě dokázala představit úplně jiná díla.

• 22.2.2012  21:05

Nevím, co si mám o tomto filmu pořádně myslet. Každopádně já od něj očekávala mnohem, mnohem více, než dokázal předvést. Takto zmařený potenciál jsem už dlouho neviděla. Meryl Streep nepochybně předvedla brilantní výkon, ale dojem mi kazí průměrný a někdy až podprůměrný děj. Zobrazit Margaret Thatcherovou jako senilní (s prominutím) babku, která už to má v hlavě trochu pomotaný, chce určitě svoji odvahu. Nebo snad mělo jít právě o kontroverzi? Mě osobně to rušilo a spíše to rozdrobovalo děj, než aby jej sjednocovalo. Děj sám o sobě byl velmi roztříštěný, snaha tvůrců zařadit do snímku co nejvíce z jejího života byl sice obdivuhodný, ale zde se měli - dle mého- řídit spíše pravidlem: "Méně je někdy více". Diváci naopak mohou být při sledování filmu často zmateni, pokud neznají dobře dějinné souvislosti, protože snímek velmi často skáče z jedné události na druhou. V tomto případě hodnotím 3 hvězdami a jsem velmi mírná, protože jsem občas měla pocit, že sleduji špatně natočenou parodii.

• 13.2.2012  20:16
    Coco Chanel (2009)

Coco Chanel byla impozantní dáma, která se nebála jít proti konvencím tehdejší doby a právě proto zůstala pravděpodobně obdivována až do dneška. Bohužel tento snímek to takto podat nedokázal. Zaměřil se pouze na útlou část jejího života, který byl sice zajímavý, ale ani divačky telenovel by příliš neupoutal. Mě osobně nejvíce zarazila nevyváženost snímku. Najdete zde mnoho silných momentů, ale, bohužel, také mnoho slabých/ hluchých míst. Milostný život Coco byl jistě zajímavý, ale tento film jej naprosto ubil a i to zajímavé se z něj vytratilo. Audrey Tautou mám samu o sobě velice ráda, ale sama sobě si nejsem schopna odpovědět na otázku, zda se do této role hodila. Působila na mě zvláštně, osobně mám ale pocit, že ji do role "něco" chybělo. Životopisné snímky sleduji ráda, obvykle se z nich dozvím mnoho nového. V tomto případě se tak nestalo, vlastně jsem se nedozvěděla nic, co bych nevěděla nebo co bych si nedokázala domyslet. Škoda, Coco Chanel je výjimečná osobnost a rozhodně by si zasloužila lepší zpracování jejího života.

• 11.2.2012  16:33

Když budu v tomto případě hodně mírná a vyvaruji se velké kritiky, tak hodnotím 3 *. Přiznávám, s příběhem jsem měla již od počátku problém, čiší z něj velká snaha hrát divákovi na city, jenže já tento jeho úmysl, nechci říci, bojkotovala, ale přišel mi paradoxně hrozně chladný. Celková patetičnost a kýčovitost na mne působila velmi rušivým dojmem. Na jednu stranu chápu, proč tomu tak bylo, snímek je určen pro rodiny s dětmi (o čemž svědčí jeho přístupnost od 12 let) a tedy by se měl zalíbit nejlépe všem. Na druhou stranu si měl režisér uvědomit, že přeci jen jej budou sledovat i diváci starší, kterým třeba nevadí pohádkově ladění děje, ale plytké rozhovory a "urousaný" děj pravděpodobně ano. Když v hlavě přemítám o tomto filmu, mám opravdu problém nalézt něco, co bych vyzdvihla. Snad možná "herecké" výkony koní stály za zhlédnutí, ale to je asi tak vše. Spielbergovo dílo je pro mě velkým zklamáním. Dále nechápu ani oscarovou nominaci na nejlepší film (jednalo se snad o snahu zavděčit se "velkému" režisérovi?). Osobně bych si na jeho místě představovala jiný snímek, daleko více mě například zaujalo bojovné drama s nepříliš známými herci Warrior či artový snímek Drive.

• 14.1.2012  23:16

Toto, že je třetí nejlepší Woodyho film, který kdy natočil (podle čsfd)? Nedokáži si vysvětlit, proč se můj názor v tomto případě neshoduje s většinou. Možná jsem měla blbou náladu při sledování snímku nebo mám prostě jiný vkus. Musím přiznat, že jsem se po dlouhé době při sledování filmu od Woodyho Allena chvílemi opravdu nudila. Tentokrát mě nezasáhl ani samotný děj, ani jednotlivé dialogy. Možná mi také vadilo, že Allen neustále do svých filmů obsazuje tytéž herce, kteří se mi svým způsobem okoukali a já postrádala nějaký svěží vítr, který by rozčeřil klidnou hladinu. Byť jsem filmu dávala do poslední chvíle naděje, že přeci "něco" výjimečného v něm musí být, já nemůžu než jen konstatovat, že já to v tomto případě neobjevila. Zůstalo mi to skryté a pravděpodobně i na dlouho dobu zůstane.

• 13.1.2012  09:38
    U-Turn (1997)

Když jsem si pročítala komentáře k tomuto filmu, přišly mi dost rozporuplné. Jedni ho vychvalovali do nebes, druzí zatracovali. A já se v konečném součtu stavím na obě strany. Od prvních minut sledování snímku, jsem byla jako opařená. Velice se mi líbila navozená atmosféra i postupující děj, který lemovala skvěle zvolená hudba a pevná režisérova ruka. Během prvních 60-ti minut jsem opravdu neměla co vytknout, jen jsem se přitrouble usmívala a užívala si příběh. Ale čeho je moc, toho je moc a to jsem poznala v druhé části snímku. Děj se začal neúměrně natahovat a zachránit jej nemohl ani vynikající výkon Seana Penna. Musím přiznat, že už dlouho se mi nestalo, abych každých pět minut sledovala hodiny a nemohla se dočkat konce. Opravdu škoda, zpočátku jsem skutečně měla pocit, že sleduji výjimečné dílo, které mi bylo doposud někde hluboko skryto. Teď bych nad tímto svým názorem již pochybovala.

• 26.12.2011  23:27
    Tajemství staré bambitky (TV film) (2011)

Pohádky k Vánocům patří a tak to má být. Ani já jsem v letošním roce neodolala a některé si pustila, lépe řečeno dvě - Tajemství staré bambitky a Micimutr a nemůžu se vyhnout srovnání. Co první jmenovanou od té druhé odlišuje, je nepochybně výše rozpočtu. Kdy, jak je známo, na snímcích z ostravské produkce se šetří nejčastěji. Ale ani přesto se nemohu zbavit dojmu, že se režisérovi této pohádky podařilo z minima vytřást maximum a zahrál tak za málo peněz hodně muziky. Pohádka je plná satiry , i když občas v té nejjednodušší podobě, ale alespoň zde je. Osobně jsem se mnohokrát velmi bavila nad nápady pohádkové vlády, která vymýšlela různé způsoby, jak zvýšit příjmy do státního rozpočtu, potažmo do svých vlastních kapes. Překvapil mě i výkon Tomáše Kluse, který byl velmi sympatický a v rolích princů neokoukaný. Co dodat závěrem? Asi se nedá očekávat, že se u nás budou točit takové pohádkové skvosty jako před několika desítkami let, ale alespoň jedna malá jiskra, která sice nezářila dlouho, ale pouze probleskla, je jakousi výjimkou v posledních několika letech v tomto žánru.

• 23.12.2011  16:10

Přiznávám, tento snímek bych si z vlastní iniciativy nejspíš nikdy nepustila. Nachomýtla jsem se k němu náhodou při balení dárků, když jej dávali v televizi. Nemůžu říci, že by mě zklamal, vlastně byl přesně takový, jaký jsem očekávala. Klasický romantický film, který diváky pravděpodobně ničím neuchvátí a nepřekvapí. Po prvních minutách je člověk schopen odhadnout celý děj. Původně jsem myslela, že film ohodnotím dvěma hvězdami, nakonec hodnocení ale zvyšuji z důvodu toho, že snímek pozvedla příjemná herecká dvojice v podání Reese Witherspoon a Mark Ruffalo. Nezbývá mi, než jen dodat na závěr, že doufám, že se snad brzo dočkáme nějaké zajímavé, neotřelé romantické komedie z americké produkce. Bohužel si za poslední roky žádnou kvalitní nedokáži ani vybavit.

• 17.12.2011  23:08

Nápad dát dohromady dokument, na jehož jednotlivých obrazech se podílely tisíce lidí, je jistě výjimečný. Vznikly desítky hodin různých záběrů z nejrozmanitějších koutů světa, které zachycují životy mnoha osob. Každý, kdo by dával dohromady tento dokument by jej sestavil jinak, zvolil by jiné příběhy, jiné záběry, jiné pořadí. V tomto právě já osobně vidím největší problém, ztotožnit se s tím, co dal dohromady někdo čistě podle svého subjektivního názoru a pocitu. Během sledování snímku jsem měla možnost narazit na pro mě výjimečné záběry či příběhy, které by si nepochybně zasloužily delšího zpracování. Na druhou stranu zde byly záběry slabší, které do celkového konceptu příliš nezapadaly. Další skutečnost, se kterou příliš nesouhlasím je, že jsem po zhlédnutí dokumentu měla pocit, že se jeho tvůrci snažili divákovi servírovat příběhy s přílišným důrazem na rozdíly. Vadilo mi, že bylo příliš jak se říká "tlačeno na pilu", jako příklad bych uvedla rozdíly mezi blížící se smrtí a pocity největšího štěstí. Každý víme, že existuje tenká linie mezi tím, co právě je a co se může stát, jen si nemyslím, že je nutné, je takto prezentovat.

• 26.11.2011  16:45
    Nevinnost (2011)

Na české poměry patří Nevinnost nepochybně k těm lepším snímkům, já jej však hodnotím průměrným počtem bodů a to z důvodu toho, že na mě film působil odtažitě, chladně,... Nevím, jak přesně své pocity vyjádřit. V podstatě jsem sledovala příběh s příjemným hereckým obsazením (obzvláště mě zaujal výkon mladinké Anny Linhartové), který mě příliš nezaujal, jako bych ho sledovala zpovzdálí, kdy jej sice vnímám, ale na závěru mně zas tak nesejde. Uznávám, že mě rozuzlení hlavní zápletky zaujalo, nečekala jsem to, ale nemůžu říci, že by mě to přimělo dát vyšší hodnocení.

• 22.11.2011  00:15

Film to byl sice příjemný, ovšem nemůžu se vyhnout pocitu, že už tu všechno přeci několikrát bylo... Nemyslím si, že by snímek přinesl něco nového, co by Vás tak říkajíc zarazilo do sedačky a nepustilo. Při hodnocení se mi honí v hlavě jedno slovo, které už jsem zde jednou použila, a tím je "příjemný". Ano, přesně tak bych charakterizovala toto filmové dílo - nikoho neurazí, pobaví, ale tím to končí. Rozhodně si nemyslím, že jeho zhlédnutí je ztráta času, myslím si, že se s ním dají strávit příjemné dvě hodiny a mezi komediemi nepochybně patří k těm lepším. Co bych přidala k dobru je rozhodně herecké obsazení - především hlavní herecký trojlístek (netřeba vyjmenovávat). Osobně mi byl nejvíce sympatický výkon Ryana Goslinga, měla jsem možnost jej poznat v jiné herecké poloze, než jsem u něj zvyklá.

• 5.10.2011  23:39
    Melancholia (2011)

Přiznávám, že mám problém hodnotit filmy Larse von Triera. Velice často přemýšlím nad tím, zda se jedná o geniálního muže, který divákům servíruje snímky plné hlubokých myšlenek a dává prostor pro jejich fantazii nebo, zda je člověkem, který to nemá v hlavě zcela v pořádku a sám ani úplně neví, co vlastně točí a významy, které se divákovi nabízejí, jsou ve skutečnosti jen pouhé "nedokonalosti" filmu. Nepopírám, že v případě Melancholie se jedná o zcela výjimečný snímek, otázka ovšem je, v jakém směru... Abych řekla pravdu, ani sama nevím. V hlavě se mi rojí tisíce myšlenek, které přišly po zhlédnutí snímku a tudíž v tuto chvíli nejsem schopna zcela dle svého subjektivního názoru film zhodnotit. Myslím si, že snímek potřebuje čas, aby se myšlenky utřídily a já přišla na to, zda jde o brilantní dílo nebo právě naopak a já nad ním neměla ztrácet čas. Co bych ale ráda vyzdvihla, je vynikající a rovněž mrazivé hudební podkreslení a výkon Kirsten Dunst.

• 19.9.2011  13:12

Na tento snímek jsem se velmi těšila, což potvrzuje i fakt, že jsem si koupila knižní předlohu, na kterou doposud uléhal prach. Myslím si, že právě nastal čas, abych ji oprášila a trochu se zpožděním se do ní pustila. Voda pro slony je krásná - krásná kamera, krásná hudba, krásné scenérie, krásní herci a mohla bych pokračoval dále. Ovšem v té kráse je podle mě problém - ze snahy natočit líbivou romanci o zakázané lásce se vyklubal snímek, který hollywoodské trháky nemůže ani omylem ohrozit. Po velmi dobrém rozjezdu, který diváka nepochybně musel přitáhnout k plátnům, se děj pomalu zpomaluje a staví na nepříliš hluboké zápletce, která by se v rychlosti dala charakterizovat takto: dva se do sebe zamilují, ovšem stojí mezi nimi spousty překážek, pokud je ale dokáží překonat, čeká je láska na celý život. Cirkusové prostředí je samo o sobě velmi dobré místo, kde se může odehrát mnoho nejrůznějších příběhů, škoda jen, že se více filmů netočí zde. V případě tohoto snímku mi ani nevadilo, že děj se odehrával v tak kýčovitém prostředí, protože to prostě k cirkusům patří a mně se to opravdu líbilo, musím uznat, že jsem zde našla mnoho krásných záběrů, kdy se můj zrak skutečně rozplýval blahem. Osobně jsem největší problém měla s ústřední dvojicí, pominu-li Christopha Waltze, jehož výkon se mi líbil. Co se týče Reese Witherspoon a Roberta Pattinsona, oba na mě působili jako mladší bratr a jeho sestra a v tom případě jsem jim jejich "hlubokou lásku" nemohla věřit ani na vteřinu. Škoda, Reese to ve své roli opravdu slušelo, možná, kdyby dostala jiného filmového partnera, snímek mohl být o stupeň lepší. Vzhledem k tomu, že jsem se již příliš rozepsala, co bych řekla závěrem? Myslím si, že film nedostatečně využil svého potenciálu, který rozhodně měl. A cirkusové prostředí je místo, které může diváky naladit na tu správnou vlnu, jen ho správně zužitkovat.

• 18.7.2011  21:38

Jakým způsobem funguje dnešní bankovnictví vysvětlí jednoduše tento dokument. Diváci mají možnost poznat a pochopit, kde se berou peníze, jak vznikají, čím jsou kryty apod. Snímek by měl být povinně pouštěn na základních, ale i středních školách, protože si troufám říci, že i zde existuje mnoho studentů, kteří tomuto systému vůbec nerozumí nebo mají jen základní informace. Lidé uvažující o tom, že si půjčí peníze a tedy jim i vznikne dluh, by si měli v první chvíli uvědomit, jaké jejich jednání může mít v budoucnu důsledky - a to především v případě, že nebudou schopni půjčku plně splatit. Dokument mnohdy zábavnou, ale především jasnou a zcela zřejmou formou (většinou animovaně) seznámí diváky o fungování peněz a celého systému. Při sledováním "Peníze jako dluh" jsem si připadala, že nepatřím mezi cílovou skupinu diváků, na mě byl dokument příliš animovaný a vše dosti zjednodušené (i když k pochopení je to potřeba) vysvětloval. Věřím ale, že svou diváckou základnu si jistojistě najde.

• 17.7.2011  22:12
    Svatba Jiřího Káry (amatérský film) (2000)

Zařazení tohoto snímku (zdráhám se odhadnout, o jaký žánr se jedná) je velice diskutabilní - nemluvě o jeho vysokém (pro mě velmi překvapivě) hodnocení. Svatbu dvou bezdomovců doprovází podobně vyhlížející skupina svědků a dalších účastníků seance. Troufám si odhadnout, že nikdo z diváků neměl možnost na vlastní oči zhlédnout takovouto komedii či tragédii (každý tomu říkáme jinak). Film zachycuje skutečné události, které jsou mnohdy až k neuvěření. Pokud bych měla hodnotit kvalitu dokumentu, dala bych jednoznačně odpad, na druhou stranu beru v úvahu, že jsem měla možnost vidět něco, co už asi dlouho (možná nikdy) neuvidím, z tohoto důvodu trochu v nadsázce hodnotím 3*.

• 5.7.2011  11:05

Pavol Barabáš se společně s dalšími členy výpravy pustil do míst civilizovaným člověk ještě neprobádaných. Divák má možnost nahlédnout do krajiny, která ještě nikým nebyla prozkoumána. Téměř tisícikilometrový pochod k řece Mamberamo s sebou nesl spoustu nástrah, nebezpečných událostí a také nemocí (malárie nevyjímaje). Poznávání různých kultur, zvyků, tradic jistě patří k tomu zajímavému, co diváka nepochybně okouzlí. Na druhou stranu je otázka, zda je správně, že tvůrci dokumentu vstoupili na území, které je oficiálně uzavřeno a přístup do něj přísně zakázán - důvodů k tomu může být několik, jako oficiální je ovšem uveden fakt, že vláda nechce, aby lidé narušovali tenkou kontinuitu původních kmenů (jichž je zde více než 250), které po celá staletí žily a dosud převážně žijí bez kontaktu s civilizací. Dokument nepochybně zpracovává zajímavé téma, mě osobně nejvíce vadil způsob "servírování" snímku divákovi, autoři často vyprávějí o zajímavých věcech, které je při cestě zastihly, ovšem obrazově zde zcela chybí. Cesta, která k Mamberamu vedla, trvala několik měsíců, během nichž bylo získáno nepochybně mnoho filmového a obrazového materiálu, pak mě v tom případě trochu zaráží, proč snímek trvá pouhých 67 minut. Takto jistě nebezpečná a velice zajímavá expedice by zasloužila více prostoru. Až na některé výhrady bych dokument hodnotila lepších 3,5 *.

• 2.6.2011  22:53

Ryan Gosling je muž mnoha tváří, dokáže zahrát téměř cokoliv a já osobně jej řadím mezi nejtalentovanější herce současnosti. I toto herecké představení jsem mu celé sežrala i s navijákem. Introvert, jež má problém s navázáním jak kamarádských, tak i milostných vztahů, vyhýbá se lidem a nejraději tráví čas sám zavřený u sebe doma, přesto ale se dokáže překonat a "navázat" jaksi nestandardní vztah s nafukovací pannou. Uznávám, že toto i pro mě bylo trochu příliš. Chvilkami jsem nevěřícně koukala, jaké bizarní scény se ve filmu odehrávají a přemítala jsem si v hlavě, zda i já jsem normální, když tento snímek sleduji. Na druhou stranu si ale člověk musí uvědomit, že jsou mezi námi lidé, kteří jsou jiní a my je musíme respektovat. Ve filmu mi bylo Larse několikrát opravdu líto a z duše jsem mu přála, ať se dokáže zbavit své abnormálnosti.