Vzmuž se (2015)

Originálna a vtipná romantika, ktorá nie je klasickým cukrovým zlepencom ale konečne ponúka mierne klišoindé situácie v sympatickejšej a zábavnej verzii. Jednotlivé postavy sú neopozerané, dokonca aj postavy v pozadí svojim správaním prekvapia. Konečne to nie je len o zachmúrených intenzívnych pohľadoch ale o reálnzch situáciách, ktoré vedia dať dvoch ľudí dokopy. Lake Bell by som vyobjímala, Simon Pegg je zasa sympaťák ako remeň (aj toho by som objala), nedá sa inak ako držať im palce. Krása!

Bitva o Sevastopol (2015)

Keď som nakoniec prišla na to, že o bitke o Sevastopoľ tento film až tak nie je, bolo mi to šumafuk. Táto biografická snímka o sovietskej hrdinke si ma postupne získala. Trochu ma naľakal otrasný playback u neamerických hercov, ktorí hrali američanov (ak by to aspoň dabovali amíci, ale ten hrozný prízvuk a intonácia...) ale akonáhle sa začal rozrávať príbeh o Ľudmile v retrospektíve, bola som namotaná. Hlavná hrdinka ako aj výkon jej predstaviteľky si ma získali svojou prirodzenosťou. Netradičná silná ženská postava, ktorej jediným zmyslom života nie je nájsť si muža, ale ktorá sa predsalen vie aj zaľúbiť. Vojnové scény boli naozaj silné, pri prvej bitke som drkotala zubami od strachu. Rovnako Ľudmila nebola neohrozená gerojka ale normálna ľudská bytosť, ktorá sa vie báť ale aj nájsť odvahu. Scény, v ktorých sa ukázala aj drsná a nemilosrdná ruská nátura, mrazili, zatiaľ čo pri fokuse na priateľstvo Eleanor a Ľudmily som sa usmievala ako mesiačik na hnoji. Áno, filmu sa dá veľa vytknúť, hejterov by možno až huba rozbolela, ale pri filmoch ako aj samotnom umení, ide o to, aké emócie vyvolá. A aké vyvolal u mňa? Ako by povedal Chuck Norris - všetky!

Podnikavá Joy (2015)

Zaujímavý príbeh o postavičke, jej snoch, jej dyfunkčnej, no miestami prekvapivo fungujúcej rodine a o odvekom boji splnených snov a krutej reality. Jennifer je ako všdy výborná, jej kolegovia sa tiež nedajú zahanbiť. Samotný príbeh je možno nevýrazný, no funguje ako povzbudenie pre tých, ktorí sa našli v podobnej situácii ako Joy. Ak by to pomohlo hoci len jedinému, je to dostatočný dôvod na to, aby film existoval. Príjemná pohodovka.

Malý princ (1974)

Malý princ bol pre mňa vždy záhada zahalená rúškom posvätna a preto si myslím, že je veľmi náročné ho adaptovať. Filmári si však povedali, že táto klasika za ten risk stojí a vyhrnuli si rukávy. Výsledkom je sympatická nostlagická klasika. Zaujímavá výprava, roztomilý Malý Princ a neodolateľné sekvencie s planétkou dávajú nesmrteľnému literárnemu dielu tvár. Napriek tomu, že vždy, keď v muzikáli začne hrať hudba prevraciam oči, ma toto dielko neotravovalo. V kontexte dnešej odby by sa na niektorých scénach veľa ľudí pohoršilo alebo smialo. No aj to robí film výnimočným - skutočne si ho užijú len tí, ktorí naň budú nazerať čistým a nevinným zrakom. Princiatko je na zožratie, pilota hrá hádam tato Christopha Waltza alebo Michela Keatona a z ostatných postáv stojí určite za zmienku had. Toho zasa hrá brat Bona Voxa ale je fenomenálny. Korunka na princovskej hlave: Gene Wilder ako lišiak.

Terminál (2004)

Oplatilo sa! Po toľkom odsúvaní som sa k Terminálu nakoniec dostala a bola som príjemne potešená. Čo dokáže veľké srdce a otvorená myseľ je krásne. Tom Hanks je tradičnou zárukou kvality, Catherine poteší a dnes už známejšie tváre privodia úsmev na tvári. Hlavne veteránka sci-fi filmov, Zoe Saldana, tu nevedomky naznačuje, že zakotví v Star Treku. Film ponúka pozitivistický pohľad na vec a vkladá dôveru v nezlomného ducha, takže určite dôjde aj na pár mužných sĺz. Príjemný filmík!

The Angriest Man in Brooklyn (2014)

K filmu ma prilákal hlavne Robin Williams. Očakávala som, že si užijem viac z jeho komediálnej stránky, no humoru sa v tomto filme veľa nenájde. Zato drámu a zamyslení to áno. Avšak na to kvalitné hviezdne obsadenie bol film zabudnuteľný. Škoda...

Temný bojovník (2014)

"Nicholas Cage, Hayden Christensen? Veď to možno bude dobré..." uhhhh. No dobre, pár prežiteľných vecí sa nájde: zaujímavé kostýmy, odhliadnuc od autenticity, a celkom fajn bojová choreografia, ak na tú chvíľku kameraman nevládze lomcovať kamerou. Inak možno rozptyľuje účes ála "s odratými ušami", neprítomná jazyková bariéra a Nickove hysáky. Strihov v akčných scénach je toľko, že rozmýšľate, či sa tam nemihlo logo McDonnaldu. Škoda, akcia je fajn, vidno, že herci vzali tréning zodpovedne. Nožík sa mi vo vrecku otváral, keď západniarske ucho ide učiť čínskeho princa zásady tréningu... Vyskytla sa tu aj formulka "Waw, vymysleli sme až pridobru postavu a nevieme ako s ňou pracovať, tak ju musíme odkrágľovať... ale aspoň z toho bude dráma." ...ktorá je nenútená asi ako pochvaly na Twilight. Každopádne v pohode na takú tú "výmazovú" zábavu.

Robin Hood (2010)

Film som zhliadla len nedávno a musím povedať, že dôvod, prečo som sa do jeho pozerania netískala bol mylný. Veľmi príjemná snímka, ktorá rozpráva ďalšiu verziu toho, ako to mohlo vyzerať. Vôbec som necítila, žeby sa to dotklo obľúbenej Kostnerovej klasiky. Dokonca potešila odvolávka na výrobu jazvy na tvári, hoci inej postavy. Herecké výkony boli ako za odmenu, tá Cate Blanchetová sa ma asi snaží ohúriť, a aj keby sa nesnažila, aj tak visím na každej maličkosti, čo urobí. Super dynamika medzi postavami. Drsné bojové scény pekne vyvažujú sympatické výmeny, pri ktorých sa budete priblblo usmievať od ucha k uchu. Realistickejší pohľad nebol silený, hudba potešila a celkový dojem veľmi príjemný.

Nikdy není pozdě (2015)

K tomuto filmu ma pritiahla hlavne Meryl. I keď jej herecký výkon je skvelý samotnému filmu čosi chýba. Už som sa tešila na film o vzťahu rebelantskej matky a dcéry ale snímka sa sústreďuje hlavne na postavu Ricki. Namiesto žiadaných interakcií medzi ňou a deťmi sledujeme ju pri niektorých nudnejších činnostiach a situáciách. Škoda niektorých charakterov, ktoré nerozvinuli a využili na "len aby bolo" výmeny. Nájde sa zopár zaujímavých situácií ale čakala som viac.

Neobyčejný Odd Thomas (2013)

Nuž pre mňa to celé stálo na hlavnom predstaviteľovi a síce nevyužitom ale aj tak Wilemovi Dafoeovi. Zišli by sa nejaké kvalitné ženské charaktery, čo už. Inak som mala pocit, že ten nadprirodzený aspekt tam hral druhé husle, že by to pokojne mohla byť aj klasická detektívka. Ale vďaka tom sa tam podarilo prepašovať pár zaujímavých zvratov. Koniec bol zaujímavý. Taká nenáročná oddychovka, odporúčam však Fright Night. Rovnako s Yelchinom, charizmatickým upírom Farrelom a neskutočným Davidom Tennantom.