Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krátkometrážní
  • Krimi
  • Rodinný

Velká svoboda (2021)

Výpověď o jednom dluhu společnosti vůči menšině ve 2. pol. 20. stol. Velmi dobře zahrané, zpracování trochu slabší. Vadily mi ty chaotické časové skoky, nevím, proč to nebylo kontinuální. Smutné, avšak poučné, zejména pro mladší generaci.

plakát

Que la nuit s'achève (2018)

Karim vyrůstal v prostředí, které nebylo zrovna nakloněno jinakosti. Na druhou stranu je ve Francii, takže v těch 30 letech už by měl být dál. Jinak celkem dobře zpracovaný kraťas.

plakát

Jak si vyhrát život (1983) (studentský film)

Zajímavý portrét člověka, jehož jméno mi nic neříkalo, přitom je autorem tolika známých písní. Na studentský film zdařilá práce.

I Am Mackenzie (2019)

Zachycení okamžiku uvědomění si, že je něco jinak, než by mělo být. Kraťas působí přirozeně, třeba to pomůže jiným, kteří si tím obdobím procházejí.

Fire Island (2022)

Romantika - jestli jste schopni přijmout stokrát ohraná klišé, tak budiž. Sranda - ano, občas trochu, ale dost slabota. Spíše je to drama, kde se pořád něco řeší. K tomu typické karikatury gayů a odkazy na něco, co je známo jen malé skupině zasvěcených. Pokud by se snad někdo bál dle recenze níže, že spatří něco, co mu způsobí rychlou cestu ke zpovědi, tak věřte, že sex je ve filmu pouze v náznacích a neuvidíte nic víc než můžete vidět ve sprchách v bazénu nebo lázních.

Proč zrovna já? (2020)

Maria baví tanec, občas si šlehne a líbí se mu chlapi, ale protože žije na vesnici, je to problém. Když se mu konečně podaří vypadnou s někým, do koho je zamilovaný, rychle pozná pravou realitu, z čehož je samozřejmě úplně vedle. A protože má kolem sebe samé nábožensky založené lidi, logicky se obrací k církvi. Jenže žvásty faráře nemají účinek a Mario žijící v jiném světě je ořišek i pro imáma. Snímek občas úsměvný, často stojící spíš na klišé než reálných základech, nakonec nikam nevede. Zaujme alpská krajina, výkony herců, zvuk.

David (2015)

Technicky lehce nezvládnuté, hlavně zvuk, ale herecky naprosto perfektní.

Sparrow (2016)

Malý výlet do historie a následně do ještě vzdálenější historie připomene, že většinová společnost měla vždycky problém s tím, když se někdo odlišoval.

Live is Life (2021)

Lehce dobrodružný, lehce úsměvný film mi připomněl lecos z mého dospívání. Jasně, dneska už to těžko někdo natočí reálněji, takže s jistou sterilitou se divák starší než teenager holt musí smířit. Umocněno nádhernou krajinou celkově ale pěkný film.

plakát

You Are My Sunshine (2021)

Filmu by seděl víc žánr "poetický" než "historický". Příběh sice hezký, ale roztáhnout ho na skoro 2 hodiny mi přišlo jako úlet. Zpracováním to má blíž k domácímu videu než k filmu, ale neviděl bych to jako zásadní problém. O děj ani tak nejde, prakticky žádný ani není. Je to o nostalgii, vzpomínání, vyrovnání se (či smíření). Herecky mi to chvílema přišlo jako říkanka na besídce. Trochu mě zarazilo, ze tvůrci "neděkovali" britskému počasí, protože mi scény přišly pěkné, ale pak jsem si vzpomněl na ty meteority :-)