Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krátkometrážní
  • Krimi
  • Rodinný

Mooie Alexander (2019)

Klasická situace, kdy vidíme hezkýho kluka, ale nemáme odvahu ho oslovit. Alexander se přemůže a zkusí to. Jestli mu to vyjde, se sice už nedovíme, ale má k tomu namířeno. Film s minimem slov klade důraz spíše na obraz. A myslím, že se to povedlo.

plakát

Kjúso wa čízu no jume o miru (2020)

Tento film bych zařadil spíš mezi lepší asijskou tvorbu, je jistě zajímavě natočený, ale nakonec nic, co by mi stálo za to si ho nechat.

plakát

Mladá modrá krev (2021) (TV seriál)

Seriál plný vyloženě plusů a zároveň mínusů. Prostředí Švédska, jazyk, zvuk a ne úplně okopírovaný scénář odjinud jsou fajn. Fakt potěší, když čekám obvyklý dialog a ono je to jiné. Možná by i celkově bylo nebýt Netflixu. Škoda, že něco takového nenatočí švédská televize. Nakonec je z toho tedy opět emoční drama, které má za cíl teenagery prostě dostat. Kdo viděl seriál Koruna, vzpomněl si na některé dialogy s tím, že to tam vlastně bylo úplně stejné, takže to tak holt musí být. Jenže mezi Korunou a Young Royals je dost zásadní rozdíl v čase, ve kterém se děj odehrává. A to dělá z Young Royals víc fikci než realitu. Což je škoda, protože opačný poměr by hodnotu seriálu mnohonásobně zvýšil. Je ovšem otázka, je-li po něčem takovém vůbec poptávka.

plakát

Shameless (2011) (TV seriál)

Jeden z nejlepších seriálů, které kdy byly natočeny. Ze života, krutě a bez obalu, ale zároveň vtipně - kombinace, na kterou jen tak někdo nemá, zde vyšla. Těžko nacházet další slova, zbývá už jen nostalgicky vzpomínat. I když po Gallagherovsku by to chtělo spíš pařbu.

Firebird (2021)

Krásný romantický, i když krutý, příběh z doby, kterou je potřeba si připomínat. Skvělý výběr herců, věrohodně zachycené prostředí i atmosféra přelomu 70. a 80. let. Největší hodnota filmu je nejspíš v tom, že je to podle skutečných událostí. Pozorný divák se teda někdy zarazí s tím, že takhle to určitě nebylo. Stejně tak občas zarazí drobné "trhliny" ve scénáři. Hodnotu filmu však zásadně snižuje angličtina. Ta tam prostě vůbec nesedla, místy dokonce vytvářela vtipný moment ve chvíli, kdy to vtipný být nemělo. Ale i ty použité fráze byly místy divné, nejasné. Proto jsem rád, že byl film přeložen do češtiny.

plakát

He Who Is Without Sin (2020)

Je celkem přirozené, když dospívající člověk poznává realitu, která se poněkud liší od jeho zidealizovaných představ. Zde je to až moc přitažené za vlasy, ze studenta udělali naprostýho troubu. Velmi dobře zahráno, celek nicméně působí rozpačitě, zmateně.

Marlon Brando (2020)

Velmi povedený kraťas o dospívání, přesněji o přechodu z dětství do dospělosti. Ač jsou oba stejně staří, Naomi je přece jen o něco dál, takže ona musí udělat ten první krok, což Cas nese těžko. Čas je však neúprosný, je třeba dospět.

Slepota (2019)

Omer se zdá být chvílema duševně zaostalý. Obdobně je veden rozhovor "Ukradl jsi ho. Ne, já ho koupil". Šmankote, tak snad jasný, že ho koupil od nějakýho zloděje, ne? No, možná divákovi, ale ne scénáristovi. A ten divnej konec...asi něco symbolickýho.

plakát

Ten Zuiden van de Hemel (2019)

Trochu zvláštní film, protože spojení Nizozemí a nábožensky fanatickou rodinou mi nepřijde úplně běžné. Ale začátek dobrej, herci úplně v pohodě, jen bych na konci čekal poněkud víc hrdinství na úkor obvyklého fňukání. Myslím, že postava Eliase na to měla.

plakát

Puoi baciare lo sposo (2018)

Konečně po čase komedie bez přílišného dramatu. Je moc fajn, že se překládají takové filmy.