Phillo

Phillo

Bilingual Gymnasium Student

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 12 16
    • 1.4.2010  22:47

Bezchybné. Na tradičný scenár navrstvené motívy, ktoré sú bez výnimky dokonalé. Až tak, že aj ten scenár posúvajú do najvyšších poschodí. Napínavé, objavné, chytľavé. Dokonalé.

• 4.3.2010  22:59

Kým hlavná dejová línia postaví zo sedadla a každá misia je neskromne dokonalá a prepracovaná, pokusy o zasadenie do akéhosi štandardu a šablóny vyznievajú amatérsky a zasadzujú skvelý experiment do (lepšieho) priemeru. Nesnažiť sa o príbeh a nenapodobňovať podobné vojenské filmy (najmä tohtoročný Brothers - najmä v závere) a držať sa načatej adrenalínovej smršte (podporenej oscarovej réžie) a bolo by to dokonalé.

• 28.2.2010  19:11

Je to predvídateľné, ploché a jednoduché. A čo? Príhoda malého chlapca podaná prislúchajúcim štýlom, pri absolútnom stotožnení sa s hlavným charakterom, ktorý koná presne tak, ako by sme v jeho veku konali aj my. Citová zaangažovanosť tak môže kumulovať v lúčení sa s cudzím svetom, ktoré je emocionálne dokonalé a silné. Viac než milé. Najmilšie. Jonze rozpráva, zápletku nekomplikuje (záporná postava v podstate neexistuje) a podáva verziu, ktorej krása spočíva v jej jednoduchosti a postavách. Milý hrdina a prerastení plyšáci. Najkrajší film tohto roka.

• 13.2.2010  19:41

Hollywoodské "umenie" okorenené hereckým obsadením a prepracovaným rozuzlením. Inak iba instantná zlátanina, na ktorú si o pár rokov nikto nespomenie.

• 20.1.2010  22:32
    Nepříjemná pravda (2006)

Drahá, nepravdivá a nechutná reklama jedného neukojeného klamára.

• 16.1.2010  22:07
    Box (2009)

Je to tu znova. Tento krát ešte prekvapivejšie a ucelenejšie. Kelly je génius, ktorý dokáže z hocičoho svojím chorým mozgom vygenerovať niečo špeciálne, čo nemá šancu nudiť a ponúka niečo nadzemské. Nikto nevie z kvázi normálnej zápletky vytvoriť tak epický a osudový príbeh, nikto nevie využiť dobovú hudbu tak, ako on, nikto nepoužíva brakové prvky tak dokonale ako on, nikto si vo filme lepšie neobháji "Deus Ex Machina" tak ako on (Santa žije!) a nikto nedokáže v zhrnúť toľko nahromadených motívov do jedného celku. Box príbehovo funguje ešte lepšie ako jeho predchádzajúce diela. Prichádza síce o isté čaro, pretože v prvej polovici je obyčajným dobovým thrillerom (na rozdiel od psycho Darka a uletného ST) s hereckým obsadením na istotu. Frank Langella však dominuje a necháva zabudnúť na všetkých tohtoročných "záporákov". Jeden z ďalších tohtoročných očakávaných stopercentných zážitkov.

• 16.1.2010  11:30
    Cesta (2009)

Dokonalá adaptácia. Posledný dôkaz toho, že nesfilmovateľné veci neexistujú. Dokonalá knižná atmosféra prenesená na plátno bez jedinej chybičky, bez chýbajúcich emócii (tých je tam od prvej minúty neúrekom), zachovávajúc si svoju ideu a nápad. Beznádej ako hlavný motív, ako hybateľ postáv a príbehu. Tam, kde nie je Boh, ani ľudskosť a aj jedla je málo, odtiaľ pochádza príbeh, ktorý sa vryje do pamäti a nedá dýchať. Dokonalé rovnako ako kniha.

• 9.1.2010  23:03
    Bratři (2009)

Tam, kde mohla fungovať exotika a inakosť, prichádza ďalší bezpohlavný, na Oscara zameraný americký výkrik. Myšlienkou plný, prevedením až príliš obyčajný a béčkový. Áčkový je len v kolónke Herci, kde vyhráva na všetkých frontoch a robí zo seba niečo viac než iné hollywoodské filmy.

• 8.1.2010  21:16
    Pevné pouto (2009)

Maximum žánru "rodinného" filmu. Po mnohých stránkach. Jackson v úvodnej polovici tvorí neskutočnú atmosféru (celú scénu pred smrťou som snáď nedýchal) a na konci ju využíva v dokonalé vyústenie. Podporený bezchybnými hercami, tvoriac dielo, ktoré u mňa funguje na všetkých frontoch. Postavám som fandil, digitálny "medzisvet" mi nevadil a všetko okolo neho ma strhávalo keď malo a dojímalo keď malo. Sto percentný zážitok a jeden z najlepších filmov tohto roka.

• 8.1.2010  18:50

Milý filmík, ktorý ohlasom a úvodom navnadí na niečo, čo aj v závere prijde, ale nie tak, aby to omámilo. Up In the Air zdeľuje celý čas jedno posolstvo, ktoré je jasné už z námetu a ktorého ozvláštnenie prichádza veľmi striedmo. Okaté metafory a nezdravá priamočiarosť nemôžu stačiť na najlepší film roka. Na ten je to až príliš milé a neškodné. Radovému divákovi to nevadí, Clooney je skvelý, Farminga ešte viac a reprezentované životné pravdy budú vždy aktuálne. Len je to stále príliš provinčné. 80%

• 3.1.2010  21:44
    Mary a Max (2009)

Nápad za nápadom, minúta za minútou a je po tom. Vodopád originality zavŕšený najlepšie ako sa dalo. Animovaný klenot, ktorý ako nenápadne príde, s takou silou odíde. Asi to nechcem vidieť znovu, ale napriek tomu som si to užil. A už teraz mi to chýba.

• 2.1.2010  21:49

Priemerná romancia so sympatickou dvojicou a pár originálnymi momentami. Inak (vzhľadom na ohlasy) prekvapivo nevtipné, suché a predvídateľné.

• 23.12.2009  21:47
    Avatar (2009)

Príbehovo mi to liezlo na nervy, emocionálne ma to ani trochu nechytilo, no napriek tomu ma to dosť bavilo. Charaktery sú trestuhodne ploché a príbeh primitívny, no čím ďalej tým mám väčšiu chuť pozrieť sa na Pandoru znova. Cameron stvoril dokonalý svet, v ktorom bez problémov utopil všetky mínusy.

• 19.12.2009  23:48

Dokonalým prológom odštartovaný, mierne sám v sebe sa utálajúci, viac cool než kultový filmík. Reprezentujúc všetko videné (či už od Tarantina alebo k rámci filmových klasík) Pankcharti podávajú diétnu verziu ozvlášnenú len a len Tarantinovým umením. Pitt je cool, úvod a záver rovnako, ale celé je to len akási skromná, lokálna dráma, ktorá si sama zo seba uťahuje a preto nie je ani veľkofilmom, ani milou komédiou. Je však niečím nešpecifikovateľným, niečím, čo dokáže upútať pozornosť a nadchnúť. Ten Tarantino je v tom cítiť každým momentom.

• 30.11.2009  20:13
    Vysílání (2009)

Potenciál vyplývajúci z námetu nepríjemne utopený vo vodách festivalového filmu. Kým zo začiatku vyzerá Prenos zaujímavo, s pribúdajúcim časom sa zvrhne na akúsi nešpecifikovateľnú konverzačnú "drámu", ktorej aké také vysvetlenie dodávajú len okaté metafory (budovanie múru a jeho následné prispôsobovanie...) a zbytočne predvídateľný záver. Debatovať sa o tom dá, myšlienku to má tiež, ale sledovať to je bolestivé. 30%

• 29.11.2009  07:35
    Gamer (2009)

Ako utopiť potenciálne sci-fi desaročia v tom najjednoduchšom scenári. Gamer mal potenciál na existenciálnu sci-fi s dokonalou kritikou spoločnosti skrz konzumné prostriedky (hry, druhá realita), no je len akčákom ozvláštneným skvelým vizuálom. V rámci nalajnovanej zábavy funguje dobre, ponúka hrdinu-borca, slizkého záporáka (M.C.Hall je Pán Herec) a jeho 200 kilového poskoka, z ktorého ide strach. V akčných scénach ponúka ešte viac - takmer až revolučnú zábavu. Toto všetko však nepríjemne rýchlo vyprchá a zostane nepríjemný pocit z premrhanej šance. Podobný ako z Bayovho Ostrovu. Tí chlapci si neuvedomujú, že ich nápady sú 100 krát cennejšie než ich prevedenie?

• 28.11.2009  20:20

Sled scénok, takmer na seba nenadväzujúcich, držiacich po kope len silou stiesnených priestorov jednej lode a osôb na nej pôsobiacich. Kým takmer tri štvrtiny sa ide čisto na gagy, ku koncu sa kormidlo otáča a pulzujúce emócie sú prekvapivo silné. Dobovou atmosférou skvele nasiaknuté číslo, ktoré dokáže baviť aj rozcitlivieť. A ktorý vám ukáže rozdiel medzi britským a americkým pátosom ako ešte nič.

• 27.11.2009  23:33
    Zombieland (2009)

Klasická, v porovnaní s hociktorým iným zombie-movie plytká zábava, ktorú prekvapivo zachraňujú herecké výkony. Harrelson ťaží z pozície asi najškaredšieho hollywoodskeho herca, romancia dvoj hrdinov funguje a malá Abigail plný svoju rolu tiež dostatočne. Zábavná, skrz na skrz predvídateľná zábavička, ťažiaca mnoho z doby, v ktorej vzniká. Neškodné.

• 25.11.2009  18:18
    Jak jsem poznal vaši matku (TV seriál) (2005)

Prvé tri série sú revolučné. Ponúkajú takú chémiu medzi hercami, z ktorej pramení všetko, na čo môžete v rámci sitkomu pomyslieť. Vtipy, romanciu, epiku a hlášky. Neskĺzava do sitkomového obmieňania tých istých schém, romanticky funguje NEUVERITEĽNE a v postave Barneyho zosobňuje najvtipnejšiu seriálovú postavu posledných rokov. Dokonalosť sama. Od štvrtej série však prichádza k prudkému pádu, kedy zostáva už len tá herecká chémia a pár vtipných momentov. Chce to skončiť čo najskôr našlapanou poslednou sériou, ktorá by HIMYM dodala tak potrebnú a predtým prítomnú vážnosť a osudovosť, ktorú mal. No aj napriek tomu ponúka more vtipných hlašok, príbehov a rád, ktoré fungujú v reálnom živote, že ho nejde zatratiť.

• 25.11.2009  18:17
    Teorie velkého třesku (TV seriál) (2007)

Ako sa rýchlo rozbehol, tak rýchlo zhasína. Počas práve bežiacej tretej série mám pocit, že Big Bang kvalitatívne vyvrcholil už v druhej sérii, kedy vystriedal všetky najlepšie hlášky a využil potenciál stretu "normálneho" svetu so svetom, v ktorom žijú dvaja hlavní predstavitelia. Hádky Sheldona s Penny mali vtedy ešte šmrnc aj vtip, Howard bol vtipný a Indova porucha bola originálna. Kde sú tie časy.

• 21.11.2009  22:44
    Kancl (TV seriál) (2001)

Kým americký Office ponúka množstvo typicky seriálových scénok, mierne ozvláštnených iným postupom, britský Office pôsobí kompletne alternatívne a revolučne. Neponúka "rámovateľné" scény, fyzické gagy ani extra hláškujúce postavy. Svojím sofistikovaným spôsobom necháva svoje postavy žiť si svoj život, ktorý môže miestami diváka nudiť, no vo výsledku funguje skvele. Po dopozeraní síce nebudete vedieť, čo sa vám presne páčilo, ale budete to chcieť vidieť znovu. Či je to kvôli trápnemu (trápny nerovná sa nevtipný - to vás Office naučí) Gervaisovi, chudákovi Timovi a jeho dokonalej kancelárskej romancii alebo ostatným postavám. Neviem, no stojí to za to.

• 8.11.2009  22:36
    Control (2007)

Absolútny zážitok, omamný v mnohých ohľadoch. Reálie, herci, "live koncerty", záver. Joy Division som mal rád, po tomto filme ich zbožňujem. Rovnako ako samotný film, ktorý mi aspoň v piatich momentoch nahnal zimomriavky.

• 7.11.2009  22:15
    Moon (2009)

Kým takmer do polovice vyzerá Moon ako filmový experiment, ktorý smeruje totálne zlým smerom, ku koncu vybalí mainstreamové prvky a na prekvapenie mu to vôbec neublíži. Stáva sa tak inteligentnou drámou s "wow" prvkami, ktorá naplní mnohé očakávania. (viac než District 9)

• 31.10.2009  22:14
    Štvanec IRA (2008)

Obyčajné, miestami nudné a predvídaťeľné, no v niečom užitočné a obohacujúce. Stále však iba "typický životopis" ako má byť.

• 18.10.2009  00:34

Najobyčajnejšia prestrelka v najneobyčajnejších kulisách. Zábavné.

• 1.10.2009  22:03

Mendes sa snaží tlačiť mainstream do festivalovej schémy a začínať od nuly, ale stopy nezahľadí. Momenty počiatočného okúzlenia sa bijú so známymi tvárami v obsadení a držiteľom Oscara za režisérskou stoličkou. V momentoch je však film silný, v závere dojímavý a pomedzi to osviežujúci, aj keď trochu neúprimný. Za Krasinskeho však hviezdička navyše. Ten človek bude hviezdou.

• 24.9.2009  15:24

Zuby nechty vyhýbajúc sa trápnosti a klišé, no trošku zaostávajúc za niečím výnimočným. Hangover je vtipným filmom, no nie je tým filmom, ktorý si budete púšťať stále dokola a smiať sa pri ňom deň čo deň. Je to zábavné, originálne aj objavné, ale nejak extra ma to nechytilo. A tú štvrtú * pridávam len za skvelého Eda Helmsa. 75%

• 23.9.2009  17:35
    District 9 (2009)

Príbehovo strohé, predvídateľné a nudné, no aj tak prekvapujúce. Toho nízkorozpočtového pachu sa neviem zbaviť, s výnimkou trikov vyzerá District 9 ako to najlacnejšie béčko pod slnkom. Vyniká len v momentoch, kde popustí uzdu trikom a dá priestor mimozemšťanom, ktorí sú zaujímaví a podfarbujú príbeh aj v momentoch, keď ide len a len o akciu. Tej je totiž District 9 plný a málokedy to pomáha samotnému deju ako aj celku ako takému. Myšlienkový presah je minimálny a celá dejová línia je tak len pozadím pre nespútanú akciu, po ktorej v hlave nič nezostane. Rovnako ako po celom filme. Škoda.

• 18.9.2009  21:55
    Sólista (2009)

Amatérsky scenár v rukách profesionálov zhmotnený hereckými esami, ktoré sa snažia čo sa dá, ale vôbec to nestačí. Akademická nuda, ktorá neuspeje ani u akadémie. A to je najsmutnejšie.

• 29.8.2009  00:33

Pre mňa najlepší Pixar od Monsters a potvrdenie toho, že pri (pre mňa) zaujímavej téme, je animovaný spôsob zobrazenia jedným z najlepších. Je to prvoplánove, ale zároveň nepríjemne hlboké, je to detské, ale zároveň dospelé, je to krátke, ale zároveň to stačí na to, aby som si to zamiloval. Od dokonalého úvodu po dojímavý záver.

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 12 16