A.I. Umělá inteligence (2001)

Film, ktorý som videl už asi 5 krát a stále ma dokáže upútať. Toľko zapamätateľných a nádherných scén. Slabšie povahy možno rozplače, ale aj to nenásilným spôsobom bez zbytočného filozofovania. Pre mňa jeden z najlepších Spielbergových filmov, so skvelým posolstvom. Vynikajúci Osment exceluje a podáva podľa mňa lepší výkon ako v 6. zmysle. Pochváliť treba aj český dabing, ktorý tu funguje dokonale. 85%

Ajťáci (2006) (seriál)

Po tretej série mažem svoje predošlé hodnotenie aj komentár a idem do maxima. Momentálne najvtipnejší, najoriginálnejší a scenáristicky najlepšie vygradovaný seriál. A s kvantom hlášok, na ktoré sa nezabúda.

Akta X: Chci uvěřit (2008)

Mulder a Scullyová by si jednoznačne zaslúžili viac. Nie len obyčajnú kriminálnu zápletku pripomínajúcu skôr najpriemernejší film tohto roka Untraceable, než niečo s inteligentným presahom alebo nedajbože kultovým charakterom. Neustále prepínanie dvoch línií a naplnenie obavy z traileru, že sa to všetko bude odohrávať na jednom zasneženom poli. Ale isté momenty strachu a originality tu sú, Carter je originálny, neokukuje od druhých (čo by bolo v tomto prípade ubíajúce 2 krát toľko) a hercov to viditeľne baví. Priemer.

Alf (1986) (seriál)

Zo začiatku ma to nechytalo, no na ten suchý humor treba dozrieť. A Stano Dančiak je nenapodobiteľný!!!

Amélie z Montmartru (2001)

Aj keď myšlienkovo dosť prázdny a prakticky bezobsažný (miestami možno až nepríjemne idealistický) film, na povrchu krásne uhladený a príjemný príbeh, ktorý by bez lokalizácie nefungoval ani z polovice. Kombinácia jazyka, kultúrnosti a prostredia otvára dvere mnohým nápadom a bráni zapadnutiu do nejakého nepriehľadného priemeru. Amelie nie je najlepším filmom, dokonca ani skvelým, ale pre rozšírenie obzorov a pár pekných momentov ho stojí za to vidieť.

Americká krása (1999)

Absolútne nereálne, čo sa nám samozrejme páči a ako únik z reality nám to vyhovuje viac než optimálne. Pozrieť sa na toľko sympatických tváričiek, zasmiať sa nad nezmyselným konaním a komediálnymi charaktermi aby nás potom na konci skoro porazilo. Čo viac nám chýba k dokonalému zážitku?

Americký gangster (2007)

Pre mňa osobne tak veľmi okukané a žánrovo nezaujímavé (gangsterky príliš nemusím), že som sa bál nejakého prepadáku. Ale tento film má našťastie ústrednú trojicu (Scott-Washington-Crowe), ktorá zaujme hocikde. Ale predsa tomu chýba istý väčší šmrnc, nadhľad a viac zaujímavých scén. Na tú dĺžku by si to žiadalo niečo viac. Avšak v reálnosti na 100%.

Andělé a démoni (2009)

Nad mieru dobré. Z predlohy Howard vymačkal totálne maximum a to, čo Brown len naznačil (a o čom sníval), to on ukázal. Je to samozrejme mainstreamovo tupé a "kastrované", no vo svojich mantineloch je to nakoniec viac než dobré. Skvelé exteriéry, využité do maxima (či už pri masových alebo komorných scénach), dobré triky a božská (doslova!) hudba. Tam, kde to Howard potrebuje, Zimmer mu to vygraduje. Produkt hollywoodskej "elity", ktorá dokazuje, že na vrchole nie je náhodou a s kopou peňazí vie aj z hovna upliesť aký taký fungujúci a štýlový bič. Prekvapivé. 75%

Apokalypsa (2006)

Neuveriteľné. Southland Tales je ako dokonalé trucovanie urazenej manželky. Robí presne to, proti čomu bojuje. Používa všetky prostriedky doby a prostredia, ktorými vábi všetkých a zaujme len tých, ktorý si dokážu pripustiť to, že "The world is coming to an end". Southland Tales je reprezentatívna vzorka, ktorá rozdeľuje ľudí na múdrych a hlúpych. Southland Tales NIE je presne tým, čo Amerika momentálne potrebuje, ale JE presne tým, čím Amerika momentálne je. Film pre ľudí, ktorí dokážu nájsť v kope sena ihlu. A Kelly to veľmi dobre vie a preto si robí srandu práve z tých, ktorí si myslia, že oni tú ihlu nepotrebujú. A robí to spôsobom, ktorý nedá spať. Nadlho.

Austrálie (2008)

Ak vás niekedy zaujímalo, čo robia filmové postavy po tom, čo "žijú spolu šťastne naveky", pozrite si Austráliu. Luhrmann dve hodiny rozpráva poctivý, svieži, dokonale epický film, v ktorom nič nechýba. No potom prejde "za hranicu", kde už to nikoho nezaujíma a kde varí z vody. To, čo Minghella dokonale vykreslil v Cold Mountain, to tu naťahuje Luhrmann na niečo väčšie, globálnejšie, no ani trochu mu to nevychádza. Má tu prebytok postáv, z ktorých vás nezaujme ani polovica a zabúda pri tom na vzťah hlavnej dvojice, kvôli čomu nie je záverečná polhodina ani trochu tým, čím by chcela byť. Austrália je prekombinovanou neoriginálnou lovestory, ktorá svoju jednoduchosť kamufluje dĺžkou a emocionálnymi výlevmi. Nie emóciami. K tým sa ani vo svojej obludnej dĺžke nedostane. 60%