Počátek (2010)

Tento film nesplnil moje ocakavania, pretoze mi dal neocakavane. Naplnil moju filmuchtivu dusu v priestore, o ktorom som ani nevedel. Mentalna yoga, ktora mi pripomeula cas kedy som si uzil kazdy film, ktory ma co i len trochu prekvapil. Celou cestou domov z kina som film nevedel dostat z hlavy a mal som pocit ze kracam 10cm nad zemou. "You mustn't be afraid to dream a little bigger, darling."

Policejní, adj. (2009)

Tak nejak by to dopadlo, keby Kafka zreziroval Francuzsku spojku. Je to absurdne ale nie kvoli situaciam, ale kvoli sposobu zobrazovania pribehu, kde vacsina zaberov je statickych zobrazujucich staticky dej. Film to nie je zly ale to vsetko by sa dalo zobrazit aj za kratsi cas, obcas mi to natahovanie pride prvoplanove a dost kontraproduktivne. I napriek tomu vsetkemu je to zaujimava snimka, s dobrou kamerou, ktora posobi obcerstvujuco.

Temný rytíř (2008)

Uslo mi nieco? Atmosfera z jednotky prec a spolu s nou aspon aka taka dejova linka, bez logickych kolapsov. Vsetko sa tu tvari neskutocne nadupane a tvrdo, a hlavne vazne bez stipky nadhladu. Neskutocne mrhanie spickovym obsadenim a Nolanovym talentom. Jedine co tu stoji za to je zopar akcnych scen a Ledgerove chichotanie, ktore vsak az tak vela miesta nema. A ten zaver s dvoma lodami a jeho vyriesenie? Give me a brake! Kdeze, kdeze... toto na mna nefunguje.

Bez okolků (1967)

Vyborne natoceny film, ktory by som ani nenazyval predlohou pre Gibsonovu Odplatu. Predsa len ma to iny feeling a nie je (ci nepotrebuje to byt) az take brutalne. Film nesklamal vynikajucou kamerou, ktora (spolu s inymi filmami) sa stala urcite inspiraciou Pulp fiction. Obrazove a zvukove montaze (Walkerove kroky, prechadzajuce do podoby tikajucich hodin) robia z jednoducheho pribehu zaujimavy zazitok, z ktoreho vam urcite sceny ostanu v pameti, a to aj s pomocou pshyodelickej hudby so snovym motivom. Invencne spracovane, s neopakovatelnou atmosferou 60.tych rokov a charakterom samotara, iduceho si po svojom, pri ktorom viete, ze dostane co chce. Bezchybny film (a moj prvy s Lee Marvinom). Za pat hviezdicek, bez najmensieho zapochybovania.

Pekelní andělé (1930)

Tak toto sa len tak nevidi. 80 rokov stary film a v akcnych scenach stale prudi krv! Hughes dokazal, ze je schopny reziser a vyborny choreograf scen, pri ktorych som mal mrazenie po tele. Pribeh mozno nie je ten, ktory vas uadi do sedadla, no nie je o nic horsi ako CGI onania Pearl harbor ci ina priemerna produkcia sucasneho Holywoodu. Dvaja bratia, ktory sa snazia zit a prezit vojnu, spolu so strachom a pochybnostami svojho konania. Najzaujimavejsi charakter je samozrejme Jean Harlow a moj osobny favorit je kapitan nemeckej vzducholode, ktoreho jednoducho musite milovat ("Alle bobmen!") spolus sjeho jazvami a prehravanim :). No tie sceny, kde sa objavia dvojplosniky jednoducho nemaju slabe miesto. Ci snaha dostat vzducholod alebo bombardovanie municneho sladu musi kazdeho chytit za srdce. Dokonca aj triky su na vynikajucej urovni, ich nedostatky nahradza choreografia a strih zaberov. A ak vas nepresvedci to tak potom zabery do tvari pilotov a dvojplosnikov za nim, ci postrelenych letcov rutiacich sa k zemi a v neposlednom rade pad ukoristeneho nemeckeho lietadla pri konci filmu. Najlepsim hodnotiacim divakom sa tak ako vzdy stava cas, ktory objektivne zhodnoti vsetko co sa na celuloid zachytilo.

Strážci - Watchmen: Příběhy Černé lodě (2009)

Pribeh, ktory mi nejako v samotnej knihe Watchmenov nesedel ako jeden neprerusovany celok funguje vyborne. Temne, paranoidne a brutalne ukoncene genialnou pesnickou Niny Simones. Vynikajuco nakreslene, s pochmurnym komentarom Butlera by vydrzalo aj 90 minutovu stopaz. Som zvedavy ako to bude riesene s Watchmenmi na DVD.

Strážci - Watchmen (2009)

Po dlhsej dobe som mal na konci pocit, ze som sa nepozeral na nieco co nebolo stratou casu. Knihu som mal precitanu dvakrat, takze som vedel do coho idem a cakal som ako si s tym Snyder poradi. No a poradil si vyborne. Uz zaciatocne titulky su vybornou oku lahodiacou kolazou, kde sa nacrtne o minulosti Moorovych superhrdinoch, Minutemenoch. Stazovat sa na to, ze to niekto bez komixu nechape nema vyznam. Da sa to lahko domysliet aj bez precitania predlohy. Od uvodu sa zacina kopirovanie policok komixu, kde nie su len bezduchou kopiou, no skladanim a vyberanim jeho casti do kompaktneho celku, ktory drzi pohromade, nepusti od sledovania a prijemne prekvapuje svojou vyzretostou a spracovanim. Snyder upustil od prilisneho pouzivania efektneho spomalovania zaberov, no na druhej strane ich vyuziva v pravom case a v dobrom pomere. Prijemne je aj herecke osadenstvo, ktore sa zbytocne nepredvadza a vyplna bezchybne svoje charaktery. Najlepsimi boli pre mna Rorschach a Comedian, ale za to mozu dakovat hlavne predlohe, ktora z nich robi zaujimave a rozporuplne postavy. No najvacsim prekvapenim zostava samotny pribeh, ktory upustil od prehnaneho odbocovania, ktory by zlozil aj najnarocnejsieho divaka ak by sa drzal komixu. No a samotny pozmeneny zaver, ktoreho niektore casti mi v knihe vadili, je len dokazom, ze dobry tvorcovia filmov tu budu stale. Vyborny film, ktory u mna obstal po vsetkych strankach. Vyzrete dielo, ktore si najde cestu k divakom, ktori budu vediet uznat jeho hodnotu.