• Krátkometrážní

Lisa Frankenstein (2024)

V prvom rade musím vyzdvihnúť kulisy, pretože takéto krásne dekorácie sa v hororoch neobjavujú často. Vynikajú aj hudba, kostýmy a parádne herecké výkony velmi silnej zostavy. V týchto aspektoch je velmi silno cítiť to, že tvorcovský tím je takmer kompletne tvorený ženami s citom pre estetiku. Obsahovo ma to ale vôbec nechytilo a celá tá love story mi prišla nezáživná. Vrážd je tu málo a nie je pri nich nič ukázané. Pozrieť sa to dá, ale ja aj pri týchto príjemných hororoch potrebujem aspoň trochu nejakého konfliktu a trochu svižnejšie tempo ako napríklad v tematicky podobnom Warm Bodies z 2013. No a teším sa na nadchádzajúci horor s Kathryn Newton, pretože podla jej filmografie to vyzerá, že už ju v tomto žánri po tomto roku opäť neuvidíme.

The Beast Beneath (2023)

Občas nie je zlé odreagovať sa pri nízkorozpočtovom horore s digitálnymi príšerkami v štýle SyFy, ale toto je úplný vrchol amatérizmu, kedy tvorcovia nedokážu zohnať ani len poriadny mikrofón, aby hercom bolo aspoň trochu rozumieť. Príšera tu je len v akýchsi nanopikosekundových záberoch a jej záverečná likvidácia pomocou trhaviny a následný digitálny výbuch namiesto monštra takmer roztrhali moju bránicu. Jedna hviezda za to, že tvorcovia majú aspoň štipku sebareflexie a celá táto trýzeň trvá len necelú hodinu.

History of Evil (2024)

Zo začiatku to vyzerá na pecku v štýle The Purge, ale postupne sa z toho vyvinie nudná somarina s bandou nesympatických postáv zatvorených v odlahlom dome. V podstate ma po úvode zaujala už len jedna scéna, v ktorej príde militantná skupina prehladať dom a skončí sa celkom prekvapivým spôsobom. To je na takýto film strašne málo a po velmi silnej jeseni tentokrát Shudder nepríjemne sklamal. Režisérovi ale slúži ku cti to, že politické motívy neťahal do extrému, čo je v dnešných hororoch celkom rarita.

Earworm (2024)

Tematicky velmi aktuálne, pretože mi je zle zo všetkých tých internetových šarlatánov, ktorí za poplatok slubujú úspech v businesse / fitness / datingu a ešte viac ničia už tak nízke sebavedomie mladých chalanov, podobne ako to je v prípade hlavného hrdinu tohto filmu, aj keď v trochu inej podobe. Ako horor Earworm príliš nenadchne, pretože dej je až príliš generický, sú tu slabé herecké výkony, scenár zrejme nemal viac ako jednu stranu a znatelne nízky rozpočet na celkovom dojme tiež príliš nepridá. Mať to sympatickejšiu hlavnú postavu a o štvrtinu stopáže menej, bol by to aspoň priemer, ale takto max slabé dve.

Smart House (2023)

Ovela viac by mi tu sedel názov Dumb House, pretože takýto tupý horor sa nehladá lahko. Vôbec tomu nepomáha utrápený ksicht hlavnej hrdinky a v podstate neexistujúci scenár. S horormi s tematikou umelej inteligencie sa v poslednej dobe roztrhlo vrece, ale len málo z nich stojí za pozornosť. Tu to je ešte obohatené o live-streaming a ASMR, ale mne v rámci zvukového pôžitku bohate postačí toto videjko: https://www.youtube.com/shorts/QJdlTIVIpBc . Síce má len pár sekúnd, ale obsahovo ponúkne viac, než tento film trvajúci hodinu a štvrť.

Puppet Killer (2019)

Poznáte tie memečka o amerických filmoch, v ktorých hrajú tínedžerov dávno odrastení herci? Tak tu je to dotiahnuté do úplného extrému, pretože hlavný ''teenage'' hrdina vyzerá, ako keby mal tento rok oslavovať päťdesiatku a jeho partia ''teenage'' kamarátov na tom nie je o nič lepšie. A to nie je jedinou blbosťou v tomto filme, ale práve vďaka svojej uletenosti ma to bavilo. Partiu ''teenage'' charakterov tu počas vianočnej dovolenky na odlahlej chate začne terorizovať krvilačná bábka / loutka, ktorá má až príliš rada hororové filmy. Síce je divákovi od začiatku jasné, ako to celé skončí, ale tu išlo tvorcom skôr o to, aby pobavili diváka, čo sa v mojom prípade aj podarilo. Bola tu aj nejaká krv, nápadité vraždy, z ničoho nič sa tu objavili Soska Sisters a celkovo mi to celé pripomenulo tie časy, keď v hororoch nešlo o to, aby v nich bolo zastúpených čo najviac ''utláčaných'' skupín obyvatelstva, ale o to, aby slúžili pre zábavu.

The Hanged Girl (2023)

Zo začiatku aj napriek nulovému rozpočtu až prekvapivo pozeratelné s príjemými postavami. V druhej polovici ale prídu tie najviac generické dejové zvraty, aké si hororový divák dokáže predstaviť. Zo slušne rozbehnutej duchariny sa tak stane chaos plný preafektovaných hereckých výkonov, ktorý je ťažké dopozerať. Tal Hymans by som si ale ešte niekedy určite pozrel, pretože talent u nej nepochybne je.

Tall, Dark and Dangerous (2024) (TV film)

Celkom pozeratelný a rýchlo ubiehajúci thriller s príjemnými postavami. Kedysi som si myslel, že Jamie Bernadette by to v hororovom žánri mohla niekam dotiahnuť, ale keď sa po rokoch objavuje vo filmoch s takými esami ako sú Eric Roberts alebo Michael Paré, je mi jasné, že z jej kariéry nič nebude a zapadne medzi stovkami hollywoodskych herečiek. Záporáka sa tu ale podarilo vybrať na jednotku, pretože takého slizouna človek nestretne na každom rohu.

The Devil's Left Hand (2023)

Horor s dokonalým námetom o lavej ruke diabla, ktorého potenciál je totálne zabitý nezáujmom tvorcov diváka vystrašiť. Točiť v dnešnej dobe horor s nepodarenou seansou a potom to zničiť siahodlhými dialógmi, kedy naňho občas vyskočí nejaká mátoha, je definícia amatérizmu. Dlho som nevidel film, ktorý by ma svojím primitivizmom a chaotickým spracovaním vyčerpal tak ako tento kúsok.

Hell Nurse (2021)

Nebyť amatérskeho herectva a nulového rozpočtu, Hell Nurse by bol o level vyššie ako napr. Nurse 3D s podobnou tematikou. Bavilo ma to aj takto, pretože Rape and Revenge hororov je každým rokom menej a menej, ale v niektorých momentoch sa dala tá tvorcovská nešikovnosť prekúsnuť len  s velkými ťažkosťami. Dej je ale nápaditý, hlavná hrdinka príjemná (nie len vďaka slušne vyvinutému a non-stop odhalenému hrudníku), vraždy celkom svieže a má to celé 70 minút, takže vydržať sa u toho dá.

Ovládací panel
14. nej uživatel Slovensko