• Krátkometrážní

The Price We Pay (2022)

Pre mňa najlepší hixploitation od druhého Wolf Creeku a excelentné oživenie tohoto viac-menej mŕtveho hororového subžánru. Ryuhei Kitamura vie presne čo hororoví fanúšikovia od filmu chcú a to im aj prináša. Nadupaná banda zbojníkov, ktorí hláškujú pri každej interakcii (tu lutujem divákov nehovoriacich anglicky, pretože v preklade sa toho dosť stratí), nádherná rukojemníčka v nesprávnom čase na nesprávnom mieste, rodina zmagorených vidlákov s fanatickou ideológiou a v neposlednom rade telesné končatiny a tekutiny lietajúce na každú stranu. V závere prišli trochu zbytočné hrátky s kamerou a osvetlením, ale to režisérovi odpustím. Milujem tieto horory, v ktorých vlastne nikto nie je tým dobrým a nehrá sa tu na nejaké moralizovanie. Po viac ako roku zaslúžených päť pre celovečerný horor od ktorého som ani na sekundu nedokázal odtrhnúť zrak a už sa nemôžem dočkať, kedy si to pozriem zase.

Orphan (2009)

John a Kate sa po strate dieťaťa rozhodnú pre adopciu. Do oka im padne milá a šikovná Esther, ktorá pochádza z Ruska. Podarí sa im ju úspešne adoptovať, ale ešte netušia, že si do domu priviedli niečo úplne iné, než dieťa, ktoré budú nadovšetko milovať. - Presne sedem rokov po prvom zhliadnutí som si to zopakoval a právom to mám už prvého okamžiku po dopozeraní v top 10 filmoch na ČSFD. Herecké výkony tu sú naprosto strhujúce a dal by som čokolvek za to, aby som si mohol pozrieť chemistry read pred natáčaním medzi Verou Farmigou a Peterom Sarsgaardom, pretože tí dvaja v tomto filme naozaj vytvoria pocit takého domova, že sa zdá, ako keby ste tam v dome boli s nimi. Isabelle Fuhrman, Aryana Engineer a Jimmy Bennett sú taktiež skvelí a je trochu škoda, že to vo svojich hereckých kariérach nedotiahli vyššie. Každá jedna scéna má mrazivú atmosféru, a aj keď som pri druhom zhliadnutí už vedel, ako to dopadne, stále sa tam objavili veci, ktoré boli pre mňa nepríjemné. Hlavne scéna s kyticou je jednou z filmových scén, ktoré ma vždy dostanú úplne najviac. V rámci psychologickej stránky je film tiež extrémne dobre napísaný, pretože z toho, čo je na začiatku prototypom šťastnej famílie, sa v priebehu necelých dvoch hodín stane úplný trainwreck, ktorý ma emocionálne vyždíma. Orphan je a vždy bude jedným z mojich najoblúbenejších hororov, pretože som ho videl v čase, keď som s týmto žánrom začínal a nemal som o jeho fungovaní príliš vela informácií. Prequel, ktorý vychádza o pár dní, zrejme nebude ničím výnimočným, ale nové informácie o tom, čo je Esther zač, určite nebudú na škodu.

Stranger Things - Season 4 (2022) (série)

He's not going to stop. Ever. Not until he's taken everything. And everyone. Zážitok na celý život, ktorý ani nemá zmysel nejako obšírnejšie komentovať. Všetko tu v rámci emócií funguje epicky a Dufferovci si už istotne zaistili to, že na nich svet nikdy nezabudne. To, ako do seba všetko od prvej po túto sériu excelentne zapadá, je dychberúce.

Yellowjackets (2021) (seriál)

Dievčatá z futbalového tímu Wiskayok Yellowjackets sa stanú šampiónkami a chystajú sa na najväčší turnaj svojho života. Otec jednej z nich objedná súkromné lietadlo, ktoré sa počas letu zrúti, a tí, ktorí prežili, skončia uprostred divočiny. Celý tím čaká zúfalý boj o prežitie v nehostinných podmienkach. - Je to úplne niečo iné, než som čakal, to ale neznamená, že je to zlé. Casting sa vydaril na 100%, prostredie je perfektné a kombinácia flashbackov medzi 1996 a 2021 funguje úplne ideálne. Yellowjackets má v mojich očiach len jednu slabinu, a tou je to, že ide skôr o drámu, pričom hororové elementy sú tu prítomné, ale sú využívané len v malej miere. Záver toho vela nenapovie, pretože je asi tak mätúci, ako to, ktorá z herečiek používa aké zámená, ale druhej série sa už teraz nemôžem dočkať. EDIT: 30.11.2022 - Po opätovnom zhliadnutí som nútený dať päť hviezd, čo sa mi v dnešnej dobe stáva len výnimočne. Tento seriál a všetky cliffhangery, ktoré prvá séria zanechala, mi behajú po mysli doslova každý deň už od konca prvej série v januári. A pritom je to seriál, ktorý by mi kvôli hardcore feministickému podtextu nemal sedieť a nemal by som byť ani zďaleka cielovou skupinou. Tvorcovia ma v podstate oklamali, pretože namiesto slúbených ženských kanibalov v lesoch je to vzťahová dráma, ale charaktery sú tak úžasne napísané, že si jednoducho nemôžem pomôcť a druhá séria je pre mňa jednou z najočakávanejších vecí posledných rokov. Od zhliadnutia skôr odraďujem, pretože toto je fakt osobná záležitosť.

Zhoubné zlo (2021)

Tehotná žena sa stane spolu s manželom terčom útoku neznámeho násilníka. Kvôli traume príde o svoje nenarodené dieťa, ale to nie je to najhoršie, čo na ňu čaká. - Konečne!!! nový horor, kde sa nerieši BLM, LGBT, COVID a neviem aké ďalšie výplody modernej doby. V Malignant sa James Wan naozaj vracia k svojim začiatkom, pretože niektoré scény ma doslova preniesli do momentov, keď som ako tínedžer pozeral Saw. Strih, soundtrack, scenár plný zvratov a hlavne perfektná Annabelle Wallis z toho robia šialenú jazdu, u ktorej som si želal, aby trvala aspoň dve a pol hodiny. Nevadili mi ani akčné scény, ktorými z toho režisér urobil ešte väčší chaos. Totálna pecka, ktorej sa dá vytknúť kopa vecí, ale luďom, ktorí začali s horormi po roku 2000, by mal Malignant prirásť k srdcu. Mne teda rozhodne prirástol. Až tak, že neviem Where is My Mind.

Little Monsters (2019)

Skupina detí sa so svojou vyučujúcou slečnou Caroline (Lupita Nyong'o) chystá na výlet. Na poslednú chvíľu sa ale jedna z matiek, ktorá mala pomôcť s organizáciou, ospravedlní. Zhodou náhod sa v škole práve nachádza David (Alexander England), ktorý sem priviedol svojho synovca, a keďže mu Caroline ihneď padne do oka, ponúkne sa, že na výlet pôjde s triedou aj on. Ešte ale netuší, že ho čakajú omnoho nebezpečnejšie povinnosti, ako postarať sa o bandu nezbedných detí. - Tento projekt mi bol z nejakého neznámeho dôvodu velmi sympatický už od chvíle, kedy ho ohlásili. Nakoniec sa moje pozitívne pocity našťastie potvrdili a nesmierne som si ho užil. Dej ma chytil už od prvej minúty a dosť ma prekvapilo to, že sa tvorcovia nesústredili na Lupitu Nyong'o hneď od začiatku, pretože som čakal, že sa prostredníctvom nej budú zase tvorcovia snažiť film spolitizovať, a na takéto veci už v poslednej dobe pri hororoch fakt nemám náladu, takže ich pozerám stále menej. Našťastie sa tu žiadne podobné nezmysly neriešia (aj keď sa tam v pozadí na TV objaví ten chlapček zo Sýrie) a celý film je zábavný a plný akcie. Na to, že je to film s deťmi, je to dosť vulgárne, plné bravúrnych hlášok, ale stále si to dokáže vďaka dospelým hercom a chémii medzi nimi a deťmi udržiavať tú detskú naivitu a nevinnosť, čo je v niektorých scénach úžasné. Dokonca som si dosť užíval aj scény s tým Darth Vaderom, aj keď absolútne netuším, čo to má byť zač. No a finále, kde všetko rozbíjajú s traktorom, je pre mňa ako chlapca z dediny splneným snom. Plusom sú aj pomalí zombies, pretože tí sa v moderných hororoch objavujú len zriedkavo. Nájdu sa tu aj negatíva a tými sú malé množstvo vrážd a málo gore, ale u mňa to vykompenzoval záverečný masaker, takže bez problému by som si pozrel o pár rokov dvojku a musím dát za pět. P.S.: Divákom, ktorí nemajú angličtinu na vysokej úrovni, odporúčam počkať si na titulky, pretože miestne prízvuky sú dosť hardcore.  EDIT: 30.12.2023 - Pred druhým zhliadnutím som si myslel, že hodnotenie pôjde nižšie, pretože prvé zhliadnutie bolo v čase, keď som mal dlhšiu hororovú prestávku, ale opak je pravdou a Little Monsters som si aj po druhý raz nesmierne užil. Všetko tu funguje tak ako má a je to natočené presne podla môjho vkusu, takže päť hviezdičiek tu právom zostáva. + herečka z Us + herec z Alien: Covenant + herec z See No Evil

Stranger Things - Season 3 (2019) (série)

Deti z Hawkinsu sa chystajú užiť si prvé leto od udalostí, kvôli ktorým boli konečne vyhostení vedci z miestneho laboratória a vyriešili sa všetky záhady, ktoré mestečko zasiahli. Lucas a Mike si užívajú svoje prvé lásky, ale Will zostáva sám a po väčšinu času sa pri ostatných deťoch nudí. Dustin sa vracia z tábora, kde taktiež stretol svoju prvú detskú lásku, ale jej úžasný popis sa ostatným členom partie nepozdáva. Z Eleven a Max sa stali kamarátky, a preto to vyzerá, že deti z Hawkinsu budú mať idylické leto bez prítomnosti monštier z inej dimenzie. To ale ešte netušia, aké dobrodružstvá na nich čakajú a že v ich meste bude opäť o zábavu postarané. - Trochu som nevedel, čo od tretej série očakávať, pretože jej vydanie trvalo viac než dvadsať mesiacov. Pred vydaním druhej série som bol v takom štádiu, že som sa pár dní predtým nedokázal na nič iné sústrediť, ale tentokrát to bolo trochu iné a len pár dní dozadu som si uvedomil, že už o pár dní to príde. S výsledkom som nesmierne spokojný a opäť ma len utvrdil v tom, že ide o to najlepšie, čo sa môže momentálne na televíznej obrazovke objaviť. Samozrejme je tu citelná absencia negatív, ktoré tu jednoducho nie sú. Snáď len to, že sa tu už začali objavovať politické odkazy, ktoré v prechádzajúcich sériách s výnimkou odkazov na prezidentské volby 1984 chýbali, ale nie sú velmi podstatné. Ale fanúšikovia Ruska a komunizmu budú oprávnene triggered. Najprv by som spomenul nové postavy. Casting sa vydaril a vynikajú hlavne Erica (aj keď nie doslova nová) a Robin. Toto sú dve postavy, od ktorých som mal určité očakávania. Na jednej strane malé dievčatko, ktoré sa objavilo z ničoho nič a tvorcom sa strašne zapáčilo, a na druhej strane dievča, ktorej rodičia sú slávni herci. Myslel som si, že Maya Hawke sa tam dostala len kvôli rodičom, ale opak je pravdou a slečna má fakt nesmierny talent a je perfektným prídavkom do skupiny hlavných charakterov. Priah Ferguson je úplne top a som rád, že tvorcovia dodržali sluby o tom, že dostane čo najviac priestoru. V scénach kde je prítomná vyniká najviac zo všetkých a mám pocit, že robí aj najlepšie rozhodnutia. A naviac má desať rokov a vie, že kapitalizmus je úplne top, takže by sa od nej mohli učiť všetci socialisti. Ďalší nováčikovia majú už len v podstate bezvýznamné úlohy, ale nikto z nich nejako výrazne nezaostával. Strašne ma mrzí to, že Will zostal v tejto sérii úplne sám a vo väčšine scén funguje len ako doplnok, ale tvorcovia sa vyjadrili, že chcú aby si v tejto sérii trochu odpočinul, ale keď bol taký smutný z toho, že už sa nehrá D&D, mrzela ma jeho nízka zakomponovanosť v scenári. Hororová časť je odlišná od predchádzajúcich sérií a monštrum funguje úplne inak než predtým a má aj rozdielnu motiváciu. To som aj čakal a vôbec mi nevadí, že sa teror tentokrát zameriaval ešte viac na psychológiu postáv. V hudbe sa prístup tvorcov nezmenil, ale potešilo ma, že v mnohých momentoch použili soundtracky, ktoré sa tu objavili už predtým a mali len trochu pozmenenú podobu. Vizuálne ide o naprostú špičku, aj keď v niektorých scénach je toho CGI už fakt vela a nepôsobí to prirodzene, ale spracovať také kolosálne vizuály praktickou formou je nemožné, takže sa to tvorcom nedá vyčítať. Vyvrcholenie je úplne top. Opäť som si poplakal, čo je prvý krát čo som plakal od 27. októbra 2017, takže asi je každému jasné, ako velmi tento seriál milujem. Viem, že to znie trápne, ale tento seriál mi z nejakého zvláštneho dôvodu úplne zmenil život a preto mi ani nenapadne dať iné hodnotenie ako päť hviezd. + Jake Busey + herec z Saw, Saw 3D a The Other

Neviditelné zlo (2006)

Partia mladých trestancov využije perfektnú možnosť skrátiť si trest. Ich úlohou sú pomocné práce v hoteli menom Blackwell, ktorý v sedemdesiatych rokoch vyhorel, ale čoskoro má byť zrekonštruovaný. Nanešťastie je hotel aj obydlím fanatického vraha Jacoba Goodnighta, ktorému odviazaná partia mládežníkov skríži cestu a on si z nich urobí svoje najnovšie trofeje. - Pamätal som si, že sa mi to pri prvom zhliadnutí dosť páčilo, ale teraz pri druhom som si užíval každú minútu a nechcel som, aby táto naháňačka skončila. Nutno podotknúť, že ide o čistokrvný Slasher, ktorý obsahuje aj všetky nedostatky tohto hororového subžánru, ale pokial divák akceptuje tento fakt a nehladá v tom logiku, mal by si to bez výčitiek užiť. Najviac ma na See No Evil fascinuje prostredie do ktorého je dej zasadený lebo ten majestátny hotel je pre mňa pastvou pre oči a vďaka plíživej kamere a šikovnému strihu som si vychutnával každú scénu. Plus je všetko v sprievode špičkovej hudby žánrového veterána Tylera Batesa. Tvorcovia podla mňa ideálne pracujú aj s postavami, pretože charaktery sú odviazané ako sa na tínedžerov patrí a len hladajú s kým by sa vyspali, akou zakázanou látkou by sa posilnili alebo čo by rozbili, takže sa divák nemôže dočkať toho, kedy ich obrovský Kane začne likvidovať. Ten toho v osobe Jacoba Goodnighta vela nenarozpráva, ale ide z neho aj napriek tomu rešpekt. Len mi jeho mimika tváre strašne pripomína Caina Velasqueza, ktorý je jedným z najslušnejších a najpokojnejších fighterov vôbec, takže som mu jeho hranie neveril na sto percent. Vraždy potešia milovníkov gore a niektoré ako napríklad scéna so psami alebo s mobilom sú silno zapamätatelné. Obrovským plusom je aj stopáž necelých sedemdesiatpäť minút, ktoré sa bezpochyby oplatí zainvestovať, pretože toto je horor ako stvorený k odpočinku po náročnom dni v práci. Velká škoda, že tvorcovia sa po tomto projekte akosi vytratili, lebo túto šancu od Vinca podla mňa využili naplno. + herečka z Shutter + herečka z The Osiris Child + herec z Wolf Creek

The Russian Bride (2019)

Zámožný starší muž Karl Frederick (Corbin Bernsen) sa kvôli samote snaží nájsť svoju spriaznenú dušu, ale nedarí sa mu to. Na internetovej zoznamke jedného dňa narazí na sympatickú Ninu (Oksana Orlan). Háčik by mohol byť v tom, že ona je z Ruska a on žije v USA, ale vďaka svojmu bohatstvu ju Karl presvedčí, aby spolu s dcérou priletela k nemu a začala u neho žiť. Z ošarpaného paneláku sa matka s dcérou presúvajú do majestátneho sídla a vyzerá to, že sa pre nich začína život ako v rozprávke. Po istom čase strávenom v ich novom domove ale začína byť jasné, že o rozprávkovom živote nemôže byť ani reči. - Po Avenged / Savaged, ktorý je jedným z mojich úplne najoblúbenejších nezávislých hororov, prichádza po dlhšej odmlke druhý hororový počin pána Michaela S. Ojedu a je sa na čo pozerať. Veril som, že to bude parádny počin, ale na druhej strane som mal isté pochybnosti, pretože pri It, od ktorého som cez rok čakal, že to bude presne ako Stranger Things, som nakoniec nedostal to čo som chcel a bol som z toho sklamaný. Tu našťastie režisér moje očakávania naplnil a nieslo sa to v duchu jeho predchádzajúceho príspevku do žánru, aj keď to tak zo začiatku nevyzeralo. Celý jeho film stojí opäť na stopercentne využitých postavách a ich príbehoch. Tento aspekt je na hororoch nesmierne ťažké spracovať a preto si ho tak strašne vážim. Na rozdiel od generických Daubermanových jump scares v mainstreamových hororoch, ktoré charaktery v skutočnosti vôbec neohrozujú, stavia tento režisér postavy do tiesnivých situácií a strach a zdesenie postáv vychádzajú práve z nich. Naviac dokáže napísať také charaktery, ktoré majú vlastnosti, kvôli ktorým s nimi divák bude súcitiť. V prvom prípade hluchonemá krehká dievčina uprostred ničoho a tentokrát osamelá matka, ktorá odlieta tisíce kilometrov od všetkého čo doteraz poznala a vydáva sa do nepredvídatelného dobrodružstva. Popravde sa tento scenár nedá nazvať inovatívnym a je docela jednoduché predvídať, kam to celé smeruje, ale práve vďaka postavám to funguje výborne, čo len dokazuje, akou výhodou je keď režisér pracuje podla vlastného scenára. Velkou výhodou filmu je aj umiestnenie do izolovaného sídla uprostred ničoho a v záplave snehu pôsobí jeho priebeh ešte viac depresívnejšie. Finále je najsilnejšou časťou filmu a divák sa dočká pätnástich minút brutálneho masakru s intenzívnou hudbou v podaní nádhernej nevesty v zakrvavených svadobných šatách, za ktorý tomuto filmu musím dať päť hviezd, pretože takto nejako si predstavujem female empowerment vo filmovej podobe. The Russian Bride nie je excelentným filmom a k dokonalosti mu chýba mnoho, ale stretáva sa tu mnoho vecí, ktoré v hororoch vyhladávam a tu som ich dostal v neočakávanej miere, takže nemám dôvod šetriť s hodnotením, pretože aj tak nepočítam s tým, že by ma tento rok mnoho ďalších hororov potešilo tak ako tento. Pán Michael S. Ojeda si mňa práve získal na svoju stranu ako die hard fanúšika a už sa nemôžem dočkať toho, s čím príde ďalej a opakovaného zhliadnutia tejto pecky. P.S.: Zaujímavosť - Film produkuje istý Kaliňák a kokaín je dôležitým nástrojom v deji tohto hororu , takže všetky stopy ukazujú, že toto unikátne video nie je len vtipným výmyslom, ale krutou realitou! Cocaine is a hell of a drug! + herec z The Elvis Room + herečka z Silent Retreat + herečka z ClownTown a My Friend Dahmer

Pach krve 2: Cesta nikam (2007)

Produkčný tím a partia súťažiacich prichádza do hlbokých lesov, aby tu začali nahrávať ambiciózny televízny projekt. Zúčastnení majú za úlohu prežiť niekolko dní v divočine bez akéhokolvek vybavenia, ale nikto z nich netuší, že v lesoch sídli zdegenerovaná rodina kanibalov, ktorá si podá každého, kto vkročí na ich územie. - Prvé pokračovanie série Wrong Turn sa na rozdiel od jednotky nesnaží o seriózne spracovanie ani napínavý dej, ale ide už len o jednoduchý video film, ktorý sa nedá označiť inak ako guilty pleasure pre hororového diváka. Tam, kde sa prvá časť snažila byť vážna a dávala do ústredia charaktery, o ktoré mal mať divák záujem, dvojka ponúka už len stereotypné postavičky hrdinského vojaka, vtipkujúceho tupca, skrachovaného atléta a všetky ďalšie klasické americké typy postáv. To je v podstate správnou volbou, pretože divák je hneď od začiatku pripravený na to, ako táto banda nesympatických súťažiacich začne padať dole. Ako nenáročný horor má dvojka oproti prvej časti výhodu v tom, že je explicitnejšia a ponúkne viac gore a nejakú nahotu, čo jednotke chýbalo. Kanibali sú tiež aktívnejší, majú medzi sebou aj mierne náznaky komunikácie a dozvieme sa aj niečo o ich rodinnej histórii, aj keď scén s ich otcom / dedom mohlo byť viac. Aj keď to objektívne na plné hodnotenie nie je, päť hviezd tu naďalej ponechám, pretože ide o jedno z diel, ktoré odštartovali moju lásku k hororu a ako reprezentant Hixploitation subžánru patrí tento horor medzi tie najsilnejšie. + herečka z Texas Chainsaw Massacre a Mischief Night + herec z He Never Died + herec z Final Destination 3 + herečka z The Veil a Holidays + herečka z The Hills Have Eyes II, The Collector a Re-Kill + herec z Wolves a Demon Legacy + herečka z Final Destination 3 a Final Destination 5 + herec z The Blackburn Asylum a Joy Ride 3 + herec z Horrified, Frozen a Victor Crowley