• Krátkometrážní

Chainsaw (2015)

Manažér zábavného parku najme ako novú atrakciu obrovitánskeho chlapa, ktorý má so svojou motorovou pílou vystrašiť návštevníkov strašidelného domu. Muž si však svoju úlohu zoberie až príliš k srdcu, a tak sa začína brutálny masaker a perfektná show pre nevedomých divákov. - Parádny krátkometrážny masaker. V línii, v ktorej má fungovať, čiže gore, funguje velmi dobre a všetko sa mi páčilo. Bezcharakterný vrah, strašidelný dom a frajer so svojou vyplašenou priatelkou poskytnú naprosto dokonalé zázemie pre klasickú vyvražďovačku. Ako negatívum vnímam niekolko absolútne nefunkčných lakačiek, ktoré sa do kontextu síce hodili, ale na mňa osobne nepôsobili tak, ako mali. Meno Eli Roth priláka určite pozornosť aj napriek tomu, že ide o krátkometrážny horor. Nechápem čím je spôsobené to, že Kirby Bliss Blanton vyzerá vždy úplne inak, ale aj tak sa na ňu pozerá velmi dobre. Pán David Dinetz ma príjemne prekvapil a pevne dúfam, že pri horore zostane aj naďalej, pretože jeho debut nebol vôbec márny. + herečka z The Green Inferno

Kruh (2015)

Na odlahlej malomestskej škole vo Švédsku prichádza k záhadnému úmrtiu jedného žiaka. Po tomto incidente sa počet zvláštnych javov v budove školy neustále zvyšuje a v jednu noc sa šesť dievčat, ktoré medzi sebou nemajú zrovna najlepšie vzťahy, stretne uprostred lesa po tom, čo ich sem pritiahne neznáma sila. Tá ich oboznámi s tým, že sú čarodejnice a nabáda ich k tomu, aby začali spolupracovať a spoločne porazili zlo, ktoré ohrozuje ich školu. - Tomuto hororu som sa vyhýbal niekolko mesiacov kvôli tomu, že má neuveritelne dlhú stopáž a ja dlhé horory nemám vôbec v láske. Vedel som však, že svoje obavy raz prekonám, pretože milujem teenage horory, milujem čarodejnice a milujem zvláštnu formu hororov zo severu. Cirkeln je mojim prvým hororom zo Švédska a je to najdlhší horor, aký som zatial videl. Už od začiatku som bol prekvapený, aký dojem to na mňa robilo. Ukázal sa štandardný severský štýl hororu, ktorý ukazuje krv minimálnom množstve a zameriava sa na psychologický zážitok. Vzťahy medzi dievčatami boli velmi komplikované a preto bola spolupráca velmi ťažká. Zrejme preto dostalo takmer každé dievča dlhší čas na to, aby sa s ňou divák zoznámil. To je dobrý krok kvôli tomu, že som si mohol vybrať svoje favoritky. V oblasti mágie sa toho vela nedozvieme a čary sú tu využívané taktiež minimálne. Musím velmi pochváliť dokonalo sa hodiacu hudbu a Cirkeln má jednu z najlepšie fungujúcich hudobných kompozícií spomedzi tohtoročných hororov. Príbeh a prostredie by sa mi páčili viac keby sa odohrávali v lete, ale potom by sa z toho vytratili vlastnosti chladných severských krajín. Záver nebol nejaký extra vyšperkovaný a neponúkol žiadne extrémne zaujímavé rozuzlenie. Záverečná scéna na cintoríne ma úprimne dojala a verím tomu, že hororu Cirkeln napriek nesmiernej dĺžke ešte niekedy šancu dám. Som zvedavý, čo prinesie tohtoročný Zon 261.

Pikovaja dama: Čjornyj obrjad (2015)

Partia mladistvých sa počas dlhého zimného večera rozhodne vyskúšať privolanie ducha nazývaného Piková královná, ktorého možno vyvolať prostredníctvom zrkadla. Po uskutočnení zistia, že sa zrejme jedná len o vymyslenú historku. Keď však začnú postupne účastníci vyvolávania za záhadných okolností zomierať, začína vychádzať najavo, že prostredníctvom zrkadla sa do nášho sveta dostala nezastavitelná temná sila, ktorá nenechá na pokoji nikoho, kto sa s ňou opováži zahrávať. Pred rodičmi detí, ktoré toto zlo vyvolali, je tak náročná úloha, pretože oni sú jedinými, kto môže deti zachrániť. - Na hororovej scéne sa tento rok objavili dva horory z Ruska, ktoré považujem medzi slabšou konkurenciou za nadpriemerné. Prvý III ma zaujal silne podmanivým vizuálom a krásnym príbehom, rovnako ako Queen of Spades. Rusi vedia podla mňa velmi dobre pracovať s časom a vždy vo chvíli, keď sa tempo začne spomalovať, príde nový zaujímavý zvrat a ja mám chuť pokračovať ďalej bez toho, aby som sa nesústredil. Spočiatku sa všetko zdalo ako úplne klasická ducharina, ktorých ročne vznikajú desiatky a vlastne to tak aj celé prebehlo. K postavám som si však vytvoril velmi dobrý vzťah, ktorému pomohlo aj to, že je v centre diania rozbitá rodina. Taktiež sa mi velmi páčila susedka a doktor, ktorý mal s duchom taktiež svoje skúsenosti, a tak sa snažil pomôcť. Duch bol na velmi dobrej úrovni a použité digitálne efekty mi vôbec neprekážali. Hudba bola perfektne zvolená a vyvážená pri tvorení atmosféry. Prostredie bolo perfektné a Rusko už podla mňa dávno nie je zaostalé ako ho stále mnoho ludí prezentuje, aj keď napr. nemocnica bola ešte poznačená bývalými režimami. Keď sa v rámci hororu rok 2016 udrží na takej úrovni ako prvý mnou videný horor tohto roku, budem nadmieru spokojný.

Noční můra: Tajemství spánkové paralýzy (2015)

Hororový dokument o spánkovej paralýze, ktorý rekonštruuje zážitky ludí, ktorí ju zažili, a ludia popisujú ich vlastné nepríjemné skúsenosti s týmto javom. Dokument poskytuje taktiež pohlad do histórie tohto fenoménu a poskytne dôkazy o tom, že spánková paralýza sprevádza ludstvo už dlhé storočia. - Pred pozeraním by som nikdy nepovedal, že nejaký chabý dokument by mohol byť jedným z najdesivejších hororov tohto roku. O spánkovú paralýzu sa zaujímam už dlhšie a je to pre mňa velmi zaujímavá téma, kvôli ktorej som sa na tento dokument tešil. Koncept spracovania sa mi velmi páčil, pretože na začiatku sa mi zdalo, že to budú len obyčajné rozhovory s luďmi, ktorí paralýzu zažili a nebude to mať žiadny zaujímavý dej. To sa však náhle zmenilo vo chvíli, keď sa začali zobrazovať rekonštrukcie udalostí, a ja som zistil, že mám pri sledovaní hororu nepríjemné pocity. Tie neboli tak úplne vyvolané tým, čo sa odohrávalo na screene, ale skôr mojimi vlastnými predstavami, ktoré mi začali vznikať v mysli. Musím uznať, že by som túto paralýzu naozaj nechcel zažiť. Najnepríjemnejšie na mňa pôsobili zážitky chlapa s mobilným telefónom a páru s postavami s červenými očami. V jednej scéne bolo niekolko jump scares, ktoré ma tak vylakali, že som mal pocit toho, že za mnou niekto stojí a sleduje ma. Prínosom pre mňa boli aj ukážky spánkovej paralýzy z historických prameňov. Na záver musím dodať, že aj keď mi dokument neposkytol nejaké rozšírenie obzorov v tejto oblasti, vypočul som si aspoň niekolko skúseností, ktoré sú podla mňa dôveryhodnejšie ako rôzne príbehy na internete. Všetko bolo taktiež velmi dobre technicky spracované, a keďže dokumenty často nepozerám, rád mu udelím silné hodnotenie.

Hex Games (2015) (amatérský film)

Partia štyroch chlapcov prichádza do domu dievčaťa a chystajú sa rozbehnúť menšiu párty. Na zlepšenie nálady sa posilnia alkoholom. Barbora, ktorej patrí dom, v ktorom sa párty odohráva, si uvedomí, že by štyroch chlapov sama nezvládla, a tak pozve ďalšie kamarátky. Chlapci majú velkú radosť, ktorá ich však čoskoro prejde, pretože dievčatá majú dnes večer ovela krutejšie plány ako len neviazanú zábavu. - Videl som štyri z piatich snímkov z projektu Pionýři hororu a tento ma zaujal najviac. Perfektné naladenie na modernú vlnu, banda grázlov, príjemné dievčatá a k tomu dobrá hudba. Po výpadku svetiel sa nájde aj nejaký kus atmosféry a dej je oproti ostatným častiam ovela zaujímavejší. Záver ma osobne prekvapil a dopadol štýlom, ktorý mne osobne absolútne vyhovuje. Som rád, že v Českej Republike vznikajú takéto projekty, ktoré sa dokonale hodia pre dni, kedy toho máte fakt vela, ale horory sú závislosťou, bez ktorej by ste proste neprežili.

Až oči mé se rozevřou (2015) (amatérský film)

Lekárka prichádza pomôcť pacientke so zrakovým ochorením, ktorá žije na dedine. Po prvom kontakte s pacientkou zaregistruje jej zvláštne správanie, ale považuje ho za jeden z prejavov choroby. Doktorka však čoskoro zistí, že sa dostala do smrtonosnej pasce. - Myslím, že je velká škoda, že tvorcovia zvolili čiernobiely filter. Keby to bolo farebné, bolo by to pre mňa ovela pútavejšie. Na druhú stranu je to možno tým, že tieto krátke horory pozerám jednotlivo a v projekte Pionýři hororu mohla byť tá čiernobiela výhodou, pretože sa od ostatných odlišovala. Atmosféra bola dobrá, čo sa týka techniky bolo všetko na velmi dobrej úrovni. Už klasicky je najväčším zádrhelom u hororov z našich končín nezaujímavý a jednotvárny scenár bez nejakých výraznejších zvratov. Herecké výkony boli velmi slabé, ale celkom dobre ich vyvažovala okolitá atmosféra. Takou menej výraznou chybou, ktorá mi udrela do očí, bolo to, že pacientka povedala doktorke aby jej našla červenú platňu, čo môže kvôli čiernobielemu filtru byť pre diváka trochu nezmyselné. To sú však už len nepodstatné detaily, ktoré netreba riešiť, pretože ostatné veci fungovali tak ako mali.

Curve (2015)

Mladá žena krátko pred svojou svadbou cestuje po dlhých cestách do Denveru. Po ceste sa jej však pokazí auto. Našťastie sa po chvíli objaví tajomný pocestný a pomôže jej auto znovu spojazdniť. Mallory sa po dlhšom váhaní a obavách z jazdy s neznámym chlapom rozhodne, že ho zvezie do najbližšieho mesta. Chlap sa však po malej chvíli mení z milého džentlmena na hrozivého násilníka. Mallory však v snahe zbaviť sa ho skončí s autom v priepasti. Keď sa prebudí zisťuje, že dopadla ovela horšie ako chlap a zostala zaseknutá v aute. Čoskoro prichádza hlad, dehydratácia a brutálne prírodné podmienky, takže jej šanca na prežitie sa s každou minútou skracuje. - Pre väčšinu ludí to bude zrejme len príjemne natočený hororový thriller plný klišé. Ja však toto slovo používam velmi nerád a Curve ma naozaj zaujal. Potešila ma neopozeraná a schopná herečka v hlavnej úlohe, ktorej výkon bol nadpriemerný a ležať hodiny skrčená v aute určite nebolo príjemné. Už od začiatku sa milovníci krásnej prírody potešia, pretože spolu s príjemnou hudbou, ktorú by som normálne nikdy nepočúval ale sem pasovala perfektne, vznikajú nádherné scenérie. Scenár je celkovo dosť slabý, ale keďže ide o debut, s radosťou tento detail prehliadnem. Sem tam sa objaví aj nejaká tá krv, čo je len dobre. Po skončení som si pozrel aj trailer, ktorý je ukážkou toho, ako by mali trailery vyzerať. Niekolko scén a takmer žiadne ukážky deja. Ale ani tak by som ich nepozeral, pretože by som sa pripravil o velmi milé prekvapenia, akým bolo napríklad toto. Príjemný survival som už niekolko mesiacov nevidel, a tak si Curve získala moje sympatie.

Dude Bro Party Massacre III (2015)

Po záhadnej smrti svojho brata sa Brent rozhodne vstúpiť do bratstva, pretože si myslí, že ho zavraždil niekto z členov. Vrahom má byť maskovaná postava s menom Motherface, ktorú bratstvo už dvakrát zavraždilo. Členovia tentokrát cestujú na osamelú chatu u jazera a Brent dúfa, že sa mu podarí odhaliť vraha svojho brata. Nikto však ešte netuší, že sa bratstvo bude musieť po tretí raz utkať s vrahom s menom Motherface. - Tak takúto jazdu som už dlho nevidel. Úplne klasická a charakteristická americká komédia. Bol to pre mňa taký throwback do časov, keď som nebol závislý na hororoch a uprednostňoval som tieto americké komédie. Je to snáď prvý horor, u ktorého mi vôbec nevadil oldschool look a zastaralá kamera. Gore bolo úplne amatérske, ale ja takúto prácu proste dokážem oceniť, pretože u tohto išlo o to, aby som sa pobavil, čo sa mi aj podarilo. Postavy sú úplne mimo, ale aj tak som si ich oblúbil. Tvorcovia použili rôzne vraždy, čo si tiež cením. Úplne prekvapivé je pre mňa hodnotenie na IMDB, kde má Dude Bro Party Massacre III napriek niekolkým stovkám hodnotení velmi pekné čísla. V našich krajoch však prevažuje negativizmus, takže tu je hodnotenie ovela nižšie. Celkovo je to proste tak trápne, že som sa pri tom velmi dobre bavil a z recesie musím udeliť aj velmi dobré hodnotenie. + herec z Wrong Turn 2: Dead End + dvaja herci zo Sinister 2

Villmark 2 (2015)

Päť pracovníkov prichádza do opusteného sanatória aby preskúmali miestnosti, ktoré sú už niekolko desiatok rokov opustené. Spočiatku vyzerá budova ako pokojné miesto, ale čím viac času vnútri trávia, tým stiesnenejšie pocity majú. Po stretnutí so zvláštnym správcom budovy sa ich pocity stávajú ešte horšími a chýba im už len malý krok k tomu aby zistili, že v budove nie sú sami. A obyvatelia budovy ich rozhodne neprivítajú s otvorenou náručou. - Po prvom Dark Woods s velmi hustou atmosférou sa po dvanástich rokoch objavilo jeho druhé pokračovanie. To sa však uberá úplne iným smerom, aj keď sa tu objavia odkazy na prvý diel ako napríklad lietadlo alebo stan. Atmosféra je tentokrát o niečo jemnejšia, ale vôbec nie zlá. Od hororu zo severu sa velká brutalita očakávať nedá, a aj keď sa Dark Woods 2 snažil, kazili tieto scény s krvou herci, ktorí sa v takýchto situáciách netvárili ani trochu prirodzene. Prostredie bolo zvolené velmi dobre a poriadny horor v sanatóriu sa neobjavil už dlhšiu dobu, takže s týmto som velmi spokojný. Tvorcovia mali zrejme v úmysle rozvinúť záhadu okolo jazera a havarovaného lietadla, ale po druhej časti mám stále rovnaké množstvo nezodpovedaných otázok, ako po tej prvej. Vizuálne je tento horor takmer bezchybný a hudba, aj keď menej výrazná, takmer vôbec nezaostáva. Pochváliť musím aj masky, ktoré vyzerali velmi dobre, ale dostali velmi málo priestoru. Celkovo však u mňa prevláda spokojnosť. Stále však čakám na severský horor, ktorý napriek decentnosti rozpúta poriadny gorefest. + herec z Cold Prey 2

Skautův průvodce zombie apokalypsou (2015)

Pre malý mestský oddiel skautov sa začínajú ťažké chvíle. Zatial čo sa Augie (Joey Morgan) chystá získať jedno z najdôležitejších vyznamenaní, Ben (Tye Sheridan) a Carter (Logan Miller) rozmýšlajú nad tým, ako oddiel opustiť, pretože majú pocit, že sa táto aktivita k ich veku nehodí. Snažia sa začať žiť normálny život, pre ktorý by sa im ich rovesníci neposmievali a perfektná príležitosť prichádza, keď dostanú pozvanie na tajnú párty. Rozhodnú sa nechať Augieho v nevedomosti a namiesto noci strávenej v prírode sa vydajú do mesta. Keď však prídu do mesta, nájdu len prázdne ulice. V miestnom bare na nich zaútočí viacero ludí, ktorí vykazujú znaky zvláštneho vírusu. Mesto zachvátila nezastavitelná Zombie Apokalypsa a skauti sa musia snažiť o záchranu svojich najbližších a celého mesta pred luďmi, ktorí sa premenili na krvilačné potvory. Táto noc pre nich bude ťažkou skúškou v oblasti vzťahov a uvedomia si, že byť skautom nie je hanba, ale velká česť. - Očakával som trápnu detskú jazdu, ale po tom, čo niekolko ludí chválilo trailer som sa na tento horor celkom začal tešiť. Od Dead Snow 2 sa u Zombie komédií snažím vyhýbať plnému hodnoteniu, ale tento kúsok mi sadol tak dokonale, že to plné proste dať musím. Úvodná scéna je pre mňa paradoxne najslabšou časťou celku. Keď sa však na scéne objavia skautíci, začne fakt dobrá akcia. Infekcia sa najprv šíri pozvolna a tá tajomnosť okolo vírusu bola zaujímavá. Keď sa objavia prvé nakazené postavy, začne sa akcia, ktorá si drží ostré tempo až do úplného konca. Velmi dobrý dojem na mňa urobili herecké výkony, ktoré sa mi zdali prirodzené a hlavne úplne bombastická Sarah Dumont, ktorú by som v hororoch uvítal s otvorenou náručou. Ďalej vedú perfektné gore scény s minimom digitálu alebo digitálom, ktorý nie je tak velmi úderný, čo sa na hororovej scéne len tak nevidí. Musím spomenúť aj parádne hlášky, ktoré sú tu počas celej doby, s tým, že maximálne vynikla posledná hláška pred záverečnými titulkami. Komediálna stránka funguje perfektne aj v ostatných častiach, takže sa tentokrát kombinácia žánrov naozaj vydarila. Jediné, čo mi vadilo, boli až príliš komerčné songy, ktoré sa však poslucháčom trápnych rádií v našich krajoch možno budú páčiť. Velmi milé prekvapenie, ktoré si to najlepšie hodnotenie fakt zaslúži. EDIT: 01.01.2023 - Aj pri druhom zhliadnutí som sa výborne bavil, ale v dnešnej dobe mám na päť hviezdičiek u hororu iné nároky. Každopádne som rád, že som konečne po dlhých rokoch našiel scénu, v ktorej ide dievčinu vylízať zombík, ktorého dokonca stvárnil Matty Cardarople známy ako Keith zo Stranger Things. Christopher Landon je zárukou kvality a určite sa k tomuto kúsku ešte niekedy vrátim. + herečka z Goosebumps + herec z Final Destination 5, Piranha 3DD a A Haunted House + herec z Would You Rather