• Krátkometrážní

House of Darkness (2022)

Po noci strávenej v podniku zavolá Mina do svojho domu muža, ktorého tam stretla. Dom ale ukrýva temné tajomstvá, ktoré čoskoro vyplávajú na povrch. - Od filmu s tak generickým názvom sa nedá čakať vela. Celý čas som chcel dať odpad, pretože 90% filmu je tupá konverzačka, ktorá sa len točí v kruhu a občas sa tam (ne)očakávane objaví ďalšia nezmyselná postava. Justin Long si po creeperovi čo ňuchá slipy a prerobení na mroža pripíše do filmografie ďalšiu kardinálnu kokotinu. Záver do vytiahol na jednu velmi slabú hviezdu, ale už si ani nespomeniem, kedy som naposledy videl niečo tak zlé bez toho, aby to malo nálepku štúdia Syfy.

Christmas Bloody Christmas (2022)

V malom americkom mestečku sa začínajú sviatky a všetci sa snažia mať krásnu výzdobu. Miestny obchodík má pri svojom vstupe mechanického Santa Clausa. Ten ale počas Vianoc ožije a začne terorizovať miestnych obyvatelov. - Názov Christmas Boring Christmas by tomu sedel viac, lebo som mal pri sledovaní pocit, že to trvá tri hodiny. Tešil som sa na ďalší sviatočný horor, ktorý budem sledovať pred Vianocami každý rok, ale toto je podobne ako režisérov Bliss akýsi nekonzistentný zvratok. Gore tu síce je, ale má to tak katastrofálny strih, že ani v jednej scéne nie je poriadne vidieť. Hlavná hrdinka extrémne prehráva a je totálne nesympatická. Hlavný záporák zase nemá žiadny charakter, čo nie je prekvapením, keďže to je robot, ale ani vynikajúci nápad s jeho oživením a následným nelútostným masakrovaním nie je nijako využitý. Joe Begos ma opäť sklamal, ale už keď som videl že to ide na Shudder mi bolo jasné, že sa tu na nás chystá nejaká habaďúra.

Chucky - Season 2 (2022) (série)

Po krvavých udalostiach v mestečku Hackensack sa deti snažia žiť normálne životy. S traumou spôsobenou Chuckym sa vyrovnávajú ťažko. To ešte netušia, že zatial čo sa oni snažili prekonať desivé spomienky, Chucky chystal nový plán, prostredníctvom ktorého chce zlikvidovať každého, kto mu príde do cesty. A hlavným cielom sú práve oni. - V podstate okrem zmeny prostredia a pár nových postáv to isté, ako prvá séria, pričom mám pocit, že minimálne polovica materiálu bola natočená počas prvej série, v čase, keď ešte nebolo jasné, či druhá vôbec vznikne, pretože rozdiel vo výzore detí je občas do očí bijúci. Lokácia cirkevnej školy tomu nepochybne prospela a aj otravná a hlavne zbytočná LGBT linka medzi hlavnými postavami dostala vďaka predsudkom religióznych fanatikov aspoň mierne opodstatnenie. Z nových tvárí ma zaujala vždy pozitívne naladená a nesmierne zlatá Bella Higginbotham, ktorú chcem ešte niekedy v nejakom horore určite vidieť. Potešila ma aj prítomnosť Lachlan Watson, pretože ICH (pronouns u loutek si tvorcovia mohli odpustiť) mám velmi rád v Sabrine. Chucky je tiež stále vo forme, príjemne hláškuje a dokonca sa objavuje v rôznych formách, ako napríklad Skinhead Chucky, Nice Chucky alebo Bodybuilder Chucky. Po zhliadnutí prvej polovice seriálu a hlavne po skončení štvrtej epizódy plnej woke bahna som z toho nemal príliš dobrý pocit, ale v druhej polovici sa to poriadne rozbehne, objavia sa nečakane podarené twisty a v záverečných epizódach velmi slušné gore. Posledná epizóda príjemne rozbehne tohtoročné sviatočné obdobie a pekný je aj rozbeh smerom k tretej sérii. Tento seriál mi akosi prirástol k srdcu a dúfam, že budúci rok prinesie Syfy ďalšiu sériu.

Interview with the Vampire (2022) (seriál)

Počas večerného popíjania v bare stretne novinár zaujímavého človeka sediaceho o kúsok ďalej. Ten mu tvrdí, že je upírom a je ochotný poskytnúť mu sériu rozhovorov. S vidinou zisku sa pustia do nahrávania a začína sa nadprirodzený príbeh plný násilia a monštier bažiacich po krvi. - Pôvodne som to neplánoval pozerať, pretože interracial pár dvoch homoklád mi neznelo ako niečo, čo by som potreboval sledovať cez 6 hodín, ale nakoniec to bolo až prekvapivo dobré. Začalo to umiernene a očakával som nudnú konverzačku, ale vyvrcholenie prvej epizódy ma nabudilo a už ma to potom do konca nepustilo. Naviac som už roky v televíznej produkcii nezaznamenal taký dejový posun, aký priniesla do seriálu postava Claudie, ktorá v podstate rozbila všetko, čo dovtedy tvorcovia stavali a dodala tomu úplne iný štýl. Kulisy New Orleansu vyzerali nádherne, herci boli prekvapivo sympatickí a scenár priniesol plno prekvapení, ktoré možno luďom, ktorí čítali knihu, nebudú vyhovovať, ale mňa bavili. Dnes už povinný woke balast sem tvorcovia zakomponovali s prehladom a nepôsobí príliš otravne. Cliffhanger pred druhou sériou ma tiež zaujal a dodal tomu celému ešte viac mysteriózna, takže celkovo seriál hodnotím ako príjemné jesenné prekvapenie.

Jaula (2022)

Počas nočnej jazdy autom narazia dvaja manželia na malé dievčatko, ktoré stojí na ceste. Len centimetre ju delia od toho, aby ju prešiel motocykel. Po tomto zážitku skončí dievčatko v nemocnici. Keďže sa k nej nikto nehlási, rozhodnú sa jej nálezci vziať si ju k sebe. To sa čoskoro ukáže ako najhoršie rozhodnutie ich života. - Tento mesiac už tretí film zo Španielska, ktorý mi vôbec nesadol. Zámerne píšem film, pretože o horor tu ani zďaleka nejde. Začiatok vyzeral tajomne a dej slušne gradoval, ale keď začne pravda vychádzať na povrch, všetko sa to režisérovi rozpadne v rukách a ku koncu som už len krútil hlavou, ako sa dá pekne rozbehnutý príbeh za pár minút pokaziť. Herecky to nie je nič extra, ale malú Evu Tennear by som v budúcnosti v nejakom ozajstnom horore vidieť chcel, pretože mám pocit, že aj bez slov strčila do kapsy omnoho skúsenejších hercov.

Jeepers Creepers: Reborn (2022)

Mladý pár prichádza na hororový festival do mestečka v Louisiane, ktoré je opradené legendou o tajomnom Creeperovi, ktorý sa objaví každých 23 rokov a 23 dní po sebe zabíja. Netušia, že dátum festivalu sa zhoduje s jeho ďalším návratom. - Jedna hviezdička za úvodnú scénu s hororovou legendou Dee Wallace, ktorá vyzerá, ako keby bola vystrihnutá z nejakého úplne iného filmu, poprípade ako keby ju zrežíroval niekto úplne iný. To čo začne potom, to sa ani neoplatí komentovať, ale predsa napíšem aspoň pár postrehov. V tomto prerobení série, u ktorej mi nikdy nebolo jasné, prečo sa napriek svojej celkovo nízkej kvalite stala kultom, nefunguje vôbec nič. Odporná kamera, iritujúce filtre, naprosto tupý scenár a ako vrchol sa to celé snaží tváriť úplne vážne s nulovým odlahčením, ktoré by divákovi aspoň trochu naznačilo, že majú tvorcovia štipku sebareflexie. Ak patrí Salvova trojka medzi top 800 najhoršie hodnotených filmov, toto by malo bez problémov atakovať top stovku. A toto išlo prosím pekne do kín, zatial čo pecky ako Prey alebo Fresh vyšli na VOD.

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora (2022) (seriál)

Osem strašidelných poviedok, ktoré uvádza Guillermo del Toro. - Na to, kolko rokov tento projekt vznikal, je to pre mňa kolosálnym sklamaním. Jediná poviedka, ktorá ma výraznejšie zaujala, je Graveyard Rats, v ktorej sa parádne prelína Monster horor s nadprirodzenými prvkami a dej sa odohráva v klaustrofobických tuneloch pod cintorínom. Inak sa všetko pohybuje medzi jednou a dvoma hviezdičkami, pričom sú takmer všetky poviedky po celý čas skôr drámou a na konci sa objaví nejaké hororové prekvapenie. Nepomohli tomu ani zvučné herecké mená a preceňovaní hororoví režiséri. Ak je toto to najlepšie, čo Netflix pred Halloweenom pre hororových fanúšikov prichystal, tak nás asi v láske moc nemajú. A Guillermo del Toro? No, nenávidím body shaming, ale keď sa človek zadýcha po pár vetách, mal by so sebou niečo robiť.

Karanténa smrti (2022)

Dve kamarátky sa po vypuknutí covidu rozhodnú stráviť karanténu v majestátnom sídle, ktoré patrí otcovi jednej z nich. Tu ich ale prekvapí nezvaný hosť s nožom v ruke, ktorý rozhodne nemá dobré úmysly. - Asi to vyznie trochu divne, ale ja som sa počas pandémie strašne tešil na to, ako ju budú po jej skončení spracovávať hororoví tvorcovia. Tu sa to vďaka Kevinovi Williamsovi, ktorý je stále vo forme, podarilo s prehladom. Síce už to nie je ambiciózna pecka v štýle Scream alebo The Faculty, ale to nevadí, pretože sa to nesie na podobnej vlne ako vynikajúci seriál Scream z 2015. Teda moderné vzťahy, technológie a koncepty zmixované v štýle, ktoré by fanúšikovi moderného hororového žánru mali sedieť, pretože tu nechýbajú ani originálne úmrtia, ktorých nie je vela, ale pozerá sa na nich velmi príjemne. Pomáha tomu aj výborná hudba od iránskeho skladatela, ktorého meno sa radšej nebudem snažiť skloňovať. Nemal som pocit, že by sa príbeh nutne prikláňal na jednu stranu, čo mi imponuje, pretože táto pandémia počas uplynulých rokoch priniesla na povrch naozaj to najhoršie, čo sa v luďoch skrýva. A to na oboch stranách. V Sick mi spracovanie prišlo racionálne a sociálny komentár relevantný, takže velký palec hore a u mňa silné štyri hviezdy.

Katharina (2022)

Amatérsky horor z Rumunska s nulovým rozpočtom, ale za to s velmi sviežim námetom z rumunského folklóru. Partia tínedžerov sa vyberie na výlet do transylvánskych lesov, kde nájdu ducha menom Katharina, teda bývalú ženu Draculu. Deti jej ponúknu, že ak im neublíži, posnažia sa ju zaintegrovať do modernej doby a ona po stovkách rokov mizérie túto ponuku prijíma. Niektoré situácie sú vtipné, ale celkovo sa film napriek krátkej stopáži nehorázne vlečie, herecké výkony sú na úrovni dedinského divadla a preto je to utrpenie dopozerať. Za ten nápad si to ale jednu hviezdičku zaslúži a rád by som si to pozrel vo verzii s reálnym produkčným zázemím.

Kick Me (2022) odpad!

Presne ten typ filmu, kvôli ktorému je na tejto stránke možnosť hodnotenia s názvom odpad! Viac netreba dodávať.