• Krátkometrážní

Relikvie (2020)

Po tom, čo začne ich stará mama Edna (Robyn Nevin) strácať rozum a začína bojovať s demenciou, sa jej dcéra Kay (Emily Mortimer) a vnučka Sam (Bella Heathcote) o ňu musia intenzívnejšie starať. Pri jej návšteve zisťujú, že bez stopy zmizla, ale keď sa opäť objaví, nemá okrem malej modriny žiadnu ujmu. Situácia sa neustále zhoršuje a začína byť jasné, že ich milovaná starká už nikdy nebude ako predtým. - Na Relic som sa celkom tešil, ale tento horor mi potvrdil, že v Austrálii by nemali vznikať duchárske horory, ale len poriadne krváky. Ono ten film nie je zlý a má bezpochyby vynikajúce technické spracovanie, ale dej sa vlečie a vždy keď to už vyzerá, že sa to konečne rozbehne, príde zase nejaké hluché miesto. V závere to naberie na obrátkach a ukáže sa, že má film dosť silnú výpovednú hodnotu, ale zostane to skôr u drámy než u hororu. Som rád, že sa to kamarátovi silentnameovi páčilo, ale za mňa skôr neodporúčam, a to u hororov od IFC Midnight nezvyknem písať často. + herečka z The Curse of Downers Grove, The Neon Demon a Pride and Prejudice and Zombies + herec z Little Monsters

Sabrinina děsivá dobrodružství - Série 3 (2020) (série)

Po udalostiach z predchádzajúcej série sa Sabrina (Kiernan Shipka) spolu s partiou zo školy vydáva zachrániť Nicka (Gavin Leatherwood). Jej akadémia sa vyrovnáva s ťažkými stratami a jej tety sa snažia udržať pokope študentov, ktorí v nej zostali. Prudence (Tati Gabrielle) a Ambrose (Chance Perdomo) sa vydávajú na lov a ich korisťou je otec Blackwood (Richard Coyle), ktorý bude musieť zaplatiť za skutky, ktoré napáchal. - Tretia séria je pre mňa značným sklamaním, pretože na konci druhej série to vyzeralo na slušný nábeh pre príbeh odohrávajúci sa v pekle, na čo som sa dosť tešil. Dej sa tu síce odohráva, ale nie tým spôsobom, akým by som si želal. Fanúšikovi hororových seriálov bude už od začiatku udierať do oka to, že sa tvorcovia viac než inšpirovali čarodejníckymi sériami American Horror Story. Potešil ma vývoj niektorých vzťahov. Hlavne za Thea som bol rád a celkovo ide o jeden z mála prípadov, kedy Netflix nezobrazuje LGBT problém nasilu, ale spracúva ho na základe skúseností, ktoré si herec prežil aj v skutočnosti. Keď už som u týchto politických vecí, tak spomeniem aj to, že mnoho kresťanov kritizovalo tento seriál a označovalo ho za satanistickú propagandu a podobné nezmysly, pričom biblické príbehy v tejto sérii sú spracované vynikajúco. Taktiež oceňujem to, že sa Netflix snaží poukázať aj na vzdelávanie v oblasti sexuality, čo je v dnešnej dobe fakt potrebné, keďže aj u nás na dedine sa medzi sebou trckajú trinásťročné decká čo ani len netušia, aké to môže mať následky. Ako si to tak po sebe čítam, tak sa vlastne to, čo som v prvej sérii považoval za najväčšie negatíva, postupne stalo najsilnejšou stránkou tohto seriálu. Nábeh na štvrtú sériu sa celkom podaril, ale bude to chcieť trochu zlepšiť scenár, pretože v tejto sérii už bolo badatelné, že v mnohých momentoch sa tvorcovia viac-menej stratili.

Slečna bestie (2020)

Po vražde štyroch tínedžerov je mestečko Blissfield v pozore. Vrahom je údajne muž prezývaný Blissfield Butcher (Vince Vaughn), ktorého uprostred noci stretáva aj Millie (Kathryn Newton). Tá stretnutie s ním prežije, ale nezostáva bez následkov. Prebudí sa totiž v tele útočníka a je jasné, že pri ich strete sa niečo pokazilo. Millie má len krátky čas na to, aby zistila, čo sa vlastne stalo a aby sa jej život vrátil do normálu. - Ďalší horor plný zábavy od pána Christophera Landona, ktorý som si poriadne užil. Viacero vecí v tomto filme miestami až velmi nápadne pripomína Detention, čo mi ale vôbec neprekáža, keďže ide o jeden z mojich najoblúbenejších teenage hororov. Dej velmi neprekvapí, pretože sa nesie v dosť predvídatelnej rovine, ale je vykompenzovaný krvavými vraždami, ktorých tu je neúrekom. V neposlednom rade som šťastný, že tu najviac vyniká Vince Vaughn, keďže sa ho začiatkom tohto roka snažili libtardi z Twitteru 'zrušiť'. Kino určite odporúčam, keďže R-kových hororov už v nich vela nebýva. + herečka z Paranormal Activity 4 + herec z The Exorcist a Carnage Park + herečka z Swamp Thing

The Craft: Mladé čarodějky (2020)

Skupina troch mladistvých čarodejníc sa snaží nájsť limit svojich magických síl, ale zisťuje, že im chýba ešte jedna spriaznená duša. To sa mení, keď sa do mesta prisťahuje Lily (Cailee Spaeny). Netrvá dlho a dievčatá zisťujú, že práve ona je posledným článkom ich skupiny, ktorú tak dlho hladali. Dievčatá sú unesené z vecí, ktoré vďaka mágii dokážu robiť, ale neuvedomujú si, že zahrávanie sa s temnými silami má svoje následky. - Prvá polovica ma bavila a vôbec som nemal problém s tým, že sa to rovnako ako včerajší Black Christmas nieslo na 'progresívnej' vlne, pretože to tvorcovia nepredhadzovali divákovi pred oči v každej scéne. Aj chémia medzi herečkami pôsobila ovela prirodzenejšie, ale v polovici filmu sa dej ako keby úplne zastaví, a až do konca, ktorý je velkým sklamaním, úplne stagnuje. Takže vo výsledku film funguje ako dráma, ale ako horor určite nie. Osobne dúfam, že táto vlna spolitizovaných moderných hororov čo najskôr skončí, lebo pozerať sa na to, ako tieto filmy s miliónovými rozpočtami končia ako totálne prepadáky, keď sú po celom svete stovky šikovných tvorcov, ktorí sú kompletne závislí na crowdfundingu, je pre mňa osobne smutné. EDIT: 14.01.2023 - Pozerám v sobotu večer, že aké horory sú na Netflixe a zrazu tam vidím toto dielo s herečkou zo včerajšieho slasheru Sick v jednej z hlavných úloh. Tak som sa rozhodol že si to pozriem a aspoň uvidím, či bude Cailee Spaeny schopná utiahnuť nového Aliena od Fedeho Alvareza. Príliš ma nepresvedčila, ale film ma bavil viac než pri prvom zhliadnutí. Možno sa tieto woke teenage horory nakoniec stanú mojím najväčším guilty pleasure.

The Owners (2020)

Traja kamaráti si vyberú za ciel svojej lúpeže dom zámožného lekára a jeho ženy. Zo začiatku všetko vyzerá ako jednoduchá cesta k bohatstvu, ale po malej chvíli sa celá akcia zvrtne a jednoduché prepadnutie sa mení na nočnú moru. - Celkom uchádzajúci hororový thriller z UK. V podstate som celý čas myslel len na to, v ktorých hororoch som už videl takmer totožné scény, ale keďže mám takéto snímky rád, vôbec mi to nevadilo. V závere prišlo pár zaujímavých prekvapení a vo filme je aj niekolko pekných gore scén, takže som celkom spokojný. + herec z Wrong Turn 3

The Pale Door (2020)

Pri prepadnutí vlaku získajú kriminálnici v podstate bezcennú korisť, ktorou je mladé dievča uväznené v zamknutej truhle. Jediné, k čomu im môže poslúžiť, je to, že pozná miesto, kde môže byť zranenému Duncanovi (Zachary Knighton) poskytnutá pomoc. Zavedie ich na miesto opradené temnou históriou, z ktorého nie je úniku. - Tento horor dostával v posledných týždňoch na hororových stránkach celkom dosť priestoru, takže som rozhodne nečakal takýto nezmysel v štýle Syfy kanálu. Tematika mi je síce blízka, ale spracovanie a hlavne scenár sú totálna katastrofa. Nezachránia to ani skúsení hororoví herci, pretože nemajú čo hrať. Dve hviezdičky za dve podarené gore scény, ale namiesto tohto som si mal radšej zopakovať bravúrny Bone Tomahawk, ktorý aj naďalej ostáva jediným moderným filmom, ktorý dokázal skombinovať horor s westernom v pozeratelnej podobe. + Noah Segan + Pat Healy

The Rental (2020)

Dva páry si na predĺžený víkend zarezervujú krásne sídlo na pobreží. Trochu ich prekvapí nepríjemný správca (Toby Huss), ale ten zakrátko zmizne a môže sa začať víkend plný prekvapení. Tie ale vôbec nebudú príjemné a vysnívaná dovolenka sa po malej chvíli zmení na teror. - Velmi príjemné prekvapenie. Najlepšie bude ísť do toho bez akýchkolvek informácií, pretože tvorcovia našli velmi sympatických hercov, vybrali perfektné miesto na natáčanie a darí sa im budovať vynikajúca atmosféra. Musím uznať, že rozjazd je na môj vkus pomalý a nemohol som sa dočkať toho, keď to trochu ožije, ale musím povedať, že to stálo za to. V druhej polovici to poriadne naberie na obrátkach a napätie sa úplne vystupňuje. Či už ide o psychologický alebo fyzický teror, na debut sú oba aspekty zvládnuté vynikajúco. Záver dopadol presne podla môjho vkusu. Tajomný, depresívny, a hlavne neobjasňujúci všetko až do posledného detailu. + herec z Outcast, Martyrs, The Invitation a Havenhurst + herečka z A Girl Walks Home Alone at Night a XX

Utíkej, miláčku, utíkej (2020)

Po tom, čo svojmu šéfovi dohodne dve schôdzky v rovnaký čas, je Cherie nútená zúčastniť sa jednej z nich. Má sa stretnúť s vplyvným klientom menom Ethan. Ich stretnutie sa skončí dobre a padnú si do oka, lenže po príchode do Ethanovho domu na Cherie zbesilo zaútočí. Tá z domu utečie, ale Ethan jej je stále v pätách. Čaká ju nočný útek pred šialeným maniakom. - Námet nie je vôbec zlý, ale prevedenie je kvôli hardcore feministickému podtónu nehorázne odpudzujúce. To, že ženy každý mesiac krvácajú, je určite nepríjemné, ale predhadzovať to pred oči v každej druhej scéne a stavať na tom celý dej, s tým táto režisérka na poli hororu určite neprerazí. Ella Balinska ma svojím hereckým výkonom zaujala už v tohtoročnom Resident Evil a tu tiež hrá s prehladom, pričom hlavný záporák za ňou nezaostáva a ich strety pôsobia chladne. Celkovo mi ale film prišiel nevyrovnaný, a aj keď je jasné, čo ním režisérka chcela povedať, zvolená forma nedokáže dostatočne zaujať. BlumHouse opäť podporil horor, ktorý uprednostňuje woke agendu pred pravou hororovou zábavou, ale to je u nich v posledných rokoch klasika.

Visitor (2020) (studentský film)

Mladá žena trúchliaca za svojím zosnulým druhom sa uprostred noci dočká nepríjemného prekvapenia. - Pre mňa osobne velmi uspokojivý študentský film. Súhlasím s komentárom užívatela Katzenklo, pretože dialógy sú tu podla mňa úplne zbytočné a tvorcovia mohli celý film nechať bez nich, nakolko tú atmosféru značne rozbíjajú. Po technickej stránke je to ale naprostá chuťovka, hlavne čo sa týka zvukových efektov.

V zajetí (2020)

Po dlhých rokoch domácej výučby čaká na Chloe (Kiera Allen) najväčší moment jej života. Po prvý raz od svojho detstva bude odlúčená od Diane (Sarah Paulson), ktorá je jej matkou, učitelkou a zároveň najlepšou kamarátkou. Dni sa míňajú, ale oznámenie o prijatí na jej vysnívanú školu sa akosi neobjavuje. Naviac sa Chloe zdá, že sa jej matka snaží odchodu za každú cenu zabrániť, čo nie je ďaleko od pravdy. - Pôvodne som chcel tento komentár venovať tomu, aký je Sarah ''I Take Responsibility'' Paulson nehorázny pokrytec, ale výkon slečny Kiery Allen ma tak očaril, že sa tu nebudem venovať žiadnym negatívam. Táto vozíčkarka má pred sebou velmi svetlú budúcnosť a vybavujem si len zopár hororov, v ktorých bola hlavná úloha hercom takto ušitá na mieru. Už pred pozretím mi bolo jasné, že film bude velmi predvídatelný, pretože len minulý rok mal jeden z kinohororov takmer totožnú zápletku, ale práve spomínaný herecký výkon Kiery Allen z toho urobil film, u ktorého som po dlhej dobe ani raz nemusel stlačiť medzerník, aby som ho zastavil. Velmi ma zaujala aj vynikajúca práca s kamerou a technologická vyspelosť filmu, ktorá zrejme iných neprekvapí, keďže sa režisérov debut zameriaval na túto tematiku. Dosť možno film, ktorý budem na Deň matiek, kedy mal byť pôvodne vydaný, spolu s Mother's Day pozerať každý rok. + Sarah Paulson + Pat Healy