• Krátkometrážní

Caddy Hack (2023)

Čakal som niečo v štýle Zombeavers, ale toto nestojí za pozornosť. Tie potvorky sú plyšové hračky so svietiacimi očami, ktoré sa objavia v niekolkých scénach a inak je to len úboho nevtipná a velkolepo iritujúca somarina. Keby to natočili nejakí teenageri tak to beriem, ale toto je úplný trash a jedna hviezda je len za pár scén, pri ktorých som sa mierne pousmial. Oznámenie sequelu v poslednej scéne je vrchol drzosti.

Bad CGI Gator (2023)

Vzhladom k nulovému rozpočtu až prekvapivo príjemný film, ktorý sa na nič nehrá a preto funguje. Herecké obsadenie je sympatické, humor vyhovujúci, krokodíl zábavný a stopáž necelej hodiny z toho pre človeka, ktorý to nebude brať príliš vážne, robí pozeratelný kúsok. Teda aspoň lepší kúsok, než sú napríklad preafektované filmy so žralokmi od Syfy.

It's a Wonderful Knife (2023)

Tyler MacIntyre sa opäť trochu zlepšil, ale stále si myslím, že má na viac. Jeho spracovanie scenára od Michaela Kennedyho štýlom pripomína Freaky, ale vďaka vianočnej atmosfére a nezbednému Justinovi Longovi to ide svojou cestou a mňa tento film potešil, pretože takéto teenage vecičky mi väčšinou sedia. Body count je slušný, vrah má nádherne spracovanú masku a final girl Jane Widdop je podobne ako v Yellowjackets naprosto vynikajúca a som rád, že príjemná atmosféra z natáčania, ktorú spomínala v rozhovoroch k tomuto filmu, sa preniesla aj na plátno. O rok pred sviatkami si dám určite repete, pretože tieto feel good horory, ktoré sa na nič nehrajú, naprosto zbožňujem.

Night of the Missing (2023)

Nízkorozpočtová antológia, ktorá sa vďaka krátkej stopáži dá pozrieť, ale za vela nestojí. Na policajnú stanicu v malom meste príde žena, ktorá zjavne vie, čo sa stalo všetkým pohrešovaným osobám na nástenke. V prvom kratučkom príbehu je zobrazený osud malého chlapca, ktorý narazí na nepríjemnú pochúťku. Ako krátkometrážny snímok celkom v pohode. Druhý príbeh v štýle Scream / When a Stranger Calls už je dlhší, ale potenciál pôsobivej hlavnej hrdinky (pokial vie kričať tak ako vie vzdychať, chcem ju vidieť opäť) zostane nevyužitý a príbeh výraznejšie nezaujme. Tretí príbeh je opäť kratučký, ale zaujal ma zo všetkých najviac. Takéto podivnosti mi v poslednej dobe sedia. Štvrtý príbeh, v ktorom manžel kvôli nepodarenému drug dealu príde o ženu, ma tiež ničím nezaujal a prišiel mi extrémne odfláknutý. Ukončenie celej antológie a odhalenie vraha podobne ako celý film príliš neoslní, takže je to za slabé dve.

Site 13 (2023)

Vedel som, že to bude nízkorozpočtový kúsok nízkej kvality, ale aj tak som tomu chcel dať šancu, pretože jeden z režisérov napísal scenár k minuloročnému A Wounded Fawn, ktorý nebol ničím výnimočným, ale pár značne podivných scén mi z neho v hlave ostalo. Tu si tvorcovia tiež idú svojou cestou a ponúknu kozmický horor s nulovým rozpočtom, ale za to so sympatickými hercami, na ktorých je vidno, že ich natáčanie bavilo. Práve kvôli tomu to bavilo aj mňa a nebol to úplne stratený čas. Dokonca by som povedal, že keby sa Nathana Faudreeho ujalo nejaké nezávislácke hororové štúdio, dokázal by sa minimálne ako scenárista presadiť, pretože nápady má celkom pútavé.

Johnny Z (2023)

Dúfal som, že sa režisér od svojho posledného kúsku aspoň o trochu zlepšil, ale vôbec tomu tak nie je. Technická stránka je síce oproti Night of Something Strange solídnejšia, ale obsahovo je to natiahnuté, ubíjajúce a klinec do rakvy tomu zatlčie to, ako sa to berie nesmierne vážne. Pritom si myslím, že keby tomu režisér dal komediálny nádych a urobil z toho bezhlavý masaker so zombíkmi, bolo by to pozeratelné. Ale to už by bol úplne iný film.

Where the Devil Roams (2023)

Síce hodnotím nízko, ale Where the Devil Roams ma velmi príjemne prekvapil. Síce je obsahovo úplne mimo chápanie bežnej populácie, ale nepochopitelný dej sprevádza famózna hudba a naprosto nádherné kulisy, čím si ma film úplne podmanil. Občas sa objaví aj nejaká pekná gore scénka, takže zhliadnutie určite nelutujem a túto prapodivnú rodinku a jej projekty budem do budúcna sledovať. Ostatným odporúčam film ani nezapínať, pretože sa to tu bude hemžiť odpadmi.

Satanic Hispanics (2022)

Hororová antológia s latino tematikou. Prvý segment je taká klasická Rugnovina, teda vynikajúci námet so skvelými maskami (Rugnovi maskéri by si mali okamžite spakovať kufre a presťahovať sa do Hollywoodu, aby američanom ukázali, ako sa robia praktické efekty), ktorý ale nenaplní svoj potenciál a vyšumí úplne do prázdna. Druhý segment prináša príbeh o upírovi (latino tematika AF, že jo), ktorý porobí tak trochu bordel po meste a podarí sa mu uniknúť spravodlivosti. Je to dobre zahrané, sú tam príjemné gagy a celkovo mi tento segment svojím štýlom vyhovoval. Tretí segment má na starosti Gigi Saul Guerrero a konečne môžem napísať, že sa jej zadarilo. Plusové body má aj za to, že tento segment mal najviac spoločného s tematikou celej antológie. S lepším castingom by z toho mohol byť podarený celovečerák, ale aj v tejto forme sa mi to páčilo. Štvrtá poviedka s kubánskym démonom a gigantickým dildom na záver poteší a trochu pripomenie skvelý seriál Ash vs Evil Dead, ktorým sa očividne inšpirovala. Celý príbeh Satanic Hispanics je odrozprávaný človekom, ktorého našli policajné zložky v dome plnom zavraždených ludí a ktorý tvrdí, že si po neho prichádza San La Muerte. Toto zocelenie príbehu ma príliš nenadchlo a myslím, že sa dalo vymyslieť niečo omnoho pútavejšie. To isté sa dá povedať aj o nedostatočne využitej latino tematike, pretože tu toho mohlo byť z tejto impozantnej kultúry omnoho viac. Celkovo ma táto antológia zaujala a po dlhšej dobe som sa pri horore zabavil, aj keď mi trochu vadilo, že niektoré poviedky boli vážne a niektoré zase vtipné. Proste čisto 50%-ná záležitosť.

Shaky Shivers (2023)

Ďalšie velké sklamanie, pretože som očakával aspoň priemerný werewolf horor, pričom som dostal len ďalšiu nevtipnú hororovú komédiu, ktorú bolo ťažké vôbec dopozerať. Jedna slabá hviezda aspoň za úsmevné gumené masky. Ničím iným ma tento film nezaujal a Sung Kang by mal svoje ''ťažko'' zarobené peniaze investovať niekde inde.

Husí kůže (2023) (seriál)

Vždy ma poteší, keď mi sadne nejaký hororový projekt, pre ktorý nie som primárnou cielovou skupinou. Goosebumps sa to podarilo a seriál som si užil. Je tu sympatický casting, vynikajúca chémia medzi mladými aj staršími postavami, pekné masky a celkovo sa tvorcom darí tvoriť ten príjemný feeling, ktorý R.L. Stine vytvára vo svojich knižných dielach. Príjemne ma prekvapil aj Justin Long, ktorý je pre mňa najmenej oblúbeným hororovým hercom, ale tu mu to celkom šlo a nevadil mi. Záver už nebol tak nabitý ako predchádzajúci dej, ale celkovo hodnotím seriál velmi pozitívne a som rád, že aspoň trochu oživil tohtoročnú slabú nádielku jesenných hororových seriálov. Nábeh na druhú sériu taký nemastný-neslaný, ale comeback tohto castu si rozhodne nenechám ujsť.